• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

20 BİN FETÖ MAĞDURLARI HAKLARINI SAVUNMAK İÇİN HAZIRLANIYOR

Ünlü iletişim şirketi Türk Telekomda FETÖ kumpaslarıyla 20 bin kişinin tasfiye edildiği iddia edildi. KPSS' siz memur yerleştirme için üs olarak kullandığı söyleniyor. Askeri okullarda benzeri durumlara maruz kalındığını belirten binlerce çalışan dava açmak için hazırlanıyor.

12 Ağustos 2016 Cuma 11:03
20 bin FETÖ mağdurları haklarını savunmak için hazırlanıyor

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Telekom'daki yapılanmasına ilişkin şok gerçekler ortaya çıktı. Örgüt elemanlarının 2006'dan itibaren kurumu ele geçirmeye başladığı, 2011'e kadar 20 bine yakın kişiyi tasfiye ettiği iddia edildi. FETÖ'nün Telekom'u devlet içine KPSS'siz memur yerleştirme çalışmalarında üs olarak kullandığı da öğrenildi. SABAH'ın emniyet kaynakları ve FETÖ mağdurlarının ifadelerinden elde ettiği bilgilere göre, 2006-2010 yılları arasında Türk Telekom her yıl 600 uzman personel aldı. Bu personeller 6 ay Telekom'da çalıştıktan sonra devletin çok farklı mekanizmalarına yerleştirildi.


ASKERİYEDEKİ MOBBİNG GİBİ


İddialara göre, 2006-2010 arasında grubun İK yöneticilerinden olan G.B, S.U ve dönemin İdari İşler Başkanı İ.K, kontrolünde kurum içinde adeta kıyımlar başladı. Askeri okullarda örneğine rastlanan mobbinglerin aynısının yaşandığı tespit edildi. Raporlara da giren mobbing uygulamaları arasında, sürgünler, kılık-kıyafet baskısı, hakaret, itibar suikastları, cinsel içerikli şantaj ve tehditlerin ön planda yer aldı.

TUTUKLANAN ÜYE KORUMUŞ


Türk Telekom'da sadece 2006 ile 2011 yılları arasında 20 binin üzerinde toplamda ise 30 bin kişinin işine son verildi. Bu süreçte mağdur olan ve sayısız mobbinge maruz kalan üyeler, 2010'da bir araya gelerek Telekom Mağdurları adı altında bir dernek kurdu. Kısa sürede 2 bine yakın üyeye ulaşan dernek, haklarını yargıda aramaya başladı. Ancak burada da bugün FETÖ'cü olduğu ortaya çıkan ve görevlerinden alınan hakimlerin duvarıyla karşı karşıya kalındı. Konuyla ilgili SABAH'a konuşan Telekom Mağdurları Derneği'nin avukatı Adnan Tekin şu açıklamaları yaptı: "Binlerce dava açıldı ancak sonuç alabildiğimiz dava sayısı bir elin parmaklarını geçmedi. Özellikle Yargıtay'da çok büyük direnç vardı. Daha önce tetkik hâkimliğinden öteye geçmiyorduk. Bazı mahkeme kararları ise alanen işleme konulmadı. Tüm iç hukuk yolları tükenince son çare olarak Anayasa Mahkemesi'ne gittik. Ancak buradaki mahkeme üyesi Alparaslan Altan davanın önünü tıkadı. Bilindiği üzere bu isim şuan FETÖ üyesi olmaktan tutuklandı." Telekom'da insan kaynakları müdürü iken Doğu'ya sürülerek zorla emekli ettirilen Murat Hakan ise, bu yapının altın vuruşunu 2009'da yaptığını ifade etti. Bu tarihte özel bir tasfiye planı uygulandığını ve bu dönemde önemli mevkilere atananların yüzde 80'nin FETÖ'cü olduğunu söyleyen Hakan şöyle devam etti: "Bu iş için il müdürlerine para dağıtıldı. Parayı alan bu yöneticiler kadrolaşmada özel olarak görevlendirildi. Hepimizin hayatını karartılar, üzüntüden şeker hastası oldum. Toplam 20-30 bine yaklaşan bir kıyım söz konusu. Ardından da hukuk duvarına çarptık. Araştırıldığında ortaya çıkacaktır. Görevden alınan hâkim ve savcılarının birçoğu Telekom dosyalarında çalışıyor."

SAVUNMALARI OKUMUYORLARDI


Türk Telekom Mağdurları Derneği Başkanı Osman Murat Yalım da sürgüne maruz kalan isimlerden. Ar-Ge başmühendisi iken Orman Bakanlığı'na gönderilen Yalım, "Hakimlerin hiçbiri dava dosyalarımızı okumuyordu. Hatta birinde Yargıtay üyelerine açıkça hakaret içeren bir savunma yaptım. Amacım okuyup okumadıklarını test etmekti. Okusalardı beni hapse bile atabilirlerdi. Ancak okumadılar ve dosyalarımız çöpe attılar" diye konuştu.

YÜKSEK MÜHENDİSİ FORKLİFT ŞOFÖRÜ OLARAK ATADILAR


Kurumun en parlak yüksek mühendislerinden biri iken Forklift şoförü olarak görevlendirilen Bülent Atuk, bu alanda mücadelebaşlatan ilk isimlerden biri oldu. Kurumdaki mobbinglerin tasfiye ve istifa motivasyonu taşıdığını belirten Atuk, psikolojik işkencelerin ardından ayrılmak zorunda kaldığını ifade etti. Ardından "Türk Telekom'da Psikolojik İşkence-Mobbing" isimli kitabı yazan Atuk SABAH'a şunları anlattı: "Yazdıklarım ve bu konu FETÖ'nün emniyet, asker ve yargıdaki yapılanması kadar önemlidir. Türk Telekom'da ilk kadro atağı 2003'te başladı. 2006'da ise sistematik olarak bir dönüşüme geçildi. İlk olarak 'sen bizden değilsin' psikolojisiyayılıyordu. Ancak giderek dozaj artmaya başladı. Kurumun hafızası olan isimler sudan sebeplerle gönderildi. Ben 55 bin kişilik personel arasında İngilizce ve Almanca'yı ana dili gibi bilen en üst sertifikaları almış tek kişiydim. Ancak onlardan değildim. Direnmeyi seçtim ama tasfiye edildim. Ardından da bu gerçeği kitap yaptım. O dönem belli isimlerin görevden alınmasına da ön ayak oldu. Ancak şu andaki görevden almalar devede kulak. Telekom hâlâ FETÖ'nün elinde."

MAĞDURLAR YENİ MÜCADELE BAŞLATACAK


Türk Telekom Mağdurları Derneği kurucularından Saadettin Selçuk Kıvrak binlerce eski çalışanın sil baştan mücadeleye hazırlandığını söyledi. 6 yıldır sürdürülen hukuk mücadelelerinin FETÖ mensubu hakimler tarafından engellendiğini ifade eden Kıvrak'ın kendisi de sayısı mobbinge ve atama skandallarına maruz kalmış. Türk Telekom Genel Müdürlüğü Yapı İşleri Dairesi Başkanlığı'nda iken 4046 sayılı yasa çerçevesinde Sağlık Bakanlığı'na atanmış. Telekom'un kamuya FETÖ elemanlarının nakil üssü haline geldiğini de anlatan Kıvrak, "Kurumun tüm hafızasını sildiler ve yeni bir hafıza yüklediler. Türk Telekom'un eski çalışanlarına yaptığı bu eziyetlere ve psikolojik baskılara ilişkin kimseye sesimizi duyuramadık. FETÖ'nün özel sektördeki en büyük üssü Telekom'dur. Buradan kamuya da özel yasalar kullanarak adamlarını soktular" dedi.

"ALLAH TÜRKİYE'Yİ BİZE VERDİ"


Telekom'daki FETÖ mağdurlarının açıklamaları bugünlere nasıl gelindiği de özetliyor. Bu isimlerden biri olan eski Telekom çalışanı Ahmet Selim Ünlü'nün emniyet ile de paylaştığı ifadelerine göre bugün Eskişehir'de hâlâ görevde olan üst düzey Telekom yöneticisi olan bir ismin kendisine gelerek, "Allah Türkiye'yi bize verdi. Bu gerçeği kabullen ya da defol git" dedi. Ünlü bu konuşmanın ardından görevinden ayrıldı.

2010'DA SİSTEM ODASINI TAMAMEN ELE GEÇİRDİLER


SABAH'ın ulaştığı bilgilere göre, FETÖ üyelerinin hedeflerinden biri de 'yasadışı dinlemeler'de kullanmak üzere Türk Telekom'un sistem odasını ele geçirmekti. Raporlara göre, bu hedef 2010'da gerçekleşti. Kuruma yönelik bu kapsama ikinci bir soruşturma daha açılmış durumda. İMEİ adresleri üzerinden sahte isimler kullanarak telefon dinlemesi yapılmasına ilişkin yürütülen soruşturmada üst düzey isimlerinde adının geçtiği öğrenildi.

Kaynak: Sabah

DİĞER HABERLER

Samsun TÜYAP 3'üncü 2017 İnşaat Fuarı rekor ziyaretçi ile kapanış yaptı

Samsun TÜYAP 3'üncü 2017 İnşaat Fuarı rekor ziyaretçi ile kapanış yaptı Samsun TÜYAP 3'üncü 2017 İnşaat Fuarı rekor ziyaretçi ile kapanış yaptı. Samsun'da TÜYAP tarafından açılan 3'üncü inşaat Fuarını 33 bin 278 kişinin ziyaret ettiği açıklandı.

Akbank'ın tüm sistemi çöktü: Akbank sistemi neden çöktü

Akbank'ın tüm sistemi çöktü: Akbank sistemi neden çöktü Akbank'ın tüm sistemi çöktü: Akbank sistemi neden çöktü. Akbank şubelerinde sistem çöktü, hiç bir işlem yapılamadı. Akbank'ta sistem neden çöktü. Akbank sistem açıldı mı. Akbank ATM, Pos sistemleri neden çalışmadı...

THY tüm yasaklara rağmen rekor kırdı

THY tüm yasaklara rağmen rekor kırdı THY tüm yasaklara rağmen rekor kırdı! Elektronik cihaz yasağının THY'yi nasıl etkileyeceği tartışılırken Genel Müdür Bilal Ekşi, ocak ayından bu yana Pazar günü en büyük yolcu sayısına ulaştıklarını söyledi.

Altın haftaya yükselişle başladı

Altın haftaya yükselişle başladı Altın haftaya yükselişle başladı. İstanbul Kapalıçarşı'da haftaya yükselişle başlayan altının gram fiyatı,145 liradan alıcı buluyor.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET