• 3,0121 TL

  • 3,3592 TL

  • 107,585 TL

  • 72.950

Öncekiler Sonrakiler

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

Emekliye 110 liralık ek gelir
12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Fındık fiyatı hem üreticiyi hem de ihracatçıyı üzdü

Fındık fiyatı hem üreticiyi hem de ihracatçıyı üzdü Fındık hasadının sonuna yaklaşıldığı şu günlerde geçen yıl 22 liraya satılan fındık fiyatının 11 liraya düşmesi hem üreticiyi hemde ihracatçıyı üzdü.

Türkiye bilişim sektörü enflasyona yenildi, maaş artışı yüzde 6’da kaldı!

Türkiye bilişim sektörü enflasyona yenildi, maaş artışı yüzde 6’da kaldı! Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılının 2. çeyreğine ait işgücü maliyeti endeksi verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde işgücü maliyeti son bir yılda yüzde 12.9 arttı.

2015 Emekliye Kurban Parası Verilecek mi

2015 Emekliye Kurban Parası Verilecek mi Devlet kurban parası veriyor. Kimler kurban parası alabilecek? Kurban parası ne kadar verilecek. Emeklilere kurban parası ne kadar ödenecek.

Samsun'da ıhlamurun 100 gramı 5 lira

Samsun'da ıhlamurun 100 gramı 5 lira Samsun'da ıhlamurun 100 gramı aktarcılarda 5 liradan satılıyor. Samsun'da geçen sene 40 liradan satılan ıhlamurun kilosu bu sene ise 45-50 lira arasında satılıyor.

KÖŞE YAZARLARI