• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

FINDIKTA İTALYAN OYUNU DEVAM EDİYOR

Fındıkta İtalyan oyunu devam ediyor! Samsun'un Terme ilçe Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, fındıkta İtalyan oyununun devam ettiğini söyledi

28 Temmuz 2016 Perşembe 10:43
Fındıkta İtalyan oyunu devam ediyor

Fındıkta hasat mevsiminin yaklaşması ile rekoltede gerçek dışı rakamların açıklanması dikkat çekiyor. Rekoltenin her yıl yüksek açıklandığını dile getiren Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, bu yıl 12 bin ton açıklanan fındık rekoltesinin 9 bin ton civarında olacağını belirtiyor. Karamollaoğlu,“Terme Karadeniz’in aynasıdır. Geçen sene 28 bin ton olarak açıklanan fındık rekoltesi 15 bin tonu bulmadı. Bu sene ise 12 bin ton civarında diyorlar fakat onu da bulamazlar. Bu yıl ortalama 9 ile 10 bin ton arasında fındık çıkmasını tahmin ediyoruz. Tarım İl Müdürlüğü, Ziraat Odaları ve Ulusal Fındık Konseyi üyeleri ayrı fiyat açıklıyor. Fakat en yakın tahmini ise Ziraat Odaları belirledi” diye belirtti.

 

İTALYAN OYUNU

Yetkin Karamollaoğlu, “Orta Karadeniz bölgesinde yüksek kesim orta kesim ve sahil olmak üzere üç kesim var. İlk olarak orta kesim başlar, daha sonra sahiller ve en son da yüksek kesimler fındık toplamaya başlar. Bu yıl 1 Ağustos itibariyle fındık toplanmaya başlanacak. Fındığın rekoltesinin düşük açıklanmasının tek sebebi İtalyan oyunudur. Önceden Hamburg borsası vardı, şimdi ise İtalyan borsası çıktı. İtalyanlar bütün fabrikaları korkutarak, ‘Babanız benim’ diyor. İtalyan fındık alacağını söylüyor fakat fiyatı kırıyor ve ucuz fiyata fındık alıyor. Tekelleştiği için ve rakibi olmadığı için fiyatları kendileri belirliyor” diye kaydetti.

 

 

15 TL’YE ÇIKMALI

Başkan Karamollaoğlu, “Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alımı yapacağı, ekiplerini hazırlayarak onlara kurs verdiği, lisanslı depoculuk yapacağı yönünde duyumlar alıyoruz. Eğer böyle olursa fındık fiyatları yükselir. Fındığın 15 TL’ye çıkmasını umut ediyoruz. Fakat TMO’nun devreye girmesi gerekmektedir. Aksi taktirde yine İtalya’nın tekeline bırakılırız. Geçtiğimiz yıl sürekli köylüye fındığın emanete verilmemesi konusunda uyarılarda bulunduk fakat halk bunu dinlemedi ve ciğeri kediye teslim etti. Bu yıl çiftçi yine fındığı emanete verirse aynı sıkıntı tekrardan yaşanır. Eğer fındık emanete verilmezse fındık yükselir” diye konuştu.

 

MİLLETVEKİLLERİ BİRLEŞTİ

Karadenizli milletvekillerinin de fındık konusunda birleştiğini ifade eden Başkan Karamollaoğlu,“TMO’nun geçtiğimiz yıl devreye gireceği sürekli konuşuldu ama bir türlü gerçekleşmemişti. Bunun asıl sebeplerinden birisi de Karadenizli milletvekillerin birlikte çalışmamasından kaynaklanmaktaydı. Bu yıl ise vekillerin birleştiğini duyuyoruz. Önceden bölgecilik yaparak herkes kendi bölgesi ile ilgili çalışma yapıldı. Samsun’u ve Orta Karadeniz Bölgesini fındık bölgesi olarak görmüyorlardı. Şimdi ise bu algı ortadan kalktı. Orta Karadeniz’in ve Samsun’un olmadığı yerde hak edilenin alınamayacağını anlayanlar mecburen birlik olmak zorunda kaldılar” şeklinde konuştu.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Bankalar kart sahiplerinin isteklerini 7 gün içinde yerine getirecek

Bankalar kart sahiplerinin isteklerini 7 gün içinde yerine getirecek Bankalar kart sahiplerinin isteklerini 7 gün içinde yerine getirecek. BDDK banka kartları ve kredi kartları hakkında yaptığı değişiklikte, kart hamilince yapılan talebin en geç 7 gün içinde banka tarafından yerine getirilmesinin zorunlu olduğunu duyurdu.

Turizm devi Booking.com resmen kapatıldı

Turizm devi Booking.com resmen kapatıldı Turizm devi Booking.com resmen kapatıldı! TURSAB'ın başvurusu üzerine mahkemenin booking.com hakkında kapatma kararı vermesinin ardından bugün itibariyle operasyonlar durduruldu.

ABD'deki tutuklamam sonrası Halkbank'ın hisseleri çakıldı

ABD'deki tutuklamam sonrası Halkbank'ın hisseleri çakıldı ABD'deki tutuklamam sonrası Halkbank'ın hisseleri çakıldı. Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın, ABD'de Reza Zarrab'ın yargılanma süreci ile bağlantılı olarak tutuklanmasının ardından banka hisseleri sert düştü.

29 Mart 2017 Çarşamba Günü Altında son durum

29 Mart 2017 Çarşamba Günü Altında son durum 29 Mart 2017 Çarşamba Günü Altında son durum! Güne düşüşle başlayan altının gram fiyatı, Kapalıçarşı'da 146,6 lira seviyelerinden alıcı buluyor.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET