• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'A KARADENİZ'İN EN BÜYÜK KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETEN SERASI YAPILDI

Samsun'a Karadeniz'in en büyük kendi elektriğini üreten serası yapıldı! Karadeniz’in en büyük sebze serasında kurulan güneş enerjisi santrali hem kazandırdı hem de verimi artırdı

13 Ağustos 2016 Cumartesi 10:55
Samsun'a Karadeniz'in en büyük kendi elektriğini üreten serası yapıldı

Samsun’da 75 bin metrekare alanda sebze üretilen Karadeniz’in en büyük serasında elektrik giderini karşılamak için kurulan güneş enerjisi santralinde üretilen elektriğin fazlası, şirket yetkililerinin yüzünü güldürdü.

 

KARADENİZ'İN EN BÜYÜK SERASI

Samsun’da toplam 96 bin metrekare alan üzerinde Karadeniz’in en büyük serası kuruldu. Or-Sam Tarım A.Ş şirketi tarafından 12 milyon TL’ye mal edilen seranın 75 bin metrekarelik ekili alanında domates, salatalık, biber ve patlıcan yetiştiriliyor.

 

KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETİYOR

Seraya ek kurulan otomasyon tesisinde meteoroloji istasyonundan alınan verilere göre hava ve zemin kontrolü yapılarak, hastalıklara karşı minimum düzeyde kimyasal salınımı sağlanıyor. İyi tarım uygulamasının yapıldığı sera ayrıca, kendi elektriğini de üretiyor.

 

 

TEDAŞ'A ELEKTRİK SATIYORLAR

Kurulu gücü 100 kVA olan santral için 440 adet güneş paneli kullanılırken, yaz mevsiminde günde 700 kWh, kış aylarında ise günde 300kWh elektrik üretiliyor. Günlük elektrik tüketimi 205 kWh saat olan serada üretilen elektriğin fazlası TEDAŞ’a (Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş) satılarak şirkete ek kazanç sağlıyor.

 

YATIRIM HERKESİ ŞAŞIRTMIŞ

Karadeniz’in iki ovasından biri olan Çarşamba ovası üzerinde böyle büyük bir tarım yatırımı yaptıkları için şaşkınlıkla karşılandıklarını söyleyen Or-Sam Tarım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Tunçer, “Biz ‘sizin için ürettik’ sloganıyla yola çıkarak sebzenin en doğal halini sofranızda buluşturmayı hedefliyoruz. Samsun’da toplam arazinin yüzde 40’ını tarım alanı oluşturuyor. Ancak son yıllarda özellikle bu bölgede sanayi yatırımları yapılıyor. Biz bu yatırımı geçen yıl yaptığımızda şaşıranlar oldu. Bu kadar büyük bir sermayeyi tarım alanına yapmamız insanları şaşırttı. Oysa ilimiz fasulye, soya mısır, pırasa, lahana, biber, kıvırcık, pancar, ıspanak, çeltik, domates, karpuz, kavun, fındık, şeftali ve kivi üretiminde ilk sıralarda yer alırken, ekolojik yapısı sebebiyle de iyi tarıma oldukça elverişli” dedi.

 

 

DIŞ PAZARLARA AÇILACAĞIZ

Yatırımı yapmalarındaki öncelikli amaçlarının sözleşmeli ve sertifikalı üretim yapıp ürünleri dış pazara satmak olduğunu belirten Tuncer, Türkiye’de yetiştirilen tarım ürünlerinin pazarlanması noktasında önemli eksikliklerin yaşadığının altını çizdi. Özellikle ihracat desteklemelerinden üreticinin bilgisiz olduğunu savunan Tunçer, Bakanlığın koordinasyonunda eğitim seminerlerinin düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

 

TOPLULAŞTIRMA MUTLAKA YAPILMALI

Özellikle toplulaştırma çalışmalarının bir an önce hızlandırılması gerektiğini kaydeden Tunçer, "Çünkü mevcut birim alanlarımız çok küçük. Üretim desenimizin çok iyi oluşturulması ve üreticinin ürettiği üründen ne kazanacağını bilmesi gerekiyor. Biz Or-Sam olarak şirketimizin dünyaya açılacak yüzü olacak olan Or-sam Bilgi Teknolojileri ve Danışmanlık A.Ş.’yi kurduk. Bünyemizdeki bu şirket dış pazardan pay alabilmemiz için araştırmalar yapacak ve internet sipariş hattımızın da kurulmasını sağlayacak" diye konuştu.

 

KİMYASAL KULLANIMI AZALDI

Şirkette 8 Ziraat Mühendisi olmak üzere toplam 45 kişiye daimi istihdam sağladıklarını ifade eden Tuncer, geçici olarak ise 20 kişiye istihdam sağladıklarını söyledi. Geçen yıl ilk deneme ekimiyle birlikte iyi tarım uygulamasına başladıklarını aktaran Tuncer, serada aynı zamanda biyolojik ve biyo-teknik mücadele yapıldığını belirtti. Serada gerçekleştirilen iyi tarım uygulamasıyla insan sağlığına ve çevre karşı duyarlı olduklarını, güneş enerjisinden elektrik üreterek de şirketin duyarlı kimliğini açıkça sergilediklerini dile getiren Şinasi Tuncer, "Sebzelerde döllenmeyi sağlamak için Bambus arası kullanımı ve kalıntısı kullanıyoruz. Üretim ve güvenli gıda için de zararlılara karşı doğal düşmanları salınarak üretim yapıyoruz. Ayrıca metroloji istasyonumuzdan aldığımız verilere göre sera havalandırması, sansür sistemleri, sirkülasyon ve egzoz fanları, bilgisayar otomasyonu tarafından otomatik olarak ayarlanıyor.  Buda bize sera içerisinde hava ve zemin kontrolünü sağlayarak, hastalıklara karşı minimum kimyasal kullanımı yapmamızı sağlıyor" bilgisini paylaştı.

 

 

8 YILDA MALİYETİ KARŞILAYACAK

Seranın tükettiği enerjiyi üretebilmek için yine tesis bünyesinde Güneş Enerji Santrali kurduklarını söyleyen Tunçer, seranın üstüne monteli 440 adet güneş panelinin yer aldığını aktardı. Santralin fazladan elektrik ürettiğini de belirten Tunçer, TEDAŞ’a satılan elektriğin şirkete ek gelir sağladığını kaydetti. 100kVA kurulu güce sahip santralde yazın 700 kWh, kışın ise 300 kWh elektrik üretildiğini söyleyen Tunçer, "Üretimimiz sürekli olarak izlenmektedir. Yatırımımızı 7-8 yıl içinde geri dönüşümünün sağlanacağını düşünmekteyiz. Üretilen enerji günlük tüketimimizi karşıladığı gibi arz fazlasını TEDAŞ’a satıyoruz" dedi.

 

PAKETLEME TESİSİ DE KURACAĞIZ

Diğer taraftan paketleme ve soğutma tesisinin de önümüzdeki yıl faaliyete geçeceğini bildiren Tunçer, elektrik tüketimini karşılamak için santral kapasitesini artıracaklarını söyledi. Tunçer, "Bunun için tüm altyapı çalışmalarımızı şimdiden hazırlamış durumdayız. Ek panel alanımız hazır, kablolama ve panolarımız ihtiyacımıza cevap verebilecek durumdadır.2017 yılında paketleme ve soğuk hava tesisinin devreye girmesiyle bölgemizdeki çiftçilerimizin danışmanlığı ve girdileri, tamamen bizim tarafımızdan karşılanacak ve sözleşmeli üretim yaptırmaya başlayacağız" diye konuştu.

Kaynak: gazetegerçek

vona'LI

hayati KALPAK
15 Ağustos 2016 Pazartesi 12:37

sENİ VE EKİBİNİ KUTLUYORUM, hÜSEYİN...

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

At yarışları ve şans oyunları özelleştiriliyor

At yarışları ve şans oyunları özelleştiriliyor At yarışları ve şans oyunları özelleştiriliyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal özelleştirme takvimiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Milli Piyango, Spor Toto ve At Yarışlarının özelleştirme programları hakkında açıklamalarda bulundu.

Dolar yeni bir rekor kırdı 18 Ekim Salı

Dolar yeni bir rekor kırdı 18 Ekim Salı Dolar yeni bir rekor kırdı 18 Ekim Salı! Dolar, TL karşısında başkanlık sistemi ve Musul operasyonu ve ABD verisinin ardından tarihi rekorunu tazeledi.

Zihni Şahin: OSB Bafra’nın geleceğidir

Zihni Şahin: OSB Bafra’nın geleceğidir Samsun Bafra Belediye Başkanı ve Bafra Karma ve Medikal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Zihni Şahin “OSB Bafra’nın geleceğidir, bunun için seferberlik halinde çalışıyoruz” dedi.

Türk-İş Samsun İl Temsilcisi Yılmaz, Geçici İş İlişkisi Kurma yasasını eleştirdi

Türk-İş Samsun İl Temsilcisi Yılmaz, Geçici İş İlişkisi Kurma yasasını eleştirdi Türk-İş Samsun İl Temsilcisi Yılmaz, Geçici İş İlişkisi Kurma yasasını eleştirdi. TÜRK-İŞ Samsun İl Temsilcisi Nakif Yılmaz, Geçici İş İlişkisi Kurma yasasıyla birlikte işçilerin sosyal güvencelerinin olmayacağını söyledi.

KÖŞE YAZARLARI