• 2,2787 TL

  • 2,8806 TL

  • 89,1902 TL

  • 73.984

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

Emekliye 110 liralık ek gelir
12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Devlet yeni banka kuruyor! İşte ismi

Devlet yeni banka kuruyor! İşte ismi Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Ziraat Katılım Bankası'nın 2015'in ilk çeyreğinde açılmış olacağını söyledi.

Prim borçlarına yapılandırma

Prim borçlarına yapılandırma Sosyal Güvenlik Kurumu( SGK), prim borçlarının yapılandırılması halinde ödenecek tutarlarının görüntülenmesine imkan sağlayan programı hizmete açtı.

Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı

Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı Eylül ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 seviyesinde artarak 13 milyar 294 milyon dolar oldu.

Serbest piyasada dolar ve euro güne nasıl başladı

Serbest piyasada dolar ve euro güne nasıl başladı Serbest piyasada dolar 2,2830, euro 2,8830 liradan güne başladı.

KÖŞE YAZARLARI