• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

BAŞBAKAN DİYARBAKIR'DA AÇIKLADI: 23 ŞEHİRDE CAZİBE MERKEZLERİ OLUŞTURULACAK

Başbakan Diyarbakır'da açıkladı: 23 şehirde Cazibe Merkezleri oluşturulacak. Başbakan Binali Yıldırım Diyarbakır'da Teşvik Paketi ve Cazibe Merkezi müjdesi verdi.

04 Eylül 2016 Pazar 16:52
Başbakan Diyarbakır'da açıkladı: 23 şehirde Cazibe Merkezleri oluşturulacak

Başbakan Diyarbakır'da açıkladı: 23 şehirde Cazibe Merkezleri oluşturulacak. Başbakan Binali Yıldırım Diyarbakır'da Teşvik Paketi ve Cazibe Merkezi müjdesi verdi. 

 

 

Başbakan Binali Yıldırım, yatırım destek paketini Diyarbakır’da açıkladı. Doğu ve Güneydoğu Yatırım Hamlesi Tanıtım Programı kapsamında Cahit Sıtkı Tarancı Kongre Merkezi’nde konuşan Başbakan Yıldırım, yeni bir başlangıç ve yeni bir gün için Diyarbakır’da bulunduklarını söyledi. Yeni eserler ve imar faaliyetleri için Diyarbakır’da olduklarını söyleyen Başbakan Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu Andolu’nunun yüzünü güldürmek için Diyarbakır’da olduklarını dile getirdi. Terörden zarar gören bölgelerden yatırıma başlayacaklarını dile getiren Başbakan Yıldırım, "Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde yaşayan bütün vatandaşlarımıza gerekli destek verilecektir. Yatırımlar için dev adımları atıyoruz. Öncelikle terörden zarar gören 7 merkez için 10 milyarlık toplam tutar yatırım yapacağız. Hendek ve çukur siyasetinde vatandaşı devlete karşı isyana çağıran kanlı PKK terör örgütünün bu çağrısına kulak vermeyip devletinin, milletinin yanında yer alan bütün vatandaşlarımızı gönülden kutluyorum" dedi.

 

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan 7 merkezin, terör örgütü PKK mensupları tarafından çukur kazılarak tahrip edilen Diyarbakır'ın Sur ilçesi, Şırnak merkez, Şırnak'ın Cizre, Silopi ve İdil ilçeleri, Mardin'in Nusaybin ilçesi ve Hakkari'nin Yüksekova ilçesi olduğu belirtildi.  

 

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır'da yaptığı konuşmada 23 şehirde Cazibe Merkezleri oluşturacaklarını söyledi. 

 

Başbakan Binali Yıldırım, çok sayıda bakanla birlikte geldiği Diyarbakır'da, Doğu ve Güneydoğu'da 23 ili kapsayan yatırım destek paketini açıkladı. Yıldırım, "23 ili kapsayan devlet yatırımlarının tamamı 62 milyar lira. Özel sektörle birlikte 4 yılda 140 milyara yatırım yapılacak" dedi.

 

"Önümüzdeki 10 yıla kadar devam edecek kalkınma ve yatırım hamlesini başlatıyoruz" diyen Yıldırım, "Öncelikle terörden zarar gören 7 merkeze 10 milyar liralık yatırım yapıyoruz. 23 ilde 67 bin konut yapılacak. Bölgede yatırım teşvikleri kapsamında yatırım yeri bedava verilecek. İhtiyacı olan fabrikayı devlet yapıp sembolik rakamla kiraya verecek. Makine ve teçhizat alımı için sıfır faizli kredi geliyor. 23 ile her yıl 10 yeni fabrika hedefleniyor. Ürünlere alım garantisi veriyoruz" diye konuştu.

 

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle:

 

"KAPSAMLI BİR YATIRIM DESTEK HAMLESİ BAŞLATIYORUZ"

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kapsamlı bir destek yatırım haritası hayata geçiriyoruz. 23 ilimize yatırım yapmak isteyen işadamları, esnaf, çiftçi, genç ve kadınlarımıza önemli haberlerimiz var.

 

"7 MERKEZ İÇİN 10 MİLYARLIK YATIRIM"

Yatırımlar için cazibe merkezi haline getirecek adımları atıyoruz.

- Terörden zarar gören 7 merkez için 10 milyarlık yatırım yapıyoruz.

- Sadece Diyarbakır Sur için 1.9 milyarlık yatırım yapıyoruz.

- Şırnak, Cizre, Silopi için 7,5 milyarlık yatırım yapacağız.

 

Hendek siyasetinde vatandaşı devlete karşı isyana çağıran kanlı PKK terör örgütünün bu çağrısına kulak vermeyen bütün vatandaşlarımızı gönülden kutluyorum. Yapacağımız her iş plan ve projelere uygun yapılacak. Nerede; Sur'da. Bunun aksini söyleyenler yapılanları engellemek istiyorlar. Toplu konut, çok katlı binalar Sur'da yapılmayacak. Sur'un tarihi dokusunu gözümüz gibi koruyacağız. Diyarbakır'ın en güzel tarihi, kültürel mirasıdır. Sur'un 6 mahallesini bu alçak PKK terör örgütü tarumar ettiler.

 

* HDP, PKK terör örgütünü terör örgütü olarak kabul etmiyoruz diyor. Almanya'dan konuşacağına gel Tanışık, Dürümlü köyünde konuş, diri diri yaktığınız 5 vatandaşımızın akrabalarının yanında konuşun, uzaktan konuşmayın. PKK terör örgütü değil öyle mi? Kim yaptı, kim şehit ediyor gençleri? Operasyonlar Türkiye'nin her karış toprağında gece gündüz yaz kış gideceğiz seyahat edeceği güvenlik şartları oluşuncaya kadar devam edecek. Çözüm mözüm yok, terör örgütü ile çözüm olmaz. Çözüm millette.

 

- Sur'da 2017 sonunda evi, işyeri zarar gören vatandaşların mağduriyeti bitecek.

- 1 ay sonra Cizre'de 2 bin 500 konutun inşaatları yükselecek.

- 2 ay içinde Yüksekova'da 1.500 konut başlayacak.

- Gazi ve Melik Ahmet Caddeleri'ndeki bütün dükkanlar yenilenecek.

- Sur'da terörden zarar görecek yerlerden başlayarak bütün evleri, tarihi dokusuna uygun yeniden yapacağız.

- Hz. Süleyman Camii'yi yenileyeceğiz.

- Dünyaca ünlü bir sanat müzesi yapacağız.

- Celal Güzelses adına müzik evi yapacağız,

- Gençlik ve kadın merkezleri yapacağız.

 

"7 BÖLGEDE 36 BİN KONUT YAPILACAK"

Terörden zarar gören şehir ve ilçelerimizi yeniliyoruz.

- Sur, İdil, Cizre, Hakkari Yüksekova, Mardin Nusaybin ilçelerini konut, hastane, ibadethane, sosyal tesisleriyle tekrar ayağa kaldıracağız.

- Sur'u diğer yerlerdeki gibi tarihi dokuya sahip çıkarak inşa edeceğiz.

- Hz. Süleyman Camii etrafını restore ediyoruz.

- Toplam 7 bölgede, 36 bin küsür konut yaparak, hak sahiplerine teslim edeceğiz.

- Konut sahipleri bu sürede kirada olacak. Kiralarını da biz ödeyeceğiz.

Bu şehir ve ilçelerin imarları için Diyarbakır'a 1.9 milyar lira, Şınark'a 3,5 milyar lira, Hakkari'ye 2,5 milyar lira, Mardin'e 1.8 milyar lira kaynak ayırdık. Toplam 10 katrilyon lira para harcayacağız.

- Vatandaşlarımızın zararlarını ödüyoruz, eşya kayıplarına karşı 255 milyon liralık ödeme yapacağız.

Batman'da 15 bin, Diyarbakır'da 33 bin, Malatya'da 25 bin seyirci kapasiteli toplam 3 tane stadyum yapıyoruz. Bunlar için 214 milyon lira harcanıyor.

 

- Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toplam 23 ilde toplam konut sayısı 67 bin olacak.

- Ayrıca 15 hastane yapıyoruz. Toplam yatak kapasitesi 1640 olacak.

- 51 yeni karakol yapılacak. 690 milyon bunlar için bütçe görüyoruz.

- 2016-2017 yıllarında kullanılmak üzere 202 milyon liralık bütçe ayırdık.

- Çocuklara 6 bin, aileye verdiğimiz yardım kapsamını 10 bine çıkarıyoruz.

- Aile destek merkezi yapıyoruz. Personel sayımızı da artırıyoruz. Amacımız vatandaşlarımıza kaliteli yeterli hizmeti getirmek.

- 500 yeni aile destek görevlisi ataması yapacağız.

- Kadınlarımıza yönelik 186 adet meslek edinme merkezi açıyoruz. Bunlar için 125 milyon liralık yatırım yapıyoruz.

- Sosyal hizmetler için 393 milyon liralık bütçe öngörüyoruz.

Benim hoşuma giden kelime yatırımdır. Teröre karşı yatırıma devam etmektir. Teröre karşı cevap ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmaktır.

 

YATIRIMCIYI BEKLEYEN BOMBA FIRSATLAR

- Bu 23 ilimizde cazibe merkezleri oluşturuyoruz. Cazibe merkezlerimizi 5 ana kümeye ayırdık. Örneğin; Ardahan Kars Ağrı Iğdır, Kars merkezli oluyor.

 

BEDAVA YER VE FABRİKA

- Bu yatırımcılarımıza neler getiriyoruz? Yatırım yerini bedava veriyoruz. Herkese yapacağı işe göre yer verdiğimiz gibi, ihtiyacı olan fabrikayı da devlet yapıp teslim edecek. Sabit yatırım için para harcamayacak.

 

- Her yıl bu 23 il içinde 8 ilde herbirinde 10 tane fabrika kuracağız. Bu da senede 80 fabrika demektir. 200 ila 800 kişi civarında bir istihdam olacak. Bu da ortalama 40 bin istihdam anlamına geliyor.

 

- Buranın en büyük sorunu işsizlik. Buraya yatırım yapmak isteyen yok mu var. Terör var diyorlar. Adam malından canından korkuyor gelmiyor. Öncelikli işimiz terörü ortadan kaldırmak. Bu projeler diğer türlü gecikir.

 

- Makina için sıfır faizli kredi veriyoruz. Al makinayı da kardeşim diyerek faiz yok parayı veriyoruz. Teminat desteğini de kredi garanti fonundan karşılayacağız. Yeter ki yatırımcı gelsin üretim yapsın iş versin aş versin bölge de Türkiye de zenginlesin hedefimiz bu.

 

- Bu destekler 2027 yılına kadar (işletme kredisi desteği) 10 yıl devam edecek. 1 yıl ödemesiz, 4 yıl vadeli, 5 yıl 5 yıl şeklinde olacak.

 

- Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya üretim tesislerini taşımak isteyenlere de destek veriyoruz.

 

- Çağrı merkezleri için de 20 ila 25 bin civarında istihdam oluşturulacak ve gençlerimiz çok güzel ortamlarda iş bulacaklar. Anahtar teslim binalar yapılacak.

 

"BU ÜLKENİN GENÇLERİNİ SİZE YEDİRMEYECEĞİZ"

 

Gençler bu terör örgütü size dağı, ölümü vadediyor. Size güzel bir haber vereyim. 2015 yılına göre dağa çıkarttıkları genç sayısında 10 kat azalma oldu, 10 kat. 4 binden 400'e. Sıfıra inecek sıfıra. Şimdi onun telaşını yaşıyorlar. 'Ölüme sürecek genç bulamıyoruz, ne duruyorsunuz orada' diye birbirleriyle kavga ediyorlar. Daha çok kavga edeceksiniz. Bu milletin çocuklarını size yedirmeyeceğiz, zehirletmeyeceğiz."

 

"BÜTÜN YATIRIMCILARIMIZA KAMU ALIM GARANTİSİ VERİYORUZ"

 

- Gençlerimiz için 8 girişimci merkezi kuruyoruz. Mal ve hizmetlerin tanıtımını bizzat biz yapacağız. Merkezlerin her birine fuar merkezi inşa edeceğiz. Devletin ihtiyaç duyduğu her türlü alımı buradaki fabrikalardan yapılacak.

- Ürettiğimiz ürünleri nasıl satacağız. Dünyaya Türkiye 4 milyon dolar yardım yapıyor. Bütün yatırımcılara kamu alım garantisi vereceğiz.

- Polis, asker, sosyal güvenlik kurumlarının ihtiyaçları var, bu ürünleri bu bölgelerde üretenlere diyoruz ki sen yap alıcısı biziz kardeşim. Eskiden fabrika kuruluyor, makina da koyuluyor, pazarlama sorunu sebebiyle 2 ay çalışıp kapanıyor. 1.3 milyar bunların maliyeti, toplamı ise 16 milyar lira.

- İpek böcekciliği, kaz yetiştiriciliği her türlü hayvancılık faaliyetlerine önem vereceğiz.

- Tarımsal desteklerimizi ilçe ve havza bazında geliştireceğiz.

- Tarım üretimimizde kalite için sertifikalı tohum üretim ve kullanımını destekliyoruz. Bu bölgelerde yüzde 50 artırarak vereceğiz. Ürün verimliliğinde de yüzde 50 artış bekliyoruz.

- Sulamaya hız vereceğiz. 3 milyon 760 binlik alanın 2 milyon 270 binlik alanı toplulaştırdık.

 

"9 KİLOMETRELİK 27 ADET GÜVENLİK ALANI YAPACAĞIZ"

- Tarım işletmeciliği ile elde edilen ürün daha fazla olacak.

- Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin gelişmesi için 3.7 milyar liralık bir yatırım yapacağız.

- Bölgeye yıllık 380 milyon lira tarım ve hayvancılık desteği vereceğiz.

- Ulaştırma, enerji ve altyapı yatırımlarına da hız vereceğiz. 6 bin 900 km'lik yeni elektrik üretim hattı, 2.700 km'lik doğalgaz yatırım hattı yapacağız. Bunlar için 3.1 milyar liralık yatırım yapmış olacağız.

- Doğalgaz aramaları için 900 milyon bütçe ayırdık. Terörle hasar gören elektrik tesisleri için harcama yapacağız.

- 9 km'lik 27 adet güvenlik alanı yapacağız.

- 300 km yolu yeniliyoruz. 1763 km'lik yol, 2 tane köprü ve tünel yapacağız.

- Karayolları için 8.5 milyar lira harcayacağız.

- GAP için 475 km, DAP için 400 km'lik demiryolu yapıyoruz. Bunların tutarı 11 milyar lira.

- Cep telefonunun kapsama alanlarını genişletiyoruz. 400 milyon liralık bütçe ayırdık.

 

"DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU'NUN TOPRAKLARINI SUYLA BULUŞTURACAĞIZ"

- 1 milyon hektarlık sulanabilir alanın yüzde 20'sini sulamaya açtık, yüzde 80'i için 5 katrilyon bütçe ayırdık.

- yıl iki konu önemli. Faruk Bey, Veysel Bey beraber çalışacaksınız. Sulanabilir tarım arazilerini artıracağız. Silvan Barajı'nı yapacağız. Sulanabilir alanın yüzde 55 için 5.5 milyar liralık yatırım yapacağız. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun topraklarını suyla buluşturacağız. Bolluk ve bereket fışkıracak. Bu sulamayla 3.7 milyarlık tarım gelirlerinde artış olacak. Yılda 10 milyar yatırım yapıyoruz. Bir yılda 4 milyarı geri geliyor. 2,5 yılda kendini amorti ediyor. 7.3 hektometreküplük baraj için 3 milyon liralık para harcayacağız.

 

- İçme suyu yatırımlarımızı da tamamlıyoruz. 260 milyon metreküplük su temini var. 781 kilometre dağıtım, su dağıtım hattı döşeyeceğiz. Günlük 450 metreküplük suyu arıtacak tesisler yapacağız. Toplam bedeli 700 milyon liradır.

- Tüm altyapı, enerji, sulama, ulaştırma için 27 milyar lira harcayacağız.

 

"24 İLDE TOPLAM 100 ADET AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ YAPILACAK"

- Sağlık yatırımlarına ciddi bütçe ayırdık, yaptık. Ama yapacaklarımız da var. 24 ilde toplam 100 adet ağız ve diş sağlığı merkezimiz hızla devam edecek. Bir kısmı yapılıyor, bir kısmı yeni başlayacak. Toplam tutarı yaklaşık 3 milyar lira. 280 milyon lira harcayarak toplum sağlığı merkezi açıyoruz.

 

- 769 milyon lira harcayarak 660 tane ilave yeni merkez açacağız. Böylelikle 1010 tane merkez için 1.1 milyar lira harcayacağız.

 

- Sağlık çalışanları sizlerin yaşayacağız konutları unutmadık. 253 milyon lira 3.800 lojman ve hekim evi yapacağız.

 

- Devlet hastaneleri, ilçe hastaneleri, 112 acil, ağız diş sağlığı, fizik tedavi, kalp sağlığı, madde bağımlılığı merkezi, sağlık ocakları tamamlıyoruz. Bunların toplam kapasitesi 17 bin 770 ve alan olarak da 4 milyonluk bir alana sahip.

 

- İlk etapta 35 milyon liralık tıbbi cihaz gönderiyoruz. Bitkisel tedavi sektörlerinin ihtiyaçlarına yönelik bölge çiftçilerinin sözleşmeli çalışma yapmasını sağlayacağız. 4.5 milyar lira toplamdaki harcama.

 

"15 GENÇLİK MERKEZİ, 40 MOBİL GENÇLİK MERKEZİ AÇACAĞIZ"

 

- Sporcu kardeşlerim yeni spor tesislerini de sizler için yapıyoruz, yapmaya devam ediyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz daha çok spor yapsın, terör belasından uzak dursun diye yatırımlarımız var. Spor alanlarıyla daha fazla buluşturacağız.

- Toplamda 294 milyon lira harcayarak Şırnak'ta 12, Mardin'de 13, Van'da 7 ve Muş'ta 7 tane spor tesisi yapıyoruz. Voleybol ve basketbol sahalarını önemsiyoruz. Terörden etkilenen illerimize 15 yeni gençlik merkezi açacağız, 40 tane mobil gençlik merkezi açacağız. 20 bin gencimize yönelik yurt içi kamp, 10 bin gencimize yurt içi hareketlilik, 1000 gencimize özel okul hizmeti sunacağız. 434 milyon liralık bir yatırımla yapacağız.

 

"2003-2016 ARASI 80 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPILDI"

- Bizim için İstanbul neyse Diyarbakır o, İzmir neyse Mardin o, Ankara neyse Van o. Biz doğusu batısı kuzeyi güneyiyle biriz. 1989'dan 2002'ye kadar Ak Parti'den önceki yıllarda toplam yatırım 30 milyar lira, yani 30 katrilyon. AK Parti iktidarı 2003-2016 yapılan yatırım ne kadar? 80 milyar lira. Neredeyse 3 katı. Terörü bitirdiğimizi düşünün bizi kimse tutamaz, uçarız, uçarız, hem uçarız hem de bölgeyi ayağa kaldırırız.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

ABD'deki tutuklamam sonrası Halkbank'ın hisseleri çakıldı

ABD'deki tutuklamam sonrası Halkbank'ın hisseleri çakıldı ABD'deki tutuklamam sonrası Halkbank'ın hisseleri çakıldı. Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın, ABD'de Reza Zarrab'ın yargılanma süreci ile bağlantılı olarak tutuklanmasının ardından banka hisseleri sert düştü.

29 Mart 2017 Çarşamba Günü Altında son durum

29 Mart 2017 Çarşamba Günü Altında son durum 29 Mart 2017 Çarşamba Günü Altında son durum! Güne düşüşle başlayan altının gram fiyatı, Kapalıçarşı'da 146,6 lira seviyelerinden alıcı buluyor.

Samsun TÜYAP 3'üncü 2017 İnşaat Fuarı rekor ziyaretçi ile kapanış yaptı

Samsun TÜYAP 3'üncü 2017 İnşaat Fuarı rekor ziyaretçi ile kapanış yaptı Samsun TÜYAP 3'üncü 2017 İnşaat Fuarı rekor ziyaretçi ile kapanış yaptı. Samsun'da TÜYAP tarafından açılan 3'üncü inşaat Fuarını 33 bin 278 kişinin ziyaret ettiği açıklandı.

Akbank'ın tüm sistemi çöktü: Akbank sistemi neden çöktü

Akbank'ın tüm sistemi çöktü: Akbank sistemi neden çöktü Akbank'ın tüm sistemi çöktü: Akbank sistemi neden çöktü. Akbank şubelerinde sistem çöktü, hiç bir işlem yapılamadı. Akbank'ta sistem neden çöktü. Akbank sistem açıldı mı. Akbank ATM, Pos sistemleri neden çalışmadı...

KÖŞE YAZARLARI

ANKET