• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

OMÜ-TÜRKÇE’DE TÜRKÇE ÖĞRENDİLER

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMÜ-TÜRKÇE) 2015-2016 öğretim dönemini aynı program içine dört farklı etkinlik yerleştirerek tamamladı.

22 Ağustos 2016 Pazartesi 12:18
OMÜ-Türkçe’de Türkçe öğrendiler

Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sertifika programına Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Türkiye Bursları Samsun Koordinatörü Doç. Dr. İbrahim Turan, OMÜ-TÜRKÇE Müdürü Doç. Dr. Yakup Poyraz, Yaratıcı Yazarlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. İlknur Tatar Kırılmış, Samsunlu Ozan Obalı (Mustafa Bilir), öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.


Mezuniyet töreninin açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Yakup Poyraz, “Bakiyesi olmakla gurur duyduğumuz Osmanlı’nın üç kıtada toprağı vardı ve Osmanlı Devleti’nde çok farklı halklar karşılıklı saygı, sevgi ve hoşgörü ile barış ve esenlik içerisinde yaşıyorlardı. Son yüzyılda kardeş milletlerin aralarına büyük duvarlar örüldü, daha da kötüsü kafalarımızın içerisinde mecazi sınırlar çizildi, birbirimize yabancı olduk. Yeni bin yılın şafağında yepyeni bir dünya doğarken ve yeni sınırlar kurgulanırken kadim kardeşler birbirlerini yeniden tanımayı ve yakınlaşmayı keşfettiler. Etrafımız bir ateş çemberi ile çevrilmişken Anadolu bir huzur ve istikrar adası olarak Afrika, Orta Doğu, Orta Asya ve Balkanlar gibi mazlum coğrafyaların yeniden umudu olmuştur. Anadolu’da dostlular ve kardeşlikler yeniden yeşermiştir. Türkiye’nin 2023 ve 2053 vizyonuna da uygun olarak yakın gelecekte Türkçemiz bu bölgede en çok ihtiyaç duyulan ve öğrenilmek istenen dillerin başında gelecektir. Tarihin bu coğrafyaya sunduğu bu fırsatı bizler en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız. Bu ihtiyacı fark eden Ondokuz Mayıs Üniversitesi, bu ihtiyaca cevap vermek için OMÜ-TÜRKÇE’yi kurdu. Yakın bir gelecekte OMÜ-TÜRKÇE’nin öğrenci sayısı ve kurumsal alt yapısıyla Türkiye’nin sayılı Türkçe öğretim merkezleri arasına gireceğine ve daha nice başarılara imza atacağına inancım tamdır. OMÜ-TÜRKÇE, alanında bir marka değeri olarak üniversitemizin gururudur. Elliden fazla ülkeden; farklı dil, din, kültür ve coğrafyalardan gelmiş öğrencilerimizin tümü OMÜ-TÜRKÇE ailesinde yeniden doğmuş, Türkçeyi ana dilleri gibi benimsemişlerdir. Bizler çok şanslıyız ki bugün elliden fazla ülkede kardeşlerimiz var. Bu vesileyle OMÜ-TÜRKÇE ailemizi tebrik ediyor. Tüm öğrencilerimize hayatları boyunca başarılar diliyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun” dedi.
“Eğlen-Öğren-Keşfet” sloganıyla yola çıkan, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle gerçekleştirilen bir aylık programda 9 farklı ülkeden 19 öğrenci Türkçeyi ve Türk kültürünü daha yakından tanıma fırsatı buldu. Sertifika programında öğrenciler okudukları şiir, şarkı ve ilahilerle izleyicilere doyumsuz anlar yaşattı. Türkçe Yaz Kursu’na katılan öğrencilerin bir ay boyunca yapmış oldukları etkinliklerin gösterildiği kısa film büyük beğeni aldı. Programın ilk bölümünde yaz kursu için gelen 19 öğrenciye “katılım belgesi” verildi.


Programın ikinci bölümünde Sudan’dan yaz stajlarını tamamlamak üzere Samsun’a gelen 17 tıp fakültesi öğrencisine “Türkçe Kursu Katılım Belgesi” verildi. OMÜ-TÜRKÇE tarafından ikincisi düzenlenen “Yabancılara Türkçe Öğreticiliği Sertifika Programı”na katılan 21 aday öğretici, 60 saat teorik 40 saat pratik olmak üzere toplam 100 saatlik programı tamamlayarak sertifika almaya hak kazandılar. Programın son bölümünde Ozan Obalı Türkçe temalı türkülerle programa renk kattı. Son olarak OMÜ-TÜRKÇE’de 9 aydır eğitim gören 18 öğrenci C1 düzeyi Türkçe kursunu tamamlayarak belge almaya hak kazandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

YÖKDİL sınavı ne zaman? YÖKDİL sınav giriş belgesi için tıklayınız

YÖKDİL sınavı ne zaman? YÖKDİL sınav giriş belgesi için tıklayınız YÖKDİL sınavı ne zaman? YÖKDİL sınav giriş belgesi için tıklayınız. YÖKDİL sınavı giriş belgeleri yayımlandı. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile 5 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı giriş belgeleri yayımlandı.

Anadolu Üniversitesi kayıt yenileme süreleri uzatıldı

Anadolu Üniversitesi kayıt yenileme süreleri uzatıldı Anadolu Üniversitesi kayıt yenileme süreleri uzatıldı. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2016-2017 Öğretim Yılı Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemlerinin 26 Şubat 2017 Pazar günü saat 22.59’a kadar uzatıldığı bildirildi.

Samsun'a gelen Uluslararası öğrenciler Türkçeyi yaşayarak öğreniyor

Samsun'a gelen Uluslararası öğrenciler Türkçeyi yaşayarak öğreniyor Samsun'a gelen Uluslararası öğrenciler Türkçeyi yaşayarak öğreniyor. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi(OMÜ-TÜRKÇE) öğrencileri Türkçe ve Türk kültürünü yaşayarak öğreniyor.

Samsun'da toplanan oyuncaklar kardeş okullara gönderildi

Samsun'da toplanan oyuncaklar kardeş okullara gönderildi Samsun'da toplanan oyuncaklar kardeş okullara gönderildi. Atakum Halide Edip Adıvar Anaokulunun uyguladığı "Oyuncaksız Ana Sınıfı Kalmasın" projesi kapsamında toplanan oyuncaklar kardeş okullara gönderildi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET