• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49
Emekliye 110 liralık ek gelir

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Ocak zammı listesi: Hangi memurun maaşı ne kadar olacak

Ocak zammı listesi: Hangi memurun maaşı ne kadar olacak Ocak zammı listesi: Hangi memurun maaşı ne kadar olacak. En düşük memur maaşı 2017 Ocak ayında ne kadar olacak. Öğretmen, memur, hizmetli, müsteşarların Ocak ayı maaş zamları

Samsun'da KOBİ’lere finans imkanları anlatıldı

Samsun'da KOBİ’lere finans imkanları anlatıldı Samsun’da düzenlenen toplantıda, KOBİ’lere ve girişimcilere sağlanan destekler ile finans imkanları anlatıldı.

Fındıkta destekleme müracaatları 31 Aralık’ta sona eriyor

Fındıkta destekleme müracaatları 31 Aralık’ta sona eriyor Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Nail Kırmacı, 2016 yılı Fındık Alan Bazlı Destekleme müracaatlarının 31 Aralık tarihinde sona ereceğini söyledi.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar  TÜYAP 2016 Samsun Tarım Fuarında konuştu

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar  TÜYAP 2016 Samsun Tarım Fuarında konuştu Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,  TÜYAP 2016 Samsun Tarım Fuarında konuştu. TZOB Genel Başkanı Bayraktar, fındık sektöründe oligopol yapı olduğunu söyledi.

KÖŞE YAZARLARI