• 2,9913 TL

  • 3,3619 TL

  • 109,408 TL

  • 74.397

Öncekiler Sonrakiler

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49
Emekliye 110 liralık ek gelir

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Atama bekleyen öğretmenlere müjdeli haber

Atama bekleyen öğretmenlere müjdeli haber Milli Eğitim Bakanlığı'ndan atama bekleyen öğretmenlere müjde geldi. Bakanlık 40 bin atama için Maliye'den kadro istendi. Atama bekleyen öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığı'ndan müjde geldi. Şubat'ta 40 bin öğretmen ataması için harekete geçen Bakanlık, Maliye'den kadro istedi.

Taşeron işçilere kadro verilecek

Taşeron işçilere kadro verilecek AK Parti 1 Kasım seçimleri öncesinde vatandaşlara 4 Ekim'de açıklanacak bildirgede asgari ücretin artırılması ve belli şartlardaki taşeron işçilerin kamuda kadroya alınması gibi vaatler dikkat çekecek.

TÜİK araştırmasına göre Türkiye'nin en zengin ili

TÜİK araştırmasına göre Türkiye'nin en zengin ili Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması'na göre il bazında ortalama fert gelirinin en yüksek olduğu yer Ankara. TÜİK, “Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması” ile hanelerin ve hanelerde yaşayanların gelirleri, yaşam koşulları konularında bilgi topluyor.

Media Markt’ta şok indirim

Media Markt’ta şok indirim Media Markt, 7 Ekim’e kadar; onlarca markaya ait birçok yazıcıda indirim fırsatı sunuyor. Kampanya kapsamında, yazıcılara uygun kartuş ve tonerlerde de yüzde 50 indirim tüm Media Markt mağazalarında ve online alışveriş sitesi mediamarkt.com.tr’de tüketicileri bekliyor

KÖŞE YAZARLARI