• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN VALİSİ İBRAHİM ŞAHİN'DEN ÖNEMLİ EĞİTİM MESAJI

Samsun Valisi İbrahim Şahin,  Samsun'da eğitimin iyi bir noktada olmadığını söyleyerek, "Samsun’un Türkiye'de eğitimde ilk 10 ilin arasına girmesiyle ilgili özel bir çaba sarf etmemiz gerekiyor" dedi.

07 Eylül 2016 Çarşamba 21:07
Samsun Valisi İbrahim Şahin'den önemli eğitim mesajı

Samsun Valisi İbrahim Şahin'den önemli eğitim mesajı. Samsun Valisi İbrahim Şahin,  Samsun'da eğitimin iyi bir noktada olmadığını söyleyerek, "Samsun’un Türkiye'de eğitimde ilk 10 ilin arasına girmesiyle ilgili özel bir çaba sarf etmemiz gerekiyor" dedi.

 


Samsun Valisi İbrahim Şahin özel bir okulun açılış töreninde, eğitim-öğretim ile ilgili önemli mesajlar verdi. 

 

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun'un eğitim konusunda iyi bir noktada olmadığını belirterek, okul açılışında yaptığı konuşmada,  " Bu son dönemde yaşadığımız travmayı gördüğümüzde öğretmenlere, hocalara ne kadar daha fazla yük ve sorumluluk düştüğünü görüyoruz.  Bu sene 19 Eylül 2016 tarihinde okullar açılacak. Samsun’da müfredatta yer almayan ve İl Mili Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte yürüttüğümüz bir projeyle, geçen yıl ilimizde okula yeni başlayan 10 bin 200 çocuğumuza yüzme öğrettik. Bu sene hedefimiz inşallah 15 bindir. Okula her başlayan yavrumuz bir şekilde yüzmeyi de öğrenecek. Bu aynı zamanda bir deniz kenti olan Samsun’a yaraşır. Bunu ayrıyeten bir görev addediyoruz. Diğer taraftan Samsun’da yaptığımız bir başka uygulama Ortaokulda ve Lisede okuyan çocuklarımızın biyoloji ve fen derslerini Kuş Cennetinde açık ortamda işliyorlar. Bunu önemsiyorum, çünkü çocuklara biraz sınıfı özletelim.  Sınıf dışında eğitimi çocuklar görsün. Sınıf dışında eğitimle, sınıf içi eğitimi birleştirelim ve çocuklar daha sağlıklı bir zeminde eğitimlerini alsınlar. Dünyada eğitim konusunda çok ciddi paralar harcayan, kafa yoran ülkeler var. Bunların başında Güney Kore, İrlanda ve Finlandiya gelmektedir. Bu ülkeler sınıf içerisinde ders yapmak yerine sınıf dışında ders yapmaya daha fazla kafa yorarak zaman ayırıyorlar. Çocuklar daha sağlıklı eğitim alıyorlar, daha iyi donatılıyorlar. Gelişmiş ülkeler gerek parasal anlamda harcadıkları pay, gerekse eğitime verdikleri alan itibariyle de öne çıkıyorlar. Bizim ülkemiz gibi biraz nüfus hareketlerinin yoğun olduğu, dışardan göç aldığı, bir milyon, iki milyon insanın bir şekilde misafir edildiği ülkeleri dikkate alacak olursak planlamalarınız altüst oluyor." dedi.

 

 

 

 

ATATÜRK'ÜN ÖZÜNE RUHUNA İLKELERİNE UYGUN BİR EĞİTİM


 Samsun Valisi İbrahim Şahin konuşmasının devamında ise şunları dile getirdi.

