• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA 76 BİN İCRALIK VAR, ESNAF ODASI BAŞKANLARI ŞOV DERDİNDE

Samsun'da 76 bin icralık var, esnaf odası başkanları şov derdinde. Samsun'da 2016 yılının ilk 5 ayında 76 bin icralık varken, Esnaf Kredi Kefalet Kooperati Başkanlarının devletin sunduğu krediler üzerinden kendi reklamlarını yapması tepki çekiyor.

22 Haziran 2016 Çarşamba 15:25
Samsun'da 76 bin icralık var, esnaf odası başkanları şov derdinde

Samsun'da 2016 yılının ilk 5 ayında 76 bin icralık varken, Esnaf Kredi Kefalet Kooperati Başkanlarının devletin sunduğu krediler üzerinden kendi reklamlarını yapması tepki çekiyor.

 


Samsun Esnaf, Kefalet ve Kredi Kooperatifi 2. Başkanı Mevlüt Oral geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada 2016 yılının ilk 5 ayında 76 bin kişinin icralık olduğunu söyledi.  

 

Samsun Esnaf, Kefalet ve Kredi Kooperatifi 2. Başkanı Mevlüt Oral, yaptığı açıklamada, "Banka seceresi temiz çok az esnaf var kimse kefil bulamıyor. Piyasa zor durumda. 2016 yılının ilk 5 ayında Samsun'da icra takibindeki vatandaş sayısı 76 bin. Ayda 15 bin kişi icralık oluyor. Kooperatiften kredi isteyen çoğu esnafın banka pretostosu veya icra takibi var ve bankadan geçemiyor'' diye konuşmuştu.


Samsun'da icralık olan esnaflar varken, Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanlarının oda binası ve çeşitli yerlere astırdıkları reklam bilboardlarına kendi fotoğraflarını da koyarak devletin esnaflara sağladığı kredi imkanları üzerinden reklam yapmaları şaşkınlık yaratıyor.


İcralık olan esnafların sorunlarına çare bulmak yerine devletin sunduğu kredi imkanları üzerinden kişisel reklamlarını yapan kooperatif başkanları yaptırdıkları bilboardlarda "Esnafa müjde yıllık yüzde 4 faiz" mesajları verirken bir başka esnaf odası başkanının ise "Faizsiz kesintisiz kredi' sloganını kullhanması dikkat çekiyor.


Samsun'da Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanları, devletin sunduğu kredi imkanları üzerinden kendi fotoğraflarının da yer aldığı reklam görsellerinde boy  gösterirken 2016 yılının ilk 5 ayında 76 bin kişininin icralık olmasını görmezden gelmesi eleştirilere neden oluyor.


Bazı esnaflar ise kooperatiflere yaptıkları kredi başvurularında oda başkanlarının kendilerini uzun süre oyaladıklarından, kefil dahi bulmalarına rağmen kredi onayını vermediklerinden yakınıyor.  Yeni iş yeri açan bir esnaf devlet memuru kefil bulmasına rağmen esnaf odasının aylardır devletin sağladığı kredi imkanını kendisine sunmadığını ve kendisini oyaladığından şikayet ediyor.  Kısacası esnaf odası başkanları devletin sunduğu krediler üzerinden hem kendi reklamlarını yapıyor hemde esnaflara keyfi kredi olanağı sağlıyor.  İlginç olan bir diğer konu ise söz konusu esnaf odası başkanlarının yıllardan beri hep aynı isimler olması ve her oda seçiminde başkan seçilmeleri de şaşırtıyor. Bir dönemin şarkısında ifade edildiği gibi 'Süleyman hep Başbakan Başkakan hep Süleyman' 

 

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi yüzde 7 arttı

TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi yüzde 7 arttı TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi yüzde 7 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), açıkladı. Ekonomik güven endeksi yüzde 91,5 oldu.

FETÖ'den aranan Ali Yarkın'ın şirketi Akın Çorap TMSF'ye devredildi

FETÖ'den aranan Ali Yarkın'ın şirketi Akın Çorap TMSF'ye devredildi FETÖ'den aranan Ali Yarkın'ın şirketi Akın Çorap TMSF'ye devredildi. Türkiye'nin en büyük çorap üreticilerinden Akın Çorap, TMSF denetimine geçti. Şirketin kurucusu için FETÖ kapsamında yakalama kararı çıkarılırken, üç oğlu da tutuklanmıştı.

Pegasus, THY'yi 40 milyon TL zarara uğrattı

Pegasus, THY'yi 40 milyon TL zarara uğrattı Pegasus, THY'yi 40 milyon TL zarara uğrattı! Pegasus'un yer yolcu taşıma firması Akmis, THY'nin yolcularını kaptı. THY'nin yer taşıma işlerine başlayamamasını fırsat bilen firma, yolcuları izni olmadığı bölgelere transfer yapıyor.

Samsun Ticaret Borsası'nda TSO'lar bilgi alışverişinde bulundu

Samsun Ticaret Borsası'nda TSO'lar bilgi alışverişinde bulundu Samsun Ticaret Borsası'nda TSO'lar bilgi alışverişinde bulundu. Samsun Ticaret Borsası tarafından geçen yıl başlatılan Dünya standartlarındaki hizmet konusundaki eğitimlere bu yıl da devam ediliyor. Eğitimlerden sonuç alınması üzerine Samsun dışındaki diğer kentlerden de katılım talebi gelmesi üzerine Ticaret Borsaları ile Ticaret ve Sanayi Odalarının personeli önemli bilgi alış-verişinde bulundular.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET