• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

OHAL KARARNAMESİ İLE KAPATILAN ÜNİVERSİTELERİN ÖĞRENCİLERİ HANGİ ÜNİVERSİTELERE YERLEŞTİRİLECEK

OHAL kararnamesi ile kapatılan üniversitelerin öğrencileri hangi üniversitelere yerleştirilecek. Kapatılan üniversite öğrencilerinin akıbeti ne olacak. YÖK kapatılan üniversite öğrencilerinin hangi üniversitelere yerleştirileceğini açıkladı.

29 Temmuz 2016 Cuma 15:13
OHAL kararnamesi ile kapatılan üniversitelerin öğrencileri hangi üniversitelere yerleştirilecek

OHAL kararnamesi ile kapatılan üniversitelerin öğrencileri hangi üniversitelere yerleştirilecek. Kapatılan üniversite öğrencilerinin akıbeti ne olacak. YÖK kapatılan üniversite öğrencilerinin hangi üniversitelere yerleştirileceğini açıkladı. 

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, kapatılan 15 yükseköğretim kurumundaki öğrencilerin hangi okullara yerleştirileceğini açıkladı.

 

YÖK'ten yapılan açıklamada, "667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 15 yükseköğretim kurumu kapatılmış, bu yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrencilerin Yükseköğretim Kurulu tarafından Devlet üniversitelerine veya vakıf üniversitelerine yerleştirileceği, bu şekilde yerleştirilen öğrencilerin, mezun oluncaya kadar vakıf yükseköğretim kurumlarına ödemeleri gereken ücretleri yerleştirileceği üniversiteye ödemeye devam edecekleri hükme bağlanmış; bu kararların uygulanması hususunda Yükseköğretim Kurulu görevli ve yetkili kılınmıştır" denildi.

 

"28.07.2016 tarihinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Genel Kurulunda, 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin hangi üniversitelere yerleştirileceği hususu ile uygulamaya yönelik usul ve esaslar görüşülmüş ve karara bağlamıştır" ifadesi kullanılan açıklama şöyle devam etti:

 

"Bu çerçevede, kapatılmış olan yükseköğretim kurumlarından:


1. Bursa Orhangazi Üniversitesi Öğrencileri Bursa Teknik Üniversitesine,


2. Canik Başarı Üniversitesi Öğrencileri Ondokuz Mayıs Üniversitesine,


3. Gediz Üniversitesi Öğrencileri Hukuk Fakültesi dışındaki Programlar için İzmir Katip Çelebi


Üniversitesine, Hukuk Fakültesi öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesine,


4. İpek Üniversitesi Öğrencileri Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesine,


5. İzmir Üniversitesi Öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesine,


6. Melikşah Üniversitesi Öğrencileri Erciyes Üniversitesine,


7. Mevlana Üniversitesi Öğrencileri Eğitim Fakültesi dışındaki Programları için Selçuk


Üniversitesine, Eğitim Fakültesi öğrencileri Necmettin Erbakan Üniversitesine,


8. Murat Hüdavendigar Üniversitesi Öğrencileri İstanbul Üniversitesine,


9. Selahaddin Eyyubi Üniversitesi Öğrencileri Dicle Üniversitesine,


10. Şifa Üniversitesi Öğrencileri Ege Üniversitesine,


11. Süleyman Şah Üniversitesi Öğrencileri İstanbul Medeniyet Üniversitesine,


12. Turgut Özal Üniversitesi Öğrencileri Yıldırım Beyazıt Üniversitesine,


13. Zirve Üniversitesi Öğrencileri Gaziantep Üniversitesine,


yerleştirileceklerdir."

Bilindiği üzere kapatılan Kanuni Üniversitesi'nin eğitim öğretim başlamadığı kaydedilerek, "Kapatılan Fatih Üniversitesinin öğrenci sayısı fazla olduğundan bu üniversitenin öğrencilerinin yerleştirilmesiyle ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Karar alınmasını müteakip kamuoyu ile paylaşılacaktır.


Kapatılan yükseköğretim kurumlarının öğrencileri, YÖK tarafından yapılan bu yerleştirme dışında, diğer Devlet veya vakıf üniversitelerine yatay geçiş yapma imkânına sahiptirler.


Bu öğrencilerimizin diplomaları, yerleştirildikleri üniversiteler tarafından verilecektir. Diploma eki ve transkriptlerinde önceki yükseköğretim kurumlarında almış oldukları dersler belirtilecektir.


Bu süreçte karşılaşılabilecek problemler, yerleştirme yapılan üniversitelerimiz tarafından Yükseköğretim Kurulumuzla işbirliği dahilinde çözüme kavuşturulacaktır" ifadesi kullanıldı.  

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Samsun'da öğrenciler her ay farklı meyve ile besleniyor

Samsun'da öğrenciler her ay farklı meyve ile besleniyor Samsun'da öğrenciler her ay farklı meyve ile besleniyor! Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Hatice Kemal Kayalıoğlu Fen Lisesi'nde öğrenciler "Beslenme Dostu Okul Projesi" kapsamında her ay farklı bir meyve ile besleniyorlar. 

Samsun OMÜ öğrencisi Çince kompozisyon yarışmasında dördüncü oldu

Samsun OMÜ öğrencisi Çince kompozisyon yarışmasında dördüncü oldu Samsun OMÜ öğrencisi Çince kompozisyon yarışmasında dördüncü oldu! Samsun OMÜ öğrencisi Halime Zeynep Sürücü, üniversiteler arası “Çince Öğrenmenin Zorlukları ve Güzel Yanları” konulu Çince kompozisyon yarışmasında teşvik ödülüne layık görüldü. 

Samsun OMÜ birincilerine başarı belgesi verildi

Samsun OMÜ birincilerine başarı belgesi verildi Samsun OMÜ birincilerine başarı belgesi verildi! Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörlüğüne atandığı günden itibaren üniversitenin akademik ve idari personeliyle sıcak ilişkiler kuran Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, öğrencileri de unutmadı.

Samsun 23 Nisan Ortaokulu’nda Öğretmenler Günü kutlaması

Samsun 23 Nisan Ortaokulu’nda Öğretmenler Günü kutlaması Bu yıl TEOG sınavına denk gelen "24 Kasım Öğretmenler Günü" 23 Nisan Ortaokulu’nda gecikmeli olarak kutlandı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET