• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

MİLLİ EĞİTİM’E ÇAKILI ÖĞRETMEN MODELİ GELİYOR

Milli Eğitim’e Çakılı Öğretmen modeli geliyor!

20 Haziran 2016 Pazartesi 12:38
Milli Eğitim’e Çakılı Öğretmen modeli geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu’daki öğretmen açığını gidermek için yeni bir adım atıyor. Yasa hazırlığı içine giren bakanlık, ‘Çakılı Öğretmen’ modeliyle Doğu’daki öğretmen açığını aşmayı hedefliyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı taslağa göre ‘Çakılı Öğretmen’, 5 yıl Doğu’da ve Güneydoğu’da görev yapacak. Ondan sonra kadroya alınacak. 8 yıl çalıştıktan sonra ise Türkiye’nin diğer yerlerine gitme imkânı verilecek. Taslağa ilişkin Meclis’te ipuçları veren Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ücretli ya da sözleşmeli öğretmen çalıştırmanın doğru bir yöntem olmadığına dikkat çekti.

 

“GÜNEYDOĞU’YA ATANAN ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 90’I BİR YIL SONRA GERİ DÖNÜYOR”

Doğru olanın kadrolu öğretmen olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti: “Güneydoğuya öğretmen atıyoruz, bir yıl sonra atadığımız öğretmenlerin yüzde 90’a yakını geri dönüyor. Neden? Mazeret ataması nedeniyle, eş tayini dolayısıyla. Eş tayinini atamasak yine bu sefer diyecek ki: Anayasa’da devlet aileyi koruyacak. Aile bütünleştirmesini sağlamıyorsunuz. Peki, oradaki öğretmeni buraya almasak, aile bütünlüğünü sağlamasak, orada kal desek; yani, buraya çeksek orası boşalıyor. Güneydoğu’da birilerini tutmamız lazım. Şu anda öğretmen açığı Marmara’da daha fazla yani Güneydoğu’da da öğretmen oranı var ama ücretli öğretmen de var, sözleşmeli öğretmen de. Aksi hâlde, sözleşmeli statüyü kaldırırsanız, Güneydoğu’ya bir öğretmen bulamayabilirsiniz. Peki, oradakilerin de eğitim alma hakkı değil mi? Demek ki doğru olanı kadrolu ama ihtiyaçtan.”

 

Ağustosta öğretmen ataması olmayacağını belirten Bakan Yılmaz, atamaların şubatta yapılacağını söyledi. Resmî okullardaki öğretmen sayısının 853 bin 916, yönetici kısmının 67 bin 217 olduğunu dile getiren Yılmaz, “1 milyonun üzerinde bir aileyiz biz, eğitim ailesi. Bu ailenin, öğretmen statüsünde 921 bin 133 mensubu var. 46 bin 133 de ücretli öğretmenimiz var.” diye konuştu.

MuhabirAjans

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

AÖF sınavlarında artık 4 Yanlış 1 Doğruyu götürüyor

AÖF sınavlarında artık 4 Yanlış 1 Doğruyu götürüyor AÖF sınavlarında artık 4 Yanlış 1 Doğruyu götürüyor! Açıköğretim Fakültesi'nin sınav sonuçları değerlendirilirken artık 4 yanlış 1 doğruyu götürecek.

Samsun MMO öğrenci üyelerine eğitim programı başlattı

Samsun MMO öğrenci üyelerine eğitim programı başlattı Samsun MMO öğrenci üyelerine eğitim programı başlattı. Makina Mühendisleri Odası(MMO) Samsun Şubesi, öğrenci üyelerine yönelik "Bilgisayar Destekli Tasarım ve Bilgisayar Destekli Üretim" eğitim program başlattı.

Samsun Vezirköprü Fen lisesi’nde başkanlık seçimi yapıldı

Samsun Vezirköprü Fen lisesi’nde başkanlık seçimi yapıldı Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Hatice-Kemal Kayalıoğlu Fen Lisesi’nde meclis başkanlık seçimi yapıldı.

Çarşamba Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi öğrencileri iddialara tepki gösterdi

Çarşamba Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi öğrencileri iddialara tepki gösterdi Çarşamba Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi öğrencileri iddialara tepki gösterdi. Samsun Çarşamba Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi'nin şehir merkezine taşınması ile ilgili  akademisyenlerin öğrencileri galeyana getirdiği iddiaları üniversite öğrencileri tarafından yalanlandı.

KÖŞE YAZARLARI