• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

RUSYA'NIN DÜNYADAN GİZLEDİĞİ KENT HAYALET ŞEHRE DÖNÜŞTÜ

Rusya'nın dünyadan gizlediği kent hayalet şehre dönüştü! Bu saklı şehirler çok geniş bir alan üzerine kurulu ve içerisinde depo ağları, okullar, fabrikalar ve soğuk savaş radarlarına ev sahipliği yapmaktaydı.

23 Eylül 2016 Cuma 13:08
Rusya'nın dünyadan gizlediği kent hayalet şehre dönüştü

Soğuk Savaş süresince Sovyetler Birliği, çoğunlukla askeri amaçlarla 40'tan fazla saklı yerleşim oluşturdu. Her birine bir kod adı verdi (bir numara ve yerel bir şehir ismi) ve Sovyet silahlı güçlerinin teknik altyapısını şekillendirdi. Sovyetler Birliği'nin yıkılmasıyla önemini kaybeden bu kentler şimdilerde adeta hayalet şehre dönüştü.

 

Bu saklı şehirler çok geniş bir alan üzerine kurulu ve içerisinde depo ağları, okullar, fabrikalar ve soğuk savaş radarlarına ev sahipliği yapmaktaydı.

 

Şimdilerde terk edilmiş olan Skrunda-1 adı verilen kentteki fabrikalarda ve diğer teknik tesislerdeki tuğla örgüsü ve boru tesisatının büyük kısmı yol girişleri kapanmadan önce sökülüp çıkarılmış.

 

Sovyet sonrası hayalet şehirlerin çoğunun tartışılan yanı ise; yeniden inşası oldukça masraflıyken imha edilmesinin de bir o kadar maliyetli olması.

 

Sonuç olarak, bir zamanların gelişen askeri, bilimsel ve sivil Skrunda-1 toplumu yok sayılmaktan, komple tecrit edilmeye doğru sürüklendi.

 

5,000'den fazla insana ev sahipliği yaptığı parlak döneminde Skrunda-1 Sovyetler Birliği'nin savunma stratejisinde can alıcı bir rol oynamıştı.

 

 

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Kim Jong-Un dedesinin doğum gününü nükleer füze ateşleyerek kutlayacak

Kim Jong-Un dedesinin doğum gününü nükleer füze ateşleyerek kutlayacak Kim Jong-Un dedesinin doğum gününü nükleer füze ateşleyerek kutlayacak. Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un, dedesinin doğum günü olan 14 Nisan tarihinde füze fırlatarak kutlama yapma hazırlığında olduğu ortaya çıktı.

Sunucu Cristina D'Alberto Rocaspana, canlı yayında mini etek giydiğini unuttu

Sunucu Cristina D'Alberto Rocaspana, canlı yayında mini etek giydiğini unuttu Sunucu Cristina D'Alberto Rocaspana, canlı yayında mini etek giydiğini unuttu. Güzelliği ve düzgün fiziği ile dikkatleri üzerine çeken İtalyan sunucu ve oyuncu Cristina D'Alberto Rocaspana, kameralar önünde mini etek giydiğini unutunca olanlar oldu.

David Beckham'ın yüzü ameliyat izleriyle doldu tanınmaz halde

David Beckham'ın yüzü ameliyat izleriyle doldu tanınmaz halde David Beckham'ın yüzü ameliyat izleriyle doldu tanınmaz halde. İngiltere'nin efsane futbolcusu David Beckham, Kral Arthur filmi için tanınmaz hale geldi. Yüzüne makyaj yapılan Beckham herkesi şaşırttı.

İngiltere'de 30 ameliyat geçiren gencin hastalığına hala çözüm bulunamadı

İngiltere'de 30 ameliyat geçiren gencin hastalığına hala çözüm bulunamadı İngiltere'de 30 ameliyat geçiren gencin hastalığına hala çözüm bulunamadı. İngiltere'de yaşayan 14 yaşındaki kızın sol kolu hızla büyüyor. 30 ameliyat geçiren gencin hastalığına hala çözüm bulunamadı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET