• 2,1352 TL

  • 2,9526 TL

  • 89,4115 TL

  • 72.399

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

Emekliye 110 liralık ek gelir
12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Taner Yıldız: Boru hattına geçiş izni önceden verildi

Taner Yıldız: Boru hattına geçiş izni önceden verildi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Akım Boru Hattı’na inşaat izni ile ilgili olarak ise “Türkiye'nin Karadeniz'deki münhasır ekonomik sahasıyla alakalı geçiş izini daha önce verilmişti” dedi.

Emekliye yüksek zam müjdesi

Emekliye yüksek zam müjdesi Emeklileri yakından ilgilendiren enflasyonda yeni formül ortaya atıldı. Emeklilere özel enflasyon hesaplanması gündeme geldi.

Hamsi Yüz Güldürdü

Hamsi Yüz Güldürdü Denize 1 Eylül 2013'te "vira bismillah" diyerek açılan, balıkçıları bol çıkan hamsi ise sevindirdi.

Sinecek, esnafa faiz uyarısı yaptı

Sinecek, esnafa faiz uyarısı yaptı Atakum Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, "Kredi faizlerini düşmesi kredi kullanacak esnaflarımızı yanıltmasın" dedi.

KÖŞE YAZARLARI