• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

ORTADOĞU SAMSUN'A DİREK UÇUŞ İSTİYOR

Ortadoğu Samsun'a direk uçuş istiyor! KATİD Başkanı Murat Toktaş, Samsun'un turizm potansiyelinin değerlendirilmesi için Ortadoğu'dan direkt uçuşlara ihtiyacı olduğunu söyledi. Toktaş, ''Ortadoğu pazarına direkt uçuş koyamazsak misafir getirmemiz büyük ölçekli olmayacak. Oradan Samsun'a müthiş bir talep var'' dedi

16 Eylül 2016 Cuma 11:10
Ortadoğu Samsun'a direk uçuş istiyor

Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği (KATİD) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Toktaş, Samsun'un büyük ölçekte turist çekebilmesi için direkt uçuşlarla turizm pazarında yer alması gerektiğini söyledi. Trabzon'daki turist hareketliliğinin direkt uçuşlarla sağlandığını kaydeden Toktaş, ''Yerel yönetimler Ortadoğu'dan Samsun'a yapılacak charter uçuşlarına destek olurlarsa zarar etmezler, aksine hızlı biçimde paraya çevirirler'' diye konuştu.

 

PAZARDA PAY SAHİBİ OLMALIYIZ
Turizm anlamında Samsun'un dışarıya açılabilmesi için direkt uçuşlara ihtiyacı olduğunu kaydeden KATİD Başkanı Murat Toktaş, direkt uçuşların, tarifeli uçuş olması zor ama charter olması muhtemel. Çünkü charterda acenta ya da tur operatörü uçağı kiralıyor, istediği yere uçuruyor. Samsun'un hedef belirlediği Ortadoğu pazarında Trabzon gibi pay sahibi olabilmemiz için bizim bu tür direkt uçuşlara ihtiyacımız var. Aktarma uçuşlarda Samsun'a misafir getirmek çok zor. Trabzon'a inince oradan sonra fazla hareket etmiyor, şehir dışına çıkmıyor. Çünkü pazardaki aileler en az 10-15 kişiyle çok kalabalık hareket ediyorlar. Her birinde en az 1 bavul var. Başka bir şehirden aktarma işlemleri insanlara zor geliyor. Sonucunda bavul taşımaya değil, tatile geliyorlar, bu da Samsun için dezavantaj. Şu anda Trabzon'un en büyük avantajı direkt uçuşların olması, o uçuşlar kalkarsa gelen ziyaretçi sayısında gözle görülür bir düşüş olur. Charter uçuşları Samsun'a turizm anlamında çok önemli katkı sağlayacak. Özellikle oteller, restoranlar, acentalar, rent a car firmaları bu işten ekmek yiyecek'' diye konuştu.

 

SAMSUN'A MÜTHİŞ TALEP VAR
Rusya'dan Samsun'a başlaması planlanan charter uçuşlarının turistten ziyade ticari anlamda hareketlilik olacağını kaydeden Toktaş, ''Biz Rusya ile iki kıyının komşularıyız. İklim şartlarımız birbirine benziyor, tatil için onlarda olmayan iklimi istiyorlar doğal olarak. Ticari hareketlilik de otellere ve Atakum sahiline büyük katkı sağlar. Ancak Ortadoğu pazarına direkt uçuş koyamazsak misafir getirmemiz büyük ölçekli olmayacak. Sokağa çıktığımızda birkaç turist görüyoruz belki ama o yaraya merhem bile olmaz. Uaşım olmayan yere gelen de olmaz. Samsun Büyükşehir Belediyesiyle görüştük, onlar da sıcak baktılar. Karşı tarafta da bir firma bulursak, biletlerin bir kısmınına büyükşehir belediyesi garanti verebilir. Ticari anlamda da uçuş yapan firma da ciddi kazanç sağlar çünkü müthiş bir talep var. Büyükşehirin, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nın veya OKA'nın yapacağı koltuk desteğinden dolayı zarar etmez ve hızlı biçimde paraya döner. Orada ciddi bir pazar var, koltukların hiçbirisi boş kalmaz. Bu yüzden de oraya verilen destek boşa gitmez. Samsun'a Ortadoğu'dan çok iyi tur operatörleri ve yetkili acenta sahiplerini getirdik, gezdirdik. Herkes Samsun'un satacağından hemfikir. Ancak haklı olarak müşterilerini direkt olarak indirmek istiyor. Geriye sadece ulaşım kaldı. Bu iddiam da oradaki görüşmelerden kaynaklı. Bağlantımız var sadece hamle yapmamız gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

 

Zerrin SOMUNCU

Kaynak: Haber Gazetesi

DİĞER HABERLER

Otogazın litre fiyatına 5 kuruş zam yapıldı

Otogazın litre fiyatına 5 kuruş zam yapıldı Otogazın litre fiyatına 5 kuruş zam yapıldı. Akaryakıt Dağıtım Şirketleri, otogazın litre fiyatına 5 kuruş zam yaptı.

Türk Hava Yolları çalışanları zam istemiyor

Türk Hava Yolları çalışanları zam istemiyor Türk Hava Yolları çalışanları zam istemiyor. Hava-İş Sendikası'nın THY yönetiminin tasarruf teklifini çalışanlara sormak için düzenlediği ankette, "zam yapılmamasına evet" sonucu çıktı.

Milyonlarca liralık yatırım! Şırnak yeniden inşa ediliyor

Milyonlarca liralık yatırım! Şırnak yeniden inşa ediliyor Milyonlarca liralık yatırım! Şırnak yeniden inşa ediliyor. PKK'lı teröristlerden temizlenen Şırnak'ta yaralar devlet eliyle sarılırken yürütülen çalışmalar belediyenin projeleri ile taçlanacak.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Karar meclisten geçti af geliyor

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Karar meclisten geçti af geliyor Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Karar meclisten geçti af geliyor. Vatandaşların heyecanla beklediği haber geldi. Bankaların kara listesine girenlere sicil affı, yatırımcılara vergi ve harç muafiyeti getiren tasarı TBMM'de kabul edildi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET