• 2,3267 TL

  • 2,7797 TL

  • 89,9092 TL

  • 85.806

Öncekiler Sonrakiler

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

Emekliye 110 liralık ek gelir
12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Yapı Kredi büyümeye devam ediyor

Yapı Kredi büyümeye devam ediyor 2015 başından bu yana kredi ve mevduatta sektörün üzerinde bir büyüme performansı sergileyen Yapı Kredi’nin toplam kredi hacmi yüzde 14 artışla 142.8 milyar TL’ye, toplam mevduatı ise yüzde 17 artışla 126.1 milyar TL’ye ulaştı.

Tozlu.com Dünya'ya açıldı

Tozlu.com Dünya'ya açıldı Tozlu.com, 79 ülkeye gönderim yapmaya başladı. E-ticarette özellikle moda dikeyinde en hızlı büyüyen girişimlerden biri olan Tozlu.com, ürünlerini 79 yeni ülkeye açtı.

O taşeron işçiler için flaş karar

O taşeron işçiler için flaş karar Taşeron işçiler kazandı. Müjdeli haber. PTT’de, 657 sayılı yasa kapsamında çalışanlara şehir içi toplu taşımada verilen “ücretsiz paso”dan bundan böyle taşeron çalışanları da faydalanacak.

Samsun'da kaçak akaryakıtın sektöre zararları tartışıldı

Samsun'da kaçak akaryakıtın sektöre zararları tartışıldı SAMSUN HABER - Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası(PÜİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, kaçak akaryakıt ve “10 numara” diye adlandırılan yakıt türünün zararları hakkında açıklamalarda bulundu.

KÖŞE YAZARLARI