• 2,3172 TL

  • 2,8328 TL

  • 88,8784 TL

  • 83.574

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

Emekliye 110 liralık ek gelir
12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Sıcak hava hamsiyi kaçırttı

Sıcak hava hamsiyi kaçırttı Karadenizli balıkçılar, kar yağışının olmamasından dolayı hamsinin bölgeyi erken terk etmeye başladığını söyledi.

Yerel yönetimlerin öz gelirleri artacak

Yerel yönetimlerin öz gelirleri artacak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı, ekonomik dönüşüm programının 2. bölümünde yer alan maddelerden birisi olan 'Yerel Yönetimlerin öz gelirlerinin arttırılması' başlığı dikkat çekti.

KUYAP iş geliştirme programı Samsun'da uygulamaya geçiyor

KUYAP iş geliştirme programı Samsun'da uygulamaya geçiyor KUYAP iş geliştirme programı Samsun'da uygulamaya geçiyor. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen KUYAP Samsun’da yürüttüğü iş geliştirme programlarını ilçelerde de uygulayama geçirecek.

Babacan'dan merkez bankası açıklaması

Babacan'dan merkez bankası açıklaması Babacan'dan merkez bankası açıklaması. Babacan'dan Amerikan Doları yorumu. Doların yükselmesine ilişkin soruyu da yanıtlayan Babacan, Amerikan Merkez Bankasının (Fed) bundan sonra izleyeceği politikaların doların değerini etkileyecek bir numaralı faktör olduğunu söyledi.

KÖŞE YAZARLARI