• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA OKULLARI VE EĞİTİM KURUMLARINI FETÖ ELE GEÇİRMİŞ

Samsun'da okulları ve eğitim kurumlarını FETÖ ele geçirmiş! Samsun, Fetullahçı Terör Örgütü ile işbirliği içinde oldukları gerekçesiyle ihraç edilen öğretmen sayısının en fazla olduğu iller arasında 10'uncu sırada yer aldı. İhraç edilenlerin görev yerlerine bakıldığında, Samsun'da FETÖ'nün oldukça etkin olduğu ortaya çıktı

16 Eylül 2016 Cuma 11:01
Samsun'da okulları ve eğitim kurumlarını FETÖ ele geçirmiş

FETÖ'nün en iyi örgütlendiği alan olan eğitimde ihraç edilen öğretmen sayısı 28 bin 163 olarak belirlendi. 14 bine yakın öğretmenin soruşturması ise devam ediyor. Samsun, eğitimde FETÖ’nün etkisinin en yüksek olduğu 10 il arasında yer aldı.

 

EN FAZLA KADROLAŞMA İSTANBUL’DA

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) en iyi örgütlendiği alan olan eğitimde 43 bin öğretmeni açığa aldı. FETÖ’nün bin 17 özel okulu, 823 özel öğrenci yurdu ve 283 kursunun faaliyetleri sona erdirildi. Yine örgütün okullarında görev yapan 27 bin 800 öğretmenin lisansı da bu kapsamda iptal edildi. Açığa alınan öğretmenlerin ihraçları için çalışmalar başlatıldı. İhraç edilenlerin görev yerlerine bakıldığında, Doğu ve Güneydoğu’da FETÖ’nün etkisinin düşük olduğu görülüyor. 3 bin 487 kişi ile İstanbul, 2 bin 32 ile Konya FETÖ’nün etkin olduğu illerin başında gelirken, en düşük olduğu il ise 7 öğretmen ihracıyla Tunceli oldu.

 

ÖĞRETMEN İHRAÇLARINDA SAMSUN İLK 10'DA

Listelere bakıldığında FETÖ’nün eğitim alanında en güçlü olduğu iller de gözler önüne serildi. Buna göre Samsun, FETÖ'nün eğitimde en etkin olarak faaliyet gösterdiği iller arasında ilk 10 sırada yer aldı. İstanbul, Konya, Ankara, Bursa, Gaziantep, K.Maraş, İzmir, Manisa ve Kayseri'den sonra en fazla öğretmenin ihraç edildiği il oldu. İstanbul'da 3 bin 487, Konya'da 2 bin 32, Ankara'da bin 595, Bursa'da bin 116, Gaziantep'te bin 59, K.Maraş'ta 898, İzmir'de 870, Manisa'da 878, Kayseri'de 862, Samsun'da ise 776 öğretmen FETÖ ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle OHAL kararnamesi kapsamında, önce görevden uzaklaştırıldı ardından da ihraç edildi.

 

MASUM OLANLAR DA ÖRGÜTE KARIŞTIRILDI

Eğitim Bir Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu, Samsun'da eğitimde bu kadar fazla ihracın yaşanmasının kendilerini de şaşırttığını söyledi. İhraç edilen öğretmenlerle sendika olarak başvuruda bulunmaları halinde sürekli görüştüklerini ifade eden Güneysu, "Bir tek kişi de olsa masumsa, bu işlere bulaşmamışsa onlar iade edilmeli. Sap ile saman birbirine karıştırılmamalı. Sendika olarak bu hassasiyeti korumaya çalışıyoruz. Haksızlığa uğramış, masum olanların haklarını aramak için çaba gösteriyoruz. Önceki hafta görevden atılma listeleri yayınlandığında genel merkezimiz bir hukuk komisyonu oluşturdu. Siyasi iktidara ilettik. Masumiyetine inandığımız insanlar da işe karıştırılıyor diye kanaatlerimizi ifade ettik" diye konuştu.

 

 

200'ÜN ÜZERİNDE 'MAĞDURUM' ŞİKAYETİ

FETÖ mensuplarının masum insanların ihraçları üzerinden propaganda yaparak yandaş toplamaya çalıştığını da vurgulayan Nejdet Güneysu, "Terör örgütüne dahil olmuş insanlar da bu kalabalık içerisinde kayboluyorlar. Biz bu insanlara kendilerini savunma hakkı verilmesini, hangi suçtan dolayı görevimden atıldım ya da açığa alındım demesin istedik. Şu ana kadar 200'ün üzerinde kişi bize başvurdu. Bunların içinde benim üyelerim de var, başka sendikalardan olanlar da var, sendikasızlar da var. Yüzde 100 masumiyetine inandığımız, bu yapı ile hiç alakası olmayan ihbar ya da iftiralarla bu örgüte bulaştırılmış kişileri de Milli Eğitim Bakanlığı ile paylaşıyoruz. Bunu yaparken devletin işine asla karışmıyoruz. Biz sadece mazlum ve mağdur olduğunu belirtiyoruz, kanaat belirtiyoruz. Adam kriptodur, başka bağlantısı vardır. Onu biz bilemeyiz. Ama devlet sistemini oluştursun, yargısıyla soruşturmasıyla gereğini yapsın. Masum insanlar da mağdur olmasın" dedi.

