• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

RUSYA'NIN DÜNYADAN GİZLEDİĞİ KENT HAYALET ŞEHRE DÖNÜŞTÜ

Rusya'nın dünyadan gizlediği kent hayalet şehre dönüştü! Bu saklı şehirler çok geniş bir alan üzerine kurulu ve içerisinde depo ağları, okullar, fabrikalar ve soğuk savaş radarlarına ev sahipliği yapmaktaydı.

23 Eylül 2016 Cuma 13:08
Rusya'nın dünyadan gizlediği kent hayalet şehre dönüştü

Soğuk Savaş süresince Sovyetler Birliği, çoğunlukla askeri amaçlarla 40'tan fazla saklı yerleşim oluşturdu. Her birine bir kod adı verdi (bir numara ve yerel bir şehir ismi) ve Sovyet silahlı güçlerinin teknik altyapısını şekillendirdi. Sovyetler Birliği'nin yıkılmasıyla önemini kaybeden bu kentler şimdilerde adeta hayalet şehre dönüştü.

 

Bu saklı şehirler çok geniş bir alan üzerine kurulu ve içerisinde depo ağları, okullar, fabrikalar ve soğuk savaş radarlarına ev sahipliği yapmaktaydı.

 

Şimdilerde terk edilmiş olan Skrunda-1 adı verilen kentteki fabrikalarda ve diğer teknik tesislerdeki tuğla örgüsü ve boru tesisatının büyük kısmı yol girişleri kapanmadan önce sökülüp çıkarılmış.

 

Sovyet sonrası hayalet şehirlerin çoğunun tartışılan yanı ise; yeniden inşası oldukça masraflıyken imha edilmesinin de bir o kadar maliyetli olması.

 

Sonuç olarak, bir zamanların gelişen askeri, bilimsel ve sivil Skrunda-1 toplumu yok sayılmaktan, komple tecrit edilmeye doğru sürüklendi.

 

5,000'den fazla insana ev sahipliği yaptığı parlak döneminde Skrunda-1 Sovyetler Birliği'nin savunma stratejisinde can alıcı bir rol oynamıştı.

 

 

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Çağatay Kılıç, Almanya'da Bahçekapılı'nın havalimanında alıkonulmasına tepki gösterdi

Çağatay Kılıç, Almanya'da Bahçekapılı'nın havalimanında alıkonulmasına tepki gösterdi Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun'da yaptığı açıklamada TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı’nın Almanya’da havalimanında alıkonulmasına tepki gösterdi.

Ufolar enerjisini Güneş'ten mi alıyor? Nasa'dan kafaları karıştıran paylaşım

Ufolar enerjisini Güneş'ten mi alıyor? Nasa'dan kafaları karıştıran paylaşım Ufolar enerjisini Güneş'ten mi alıyor? Nasa'dan kafaları karıştıran paylaşım! NASA'nın paylaştığı son videolardan birinde, UFO'nun enerjisini Güneş'ten alarak hızlıca uzaklaştığı iddia ediliyor.

Gana'da bir adam erkeklerin cinsel organına dokunarak büyüteceğini iddia ediyor

Gana'da bir adam erkeklerin cinsel organına dokunarak büyüteceğini iddia ediyor Gana'da bir adam erkeklerin cinsel organına dokunarak büyüteceğini iddia ediyor! Gana'da sihirli dokunuşlarıyla kadınların göğüslerini, erkeklerin cinsel organlarını büyütebileceğini öne süren adamın önünde insanlar kuyruk oluşturdu.

Güney Kore'nin düşmanı Kuzey Kore'nin gizli tünelleri bulundu

Güney Kore'nin düşmanı Kuzey Kore'nin gizli tünelleri bulundu Güney Kore'nin düşmanı Kuzey Kore'nin gizli tünelleri bulundu! Güney Kore, Kuzey Kore'nin 30 bin askerinin bir saat içinde yer altına inebileceği tünel ağını ortaya çıkardı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET