• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

MİLLİ EĞİTİM’E ÇAKILI ÖĞRETMEN MODELİ GELİYOR

Milli Eğitim’e Çakılı Öğretmen modeli geliyor!

20 Haziran 2016 Pazartesi 12:38
Milli Eğitim’e Çakılı Öğretmen modeli geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu’daki öğretmen açığını gidermek için yeni bir adım atıyor. Yasa hazırlığı içine giren bakanlık, ‘Çakılı Öğretmen’ modeliyle Doğu’daki öğretmen açığını aşmayı hedefliyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı taslağa göre ‘Çakılı Öğretmen’, 5 yıl Doğu’da ve Güneydoğu’da görev yapacak. Ondan sonra kadroya alınacak. 8 yıl çalıştıktan sonra ise Türkiye’nin diğer yerlerine gitme imkânı verilecek. Taslağa ilişkin Meclis’te ipuçları veren Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ücretli ya da sözleşmeli öğretmen çalıştırmanın doğru bir yöntem olmadığına dikkat çekti.

 

“GÜNEYDOĞU’YA ATANAN ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 90’I BİR YIL SONRA GERİ DÖNÜYOR”

Doğru olanın kadrolu öğretmen olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti: “Güneydoğuya öğretmen atıyoruz, bir yıl sonra atadığımız öğretmenlerin yüzde 90’a yakını geri dönüyor. Neden? Mazeret ataması nedeniyle, eş tayini dolayısıyla. Eş tayinini atamasak yine bu sefer diyecek ki: Anayasa’da devlet aileyi koruyacak. Aile bütünleştirmesini sağlamıyorsunuz. Peki, oradaki öğretmeni buraya almasak, aile bütünlüğünü sağlamasak, orada kal desek; yani, buraya çeksek orası boşalıyor. Güneydoğu’da birilerini tutmamız lazım. Şu anda öğretmen açığı Marmara’da daha fazla yani Güneydoğu’da da öğretmen oranı var ama ücretli öğretmen de var, sözleşmeli öğretmen de. Aksi hâlde, sözleşmeli statüyü kaldırırsanız, Güneydoğu’ya bir öğretmen bulamayabilirsiniz. Peki, oradakilerin de eğitim alma hakkı değil mi? Demek ki doğru olanı kadrolu ama ihtiyaçtan.”

 

Ağustosta öğretmen ataması olmayacağını belirten Bakan Yılmaz, atamaların şubatta yapılacağını söyledi. Resmî okullardaki öğretmen sayısının 853 bin 916, yönetici kısmının 67 bin 217 olduğunu dile getiren Yılmaz, “1 milyonun üzerinde bir aileyiz biz, eğitim ailesi. Bu ailenin, öğretmen statüsünde 921 bin 133 mensubu var. 46 bin 133 de ücretli öğretmenimiz var.” diye konuştu.

MuhabirAjans

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Anadolu Üniversitesi kayıt yenileme süreleri uzatıldı

Anadolu Üniversitesi kayıt yenileme süreleri uzatıldı Anadolu Üniversitesi kayıt yenileme süreleri uzatıldı. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2016-2017 Öğretim Yılı Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemlerinin 26 Şubat 2017 Pazar günü saat 22.59’a kadar uzatıldığı bildirildi.

Samsun'a gelen Uluslararası öğrenciler Türkçeyi yaşayarak öğreniyor

Samsun'a gelen Uluslararası öğrenciler Türkçeyi yaşayarak öğreniyor Samsun'a gelen Uluslararası öğrenciler Türkçeyi yaşayarak öğreniyor. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi(OMÜ-TÜRKÇE) öğrencileri Türkçe ve Türk kültürünü yaşayarak öğreniyor.

Samsun'da toplanan oyuncaklar kardeş okullara gönderildi

Samsun'da toplanan oyuncaklar kardeş okullara gönderildi Samsun'da toplanan oyuncaklar kardeş okullara gönderildi. Atakum Halide Edip Adıvar Anaokulunun uyguladığı "Oyuncaksız Ana Sınıfı Kalmasın" projesi kapsamında toplanan oyuncaklar kardeş okullara gönderildi.

Samsun'da Gazipaşa İlkokulu öğrencilerine kahvaltı programı

Samsun'da Gazipaşa İlkokulu öğrencilerine kahvaltı programı Samsun'da Gazipaşa İlkokulu öğrencilerine kahvaltı programı. Samsun'da Gazipaşa İlkokulu ile Atakum Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencileri kahvaltı etkinliğinde kaynaştı. 

KÖŞE YAZARLARI

ANKET