 

EĞİTİMDE AKSAMA OLMAZ

Samsun'da yapılan öğretmen ihraçlarının okulların açılmasının ardından eğitimde çok fazla sıkıntıya yol açacağını düşünmediğini belirten Güneysu, "Atakum, Canik ve İlkadım'da yoğunlaşan norm fazlası öğretmenlerimiz vardı. Bu öğretmenlerimiz nedeniyle sıkıntı olacağı gözükmüyor. İdareci kadrosundan da çok fazla görevden alınan yok. Elbette ihraç edilen arkadaşlarımız için de üzülüyoruz. Ancak eğitimde bir akmasa olacağını düşünmüyorum" diye konuştu.

Kaynak: gazetegerçek

EBS DE KALSALARDI KURTULURLARDI.

İHL Lİ ÖĞRETMEN
16 Eylül 2016 Cuma 23:45

İhraç edilen öğretmenlerim %90 ı 2014 yılına kadar EBS üyesiydiler 10 sene EBS ye aidat ödediler Ailece AKP ye oy verdiler. Şimdi karşılığını hiç şuçları olmadığı halde Yargılanmadan soruşturma geçirmeden meslekten ihraç edildiler. Hepsi okulunda en çalışkan,ahlaklı,yardımsever insanlardır. Sadece sizin sendikanızdan istifa ettikleri için başlarına bu felaket geldi.Allahın adaletine inanan insan.Kimseyi yargılamadan mahkum etmez. EBS üyesi olarak ölenler ahirette de işi garanti doğruca cennette.

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

EBS Lİ OLSAYDINIZ KURTULURDUNUZ.

İHL Lİ ÖĞRETMEN
16 Eylül 2016 Cuma 23:10

Bay Nejdet bey daha evvel müdür atamasında sendikal kıyım yaptınız.EBS li olmayan idarecileri tasfiye ettiniz. Şimdi ise yasal olarak kurulmuş bir sendikaya üye olan öğretmenleri ihraç ettiniz. Samsun İl MEM de yönetici olarak görev yapan ve KEYDER de defalarca maklube yiyen kendisi ve eşi defalarca sohbete katılan adamlar sırf EBS yani sendikanız üyesi olduğu için ihraç edilmediler.Gün gelir devran döner iktidar ebediyyen AKP de kalmaz,iktidar değiştiği gün EBS üyeleri de ihraç edilirse ne olur

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

MEB'den son dakika açıklaması: Atama yapılacak öğretmen kontenjanları açıklandı

MEB'den son dakika açıklaması: Atama yapılacak öğretmen kontenjanları açıklandı Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) yapılan son dakik açıklamada Sözleşmeli öğretmen atamalarına dair atama takvimi ve atama yapılacak kontenjanlar açıklandı. 20 bin atama bekleyen öğretmen adayının gözü kulağı bu müjdeli haberdeydi. İşte atama yapılacak bölümlerin tam kontenjan listesi

Atatürk Üniversitesi AÖF sonuçları açıklandı! ATA AÖF sınav sonuçları için tıklayınız

Atatürk Üniversitesi AÖF sonuçları açıklandı! ATA AÖF sınav sonuçları için tıklayınız Atatürk Üniversitesi AÖF sonuçları açıklandı! ATA AÖF 28 29 Ocak sınav sonuçları açıklandı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (ATA - AÖF) sınavları 28-29 Ocak’ta yapılmıştı. ATA AÖF öğrencileri sınavın ardından ATA AÖF sınav sonuçları açıklandı mı sorusunun cevabını bekliyordu. ATA AÖF sınav sonuçları açıklandı. ATA AÖF sınav sonuçlarına haberimizdeki linkten ulaşabilirsiniz. ATA AÖF sınav sonuçları için tıklayınız

Samsun'un Çarşamba ilçesinde OMÜ Senatosu toplandı

Samsun'un Çarşamba ilçesinde OMÜ Senatosu toplandı Samsun'un Çarşamba ilçesinde OMÜ Senatosu toplandı. Samsun'un Çarşamba ilçesinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Senato toplantısı yapıldı.

Şehit yakınları istedikleri üniversitede okuyabilecek! YÖK'ten flaş karar

Şehit yakınları istedikleri üniversitede okuyabilecek! YÖK'ten flaş karar Şehit yakınları istedikleri üniversitede okuyabilecek! YÖK'ten flaş karar. YÖK, şehit yakınlarının özel öğrenci olarak istedikleri üniversitede öğrenim göreceklerini açıkladı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET