• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM EKONOMİYİ UÇURACAK 20 MADDEYİ AÇIKLADI

Başbakan Binali Yıldırım ekonomiyi uçuracak 20 maddeyi açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım, ekonomi paketini açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı yeni ekonomi paketinde neler var.

04 Temmuz 2016 Pazartesi 13:30
Başbakan Binali Yıldırım ekonomiyi uçuracak 20 maddeyi açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım ekonomiyi uçuracak 20 maddeyi açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım, ekonomi paketini açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı yeni ekonomi paketinde neler var. 

 

Başbakan Binali Yıldırım ekonomi paketini açıklıadı.Yıldırım kamuda tasarruf seferberliği başlattıklarını belirterek yatırım teşvik paketiyle ilgili ticari aracını yenilemek isteyene 'ÖTV yok' dedi.

 

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Bakanlar Kurulu Toplantısı devam ederken yaptığı açıklamada, "Bugün bir ilk sayılabilir. Bakanlar Kurulumuz toplantı esnasında bütün ekibimizle beraber kamuoyuna bayram öncesi bazı müjdeli haberlerimiz var. Onları vatandaşlarımızla paylaşacağız. Öyle inanıyorum ki bugünkü müjdeli haberlerimiz ne ilk ne de son olacak. Bundan sonrada milletimizin, vatandaşımızın hayatını kolaylaştıracak, yaşam kalitesini arttıracak bu ve buna benzer kararları aldıkça paylaşmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

 

“Ticari aracını yenilemek isteyene ÖTV yok”

 Başbakan Yıldırım ÖTV vermeden aracın yenilenebileceğinin müjdesini vererek; "Taşımacılık sektörünün beklediği tedbir. Aracını yenilemek isteyen ÖTV vermeden aracını yenileyecek. Otobüs var, taksi var, dolmuş var, minibüs var, halk otobüsü var. Hem aracı yenileyecek hem de cebinden az para çıkacak. Ayrıca sadece yük taşıma amacıyla kullanılan kamyon ve kamyonetler için de bu geçerli. K1, K2 ve K3 belgesi ile taşımacılık yapanlar için de geçerli olacak.Terörle mücadelede şehit olan kardeşlerimizin yakınlarından bir tanesinden araç alacağı zaman ÖTV alınmayacak. Şehitlerimize ve geride bıraktığı yakınlarına ne yapsak borcumuzu ödeyemeyiz. Onlar ölü değil, onlar diridir. Onlar bizim kalbimizdedir" dedi.

 

"Rusya ile eski günlerimize dönüyoruz"


Bugün açıklayacakları müjdeli haberlere geçmeden son zamanlarda Akdeniz ve Karadeniz'e kıyısı olan komşularla ilişkilerin normalleştirilmesi politikasının somut sonuçlarını görmeye başladıklarını kaydeden Yıldırım, "Rusya ile eski günlerimize dönüyoruz. Normalleşme süreci başladı. İsrail ile varılan mutabakatla tekrar normalleştirme sürecine başladık. Bu sürecin ilk semeresine de dün Gazze'de şahit olduk. 11 bin tonluk yardım gemisi Gazze'ye insani yardımları Mersin'den götürdü ve oradan Aşdod Limanı'ndan Gazze'de bulunan çok zor şartlarda yaşan 1,5 milyonu aşkın Filistinli kardeşlerimize ciddi bir insani destek olarak Türkiye verdiği sözü yerine getirmiş oluyor. Bunun ikinci adımı enerjiyle, alt yapıyla ilgili hazırlıkları yapıldı. Önümüzdeki günlerde hemen bayramdan sonra gereken temasları yapılıyor hayata geçirilecek" ifadelerini kullandı.

 

"Turistik bölgelerde otellerimizin doluluk oranı yüzde 90'ların üzerine çıktı"


Turizme değinen Yıldırım, "Rusya ile ilişkilerin bozulması ve bölgedeki istikrarsızlıktan dolayı turizmde bu sene terör olayını da ilave edersek ciddi bir krizle yıla başladık. Bazı tedbirleri aldık. Ancak yeterli olmadı. Şimdi ne yapıyoruz? Bu iki mutabakatla birlikte zaten kendiliğinden Rusya tarafı öncelikli olmak üzere bir rahatlama sağladı ve ülkemize ziyaretçiler gelmeye başladı. Daha da artarak devam edecek. Bayram tatilinin 9 güne çıkarılması ve biz bunu Ramazan'ın başında ilan etmemiz dolayısıyla iç turizmde düşündüğümüzün çok üzerinde bir hareketlenme oldu. Turistik bölgelerde otellerimizin doluluk oranı yüzde 90'ların üzerine çıktı. Ancak bunun 2017'de kalıcı hale gelmesi için şimdiden tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz. 2017'ye yönelik tedbirleri de bu sene sonuna kadar tamamlamış olacağız. 2017'de daha güzel bir sene geçireceğimizi söyleyebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

 

"Türkiye'nin itibarını yükseltmek için çevremizdeki barış çemberini güçlendiriyor, dostluk halkasını genişletiyoruz"

 

"Tarım sektöründen dış ticarette, dış yatırımlardan ulaşım sektörüne ciddi bir normalleşme süreci hareketlenmeyi de beraberinde getirdi" diyen Yıldırım, şunları kaydetti:

"AB'ye tam üyelik hedeflerimizde de yeni bir döneme girdik. Fasıllar yeniden açılmaya başlandı. Konuları daha doğru bir zeminde konuşma tartışma fırsatı bulduk. Türkiye'nin itibarını yükseltmek için çevremizdeki barış çemberini güçlendiriyor, dostluk halkasını genişletiyoruz. Rusya'dan İsrail’e Mısır'dan Suriye'ye Irak'tan İran'a AB ülkelerinden ABD'ye biz herkesle barışı dostane, gerçekçi ilişkilerimizi geliştirme azmindeyiz. Özellikle Suriye'deki bu durum sürdürülebilir değil, Suriye'nin normalleşmesi mümkündür. Ama bunun için herkesin gerekli fedakarlığı yapması lazım. Stratejik ortaklar, koalisyon ortakları da kanayan Suriye yarasını sarmak zorundadır. Biz barış için ve güvenlik için çözüm kapılarını açmak için gereken gayreti Türkiye olarak gösteriyoruz. Kıbrıs'ta da kalıcı barış için görüşmeler devam ediyor. Türkiye yapıcı olmaya devam edecek. Burada tek sınırımız var, adil, eşit, iki taraflı bir devletin oluşması. En büyük müjde barış, güven ve huzurdur."

 

"62 milyon kök kenevir, 36 ton esrar, çalınmış araçlar, el yapımı patlayıcılar yani bir cephanelik gibi bunların hepsi çökertildi, etkisiz hale getirildi"

 

Terörle mücadele konusuna da değinen Yıldırım, "Allah'a şükür terörle mücadele de operasyonlarda şehirde tam hakimiyeti sağladık. Kırsalda da terörü temizlemek için güvenlik güçlerimiz yoğun bir çalışma içerisinde. Lice ve etrafındaki temizlik harekatı bitti. 62 milyon kök kenevir, 36 ton esrar, çalınmış araçlar, el yapımı patlayıcılar yani bir cephanelik gibi bunların hepsi çökertildi, etkisiz hale getirildi. Bütün bu sürecin başlamasında Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği dirayet ve liderlik var. Başından beri ilişkilerimizin normale dönüştürülmesi, dostlukların arttırılması, düşmanlıkların azaltılması konusunda bize gösterdiği rehberlik ve vizyoner tutumundan dolayı Bakanlar Kurulu olarak kendisine şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

 

"Toplumu oluşturan bütün paydaşlara dokunan önemli bir ekonomik tedbir"

Yapılacakların yatırım yapana faydası olacağını söyleyen Yıldırım, "Dolaylı olarak yeni çalışma alanı olacak. İşe girecek insanlar var onlara faydası olacak. Satış olacak, ticaret büyüyecek refah büyüyecek, millete faydası var. Tarım sektöründe faaliyet gösteren milyonlarca vatandaşımıza, esnafa, işçiye, emekliye, gençlere, turizmciye faydası var. Toplumu oluşturan bütün paydaşlara dokunan önemli bir ekonomik tedbir. Ekonomik tedbir deyince, kemer sıkma değil, insanların üstüne daha fazla vergi değil. Daha fazla yatırım, üretim, ticareti öngören tedbirlerden bahsediyoruz. Ama tasarrufu da ihmal etmeyeceğiz. bunu da kamuda başlatacağız. Önce biz başlatacağız vatandaşta ona göre örnek alıp kendisi yapacak" açıklamasında bulundu.

 

MADDE MADDE YATIRIM TEŞVİK PAKETİ

-Şirket kuruluşlarında damga vergisi diye bir şey var. Damga, resim, harç vesaire... Bunlarda ciddi reform niteliğinde düzenleme yapıyoruz. Diyelim ki bir tane sözleşme yaptınız, bu sözleşmeden 10 nüsha istiyorlar, her birinden damga vergisi alınıyor. Bunu kaldırıyoruz, bir nüshadan verdi mi bitiyor.

