• 2,9332 TL

  • 3,3014 TL

  • 115,467 TL

  • 70.937

Öncekiler Sonrakiler

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49
Emekliye 110 liralık ek gelir

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Samsun'da güncel kırmızı et fiyatları

Samsun'da güncel kırmızı et fiyatları Samsun'da güncel kırmızı et fiyatları. Samsun'da et fiyatları ne kadar oldu. Samsun'da karkas et fiyatları nedir. Samsun'da et fiyatları düştü mü. Samsun'da et fiyatlarına indirim geldi mi.

Türk Telekom 2016 yılı hedeflerini açıkladı

Türk Telekom 2016 yılı hedeflerini açıkladı Türk Telekom 2016 yılı hedeflerini açıkladı. Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, şirketin 2015 yılı gelişmeleri ve 2016 yılı hedeflerini açıkladı.

Akaryakıt'a 7 kuruş daha indirim geldi

Akaryakıt'a 7 kuruş daha indirim geldi Akaryakıt'a 7 kuruş daha indirim geldi. Benzine gelen art arda indirim haberinin ardından bu kez motorinli araç sahiplerine güzel bir haber geldi.

Galip Akay: Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 30’u atıktan karşılanabilir

Galip Akay: Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 30’u atıktan karşılanabilir Atık maddeleri kullanarak Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 30’unun karşılanabileceğini söyleyen Kimya ve İşlem Mühendisi Prof. Dr. Galip Akay, Türkiye’de kuracakları sistemin dünyada bir ilk olacağını belirtti.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET