• 2,2337 TL

  • 2,8299 TL

  • 88,4328 TL

  • 79.417

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

Emekliye 110 liralık ek gelir
12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Merkez Bankası faizleri sabit bıraktı

Merkez Bankası faizleri sabit bıraktı Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası politika faizini değiştirmeyerek yüzde 8,25'te bıraktı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yüzde 8.25 olan politika faizini sabit tuttu.

İşte memurun yeni mesai saatleri

İşte memurun yeni mesai saatleri Kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatleri değişiyor. Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler 26 Ekim'de 04.00'ten itibaren 1 saat geri alınacak. İşte memurun yeni mesai saatleri...

Anadolujet, Samsun seferinde aktarma ücretini kaldırıyor

Anadolujet, Samsun seferinde aktarma ücretini kaldırıyor AnadoluJet, Ankara aktarmalı Samsun seferlerinde aktarma ücretini kaldırıyor.

Fındıkta rekolte düştü, fabrikalar durdu

Fındıkta rekolte düştü, fabrikalar durdu Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkan Yardımcısı Dursun Oğuz Gürsoy, fındıkta rekoltenin düşmesi nedeniyle bazı fabrikaların durma noktasına geldiğini açıkladı.

KÖŞE YAZARLARI