• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN OMÜ ÇARŞAMBA AFB HUKUK ÖĞRENCİLERİ AÇIKLAMA YAPTI

Samsun'un Çarşamba ilçesinde bulunan Ali Fuat Başgil(AFB) Hukuk Fakültesi öğrencileri, fakültenin şehir merkezine taşınması ile ilgili açıklama yapan Çarşamba Üniversite Platformuna cevap verdi.

26 Ekim 2016 Çarşamba 16:54
Samsun OMÜ Çarşamba AFB Hukuk öğrencileri açıklama yaptı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Çarşamba Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi öğrencileri, Çarşamba Üniversite Platformu'nun yaptığı açıklamaya cevap verdi.  

 

Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi'nin şehir merkezine taşınması ile ilgili başlatılan kampanya sonrası Çarşamba Üniversitesi Platformu geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak AFB Hukuk Fakültesi'nin Çarşamba ilçesinde kalması gerektiğini belirtmişti.

 

Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi öğrencileri ise sosyal medyada bir açıklama yayınlayarak Çarşamba Üniversite Platformu'na cevap verdi.


Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi öğrencileri adıyla yapılan açıklamada, Hukuk Fakültesi'nin şehir merkezine taşınması konusunun akedemisyenlerin şahsi beklentisi olduğunun ifade edilmesine tepki gösterildi.


Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi öğrencileri imzalı açıklamada şunları dile getirildi.


"Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi'nin Çarşamba ilçesinden kent merkezinde ki kampüse taşınmasının gündeme gelmesi karşısında bu girişimi engelleme gerekçesiyle Çarşamba Üniversite Platformu adıyla oluşturulan topluluğun açıklamasına cevap ve bu konuda kamuoyunu aydınlatma amacıyla bu açıklamayı yapıyoruz. Basın açıklamalarında sorunların her seferinde Ali Fuad Başgil'in manevi hatırasına sığınarak gözardı edilmesi bizi üzmüştür. Asıl bu açıklamaları yapanların öğrencilerin eğitim hakkını engellemesi Ali Fuad Başgil'in aziz hatırasına daha büyük saygısızlıktır. Fakültenin taşınmasını akademisyenlerin şahsi beklentilerine bağlayan, bütün sorunları gözardı edenlerin bu basit ve bayağı açıklamaları biz öğrencileri hayal kırıklığına uğratmıştır. Gerek yerel medyada gerekse sosyal medyada yaptıkları, öğretim üyelerimizi töhmet altında bırakıcı ve öğrenci arkadaşlarımızı incitici beyan ve açıklamaları kınıyoruz. Bu mücadelemize sıfat olarak gayri ahlaki kalkışma tabirini kullananlar sorunlarımızı görmezden gelenlerdir. Çarşamba'da bulunan Hukuk Fükültesine akademisyenlerin gelmek istemediği, her yıl fakültenin ÖSYM puan sıralamasında gerilemesi, yıllara oranla tercih edilme oranının düşmesini göz önüne aldığımızda yöneticilerin Ali Fuad Başgil'in aziz hatırasına işi gücü bırakıp sahip çıkmaları gerekir.  Ulaşım öğrenciler ve halk tarafından bilindiği üzere Çarşamba-Samsun arasında kabusa dönüşmüştür. Toplu taşıma araçlarının bu mesafeyi asgari 45 dakika da katettiği, otobüslerde genellikle yer bulamayan biz öğrenciler tarafından defalarca tecrübe edilmiştir. Bu mesafenin 20 dakikada kat edileceğini belirtenlerin bu sözleriyle bizi suç işlemeye teşvik ettiklerini belirtmek isteriz. Toplu taşıma aracının 45 kilometre mesafeyi 20 dakikada katedebilmesi için 135 kilometre hız yapması gerekir. Bu da bildiğiniz üzere toplu taşıma aracının şehirlerarası çift yollarda ki azami hızını aşmesi demektir. Biz geleceğin hukukçuları olarak sizlerin de desteğiyle bu gibi suçları işlemeye karşı olduğumuzu belirtmek isteriz. Son yapılan açıklamalar, biz Hukuk Fakültesi öğrencilerini bu konu etrafında tamamiyle biraraya getirmiştir. Ülkece zor zamanlar geçirdiğimiz bu dönemde geleceğin hakim ve savcılarının en temel hakkı olan eğitim hakkından bu denli mahrum bırakılması eminiz ki sayın Cumhurbaşkanımızıda çok üzecektir. Bu haklı taleplerimize saygı gösterilmesini, eğitim hayatımızın siyasete alet edilmemesini diliyor, yetkililerden bu önemli sorunumuzun çözümü için yardımcı olmalarını ve gerekeni yapmalarını bekliyoruz."

 

Kaynak: Samsun Kent Haber

KENDİN İÇİN İSTEDİĞİNİ ÖĞRENCİLER İÇİN DE İSTE

ÇARŞAMBALI EĞİTİMCİ
26 Ekim 2016 Çarşamba 19:59

Çarşamba nın memur,amir esnaf ve iş adamlarının büyük çoğunluğu Samsun merkez ilçelerinde ikamet etmektedirler, kendi çocukları il merkezindeki kolejlerde okutmaktalar. söz öğrencilere gelince Çarşamba da ikamet edin diyorlar. öğrenciyi sırf gelir kapısı kiracı yolcu olarak görürseniz AFB Hukuk Fakultesi tercih edilmeyen bir okul olur. Benim oğlum Ankara hukukta okuyor.niye çarşambada okumak istemediğini şimdi anlıyorum.

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Sözleşmeli öğretmenlere ek atamada tarih belli oldu, başvurular nasıl yapılacak

Sözleşmeli öğretmenlere ek atamada tarih belli oldu, başvurular nasıl yapılacak Sözleşmeli öğretmenlere ek atamada tarih belil oldu, başvurular nasıl yapılacak. Sözleşmeli öğretmen ek atama başvuruları. Milli Eğitim Bakanlığı 367 pozisyona ek atama yapacak. Başvurular 30 Mart-5 Nisan'da "http://mebbis.meb.gov.tr" ve "http://ikgm.meb.gov.tr" adreslerinden yapabilecek.

Samsun Piri Reis Lisesi'nde Tut Kardeşinin Elinden projesi tanıtıldı

Samsun Piri Reis Lisesi'nde Tut Kardeşinin Elinden projesi tanıtıldı Samsun'da Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Tut Kardeşinin Elinden projesinin tanıtım programı düzenlendi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin: Eğitim Camiasının emrindeyim

Samsun Valisi İbrahim Şahin: Eğitim Camiasının emrindeyim Samsun Valisi İbrahim Şahin, "Başta ben olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşları eğitim camiasının emrindedir" dedi.

Samsun'da Mehmet Akif İnan Kütüphanesi öğrencilerle buluştu

Samsun'da Mehmet Akif İnan Kütüphanesi öğrencilerle buluştu Memur-Sen ve Kredi Yurtlar Kurumu Samsun İl Müdürlüğü iş birliğinde hayata geçen “Yedi Güzel Adam - Mehmet Akif İnan” Kütüphanesi’nin açılışı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Münevver Ayaşlı Kız Yurdu’nda gerçekleştirildi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET