• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

MİLLİ EĞİTİM’E ÇAKILI ÖĞRETMEN MODELİ GELİYOR

Milli Eğitim’e Çakılı Öğretmen modeli geliyor!

20 Haziran 2016 Pazartesi 12:38
Milli Eğitim’e Çakılı Öğretmen modeli geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu’daki öğretmen açığını gidermek için yeni bir adım atıyor. Yasa hazırlığı içine giren bakanlık, ‘Çakılı Öğretmen’ modeliyle Doğu’daki öğretmen açığını aşmayı hedefliyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı taslağa göre ‘Çakılı Öğretmen’, 5 yıl Doğu’da ve Güneydoğu’da görev yapacak. Ondan sonra kadroya alınacak. 8 yıl çalıştıktan sonra ise Türkiye’nin diğer yerlerine gitme imkânı verilecek. Taslağa ilişkin Meclis’te ipuçları veren Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ücretli ya da sözleşmeli öğretmen çalıştırmanın doğru bir yöntem olmadığına dikkat çekti.

 

“GÜNEYDOĞU’YA ATANAN ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 90’I BİR YIL SONRA GERİ DÖNÜYOR”

Doğru olanın kadrolu öğretmen olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti: “Güneydoğuya öğretmen atıyoruz, bir yıl sonra atadığımız öğretmenlerin yüzde 90’a yakını geri dönüyor. Neden? Mazeret ataması nedeniyle, eş tayini dolayısıyla. Eş tayinini atamasak yine bu sefer diyecek ki: Anayasa’da devlet aileyi koruyacak. Aile bütünleştirmesini sağlamıyorsunuz. Peki, oradaki öğretmeni buraya almasak, aile bütünlüğünü sağlamasak, orada kal desek; yani, buraya çeksek orası boşalıyor. Güneydoğu’da birilerini tutmamız lazım. Şu anda öğretmen açığı Marmara’da daha fazla yani Güneydoğu’da da öğretmen oranı var ama ücretli öğretmen de var, sözleşmeli öğretmen de. Aksi hâlde, sözleşmeli statüyü kaldırırsanız, Güneydoğu’ya bir öğretmen bulamayabilirsiniz. Peki, oradakilerin de eğitim alma hakkı değil mi? Demek ki doğru olanı kadrolu ama ihtiyaçtan.”

 

Ağustosta öğretmen ataması olmayacağını belirten Bakan Yılmaz, atamaların şubatta yapılacağını söyledi. Resmî okullardaki öğretmen sayısının 853 bin 916, yönetici kısmının 67 bin 217 olduğunu dile getiren Yılmaz, “1 milyonun üzerinde bir aileyiz biz, eğitim ailesi. Bu ailenin, öğretmen statüsünde 921 bin 133 mensubu var. 46 bin 133 de ücretli öğretmenimiz var.” diye konuştu.

MuhabirAjans

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Uluslararası etkinlik 'Hour of Code' Samsun'da da yapıldı

Uluslararası etkinlik 'Hour of Code' Samsun'da da yapıldı Uluslararası etkinlik 'Hour of Code' Samsun'da da yapıldı! Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) öğrencileri; ortaokul öğrencilerine, Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Haftası’nda 'Hour of Code' etkinliği yaparak kod okuryazarlığı hakkında eğitim verdiler.

Samsun'un Bafra ilçesine Kızılırmak Üniversitesi mi yapılacak

Samsun'un Bafra ilçesine Kızılırmak Üniversitesi mi yapılacak Samsun'un Bafra ilçesine Kızılırmak Üniversitesi mi yapılacak! Samsun Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, “Üniversiteleşme hedefimize ulaşmak için Bafra olarak kenetlenmiş durumdayız” dedi. 

2017 yılında okullarda kuru üzüm dağıtılacak! Kuru Üzüm'ün faydaları

2017 yılında okullarda kuru üzüm dağıtılacak! Kuru Üzüm'ün faydaları 2017 yılında okullarda kuru üzüm dağıtılacak! Kuru Üzüm'ün faydaları! 2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği anaokulu, uygulama sınıfı ve ilköğretim okullarında öğrencilere kuru üzüm dağıtımı yapılacak.

Samsun'un Canik ilçesinde okula edebiyat atölyesi

Samsun'un Canik ilçesinde okula edebiyat atölyesi Samsun'un Canik ilçesinde okula edebiyat atölyesi! Canik Belediyesi tarafından eğitime destek kapsamında Canik İMKB Anadolu Lisesi'ne kazandırdığı ve Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’ün adını taşıyacak 'edebiyat atölyesi' Perşembe günü düzenlenecek törenle açılıyor.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET