• 2,3267 TL

  • 2,7797 TL

  • 89,9092 TL

  • 85.806

Öncekiler Sonrakiler

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

Emekliye 110 liralık ek gelir
12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Üreticiye destek ödemeleri 28 Şubat'ta hesaplara yatacak

Üreticiye destek ödemeleri 28 Şubat'ta hesaplara yatacak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, üreticilere başta mazot, gübre ve toprak analiz desteği olmak üzere 1 milyar 973 milyon lira karşılıksız destek ödemesi yapacak. Ödemeler 28 Şubat 2015 tarihinde üreticilerin banka hesaplarına yatacak.

Dolar zirveye tırmanmaya devam ediyor

Dolar zirveye tırmanmaya devam ediyor Dolar zirveye tırmanmaya devam ediyor. Dolar/TL kuru bu hafta içerisinde önce 2.50'yi, bugün de 2.51 seviyesini aşarken, 2.5170 ile tüm zamanların en yükseğini gördü.

Doğalgazda 'Gizli Zam' var mı

Doğalgazda 'Gizli Zam' var mı Doğalgaz da 'Gizli Zam' iddialarına açıklama. Doğalgaz da gizli zam var mı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz da gündeme gelen gizli zam iddialarına açıklama yaptı.

Merkez Bankasından Erdem Başçı istifa etti mi

Merkez Bankasından Erdem Başçı istifa etti mi Merkez Bankasından Erdem Başçı istifa etti mi. Erdem Başçı'nın istifa edeceği yönündeki söylentilerin ardından Merkez Bankası'dan bir açıklama geldi.

KÖŞE YAZARLARI