"Samsun’da eğitimin arzu ettiğimiz noktada olmadığını itiraf ediyoruz ve her fırsatta söylüyoruz. Samsun’un önünde üç tane hedef olduğunu yine söylüyorum. Bir tanesi önümüzdeki 2017 İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları'dır. Bu olimpiyatı inşallah en güzel bir şekilde atlatırız. İkincisi 2019 yılı, yani Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yıl dönümüdür. Bu yılı da ıskalamadan Atatürk’ün özüne, ruhuna ve ilkelerine uygun bir şekilde geçirmemiz gerekiyor. Üçüncüsü de Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümü 2023 yılıdır. Bu hedefleri olabildiğince daha iyi bir şekilde geçirmenin yolu eğitime gereğinden fazla vakit ayırmaktır. Eğitime çok fazla zaman ayırmamız, vakit ayırmamız ve eğitimle çok fazla meşgul olmamız gerekiyor. Samsun’da Özel Eğitimlerin sayısı yüzde sekizlerde. Milli Eğitim Bakanlığımız onun için Özel Okulları Teşvik Yapısını da ortaya koydu. Sisteme uygun, Cumhuriyet ilkeleriyle çelişmeyen özellikle Milli Eğitim müfredatına uygun eğitim gören okullara teşvik veriliyor. Samsun’da da 4 bin 500 veya 4 bin 600 yavrumuz bu teşvikten yararlanıyor"
 

 


SAMSUN'DA BİN CİVARINDA ÖĞRETMEN İHRAÇ EDİLDİ 

" Diğer taraftan Samsun’da yaklaşık bin civarında öğretmeni biz ihraç ettik. Bazı öğretmenlerin lisansları iptal edildi. Onun için bu boşluğu oluşturmamak adına Milli Eğitim Müdürümüz başta olmak üzere diğer yetkililer bu boşluğu ortadan kaldırmak üzere yoğun bir çalışma ortaya koyuyorlar. Samsun’un 10 yıl içerisinde Türkiye’de eğitimde ilk 10 ilin arasına girmesiyle ilgili özel bir çaba sarf etmemiz gerektiğini arkadaşlarımız biliyor. Bununla ilgili de özel projeler hazırladılar. Bu okulun bu hale gelmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu binalar korunması gereken binalardır. 2016-2017 eğitim-öğretim yılının tüm eğitim camiasına hayırlar getirmesini diliyorum. Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum" dedi.
 

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

YÖKDİL sınavı ne zaman? YÖKDİL sınav giriş belgesi için tıklayınız

YÖKDİL sınavı ne zaman? YÖKDİL sınav giriş belgesi için tıklayınız YÖKDİL sınavı ne zaman? YÖKDİL sınav giriş belgesi için tıklayınız. YÖKDİL sınavı giriş belgeleri yayımlandı. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile 5 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı giriş belgeleri yayımlandı.

Anadolu Üniversitesi kayıt yenileme süreleri uzatıldı

Anadolu Üniversitesi kayıt yenileme süreleri uzatıldı Anadolu Üniversitesi kayıt yenileme süreleri uzatıldı. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2016-2017 Öğretim Yılı Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemlerinin 26 Şubat 2017 Pazar günü saat 22.59’a kadar uzatıldığı bildirildi.

Samsun'a gelen Uluslararası öğrenciler Türkçeyi yaşayarak öğreniyor

Samsun'a gelen Uluslararası öğrenciler Türkçeyi yaşayarak öğreniyor Samsun'a gelen Uluslararası öğrenciler Türkçeyi yaşayarak öğreniyor. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi(OMÜ-TÜRKÇE) öğrencileri Türkçe ve Türk kültürünü yaşayarak öğreniyor.

Samsun'da toplanan oyuncaklar kardeş okullara gönderildi

Samsun'da toplanan oyuncaklar kardeş okullara gönderildi Samsun'da toplanan oyuncaklar kardeş okullara gönderildi. Atakum Halide Edip Adıvar Anaokulunun uyguladığı "Oyuncaksız Ana Sınıfı Kalmasın" projesi kapsamında toplanan oyuncaklar kardeş okullara gönderildi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET