• 2,9223 TL

  • 3,0974 TL

  • 99,5687 TL

  • 75.638

Öncekiler Sonrakiler

EMEKLİYE 110 LİRALIK EK GELİR

59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek.

12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:49
Emekliye 110 liralık ek gelir

 Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Takvim Gazetesi'nin haberine göre yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. 

 
DERTLİ OLAN ESNAF
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."
 
ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELDİ
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Samsun'da hamsinin fiyatı 7 TL oldu

Samsun'da hamsinin fiyatı 7 TL oldu Samsun'da hamsinin fiyatı 7 TL oldu. Samsun'da hamsinin fiyatı 4-5 TL’den 7 TL’ye çıkarken, diğer balık türlerindeki fiyatlarda herhangi bir artış olmadı. Buna göre, istavrit 4-5 TL, mezgit 5-15 TL, barbun 15-20 TL, çinekop 20 TL.

TÜİK 2015 İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri'ni açıkladı

TÜİK 2015 İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri'ni açıkladı TÜİK 2015 İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri'ni açıkladı. İnşaat sektöründe Temmuz-Eylül 2015 istihdam yüzde 0,9, çalışılan saat yüzde 1,6 azaldı; brüt ücret-maaş ise yüzde 2,3 arttı.

Dolar ne kadar oldu? 27 Kasım Cuma

Dolar ne kadar oldu? 27 Kasım Cuma Dolar ne kadar oldu? 27 Kasım Cuma. Dolar fiyatları ne oldu? Rusya ile yaşanan gerginlikler doları etkiler mi? Dolarda son durum ne oldu? işte detaylar...

Samsun'un Bafra ilçesinde hasat öncesi Pestisit denetim

Samsun'un Bafra ilçesinde hasat öncesi Pestisit denetim Samsun’un Bafra ilçesinde ‘Hasat Öncesi Kalıntı Denetimi Programı’ kapsamında numune alım denetimleri sürdürülüyor.

KÖŞE YAZARLARI