• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

RUSYA'NIN DÜNYADAN GİZLEDİĞİ KENT HAYALET ŞEHRE DÖNÜŞTÜ

Rusya'nın dünyadan gizlediği kent hayalet şehre dönüştü! Bu saklı şehirler çok geniş bir alan üzerine kurulu ve içerisinde depo ağları, okullar, fabrikalar ve soğuk savaş radarlarına ev sahipliği yapmaktaydı.

23 Eylül 2016 Cuma 13:08
Rusya'nın dünyadan gizlediği kent hayalet şehre dönüştü

Soğuk Savaş süresince Sovyetler Birliği, çoğunlukla askeri amaçlarla 40'tan fazla saklı yerleşim oluşturdu. Her birine bir kod adı verdi (bir numara ve yerel bir şehir ismi) ve Sovyet silahlı güçlerinin teknik altyapısını şekillendirdi. Sovyetler Birliği'nin yıkılmasıyla önemini kaybeden bu kentler şimdilerde adeta hayalet şehre dönüştü.

 

Bu saklı şehirler çok geniş bir alan üzerine kurulu ve içerisinde depo ağları, okullar, fabrikalar ve soğuk savaş radarlarına ev sahipliği yapmaktaydı.

 

Şimdilerde terk edilmiş olan Skrunda-1 adı verilen kentteki fabrikalarda ve diğer teknik tesislerdeki tuğla örgüsü ve boru tesisatının büyük kısmı yol girişleri kapanmadan önce sökülüp çıkarılmış.

 

Sovyet sonrası hayalet şehirlerin çoğunun tartışılan yanı ise; yeniden inşası oldukça masraflıyken imha edilmesinin de bir o kadar maliyetli olması.

 

Sonuç olarak, bir zamanların gelişen askeri, bilimsel ve sivil Skrunda-1 toplumu yok sayılmaktan, komple tecrit edilmeye doğru sürüklendi.

 

5,000'den fazla insana ev sahipliği yaptığı parlak döneminde Skrunda-1 Sovyetler Birliği'nin savunma stratejisinde can alıcı bir rol oynamıştı.

 

 

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Güvenlik uzmanı uyardı: DEAŞ'ın stratejisi çok tehlikeli

Güvenlik uzmanı uyardı: DEAŞ'ın stratejisi çok tehlikeli Güvenlik uzmanı uyardı: DEAŞ'ın stratejisi çok tehlikeli. Güvenlik analisti Metin Gürcan, DEAŞ'ın tehlikeli bir strateji uyguladığını belirterek "FETÖ ve PKK'dan farklı bir örgüt. Halkı, insanı, demokrasiyi, sosyal dokuyu hedefleyen bir örgüt." dedi.

Ukraynalı bilim insanının buluşu tıp dünyasında çığır açabilir

Ukraynalı bilim insanının buluşu tıp dünyasında çığır açabilir Ukraynalı bilim insanının buluşu tıp dünyasında çığır açabilir. Ukraynalı genç bilim insanı Olga Brovarets'in DNA'ların mutasyonu ile ilgili çalışmasının kanser tedavisinde çığır açabileceği belirtiliyor.

Uzaydaki meteorda dünyadakinden değerli altın bulundu

Uzaydaki meteorda dünyadakinden değerli altın bulundu Uzaydaki meteorda dünyadakinden değerli altın bulundu. Güneş sisteminde rastlanan bir göktaşında dünya ekonomisinin 137 bin katı değerinde nikel, demir ve altın madenin bulunduğu açıklandı.

Çin'de freni patlayan kamyon evleri biçti

Çin'de freni patlayan kamyon evleri biçti Çin'de freni patlayan kamyon evleri biçti. çin'de freni boşalan kamyonun saçtığı dehşette 4 kişi hayatını kaybetti.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET