• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA 76 BİN İCRALIK VAR, ESNAF ODASI BAŞKANLARI ŞOV DERDİNDE

Samsun'da 76 bin icralık var, esnaf odası başkanları şov derdinde. Samsun'da 2016 yılının ilk 5 ayında 76 bin icralık varken, Esnaf Kredi Kefalet Kooperati Başkanlarının devletin sunduğu krediler üzerinden kendi reklamlarını yapması tepki çekiyor.

22 Haziran 2016 Çarşamba 15:25
Samsun'da 76 bin icralık var, esnaf odası başkanları şov derdinde

Samsun'da 2016 yılının ilk 5 ayında 76 bin icralık varken, Esnaf Kredi Kefalet Kooperati Başkanlarının devletin sunduğu krediler üzerinden kendi reklamlarını yapması tepki çekiyor.

 


Samsun Esnaf, Kefalet ve Kredi Kooperatifi 2. Başkanı Mevlüt Oral geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada 2016 yılının ilk 5 ayında 76 bin kişinin icralık olduğunu söyledi.  

 

Samsun Esnaf, Kefalet ve Kredi Kooperatifi 2. Başkanı Mevlüt Oral, yaptığı açıklamada, "Banka seceresi temiz çok az esnaf var kimse kefil bulamıyor. Piyasa zor durumda. 2016 yılının ilk 5 ayında Samsun'da icra takibindeki vatandaş sayısı 76 bin. Ayda 15 bin kişi icralık oluyor. Kooperatiften kredi isteyen çoğu esnafın banka pretostosu veya icra takibi var ve bankadan geçemiyor'' diye konuşmuştu.


Samsun'da icralık olan esnaflar varken, Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanlarının oda binası ve çeşitli yerlere astırdıkları reklam bilboardlarına kendi fotoğraflarını da koyarak devletin esnaflara sağladığı kredi imkanları üzerinden reklam yapmaları şaşkınlık yaratıyor.


İcralık olan esnafların sorunlarına çare bulmak yerine devletin sunduğu kredi imkanları üzerinden kişisel reklamlarını yapan kooperatif başkanları yaptırdıkları bilboardlarda "Esnafa müjde yıllık yüzde 4 faiz" mesajları verirken bir başka esnaf odası başkanının ise "Faizsiz kesintisiz kredi' sloganını kullhanması dikkat çekiyor.


Samsun'da Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanları, devletin sunduğu kredi imkanları üzerinden kendi fotoğraflarının da yer aldığı reklam görsellerinde boy  gösterirken 2016 yılının ilk 5 ayında 76 bin kişininin icralık olmasını görmezden gelmesi eleştirilere neden oluyor.


Bazı esnaflar ise kooperatiflere yaptıkları kredi başvurularında oda başkanlarının kendilerini uzun süre oyaladıklarından, kefil dahi bulmalarına rağmen kredi onayını vermediklerinden yakınıyor.  Yeni iş yeri açan bir esnaf devlet memuru kefil bulmasına rağmen esnaf odasının aylardır devletin sağladığı kredi imkanını kendisine sunmadığını ve kendisini oyaladığından şikayet ediyor.  Kısacası esnaf odası başkanları devletin sunduğu krediler üzerinden hem kendi reklamlarını yapıyor hemde esnaflara keyfi kredi olanağı sağlıyor.  İlginç olan bir diğer konu ise söz konusu esnaf odası başkanlarının yıllardan beri hep aynı isimler olması ve her oda seçiminde başkan seçilmeleri de şaşırtıyor. Bir dönemin şarkısında ifade edildiği gibi 'Süleyman hep Başbakan Başkakan hep Süleyman' 

 

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Dolar tekrar yükselişe geçti: 3,84'ü aştı

Dolar tekrar yükselişe geçti: 3,84'ü aştı Dolar tekrar yükselişe geçti: 3,84'ü aştı. Dolar, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından yükselişe geçerek 3,84'ü aştı.

Dünya devlerinden arka arkaya Türkiye kararı

Dünya devlerinden arka arkaya Türkiye kararı Dünya devlerinden arka arkaya Türkiye kararı. İzmir Kalkınma Ajansınca (İZKA) özel bir yatırım ve tanıtım stratejisi yürütülen Japonya'dan çok sayıda firmanın Avrupa'ya açılan kapı olarak İzmir'i seçtiği belirtildi.

ABD açıkladı, dolar uçuşa geçti

ABD açıkladı, dolar uçuşa geçti ABD açıkladı, dolar uçuşa geçti. FED Başkanı Yellen'in faiz artışlarının daha hızlı yapılması gerektiğini belirten konuşmasının ardından küresel piyasalarda yükselen dolar 3.80 lirayı, euro da 4.05 lirayı aştı.

Otogazın litre fiyatına 5 kuruş zam yapıldı

Otogazın litre fiyatına 5 kuruş zam yapıldı Otogazın litre fiyatına 5 kuruş zam yapıldı. Akaryakıt Dağıtım Şirketleri, otogazın litre fiyatına 5 kuruş zam yaptı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET