• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN CANİK BAŞARI ÖĞRENCİLERİ OMÜ'YE GEÇMİYOR: YENİDEN TERCİH YAPACAKLAR

Samsun Canik Başarı öğrencileri OMÜ'ye geçmiyor: Yeniden tercih yapacaklar! 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılan Canik Başarı Üniversitesi öğrencilerinin, OMÜ’ye geçiş yapmalarına ilişkin karardan vazgeçildi. Öğrenciler yeniden tercih yapacaklar. Samsun dışında çocuklarını okutmak istemeyen aileler tepkili

06 Ağustos 2016 Cumartesi 10:25
Samsun Canik Başarı öğrencileri OMÜ'ye geçmiyor: Yeniden tercih yapacaklar

Yükseköğretim Kurulu, kapatılan Canik Başarı Üniversitesi öğrencilerinin OMÜ'ye yerleştirilmesi kararındı değiştirdi. Bu öğrenciler, üniversiteye girdikleri yıl elde ettikleri puanlar esas alınarak yerleştirilecek. Samsun'da İç Mimarlık Bölümünde ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nde okuyan öğrenciler, şehir dışındaki üniversitelerden tercih yapmak zorundalar.

 

ALDIKLARI PUANLAR ESAS ALINACAK

YÖK'ten yapılan açıklamada, Olağanüstü Hal Kapsamında yayımlanan 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin durumlarına ilişkin kurul tarafından yeniden değerlendirme yapıldığı belirtildi. Buna göre; kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrenciler, üniversiteye girmiş oldukları yılda aldıkları puanlar esas alınarak yeniden yerleştirilecek.

 

YENİDEN TERCİH YAPACAKLAR

Yapılan son değişiklikle, daha önce Ondokuzmayıs Üniversitesi'ne geçiş yapacakları duyurulan öğrenciler, son yapılan değişiklikle yeniden tercih yapmak zorunda kalacaklar. Öğrenciler vakıf üniversitelerine ödeyecekleri ücreti de devlete ödemeye devam edecekler.

 

CANİK’TE OLAN 2 BÖLÜM OMÜ’DE YOK

Ancak Canik Başarı Üniversitesi'nde olan İç Mimarlık Bölümü ile Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü OMÜ'de bulunmuyor. Bu bölümlerdeki öğrencilerin mağdur olmaması için aynı bölümlerin OMÜ'de de açılmasının planlandığı belirtiliyor. Eğer bölüm açılması söz konusu olmazsa, Canik Başarı’da okuyan İç Mimarlık ile Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencileri başka illerdeki üniversitelerden tercih yapmak zorunda kalacaklar.

 

ÖĞRENCİLER MAĞDUR OLACAK

Söz konusu uygulamada bir değişiklik yapılmaması durumunda, bu bölümlerde okuyan öğrenciler, bir taraftan vakıf üniversitesi kapsamında para ödemeye devam edecekleri gibi bir de başka şehirlerde tercih yapacakları için ayrıca masraf yapmak zorunda kalacaklar. Canik Başarı'da bu bölümlerde okuyan öğrencilerin aileleri, uygulamanın kendilerini mağdur edeceğini belirterek, OMÜ'nün olmayan bölümlerin açılması için biran önce YÖK'e başvuruda bulunarak, çalışma yapması gerektiğini belirtiyorlar.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Anadolu Üniversitesi kayıt yenileme süreleri uzatıldı

Anadolu Üniversitesi kayıt yenileme süreleri uzatıldı Anadolu Üniversitesi kayıt yenileme süreleri uzatıldı. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2016-2017 Öğretim Yılı Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemlerinin 26 Şubat 2017 Pazar günü saat 22.59’a kadar uzatıldığı bildirildi.

Samsun'a gelen Uluslararası öğrenciler Türkçeyi yaşayarak öğreniyor

Samsun'a gelen Uluslararası öğrenciler Türkçeyi yaşayarak öğreniyor Samsun'a gelen Uluslararası öğrenciler Türkçeyi yaşayarak öğreniyor. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi(OMÜ-TÜRKÇE) öğrencileri Türkçe ve Türk kültürünü yaşayarak öğreniyor.

Samsun'da toplanan oyuncaklar kardeş okullara gönderildi

Samsun'da toplanan oyuncaklar kardeş okullara gönderildi Samsun'da toplanan oyuncaklar kardeş okullara gönderildi. Atakum Halide Edip Adıvar Anaokulunun uyguladığı "Oyuncaksız Ana Sınıfı Kalmasın" projesi kapsamında toplanan oyuncaklar kardeş okullara gönderildi.

Samsun'da Gazipaşa İlkokulu öğrencilerine kahvaltı programı

Samsun'da Gazipaşa İlkokulu öğrencilerine kahvaltı programı Samsun'da Gazipaşa İlkokulu öğrencilerine kahvaltı programı. Samsun'da Gazipaşa İlkokulu ile Atakum Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencileri kahvaltı etkinliğinde kaynaştı. 

KÖŞE YAZARLARI

ANKET