• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN CEZAEVİ FETÖ'CÜLERLE DOLDU: 400 KİŞİLİK CEZAEVİNDE 2 BİN MAHKUM VAR

Darbe girişimi sonrasında tutuklamaların artmasının ardından Samsun E Tipi Kapalı Cezaevi'nde neredeyse yer kalmadı. 400 kişi kapasiteli cezaevinde halen 2 bine yakın tutuklu ve hükümlünün bulunduğu öğrenildi. Adalet Bakanlığı yapımı devam eden eni cezaevi inşaatının biran önce bitirilmesini istedi

08 Ağustos 2016 Pazartesi 10:02
Samsun Cezaevi FETÖ'cülerle doldu: 400 kişilik cezaevinde 2 bin mahkum var

15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklamaların artması ve cezaevlerinin kapasitelerinin üstünde mahkûm bulundurmaları af çıkacak mı sorusunun sorulmasına sebep olurken, Samsun'un Canik ilçesinde bulunan E tipi Kapalı Cezaevi'nde de kapasitenin oldukça üzerinde tutuklu ve hükümlü bulunduğu öğrenildi.

 

KAPASİTENİN ÇOK ÜZERİNDE

Adalet Bakanlığı'nın dün resmi internet sitesinde yaptığı duyuru ile 3 bin 721 sözleşmeli personel alacağını açıklamasının ardından gözler, bir süredir zaten kapasitesinin çok üzerinde tutuklu ve hükümlü bulunduğu gündeme gelen cezaevlerine çevrildi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ Terör örgütü üyelerine yönelik yakalama ve tutuklamalar devam ederken, önümüzdeki süreçte zaten kapasitelerinin çok üzerinde tutuklu ve hükümlünün bulunduğu cezaevlerinin durumunun ne olacağı da tartışılmaya başlandı.

 

400 KİŞİLİK CEZAEVİNDE 2 BİN MAHKÛM VAR

Bu çerçevede Samsun E Tipi Kapalı Cezaevinde de kapasitesinin çok üzerinde tutuklu ve hükümlünün bulunduğu belirtildi. Toplamda 400 kişilik cezaevinde, FETÖ darbe girişimi sonrasındaki tutuklamalarla birlikte, 2 bine yakın mahkûmun bulunduğu belirtildi. Samsun’da FETÖ’nün darbe girişimi sonrasında, Samsun Valiliği’nin açıkladığı son rakamlara göre 67 kişi tutuklanarak, cezaevine gönderilmişti. Sayının önümüzdeki günlerde daha da artması bekleniyor. Bilindiği gibi Samsun Cezaevi’nde halen FETÖ Soruşturması kapsamında aralarında Samsun Garnizon Komitanı Tuğgeneral   Mehmet Şükrü Esen’in yanı sıra, Vali Yardımcıları Metin Borozan ile Mehmet Ali Yıldırım da tutuklu bulunuyor.  FETÖ darbe girişimi nedeniyle bu isimlerin dışında 43 hakim ve savcı da tutuklanarak, cezaevine gönderilmişti

 

5 BLOKTAN OLUŞUYOR

1966 yılında hizmete açılan Samsun E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu iki katlı cezaevi binası olarak, tamamı oda sisteminde bulunuyor. A,B,C,D ve E Blok olarak toplam 5 bloktan oluşan cezaevinde, son tutuklamalarla birlikte kapasitenin çok aşıldığı, yeni tutuklamalar olması halinde mahkumların nereye yerleştirilecekleri konusunda endişeler yaşandığı belirtiliyor. Hatırlanacağı gibi Adalet Bakanlığı Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürü Yavuz Yıldırım, TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyelerine yaptığı bir sunumda, cezaevlerinde yalnızca 565 kişilik yer kaldığını, kapasitenin dolmak üzere olduğunu ifade etmişti.

 

 

KISMİ AF ÇIKACAK MI?

Öte yandan; darbe girişimi sonrasında tutuklamaların artması ve cezaevlerinin kapasitelerinin üstünde mahkûm bulundurmaları af çıkacak mı sorusunun sorulmasına sebep oldu. Gündemde dolaşan diğer iddialara göre Adalet Bakanlığı Cumhuriyet Savcılığına af ile ilgili bir yazı gönderdiği konuşuluyor. Öte yandan İlkadım ilçesi Çatkaya Mahallesi'nde yapımı devam eden yeni Adalet Bakanlığı Samsun T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumları inşaatının büyük ölçüde tamamlandığı, kalan inşaatın biran önce bitirilmesi için de bakanlığın firma yetkililerini uyardığı öğrenildi.

 

800 KİŞİ KAPASİTELİ

Toplam 167 bin 244 metrekarelik alanda 17 bin metrekaresi kapalı, 2 bin metrekaresi açık olmak üzere planlanan T tipi cezaevi, 800 kişi kapasiteli ve yüksek güvenlikli olarak tasarlandı. Mahkûmlar için 750 metrekarelik atölye binasının da projelendirildiği açık ve kapalı cezaevinin 5 bin 500 metrekare de misafirhanesi bulunacak. Mahkûmlar, kendilerini ziyaret amacıyla cezaevine gelecek yakınlarıyla 650 metrekarelik ziyaretçi binasında görüşebilecek.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun'da bir kişi sentetik uyuşturucu ile yakalandı

Samsun'da bir kişi sentetik uyuşturucu ile yakalandı Samsun'da bir kişi sentetik uyuşturucu ile yakalandı. Samsun'da polisi fark edince otomobille kaçıp araçtan bonzai paketini dışarı attığı iddia edilen genç kovalamaca sonucu yakalandı.

Samsun'da uyuşturucu ticaretine 12 buçuk yıl hapis

Samsun'da uyuşturucu ticaretine 12 buçuk yıl hapis Samsun'da uyuşturucu ticareti suçundan tutuklanan bir kişi yargılandığı mahkeme tarafından 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

Samsun Çiftlik'te et lokantasında 5 kişiyi rehin alan saldırgan nasıl yakalandı

Samsun Çiftlik'te et lokantasında 5 kişiyi rehin alan saldırgan nasıl yakalandı Samsun Çiftlik'te et lokantasında 5 kişiyi rehin alan saldırgan nasıl yakalandı. Samsun’da bir lokantaya gelen silahlı ve engelli şahıs, önce 5 kişiyi rehin aldı, polisin gelmesiyle ikna olup rehineleri serbest bıraktı. Teslim olmak için ikna olmayan şahıs, bir anlık dalgınlığından faydalanılarak etkisiz hale getirilip gözaltına alındı.

Samsun Bafra'da feci kaza: Takla atan araçta 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı

Samsun Bafra'da feci kaza: Takla atan araçta 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı Samsun Bafra'da feci kaza: Takla atan araçta 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. Samsun'un Bafra ilçesinde Tosköy Kavşağı yakınlarında takla atan otomobilde sıkışan Elif Nur Dişli hayatını kaybederken, araç sürücüsü Bedirhan Dişli ise yaralandı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET