• 2,3267 TL

  • 2,7797 TL

  • 89,9092 TL

  • 85.806

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

Emekliye 110 liralık ek gelir
12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Petrol fiyatı son yılların en hızlı yükselişini gösterdi

Petrol fiyatı son yılların en hızlı yükselişini gösterdi Petrol fiyatı son zamanların en hızlı yükselişini gösterdi Türkiye için kötü haber. Brent türü petrol 48.99 dolardan 53.05 dolara kadar çıktı. Brent türü petrol haftayı 52.35 dolardan tamamladı.

Memura yüzde 12 ek zam müjdesi

Memura yüzde 12 ek zam müjdesi Memura yüzde 12 ek zam müjdesi. Bu ay maaşları yüzde 3 artan memurlara müjdeli haber geldi.Memurlara ve memur emklilerine ek zam mecliste gündeme geldi.

Merkez bankası açıklama yaptı dolar düştü

Merkez bankası açıklama yaptı dolar düştü Merkez bankası açıklama yaptı dolar düştü. Merkez Bankası’nın faiz indirimi beklentilerine yönelik yaptığı yazılı açıklama sonrası dolar 2,43’ün altına kadar indi.

Samsun Ticaret Borsası beş yıldızlı oda oldu

Samsun Ticaret Borsası beş yıldızlı oda oldu SAMSUN HABER- Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) konferans salonunda düzenlenen 10. Dönem Oda-Borsa Akreditasyon sertifika töreninde Samsun Ticaret Borsası'da sertifika alarak beş yıldızlı oda oldu.

KÖŞE YAZARLARI