• 2,9597 TL

  • 3,2902 TL

  • 115,065 TL

  • 78.028,90

ncekiler Sonrakiler

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49
Emekliye 110 liralık ek gelir

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Zorunlu Trafik Sigortası Ticari ve Özel araç sahiplerini çok üzecek

Zorunlu Trafik Sigortası Ticari ve Özel araç sahiplerini çok üzecek Zorunlu Trafik Sigortası Ticari ve Özel araç sahiplerini çok üzecek. Zorunlu trafik sigortalarının yüzde 400'lere varan zamlı artışları ticari ve özel araç sahiplerini zorlamaya devam ediyor. Uzmanlar, "Fiyatların eskiye dönme şansı yok.

Rekor kıran altın fiyatlarında düşüş sürüyor

Rekor kıran altın fiyatlarında düşüş sürüyor Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, geçen hafta rekor kıran altın fiyatlarında büyük oranda düşüş yaşandığını söyledi.

Samsun'da Kiraz Yetiştiriciliğinde Yeni Terbiye Sistemi

Samsun'da Kiraz Yetiştiriciliğinde Yeni Terbiye Sistemi ’Türkiye’de Kirazlarda Yeni Terbiye Sistemlerinin Uygulanabilirliği’ projesini yürüten Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy, bu uygulamayla kirazda az işçilikle, daha fazla verimin alınabileceğini söyledi.

Emeklileri sevindirecek haber 3 yıllık toplu ödeme yapılacak

Emeklileri sevindirecek haber 3 yıllık toplu ödeme yapılacak Emeklileri sevindirecek haber 3 yıllık toplu ödeme yapılacak. 11 milyona yakın emekli promosyona kilitlendi. Ağırlıklı formül, 3 yıllık promosyonun tek seferde ve peşin olarak ödenmesi. Böylece emeklilerin cebine bu yaz ekstra 600 ile 900 lira arasında bir para girecek.

KÖŞE YAZARLARI