 

-Bireysel emeklilik sistemine dahil olanlara damga vergisi muafiyeti getiriyoruz.

-Yükte hafif pahada ağır işlerle uğraşanların tedarikçileri arasındaki sözleşmelere de damga vergisi istisnası getiriyoruz.

-Uluslararası firmalar yönetimi Türkiye'den yaparsa kurumlar vergisi muafiyeti getirilecek.

-Doğal afetlerde ekonomik kayba uğrayan yatırımcıların sigorta borçlarını 1 yıl erteliyoruz.

-Yurtdışındaki varlığını Türkiye'ye getirene soru olmayacak karapara olmayacak terör kaynaklı para olmayacak. Paralarını Türkiye'ye getirsinler.

-Yıllardan beri taşımacılık sektörümüzün beklediği bir tedbir alıyoruz. Taksi, şehir içi toplu taşıma yapan dolmuş, minibüs, belediye ve halk otobüsü, bunlar yenilendiği zaman ÖTV'siz alacaklar. Ayrıca sadece yük taşıma amacıyla kullanılan kamyon ve kamyonetler için de bu geçerli.

-Terörle mücadelede şehit olan kardeşlerimizin yakınlarından bir tanesinden araç alacağı zaman ÖTV alınmayacak. Şehitlerimize ve geride bıraktığı yakınlarına ne yapsak borcumuzu ödeyemeyiz. Onlar ölü değil, onlar diridir. Onlar bizim kalbimizdedir.

-Şehit yakınlarına devlette iş verme konusu yılda 2 sefer oluyordu, bunu kaldırdık. Allah göstermesin, şehit haberi geldi ve ondan sonra hemen bu haktan yararlanma ve istediği branşına, müktesebatına uygun şekilde, gecikmeden yerine getirilecek.

-Kredi kullanımında gayrimenkul gibi teminatlar vardı. Artık taşınabilir menkul değerler de teminat gösterilebilecek. (Torna tezgahı, CNC tezgahı vb...)

-Karşılıksız çek işlemine para cezası geliyor. Tekrar ederse ve alışkanlık haline gelirse bu sefer hürriyeti kısıtlayıcı ceza da arkasında gelecek. Karekod uygulamasıyla da çekin güvenirliliği daha çek alınmadan öğrenilebilecek.

-Dış ticaret erbabımız artık kapı kapı dolanmayacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tek elden bu işleri yürütecek.

-Primlerini zamanında ödeyen Bağ-Kur'lulara 5 puan indirim yapılacak. Primlerin zamanında ödenmemesi halinde bu imkan ortadan kalkacak.

-Şirket kuruluşu ve tasfiyesi kolaylaştırılacak. Yani dükkan açma da dükkan kapatma da kolaylaşıyor.

-İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası'nın bazı hükümlerini 1 yıl öteliyoruz.

-Yatırım ve ihracat kredilerine erişimi kolaylaştırıyoruz. İhracatçılara hususi pasaport (yeşil pasaport) verilecek.

-Yatırım için kullanılan arazilerde 5 yıl emlak vergisi yok.

-Yurtdışında emeklilik hakkını kazananlar 6 aydan az kalırsa araç getiremiyordu. Bunların sorununu da çözmüş oluyoruz.

-Tasarrufa kamuda başlayacağız. Kamuda tasarruf seferberliği başlatıyoruz.

-KOBİ'lere ilave imkanlar var. Terör ve doğal afetlerden etkilenen KOBİ'lere 100 bin lira kadar kredi kullandırabileceğiz.

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor

Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor. Sigortalı olmayan ev kadınları emekli olacak. Sigortalı olmayan ev kadınlarının emekli olabilmesi için Meclis'e kanun teklifi verildi. Teklif yasalaşırsa, evliliklerinde en az 25 yılını tamamlayan kadınlar emekli olacak.

Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi

Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi. Motorinin litre fiyatında, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 7 kuruş indirim yapıldı.

Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor

Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor. 500 yatırımcı İstanbul'da buluştu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gelen yatırımcılara seslendi. 2017'de Türkiye'ye gelecek yatırımın 70 milyar dolara ulaşması bekleniyor

ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği

ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği. Kısa adı ASKON olan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Samsun Şubesi KOSGEB ile Girişimcilik Eğitim Kursu Protokolü imzaladı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET