• 2,2207 TL

  • 2,7624 TL

  • 84,4530 TL

  • 86.169

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

Emekliye 110 liralık ek gelir
12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Türkiye’nin savunma sanayi ihracat hedefi 25 milyar dolar

Türkiye’nin savunma sanayi ihracat hedefi 25 milyar dolar Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, 2023 yılı için Türkiye’nin savunma sektöründe çok iddialı hedefleri bulunduğunu belirterek, "Savunma sanayinde ihracatımızı 1 buçuk milyar dolardan 25 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Enerjide Türk-Alman işbirliği

Enerjide Türk-Alman işbirliği Almanya Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı, Ekonomi ve Ticaret Bölüm Başkanı Christoph Hallier, Türk Alman Enerji Forumu ile iki ülke arasındaki mevcut ve potansiyel işbirliğinin daha da gelişeceğini vurguladı.

Türk Telekom, KOBİ'leri bir araya getirdi

Türk Telekom, KOBİ'leri bir araya getirdi Türk Telekom, “KOBİ Dolu Anadolu Teknoloji Buluşmaları” kapsamında Samsun’da KOBİ’lerle bir araya geldi.

Elektrik borcu olan çiftçiler bu haftaya dikkat

Elektrik borcu olan çiftçiler bu haftaya dikkat Elektrik borcu olan çiftçiler bu haftaya dikkat. Çiftçilerin birikmiş elektrik borçlarını yapılandırmaları için son başvuru tarihi bu hafta sona eriyor.

KÖŞE YAZARLARI