• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN CANİK BAŞARI ÖĞRENCİLERİ OMÜ'YE GEÇMİYOR: YENİDEN TERCİH YAPACAKLAR

Samsun Canik Başarı öğrencileri OMÜ'ye geçmiyor: Yeniden tercih yapacaklar! 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılan Canik Başarı Üniversitesi öğrencilerinin, OMÜ’ye geçiş yapmalarına ilişkin karardan vazgeçildi. Öğrenciler yeniden tercih yapacaklar. Samsun dışında çocuklarını okutmak istemeyen aileler tepkili

06 Ağustos 2016 Cumartesi 10:25
Samsun Canik Başarı öğrencileri OMÜ'ye geçmiyor: Yeniden tercih yapacaklar

Yükseköğretim Kurulu, kapatılan Canik Başarı Üniversitesi öğrencilerinin OMÜ'ye yerleştirilmesi kararındı değiştirdi. Bu öğrenciler, üniversiteye girdikleri yıl elde ettikleri puanlar esas alınarak yerleştirilecek. Samsun'da İç Mimarlık Bölümünde ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nde okuyan öğrenciler, şehir dışındaki üniversitelerden tercih yapmak zorundalar.

 

ALDIKLARI PUANLAR ESAS ALINACAK

YÖK'ten yapılan açıklamada, Olağanüstü Hal Kapsamında yayımlanan 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin durumlarına ilişkin kurul tarafından yeniden değerlendirme yapıldığı belirtildi. Buna göre; kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrenciler, üniversiteye girmiş oldukları yılda aldıkları puanlar esas alınarak yeniden yerleştirilecek.

 

YENİDEN TERCİH YAPACAKLAR

Yapılan son değişiklikle, daha önce Ondokuzmayıs Üniversitesi'ne geçiş yapacakları duyurulan öğrenciler, son yapılan değişiklikle yeniden tercih yapmak zorunda kalacaklar. Öğrenciler vakıf üniversitelerine ödeyecekleri ücreti de devlete ödemeye devam edecekler.

 

CANİK’TE OLAN 2 BÖLÜM OMÜ’DE YOK

Ancak Canik Başarı Üniversitesi'nde olan İç Mimarlık Bölümü ile Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü OMÜ'de bulunmuyor. Bu bölümlerdeki öğrencilerin mağdur olmaması için aynı bölümlerin OMÜ'de de açılmasının planlandığı belirtiliyor. Eğer bölüm açılması söz konusu olmazsa, Canik Başarı’da okuyan İç Mimarlık ile Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencileri başka illerdeki üniversitelerden tercih yapmak zorunda kalacaklar.

 

ÖĞRENCİLER MAĞDUR OLACAK

Söz konusu uygulamada bir değişiklik yapılmaması durumunda, bu bölümlerde okuyan öğrenciler, bir taraftan vakıf üniversitesi kapsamında para ödemeye devam edecekleri gibi bir de başka şehirlerde tercih yapacakları için ayrıca masraf yapmak zorunda kalacaklar. Canik Başarı'da bu bölümlerde okuyan öğrencilerin aileleri, uygulamanın kendilerini mağdur edeceğini belirterek, OMÜ'nün olmayan bölümlerin açılması için biran önce YÖK'e başvuruda bulunarak, çalışma yapması gerektiğini belirtiyorlar.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun'da ilkokul öğrencilerine tramvayda kitap okuma etkinliği

Samsun'da ilkokul öğrencilerine tramvayda kitap okuma etkinliği Samsun'da ilkokul öğrencilerine tramvayda kitap okuma etkinliği. Samsun'da ilkokul öğrencileri, "Oku, Anla, Yaşa" projesi kapsamında tramvayda kitap etkinliği düzenledi.

AÖF öğrencileri bu habere dikkat: Devrim gibi uygulama

AÖF öğrencileri bu habere dikkat: Devrim gibi uygulama AÖF öğrencileri bu habere dikkat: Devrim gibi uygulama.Yaklaşık 1,5 milyon öğrencisi bulunan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi’nde devrim niteliğinde bir uygulamaya geçildi.

13 yaşındaki Eren Şeker, 11 kez ameliyat oldu

13 yaşındaki Eren Şeker, 11 kez ameliyat oldu 13 yaşındaki Eren Şeker, 11 kez ameliyat oldu. Yürüme güçlüğü çeken 13 yaşındaki Eren Şeker, neredeyse yaşı kadar sayıda ameliyat geçirdi ama derslerini hiç aksatmadı. Destek cihazı ile yürüyebilen Şeker, TEOG’daki puanıyla da başarının engel tanımadığını gösterdi.

Samsun'da Okula Giderken Üşümüyorum kampanyası bitti

Samsun'da Okula Giderken Üşümüyorum kampanyası bitti Samsun'da Okula Giderken Üşümüyorum kampanyası bitti. Samsun Bafra Umut Derneği tarafından başlatılan “Okula Giderken Üşümüyorum” kampanyası sona erdi

KÖŞE YAZARLARI

ANKET