• 2,3267 TL

  • 2,7797 TL

  • 89,9092 TL

  • 85.806

Öncekiler Sonrakiler

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

Emekliye 110 liralık ek gelir
12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Samsun'un Çarşamba ilçesinde mantar üreticiliği gelişiyor

Samsun'un Çarşamba ilçesinde mantar üreticiliği gelişiyor SAMSUN HABER - Samsun'un Çarşamba ilçesinde yapılan yeni kültür mantarı üretim tesisleri ile ilçedeki kültür mantarı sektörünün geliştiği bildirildi.

Fiskobirlik'in 3 milyon lira borcu var ama ortada alacaklı yok

Fiskobirlik'in 3 milyon lira borcu var ama ortada alacaklı yok Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Fiskobirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, üreticilere 3 milyon lira borçlu olduklarını ancak ortada alacaklıların olmadığını açıklayarak, "Lütfen kurumumuzdan alacaklı olanlar bizlere bir şekilde ulaşsın" dedi.

Türkiye 4G ile uğraşmadan 5G'ye geçecek

Türkiye 4G ile uğraşmadan 5G'ye geçecek Türkiye 4G ile uğraşmadan 5G'ye geçecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Dünya şu anda 5G’yi konuşuyor, biz 3G’deyiz. 4G ile zaman kaybetmemize gerek yok” sözleri üzerine TÜBİTAK eylem planı ve proje hazırlığında.

OKA Samsun’da toplandı

OKA Samsun’da toplandı SAMSUN HABER - Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı(OKA) 2015 Nisan Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Samsun’da yapıldı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET