• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN CANİK BAŞARI ÖĞRENCİLERİ OMÜ'YE GEÇMİYOR: YENİDEN TERCİH YAPACAKLAR

Samsun Canik Başarı öğrencileri OMÜ'ye geçmiyor: Yeniden tercih yapacaklar! 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılan Canik Başarı Üniversitesi öğrencilerinin, OMÜ’ye geçiş yapmalarına ilişkin karardan vazgeçildi. Öğrenciler yeniden tercih yapacaklar. Samsun dışında çocuklarını okutmak istemeyen aileler tepkili

06 Ağustos 2016 Cumartesi 10:25
Samsun Canik Başarı öğrencileri OMÜ'ye geçmiyor: Yeniden tercih yapacaklar

Yükseköğretim Kurulu, kapatılan Canik Başarı Üniversitesi öğrencilerinin OMÜ'ye yerleştirilmesi kararındı değiştirdi. Bu öğrenciler, üniversiteye girdikleri yıl elde ettikleri puanlar esas alınarak yerleştirilecek. Samsun'da İç Mimarlık Bölümünde ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nde okuyan öğrenciler, şehir dışındaki üniversitelerden tercih yapmak zorundalar.

 

ALDIKLARI PUANLAR ESAS ALINACAK

YÖK'ten yapılan açıklamada, Olağanüstü Hal Kapsamında yayımlanan 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin durumlarına ilişkin kurul tarafından yeniden değerlendirme yapıldığı belirtildi. Buna göre; kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrenciler, üniversiteye girmiş oldukları yılda aldıkları puanlar esas alınarak yeniden yerleştirilecek.

 

YENİDEN TERCİH YAPACAKLAR

Yapılan son değişiklikle, daha önce Ondokuzmayıs Üniversitesi'ne geçiş yapacakları duyurulan öğrenciler, son yapılan değişiklikle yeniden tercih yapmak zorunda kalacaklar. Öğrenciler vakıf üniversitelerine ödeyecekleri ücreti de devlete ödemeye devam edecekler.

 

CANİK’TE OLAN 2 BÖLÜM OMÜ’DE YOK

Ancak Canik Başarı Üniversitesi'nde olan İç Mimarlık Bölümü ile Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü OMÜ'de bulunmuyor. Bu bölümlerdeki öğrencilerin mağdur olmaması için aynı bölümlerin OMÜ'de de açılmasının planlandığı belirtiliyor. Eğer bölüm açılması söz konusu olmazsa, Canik Başarı’da okuyan İç Mimarlık ile Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencileri başka illerdeki üniversitelerden tercih yapmak zorunda kalacaklar.

 

ÖĞRENCİLER MAĞDUR OLACAK

Söz konusu uygulamada bir değişiklik yapılmaması durumunda, bu bölümlerde okuyan öğrenciler, bir taraftan vakıf üniversitesi kapsamında para ödemeye devam edecekleri gibi bir de başka şehirlerde tercih yapacakları için ayrıca masraf yapmak zorunda kalacaklar. Canik Başarı'da bu bölümlerde okuyan öğrencilerin aileleri, uygulamanın kendilerini mağdur edeceğini belirterek, OMÜ'nün olmayan bölümlerin açılması için biran önce YÖK'e başvuruda bulunarak, çalışma yapması gerektiğini belirtiyorlar.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

2017 yılında okullarda kuru üzüm dağıtılacak! Kuru Üzüm'ün faydaları

2017 yılında okullarda kuru üzüm dağıtılacak! Kuru Üzüm'ün faydaları 2017 yılında okullarda kuru üzüm dağıtılacak! Kuru Üzüm'ün faydaları! 2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği anaokulu, uygulama sınıfı ve ilköğretim okullarında öğrencilere kuru üzüm dağıtımı yapılacak.

Samsun'un Canik ilçesinde okula edebiyat atölyesi

Samsun'un Canik ilçesinde okula edebiyat atölyesi Samsun'un Canik ilçesinde okula edebiyat atölyesi! Canik Belediyesi tarafından eğitime destek kapsamında Canik İMKB Anadolu Lisesi'ne kazandırdığı ve Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’ün adını taşıyacak 'edebiyat atölyesi' Perşembe günü düzenlenecek törenle açılıyor.

AÖF sonuçları açıklandı

AÖF sonuçları açıklandı AÖF sonuçları açıklandı! Milyonlarca öğrenci tarafından sonucu merakla beklenen Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin Güz Dönemi ara sınav sonuçları açıklandı.

Öğretmenlere ödev verildi: Hababam Sınıfı'nı izleyin, Oğuz Atay okuyun

Öğretmenlere ödev verildi: Hababam Sınıfı'nı izleyin, Oğuz Atay okuyun Öğretmenlere ödev verildi: Hababam Sınıfı'nı izleyin, Oğuz Atay okuyun! MEB, öğretmenlerin eğitimleri sürecinde izlemeleri için 30 film, okumaları için de 30 kitap önerdi. Filmler arasında Hababam sınıfı, kitaplar arasında Oğuz Atay romanı var.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET