• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

20 KİŞİNİN VAHŞİCE KATLEDİLDİĞİ SALDIRIDA BAŞKA ÖRGÜT ŞÜPHESİ VAR

20 kişinin vahşice katledildiği saldırıda başka örgüt şüphesi var! Bangladeş'te yabancı diplomatların gittiği restorana yapılan baskında tamamı yabancı 20 rehine bıçakla katledildi. Saldırıyı IŞİD üstlendi ama, uzmanlar El Kaide'yi işaret ediyor.

02 Temmuz 2016 Cumartesi 17:15
20 kişinin vahşice katledildiği saldırıda başka örgüt şüphesi var

Bangladeş'te yabancı diplomatların sıklıkla gittiği bir restorana dün akşam düzenlenen baskında 33 kişi rehin alınmış, 20'si vahşice katledilmişti. Kanlı saldırıyı IŞİD üstlendi ancak, bazı uzmanlar kanlı saldırının arkasında El Kaide olabileceğini iddia ettiler. Bu iddia bölgede hüküm sürmek isteyen terör gruplarının birbirlerine üstünlük kurmak için daha fazla katliam yapacakları konusundaki endişeleri artırdı.

Bölgedeki politik boşluk bu tür terör saldırıların artmasına ve terör gruplarının bölgede büyümesine neden oluyor.

 

ABD'Lİ YETKİLİ DE "EL KAİDE" DEDİ

CNN'e konuşan bir ABD'li yetkili ise geçmişte yapılan operasyonlar baz alındığında Dakka'da yapılan saldırının ülkede bulunan El Kaide kanadı AQIS tarafından yapılmış olmasının büyük bir ihtimal olduğunu söyledi.

ABD'li yetkili, AQIS'ın Dakka'da son zamanlarda IŞİD'den daha fazla varlık gösterdiğini ve örgütün bütün saldırılarını ülkenin başkenti Dakka'da yaptığını söyledi.

 

ÖLDÜRÜLENLER İTALYAN, JAPON, GÜNEY KORELİ VE HİNTLİ

Bangladeş'in başkenti Dakka'daki diplomatik bölgede bir restoranda yaklaşık 35 kişinin rehin alınması eyleminde öldürülen 20 rehine arasında İtalyanların, Japonların, Güney Korelilerin ve bir Hintlinin olduğu bildirildi.

Hindistan hükümetinden bir yetkili, ölen rehineler arasında İtalya, Japonya, Güney Kore veHindistan vatandaşlarının olduğunu belirtti.

 

SALDIRGANLARDAN BİRİ SORGULANMAK İÇİN SERBEST BIRAKILDI

Kurtarılan 13 rehine arasında 7 Bangladeşli ve bir Hintlinin olduğunu söyleyen yetkili, saldırganlardan birinin sorgulanmak üzere sağ bırakıldığını ifade etti.

Hastanede tedavi altına alınan yaralılar arasında 2 Sri Lanka, bir Japonya ve bir İtalyavatandaşının bulunduğu kaydedildi.

Diğer yandan, Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı mesajında, "Teröristlerin, Dakka'daki terör saldırısında rehin alınan Hintli kız Tarushi'yi öldürdükleri haberini paylaşmaktan derin üzüntü duyuyorum." ifadelerine yer verdi.

Japonya hükümeti olay sırasında restoranda 8 Japon bulunduğunu, birinin operasyonda kurtarılanlar arasında olduğunu, diğerlerinden ise halen haber alamadıklarını duyurmuştu.

 

NELER YAŞANDI?

IŞİD, Bangladeş'te yabancı diplomatların sıklıkla gittiği bir restorana dün akşam baskın düzenledi. 33 kişinin rehin alındığı saldırıda 20 rehine hayatını kaybetti. Ölenlerin tümü yabancı olduğu belirlendi. Düzenlenen operasyonda 6 saldırgan öldürüldü, 1'i sağ yakalandı. Bangladeş ordusu sözcüsü ölenlerin çoğunun kesici aletlerle öldürüldüğünü açıkladı. Reuters rehinelerin düzenlenen operasyon öncesinde öldürüldüğünü duyurdu.

Saldırı Başkent Dakka'daki büyükelçilik binalarının da yer aldığı Holey Artisan Bakery adlı restoranda el bombası ve silahlarla gerçekleştirildi.

 

IŞİD'e yakın Amaq haber ajansı, saldırıyı IŞİD'in üstlendiğini duyurdu.

13 REHİNE KURTARILDI!

Polis yetkilileri, yüzlerce güvenlik görevlisi ve zırhlı araçların katılımıyla bütün gece devam eden operasyonda 13 rehinenin kurtarıldığını açıkladı. Kurtarılanlar arasında 1 Japon ve 2 Sri Lankalı var.

İtalya'nın Bangladeş Büyükelçisi Mario Palma, rehin alınanlar arasında 7 İtalyavatandaşının bulunduğuna dair iddiaların araştırıldığını söyledi.

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

DEAŞ'ın kalesine bomba yağdırdılar, 33 militan öldürüldü

DEAŞ'ın kalesine bomba yağdırdılar, 33 militan öldürüldü DEAŞ'ın kalesine bomba yağdırdılar, 33 militan öldürüldü. Afganistan'ın doğusunda DEAŞ'ın kalesi olarak bilinen bölgeye düzenlenen hava harekatında 33 DEAŞ militanını öldürdü.

Rusya'ya pasaportsuz giriş için görüşmeler başlıyor

Rusya'ya pasaportsuz giriş için görüşmeler başlıyor Rusya'ya pasaportsuz giriş için görüşmeler başlıyor. Rusya ve Türkiye arasında pasaportsuz ve sadece kimlik kartları kullanarak gidiş geliş yapılmasına yönelik müzakereler tekrar başlıyor.

Rus polisi eylemcilere şiddet uyguluyor

Rus polisi eylemcilere şiddet uyguluyor Rus polisi eylemcilere şiddet uyguluyor. Rusya'da binlerce kişi Başbakan'ın istifası için sokaklara döküldü. Dünya bu protestolarda, göstericilere uygulanan polis şiddetini konuşuyor.

Rusya'da genç kız VK'dan canlı yayın yaparken öldü

Rusya'da genç kız VK'dan canlı yayın yaparken öldü Rusya'da genç kız VK'dan canlı yayın yaparken öldü. Rusya Kazan'da yaşayan 22 yaşındaki genç kız, bir yandan sabah işe gidişini sosyal medyadan yayımlayıp diğer yandan da araba kullanırken geçirdiği kazada öldü.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET