• 2,9248 TL

  • 3,359 TL

  • 118,661 TL

  • 78.004,59

ncekiler Sonrakiler

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49
Emekliye 110 liralık ek gelir

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Samsun İŞKUR’dan 3 ayda 18 bin 208 kişiye hizmet

Samsun İŞKUR’dan 3 ayda 18 bin 208 kişiye hizmet Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hasan Kılıçaslan, “Kurumumuza başvuran kişilerden 18 bin 208’i işe yerleştirilmiş, eğitim programlarına katılmış veya işsizlik sigortası, çalışma ilişkileri faaliyetlerinin birinden faydalanmıştır” dedi.

Samsun'da Murat Konaçoğlu, KOSGEB desteğiyle patron oldu

Samsun'da Murat Konaçoğlu, KOSGEB desteğiyle patron oldu Samsun’da 26 yaşındaki Murat Konaçoğlu, KOSGEB desteği ile tekstil sektörüne giriş yaparak İngiltere, Almanya ve Libya’ya ihracat yapmaya başladı.

Dolar 2,87 seviyesini test etti

Dolar 2,87 seviyesini test etti Dolar 2,87 seviyesini test etti. Küresel riskten kaçış ve artan iç politik risklerle dolar/TL 2,87 seviyesi test edildi

400 bin besilik sığır ithalatında vergiler sıfırlanıyor

400 bin besilik sığır ithalatında vergiler sıfırlanıyor 400 bin besilik sığır ithalatında vergiler sıfırlanıyor. Son dönemdeki et fiyatları tartışmalarından sonra Et ve Süt Kurumu tarafından yapılacak 400 bin besilik sığır ithalatı için gümrük vergisi sıfırlandı.

KÖŞE YAZARLARI