• 2,3267 TL

  • 2,7797 TL

  • 89,9092 TL

  • 85.806

Öncekiler Sonrakiler

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

Emekliye 110 liralık ek gelir
12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Doğalgaz fiyatlarında indirim olacak mı

Doğalgaz fiyatlarında indirim olacak mı Doğalgaz fiyatı dolar bazında düştü ancak maliyet açısından düşmedi. Doğalgaz fiyatlarında indirim olacak mı. Doğalgaza zam yapılacak mı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'dan doğalgaz açıklaması.

Kredili konut satışları yüzde 50'yi aştı

Kredili konut satışları yüzde 50'yi aştı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde geçen ay 95 bin 21 konut satışı gerçekleştirildi. Kredili konut satışları ise yüzde 50'yi aştı.

Moody's Türk bankacılık sektörünü oynak buldu

Moody's Türk bankacılık sektörünü oynak buldu Moody's Türk bankacılık sektörüne ilişkin bir rapor yayınladı. Raporda, bankacılık sektörünün görünümünün kurlardaki oynaklık ekonomik büyümedeki yavaşlama nedeniyle negatif olduğunu belirtti.

Annelere 38 milyon euro hibe desteği müjdesi

Annelere 38 milyon euro hibe desteği müjdesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Evde Çocuk Bakımı proje kapsamında pilot il olarak belirlenen Antalya, Bursa ve İzmir'de annelere 38 milyon euro hibe desteği verileceğini müjdeledi.

KÖŞE YAZARLARI