• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

OHAL KARARNAMESİ İLE KAPATILAN ÜNİVERSİTELERİN ÖĞRENCİLERİ HANGİ ÜNİVERSİTELERE YERLEŞTİRİLECEK

OHAL kararnamesi ile kapatılan üniversitelerin öğrencileri hangi üniversitelere yerleştirilecek. Kapatılan üniversite öğrencilerinin akıbeti ne olacak. YÖK kapatılan üniversite öğrencilerinin hangi üniversitelere yerleştirileceğini açıkladı.

29 Temmuz 2016 Cuma 15:13
OHAL kararnamesi ile kapatılan üniversitelerin öğrencileri hangi üniversitelere yerleştirilecek

OHAL kararnamesi ile kapatılan üniversitelerin öğrencileri hangi üniversitelere yerleştirilecek. Kapatılan üniversite öğrencilerinin akıbeti ne olacak. YÖK kapatılan üniversite öğrencilerinin hangi üniversitelere yerleştirileceğini açıkladı. 

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, kapatılan 15 yükseköğretim kurumundaki öğrencilerin hangi okullara yerleştirileceğini açıkladı.

 

YÖK'ten yapılan açıklamada, "667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 15 yükseköğretim kurumu kapatılmış, bu yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrencilerin Yükseköğretim Kurulu tarafından Devlet üniversitelerine veya vakıf üniversitelerine yerleştirileceği, bu şekilde yerleştirilen öğrencilerin, mezun oluncaya kadar vakıf yükseköğretim kurumlarına ödemeleri gereken ücretleri yerleştirileceği üniversiteye ödemeye devam edecekleri hükme bağlanmış; bu kararların uygulanması hususunda Yükseköğretim Kurulu görevli ve yetkili kılınmıştır" denildi.

 

"28.07.2016 tarihinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Genel Kurulunda, 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin hangi üniversitelere yerleştirileceği hususu ile uygulamaya yönelik usul ve esaslar görüşülmüş ve karara bağlamıştır" ifadesi kullanılan açıklama şöyle devam etti:

 

"Bu çerçevede, kapatılmış olan yükseköğretim kurumlarından:


1. Bursa Orhangazi Üniversitesi Öğrencileri Bursa Teknik Üniversitesine,


2. Canik Başarı Üniversitesi Öğrencileri Ondokuz Mayıs Üniversitesine,


3. Gediz Üniversitesi Öğrencileri Hukuk Fakültesi dışındaki Programlar için İzmir Katip Çelebi


Üniversitesine, Hukuk Fakültesi öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesine,


4. İpek Üniversitesi Öğrencileri Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesine,


5. İzmir Üniversitesi Öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesine,


6. Melikşah Üniversitesi Öğrencileri Erciyes Üniversitesine,


7. Mevlana Üniversitesi Öğrencileri Eğitim Fakültesi dışındaki Programları için Selçuk


Üniversitesine, Eğitim Fakültesi öğrencileri Necmettin Erbakan Üniversitesine,


8. Murat Hüdavendigar Üniversitesi Öğrencileri İstanbul Üniversitesine,


9. Selahaddin Eyyubi Üniversitesi Öğrencileri Dicle Üniversitesine,


10. Şifa Üniversitesi Öğrencileri Ege Üniversitesine,


11. Süleyman Şah Üniversitesi Öğrencileri İstanbul Medeniyet Üniversitesine,


12. Turgut Özal Üniversitesi Öğrencileri Yıldırım Beyazıt Üniversitesine,


13. Zirve Üniversitesi Öğrencileri Gaziantep Üniversitesine,


yerleştirileceklerdir."

Bilindiği üzere kapatılan Kanuni Üniversitesi'nin eğitim öğretim başlamadığı kaydedilerek, "Kapatılan Fatih Üniversitesinin öğrenci sayısı fazla olduğundan bu üniversitenin öğrencilerinin yerleştirilmesiyle ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Karar alınmasını müteakip kamuoyu ile paylaşılacaktır.


Kapatılan yükseköğretim kurumlarının öğrencileri, YÖK tarafından yapılan bu yerleştirme dışında, diğer Devlet veya vakıf üniversitelerine yatay geçiş yapma imkânına sahiptirler.


Bu öğrencilerimizin diplomaları, yerleştirildikleri üniversiteler tarafından verilecektir. Diploma eki ve transkriptlerinde önceki yükseköğretim kurumlarında almış oldukları dersler belirtilecektir.


Bu süreçte karşılaşılabilecek problemler, yerleştirme yapılan üniversitelerimiz tarafından Yükseköğretim Kurulumuzla işbirliği dahilinde çözüme kavuşturulacaktır" ifadesi kullanıldı.  

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Sözleşmeli öğretmenlere ek atamada tarih belli oldu, başvurular nasıl yapılacak

Sözleşmeli öğretmenlere ek atamada tarih belli oldu, başvurular nasıl yapılacak Sözleşmeli öğretmenlere ek atamada tarih belil oldu, başvurular nasıl yapılacak. Sözleşmeli öğretmen ek atama başvuruları. Milli Eğitim Bakanlığı 367 pozisyona ek atama yapacak. Başvurular 30 Mart-5 Nisan'da "http://mebbis.meb.gov.tr" ve "http://ikgm.meb.gov.tr" adreslerinden yapabilecek.

Samsun Piri Reis Lisesi'nde Tut Kardeşinin Elinden projesi tanıtıldı

Samsun Piri Reis Lisesi'nde Tut Kardeşinin Elinden projesi tanıtıldı Samsun'da Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Tut Kardeşinin Elinden projesinin tanıtım programı düzenlendi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin: Eğitim Camiasının emrindeyim

Samsun Valisi İbrahim Şahin: Eğitim Camiasının emrindeyim Samsun Valisi İbrahim Şahin, "Başta ben olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşları eğitim camiasının emrindedir" dedi.

Samsun'da Mehmet Akif İnan Kütüphanesi öğrencilerle buluştu

Samsun'da Mehmet Akif İnan Kütüphanesi öğrencilerle buluştu Memur-Sen ve Kredi Yurtlar Kurumu Samsun İl Müdürlüğü iş birliğinde hayata geçen “Yedi Güzel Adam - Mehmet Akif İnan” Kütüphanesi’nin açılışı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Münevver Ayaşlı Kız Yurdu’nda gerçekleştirildi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET