• 2,3267 TL

  • 2,7797 TL

  • 89,9092 TL

  • 85.806

Öncekiler Sonrakiler

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

Emekliye 110 liralık ek gelir
12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Av yasağı balık fiyatlarını uçurdu

Av yasağı balık fiyatlarını uçurdu Av yasağı balık fiyatlarını uçurdu. Türkiye'de balık av yasağı uygulanması nedeniyle tezgahlarda satılan balıkların fiyatı zamlandı.

Teknoloji pazar hacmi büyüyor

Teknoloji pazar hacmi büyüyor Teknoloji pazar hacmi büyüyor. Tüketici elektroniği sektörü, 2015’nin ilk çeyreğinde yüzde 13 büyüyerek 1,3 milyar liraya ulaştı.

Turkcell Samsun’a 66 milyon TL yatırım yaptı

Turkcell Samsun’a 66 milyon TL yatırım yaptı SAMSUN HABER - Turkcell’in ürün ve servisleri ile ilgili bilgiler paylaşılan etkinlikte, şirketin son 5 yılda şehre gerçekleştirdiği 66 milyon TL’lik yatırımın da altı çizildi.

Samsun İstihdam-Kariyer Buluşması şenlikleri başladı

Samsun İstihdam-Kariyer Buluşması şenlikleri başladı SAMSUN HABER - Samsun Valiliği himayesinde, Çalışma ve İş Kurumu(İŞKUR) İl Müdürlüğü’nün düzenlediği “Samsun İstihdam-Kariyer Buluşması(SAMİF)” ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği “Öğrenme Şenlikleri” bu yıl ilk kez bir arada yapıldı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET