• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

FINDIKTA İTALYAN OYUNU DEVAM EDİYOR

Fındıkta İtalyan oyunu devam ediyor! Samsun'un Terme ilçe Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, fındıkta İtalyan oyununun devam ettiğini söyledi

28 Temmuz 2016 Perşembe 10:43
Fındıkta İtalyan oyunu devam ediyor

Fındıkta hasat mevsiminin yaklaşması ile rekoltede gerçek dışı rakamların açıklanması dikkat çekiyor. Rekoltenin her yıl yüksek açıklandığını dile getiren Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, bu yıl 12 bin ton açıklanan fındık rekoltesinin 9 bin ton civarında olacağını belirtiyor. Karamollaoğlu,“Terme Karadeniz’in aynasıdır. Geçen sene 28 bin ton olarak açıklanan fındık rekoltesi 15 bin tonu bulmadı. Bu sene ise 12 bin ton civarında diyorlar fakat onu da bulamazlar. Bu yıl ortalama 9 ile 10 bin ton arasında fındık çıkmasını tahmin ediyoruz. Tarım İl Müdürlüğü, Ziraat Odaları ve Ulusal Fındık Konseyi üyeleri ayrı fiyat açıklıyor. Fakat en yakın tahmini ise Ziraat Odaları belirledi” diye belirtti.

 

İTALYAN OYUNU

Yetkin Karamollaoğlu, “Orta Karadeniz bölgesinde yüksek kesim orta kesim ve sahil olmak üzere üç kesim var. İlk olarak orta kesim başlar, daha sonra sahiller ve en son da yüksek kesimler fındık toplamaya başlar. Bu yıl 1 Ağustos itibariyle fındık toplanmaya başlanacak. Fındığın rekoltesinin düşük açıklanmasının tek sebebi İtalyan oyunudur. Önceden Hamburg borsası vardı, şimdi ise İtalyan borsası çıktı. İtalyanlar bütün fabrikaları korkutarak, ‘Babanız benim’ diyor. İtalyan fındık alacağını söylüyor fakat fiyatı kırıyor ve ucuz fiyata fındık alıyor. Tekelleştiği için ve rakibi olmadığı için fiyatları kendileri belirliyor” diye kaydetti.

 

 

15 TL’YE ÇIKMALI

Başkan Karamollaoğlu, “Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alımı yapacağı, ekiplerini hazırlayarak onlara kurs verdiği, lisanslı depoculuk yapacağı yönünde duyumlar alıyoruz. Eğer böyle olursa fındık fiyatları yükselir. Fındığın 15 TL’ye çıkmasını umut ediyoruz. Fakat TMO’nun devreye girmesi gerekmektedir. Aksi taktirde yine İtalya’nın tekeline bırakılırız. Geçtiğimiz yıl sürekli köylüye fındığın emanete verilmemesi konusunda uyarılarda bulunduk fakat halk bunu dinlemedi ve ciğeri kediye teslim etti. Bu yıl çiftçi yine fındığı emanete verirse aynı sıkıntı tekrardan yaşanır. Eğer fındık emanete verilmezse fındık yükselir” diye konuştu.

 

MİLLETVEKİLLERİ BİRLEŞTİ

Karadenizli milletvekillerinin de fındık konusunda birleştiğini ifade eden Başkan Karamollaoğlu,“TMO’nun geçtiğimiz yıl devreye gireceği sürekli konuşuldu ama bir türlü gerçekleşmemişti. Bunun asıl sebeplerinden birisi de Karadenizli milletvekillerin birlikte çalışmamasından kaynaklanmaktaydı. Bu yıl ise vekillerin birleştiğini duyuyoruz. Önceden bölgecilik yaparak herkes kendi bölgesi ile ilgili çalışma yapıldı. Samsun’u ve Orta Karadeniz Bölgesini fındık bölgesi olarak görmüyorlardı. Şimdi ise bu algı ortadan kalktı. Orta Karadeniz’in ve Samsun’un olmadığı yerde hak edilenin alınamayacağını anlayanlar mecburen birlik olmak zorunda kaldılar” şeklinde konuştu.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Zengin insanlar sizce neden çalışmaya devam ediyor?

Zengin insanlar sizce neden çalışmaya devam ediyor? Herkesin en büyük hayali, zengin bir insan olmaktdır. Ve hep zengin insanların neden çalıştığı merak konusu olmuştur. Zengin insanlar sizce neden çalışmaya devam ediyor?

En çok satan lüks otomobil modelleri hangileri: İşte 2016 yılı marka marka satış rakamları

En çok satan lüks otomobil modelleri hangileri: İşte 2016 yılı marka marka satış rakamları En çok satan lüks otomobil modelleri hangileri: İşte 2016 yılı marka marka satış rakamları. 2016 yılının ilk 11 ayında en çok satan lüks otomobil modelleri hangileri oldu. En çok satan otomobil markaları ve satış rakamları.

Muhtar Kent Coca-Cola'nın CEO'luğunu bırakıyor: İşte Muhtar Kent'in yeni görevi

Muhtar Kent Coca-Cola'nın CEO'luğunu bırakıyor: İşte Muhtar Kent'in yeni görevi Muhtar Kent Coca-Cola'nın CEO'luğunu bırakıyor: İşte Muhtar Kent'in yeni görevi. Muhtar Kent, Coca-Cola'nın CEO görevinden ayrılıyor. Muhtar Kent Coca-Cola Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam edecek.

KONUTDER Başkanı Çelik ev alacakları uyardı: 2017'de fiyatlar pahalı olacak

KONUTDER Başkanı Çelik ev alacakları uyardı: 2017'de fiyatlar pahalı olacak KONUTDER Başkanı Çelik ev alacakları uyardı: 2017'de fiyatlar pahalı olacak. Konut fiyatları 2017'de ne olacak. KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, 2017'de konut fiyatlarının artacağını açıklayarak, "Şimdi ev alanları yüzde 35 kazançlı olacak" dedi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET