• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

MİLLİ EĞİTİM’E ÇAKILI ÖĞRETMEN MODELİ GELİYOR

Milli Eğitim’e Çakılı Öğretmen modeli geliyor!

20 Haziran 2016 Pazartesi 12:38
Milli Eğitim’e Çakılı Öğretmen modeli geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu’daki öğretmen açığını gidermek için yeni bir adım atıyor. Yasa hazırlığı içine giren bakanlık, ‘Çakılı Öğretmen’ modeliyle Doğu’daki öğretmen açığını aşmayı hedefliyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı taslağa göre ‘Çakılı Öğretmen’, 5 yıl Doğu’da ve Güneydoğu’da görev yapacak. Ondan sonra kadroya alınacak. 8 yıl çalıştıktan sonra ise Türkiye’nin diğer yerlerine gitme imkânı verilecek. Taslağa ilişkin Meclis’te ipuçları veren Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ücretli ya da sözleşmeli öğretmen çalıştırmanın doğru bir yöntem olmadığına dikkat çekti.

 

“GÜNEYDOĞU’YA ATANAN ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 90’I BİR YIL SONRA GERİ DÖNÜYOR”

Doğru olanın kadrolu öğretmen olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti: “Güneydoğuya öğretmen atıyoruz, bir yıl sonra atadığımız öğretmenlerin yüzde 90’a yakını geri dönüyor. Neden? Mazeret ataması nedeniyle, eş tayini dolayısıyla. Eş tayinini atamasak yine bu sefer diyecek ki: Anayasa’da devlet aileyi koruyacak. Aile bütünleştirmesini sağlamıyorsunuz. Peki, oradaki öğretmeni buraya almasak, aile bütünlüğünü sağlamasak, orada kal desek; yani, buraya çeksek orası boşalıyor. Güneydoğu’da birilerini tutmamız lazım. Şu anda öğretmen açığı Marmara’da daha fazla yani Güneydoğu’da da öğretmen oranı var ama ücretli öğretmen de var, sözleşmeli öğretmen de. Aksi hâlde, sözleşmeli statüyü kaldırırsanız, Güneydoğu’ya bir öğretmen bulamayabilirsiniz. Peki, oradakilerin de eğitim alma hakkı değil mi? Demek ki doğru olanı kadrolu ama ihtiyaçtan.”

 

Ağustosta öğretmen ataması olmayacağını belirten Bakan Yılmaz, atamaların şubatta yapılacağını söyledi. Resmî okullardaki öğretmen sayısının 853 bin 916, yönetici kısmının 67 bin 217 olduğunu dile getiren Yılmaz, “1 milyonun üzerinde bir aileyiz biz, eğitim ailesi. Bu ailenin, öğretmen statüsünde 921 bin 133 mensubu var. 46 bin 133 de ücretli öğretmenimiz var.” diye konuştu.

MuhabirAjans

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Sözleşmeli öğretmenlere ek atamada tarih belli oldu, başvurular nasıl yapılacak

Sözleşmeli öğretmenlere ek atamada tarih belli oldu, başvurular nasıl yapılacak Sözleşmeli öğretmenlere ek atamada tarih belil oldu, başvurular nasıl yapılacak. Sözleşmeli öğretmen ek atama başvuruları. Milli Eğitim Bakanlığı 367 pozisyona ek atama yapacak. Başvurular 30 Mart-5 Nisan'da "http://mebbis.meb.gov.tr" ve "http://ikgm.meb.gov.tr" adreslerinden yapabilecek.

Samsun Piri Reis Lisesi'nde Tut Kardeşinin Elinden projesi tanıtıldı

Samsun Piri Reis Lisesi'nde Tut Kardeşinin Elinden projesi tanıtıldı Samsun'da Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Tut Kardeşinin Elinden projesinin tanıtım programı düzenlendi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin: Eğitim Camiasının emrindeyim

Samsun Valisi İbrahim Şahin: Eğitim Camiasının emrindeyim Samsun Valisi İbrahim Şahin, "Başta ben olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşları eğitim camiasının emrindedir" dedi.

Samsun'da Mehmet Akif İnan Kütüphanesi öğrencilerle buluştu

Samsun'da Mehmet Akif İnan Kütüphanesi öğrencilerle buluştu Memur-Sen ve Kredi Yurtlar Kurumu Samsun İl Müdürlüğü iş birliğinde hayata geçen “Yedi Güzel Adam - Mehmet Akif İnan” Kütüphanesi’nin açılışı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Münevver Ayaşlı Kız Yurdu’nda gerçekleştirildi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET