• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN OMÜ'DE 12 TEMMUZ SALI GÜNÜ REKTÖRLÜK SEÇİMİ YAPILACAK

Samsun OMÜ'de 12 Temmuz Salı günü rektörlük seçimi yapılacak! Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin (OMÜ) bin 77 öğretim üyesi, yarın yeni rektörünü belirlemek için sandık başına gidiyor

11 Temmuz 2016 Pazartesi 10:51
Samsun OMÜ'de 12 Temmuz Salı günü rektörlük seçimi yapılacak

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin (OMÜ) bin 77 öğretim üyesi, yarın yeni rektörünü belirlemek için sandık başına gidiyor

 

OMÜ’de yarın büyük gün başlıyor. OMÜ Kongre Kültür Merkezi’nde sabah saat 09:00’da başlayacak oy kullanma işlemi akşam saat 16:00’da sona erecek. Bin 77 öğretim üyesinin oy kullanacağı seçimde oy kullanma işleminin başlaması için 540 kişinin imza vermesi gerekiyor. Yeterli çoğunluk sağlanamadığı taktirde çarşamba günü tekrar seçim için toplanılacak.

 

SON KARARI ERDOĞAN VERECEK

Oy kullanma işleminde görev alacak sandık kurulu başkanı ve sandık üyeleri Rektör Hüseyin Akan tarafından belirlenirken, akşam saat 16:00’a sona erecek oy kullanma işleminin ardından sandıklar açılarak oy sayımı başlayacak. Sandıktan en fazla oy alan ilk 6 kişi bir gün sonra YÖK’e gönderilecek. YÖK, önümüzdeki hafta mülakatlara başlayacak ve ay sonuna kadar tamamlanan mülakat sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’a YÖK tarafından 3 isim gönderilecek. Erdoğan ise sonuçlara göre bir ismi en geç 8 Ağustos gününe kadar atamasını yapacak.

 

16 ADAY VAR

Samsun’da 1975 yılında faaliyete geçen ve bünyesinde 20 fakülte, 2 yüksekokul, 13 meslek yüksekokulu, 5 enstitü, 1 konservatuvar ve 24 uygulama araştırma merkezi barındıran OMÜ’ye rektör olmak isteyen 16 isim yarın sandıkta yarışacak. Yaklaşık bir yıl öncesinden başlayan rektörlük seçimlerinde sona gelinirken önümüzdeki ayın ilk haftasında ise OMÜ’nün yeni rektörü göreve başlayacak. Kurulduğu günden bu yana 7 rektörün görev yaptığı OMÜ 8. rektörünü seçecek. Adayların bir kısmı Samsun’da adaylık sürecini sürdürürken bir kısmı ise Ankara’da kulis çalışmaları yaptı.

 

ADAYLARDAN BİRLİK ÇAĞRISI

OMÜ Rektör adayları ise birlik ve beraberlik mesajları verirken birçoğunu ortak paydası ise üniversite ve Samsun işbirliği olması dikkat çekti.

 

Prof. Dr. Sait Bilgiç: Üniversitemizin bundan sonraki 4 yılında görev yapacak yeni bir yönetim belirlenecek. Üniversitemiz için hayırlı bir sonuçla tamamlanır. Dileğimiz üniversitemizin bugün bulunduğu durumdan daha iyi bir noktaya taşıyabilecek, bu işi hakkıyla yerine getirebilecek bir yönetime kavuşmasıdır. Biz de bu iddia ile yola çıktık. İnşallah hayırlısı olur.

 

Prof. Dr. Şenol Eren: Üniversitemize, Samsun’a ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Huzur ve barış içerisinde bir seçim havası yaşarız. Yeni atanan rektör de üniversitemize katkı sağlayacak, üniversite şehir bütünleşmesini sağlayacak ve OMÜ’yü bulunduğu yerden bir adım daha öteye taşıyacak bir arkadaşımızın göreve gelmesini temenni ediyoruz. Bütün bunları da yapabileceğimize inanıyoruz ve bununla yola çıktık. İnşallah da başarılı olacağımızı düşünüyorum.

Prof. Dr. Kenan Erzurumlu: Yapılacak olan seçim öncesi bazı haksızlıklarla karşılaşsak dahi bu bizi inandığımız yoldan asla alıkoymadı. Bizim inancımız Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin Samsun şehri ile bütünleşmesi ve dünya genelinde akademik çalışmalarla her zaman adından söz ettirmesi içindir. Bu yolda yürüttüğümüz seçim kampanyasına destek veren herkese teşekkür ederken barış içerisinde, özgür, onurlu üniversite için seçim sonuçlarının hepimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

 

 

Prof. Dr. Mahmut Aydın: Şu ana kadar seviyeli bir kampanya yürütüldü. Onun için tüm adaylara başarılar diliyorum. Üniversitemiz ve şehrimiz için hangi arkadaşımız şehrimize ve ülkemize daha fazla katkı sağlayacaksa onun rektör olmasını arzu ederim. Ben bu yarışta en iddialı aday oldum, hocalarımızın teveccühü ve devletimizin taktiri ile seçimi, göğüsleyeceğimizi düşünüyoruz.

Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan: Üniversitemizin önümüzdeki 4 yılının ana gelişme eksenini belirleyecek olan rektör adayı belirleme seçiminin üniversitemiz ve şehrimiz adına dinamik vizyonu geniş, aynı zamanda şehrin ve üniversitedeki okuyan öğrencilerin beklentilerini karşılayacak, öğretim üyelerinin çalışmaktan zevk alacakları ortamı sağlayacak bir yönetimin başa gelmesini diliyorum. Bu çerçevede beklentileri karşılayacağımıza inandığım için aday olarak üniversitemizde ve şehrimizde adaylık sürecinde çalışma yürüttük. Bu çalışma neticesinde iyi bir sonuçla süreci tamamlayacağımıza inanıyorum. Dolayısıyla bu seçimde adaylarımız ve öğretim üyelerimizle Türkiye’ye örnek olacak bir seçim sürecini hep birlikte yaşadık. Gösterdikleri olgunluk, anlayış ve ilgi için hem adaylara hem de öğretim üyelerimize teşekkür ederim.

Prof. Dr. Şaban Sarıkaya: Memleketimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Seçim sürecinde kendi ile kenti ile barışık bir üniversite sloganıyla seçim kampanyası yürüttük. Üniversite içerisinde yıllardır, süre gelen ayrışmaların ve çekişmelerin son bulmasını istiyorum. Dilerim bu seçim bunlara vesile olur. Ben atanırsam da üniversite içerisindeki bütünleşmeyi sağlayacağıma dair söz verdim. Üniversite içerisindeki negatif enerjinin ortadan kaldırılması lazım. Üniversitemiz hak ettiği yerde değil. Ülkenin ilk kurulan 15 devlet üniversitesinden biriyiz. 41. Yılımızı kutladık fakat bulunduğumuz yer maalesef ilk 15 üniversitenin arasında değil. Öğrenci ve akademisyen memnuniyetlerinin de düşük olduğu görülmekte. Bunları daha iyi hale getirmek için aday olduk. Seçim sonuçlarının Samsun’a ve üniversitemize hayırlı olmasını temenni ederim.

 

OMÜ’de rektör olmak için yola çıkan 16 isim ise şu şekilde: “Prof. Dr. Fatma Aydın, Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk, Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, Prof. Dr. Sait Bilgiç, Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Prof. Dr. Ramazan Amanvermez, Prof. Dr. Şenol Eren, Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, Prof. Dr. Muhammet Dervişoğlu, Prof. Dr. Güven Önbilgin, Prof. Dr. Yılmaz Can, Prof. Dr. Mahmut Aydın, Prof. Dr. Fazlı Arabacı, Prof. Dr. Erdal Ağar.”

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi 42 ülkede sınav yapacak

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi 42 ülkede sınav yapacak Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi 42 ülkede sınav yapacak. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Giriş Sınavını (OMU-YÖS) 22 Nisan 2017 tarihinde yapacak.

Samsun'da küçük öğrenciler pilotluk mesleğini yakından tanıdılar

Samsun'da küçük öğrenciler pilotluk mesleğini yakından tanıdılar Samsun'da küçük öğrenciler pilotluk mesleğini yakından tanıdılar. Samsun Canik Belediye Evleri Anaokulu öğrencileri, 'Giysem Gezsem Öğrensem' projesi kapsamında pilot kostümü giyerek pilotluk mesleğini yakından tanıdılar.

Samsunlu Güneş Canbolat Türkiye’yi temsil edecek

Samsunlu Güneş Canbolat Türkiye’yi temsil edecek Samsunlu Güneş Canbolat Türkiye’yi temsil edecek. Samsun İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesini (SSBL) temsil eden ve onur ödülüne layık görülen 10. sınıf öğrencisi Güneş Canbolat, İngiltere’nin Oxford kentinde gerçekleşecek finallerde Türkiye’yi temsil edecek.

Açıköğretim öğrencilerine çok önemli uyarılar

Açıköğretim öğrencilerine çok önemli uyarılar Açıköğretim öğrencilerine çok önemli uyarılar. Yaklaşık 1,5 milyon öğrencisi bulunan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemleri sürerken, Rektör Yardımcısı ve Açıköğretim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yücel Güney çok önemli uyarılarda bulundu.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET