• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

İŞSİZ OLANLARA İŞSİZLİK MAAŞI 2600 LİRA OLACAK

İşsiz olanlara işsizlik maaşı 2600 lira olacak. Sigortalı işsiz , işsizlik maaşı aldığı dönem içinde, Türkiye İş Kurumu’nun (İŞ-KUR) işbaşı eğitim programına da katılması halinde, almakta olduğu işsizlik maaşı ile birlikte program katılımcılarına ödenen ücreti de alabilecektir.

13 Temmuz 2016 Çarşamba 15:26
İşsiz olanlara işsizlik maaşı 2600 lira olacak

İşsiz olanlara işsizlik maaşı 2600 lira olacak. Sigortalı işsiz , işsizlik maaşı aldığı dönem içinde, Türkiye İş Kurumu’nun (İŞ-KUR) işbaşı eğitim programına da katılması halinde, almakta olduğu işsizlik maaşı ile birlikte program katılımcılarına ödenen ücreti de alabilecektir.

 

Üstelik program süresince varsa burs veya kredisi kesilmeden, işbaşı eğitim ücreti de alabilecektir. 
 
Star gazetesi yazarı Ahmet Metin Aysoy detayları köşesine taşıdı.İşte o yazı:
 
Ne kadar ücret?
 
İşsizlik maaşının 2016 yılı aylık taban tutarı 659 TL, tavan tutarı  1318 TL’dir.
 
İşbaşı eğitim katılımcılarına günlük 50 TL,  ayda 26 gün için 1.300 TL  İŞ-KUR tarafından ödenmektedir.
 
İşsizlik maaşı alınan günler  ile işbaşı eğitim günlerinin  çakıştığı günlerde, işsizlik maaşı ile birlikte eğitim programına katılım ücreti de alınabilecektir.
  
Ne kadar süre?
 
Program süresi, günlük en az beş en fazla sekiz saat olmak üzere, haftalık kırk beş saatten  en fazla altı günden ve toplamda  üç yüz yirmi fiili günden fazla olamaz. Programa katılım saatleri, denetim imkanları dikkate alınarak ve sözleşmede belirtilmek şartları ile il müdürlüğünce belirlenebilir.
 
Devam mecburiyeti var mı?
 
Katılımcıların programa devam etmeleri zorunludur. Kabul edilebilir mazereti olan katılımcılara, işveren ya da işveren vekili tarafından, mazeret izni verilebilir. Bu izinler, katılımcıların devam çizelgelerine yazılır. Ancak, bu izin sürelerinin toplamı, doktor raporu ile tevsik edilebilen en fazla beş günlük sağlık izni dışında, hangi sebeple olursa olsun toplam program süresinin onda birini aşamaz. Bu sürenin aşımı halinde, katılımcıların programla ilişikleri kesilir. Beş günü aşan sağlık izinleri onda birlik izin süresinden düşülür.
 
Kimler katılabilir?
 
İşbaşı eğitim programına katılmak için;
 
a)-Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
 
b)-15 yaşını tamamlamış olmak,
 
c)-İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısmı veya eşi olmamak,
 
ç)-Emekli olmamak,
 
d)-Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde  programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,şartları aranır.
 
İşsizlik ödeneği alan kişiler de katılımcı olabilirler. Ancak bu kişiler işsizlik ödeneği aldıkları süre boyunca işten ayrılma bildirgesinin tarafı olan işyerinde katılımcı olamazlar.
 
Yukardaki şartları haiz olup programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programa katılabilir.
 
Başvuru nereye?
 
Türkiye İşKurumu’nun il müdürlüklerine başvuru yapılabilir. İŞKUR internet sayfası vasıtasıyla da müracaat etmek mümkündür.
 
Katılımcı nasıl belirlenecek?
 
İşbaşı eğitimine katılacak kişiler, programı düzenlemek isteyen işverenler tarafından, İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından doğrudan veya İŞKUR’un önereceği adaylar içinden seçebilecektir.
 
Katılımcıya ücret dışında sağlanan avantajlar nelerdir?
 
-İş tecrübesi.
 
-İş bulma imkanının artması.
 
-İş kazası ve genel sağlık sigortası primlerinin İŞ KUR tarafından ödenmesi.
 
-İşbaşı  eğitim programı sertifikası verilmesi.
 
İşsizlikle mücadele ve nitelikli işgücü yetiştirilmesi yönündeki bu çağdaş uygulamanın yaygınlaşmasını temenni ederiz. 

Kaynak: Star

DİĞER HABERLER

Emeklilere iyi haber! Paralarını geri alabilecekler

Emeklilere iyi haber! Paralarını geri alabilecekler Emeklilere iyi haber! Paralarını geri alabilecekler. Emekli olamayan sigortalıların primleri boşa gitmiyor. Emeklilik yaşı dolmasına rağmen primlerini tamamlayamayanlar ödedikleri parayı toplu olarak geri alabilirler.

22 Mart 2017 Salı günü Altında son durum

22 Mart 2017 Salı günü Altında son durum 22 Mart 2017 Salı günü Altında son durum. Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, 145,5 lira seviyelerinden alıcı buluyor.

Yıpranma payından yararlanacak olan meslekler belli oldu

Yıpranma payından yararlanacak olan meslekler belli oldu Yıpranma payından yararlanacak olan meslekler belli oldu. Kamuda erken emeklilik imkanı tanınan mesleklerin kapsamı genişletiliyor. Hangi kamu görevlilerinin yıpranma payından yararlandırılacağı konusu yeniden değerlendiriliyor.

Binlerce kamu çalışanına kötü haber

Binlerce kamu çalışanına kötü haber Binlerce kamu çalışanına kötü haber! Türkiye genelindeki sivil toplum kuruluşları ve bazı kamu kurumlarını arayarak kendilerini İzmir Valiliği OHAL Bürosu çalışanı olarak tanıttıkları kişilerin bilgilerini ele geçirdikleri ortaya çıktı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET