• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA DA KOSGEB'E FETÖ OPERASYONU

Samsun'da da KOSGEB'e FETÖ operasyonu! 17 Aralık operasyonu sonrası sıkça gündeme gelen KOSGEB'in FETÖ'ye üye işyerlerine kredi ayrımcılığı yaptığı iddialarına yönelik yapılan incelemeler, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında derinleştirildi. Samsun'da da KOSGEB kredileri mercek altına alındı

22 Ağustos 2016 Pazartesi 10:17
Samsun'da da KOSGEB'e FETÖ operasyonu

Küçük esnafa kredi ve hibe desteği sağlayan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) cemaate üye işyerlerine kredi ayrımcılığı yaptığı iddialarıyla ilgili olarak yapılan incelemeler, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında daha da derinleştiriliyor. FETÖ'nün paralel yazılım firmasının önce KOSGEB'in gizlilik esası bulunan veri tabanı ve bilgi sistemlerini ele geçirdiği, daha sonra da birliğin projeleri ile verilen paraları yandaş firma ve şirketlere peşkeş çekerek örgüte finans sağladığı öne sürülüyor. Bu kapsamda KOSGEB Genel Merkezi'nce derinlemesine inceleme başlatıldığı, 81 ile birlikte Samsun'da verilen kredilerin de mercek altına alındığı öğrenildi.

 

KREDİLER TEK TEK İNCELENİYOR

17 Aralık operasyonu sonrası sıkça gündeme gelen KOSGEB'in cemaate üye işyerlerine kredi ayrımcılığı yaptığı iddialarına yönelik inceleme derinleştirildi. Türkiye genelinde 81 ilde il müdürlükleri bulunan KOSGEB'in 500 milyon liralık bir bütçesi bulunuyor. Bin 500 dolayında personelin çalıştığı KOSGEB'in kullandırdığı kredilerin Başbakanlık talimatı ile mercek altına alındığı öğrenildi. Operasyon sonrası 3 genel müdür yardımcısıyla beraber 30'a yakın ismin görevden alındığı KOSGEB'de, faizsiz kredi, hibe desteklerinin kimlere gittiği tek tek inceleniyor.

 

YAZILIMA PARALEL TUZAK

15 Temmuz darbe girişimi öncesinde başlatılan inceleme kapsamında Emniyet, kurumun yazılım ihalelerinde yaklaşık 1 milyon liralık usulsüzlük yapıldığı gerekçesi ile düğmeye basmış, incelemede paralel yazılım firmasının önce KOSGEB'in gizlilik esası bulunan veri tabanı ve bilgi sistemlerini ele geçirdiği, daha sonra da birliğin projeleri ile verilen paraları yandaş firma ve şirketlere peşkeş çekerek örgüte finans sağladığı belirlenmişti. Yapılan operasyonla KOSGEB'in ihale komisyonunda bulunan 12 kişi ile FETÖ'nün yazılım şirketi Net Solution'un 2 kurucusu gözaltına alınırken, şirketin diğer kurucusunun ise yurtdışına kaçmıştı. Hatırlanacağı gibi paralel yapının KOSGEB'de kadrolaştığı iddiaları üzerine kapsamlı bir operasyon yapılmıştı. 6.5 yıldır kurum başkanı olan Mustafa Kaplan başta olmak üzere 3 başkan yardımcısı, 3 daire başkanı, hukuk müşaviri ve Teftiş Kurulu Başkanı ilk operasyonda görevden alınmıştı.

 

KAPATILAN KASİAD KURSLAR DÜZENLEDİ

Samsun'da KOSGEB kredilerine ve girişimcilik eğitimlerine, ilk OHAL kararnamesi ile kapatılan ve 17-25 Aralık olayları sonrasında yurtdışına kaçan Osman Reis'in başkanlığını yaptığı Karadeniz Sanayici İşadamları Federasyonu (KASİF) ve bu federasyona bağlı genel merkezi Samsun'da bulunan Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (KASİAD) özellikle 2013 yılından bu yana yoğun ilgi gösterdiği biliniyor.

 

DESTEKLER FETÖ’YE Mİ AKTARILDI?

KASİF ve KASİAD 2013 yılından bu yana Samsun, Çarşamba ve Bafra'da KOSGEB ile birlikte çok sayıda uygulamalı girişimcilik eğitimi kursu düzenledi. Girişimcilik kursları sonrasında kendi işyerlerini kurmak isteyenlere sadece 2013 yılında 30 bin TL ‘Yeni Girişimci Desteği Hibesi’ verildi. KASİF’in, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na 2012 Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında sunduğu ‘KASİF Gençlerin Girişimcilik Ve Geleceklerini Destekleme Projesi’ kapsamında da 18-24 yaş arasında 125’i bayan ve 125’i de erkek olmak üzere toplam 250 genç kursa alınmıştı. Proje kapsamında bu gençlere KOSGEB’den 100 bin TL destek alma olanağı sağlanmıştı. Bu desteklerin ne kadarının gerçekten işyeri açmak için kullanıldığı, ne kadarının FETÖ'ye aktarıldığı ise bilinmiyor.

 

2015'TE TOPLAM DESTEK 4 MİLYON 500 BİN TL

Samsun'da da KOSGEB'in desteklerinden yararlanarak kendi işyerini kurmak isteyenler için düzenlenen girişimcilik eğitimlerinden 2011 yılında 24 programda 620 kişinin eğitimi gerçekleştirildi. 2012 yılında ise 200 kişi eğitildi. 2011 yılında 195 katılımcı işyerlerini KOSGEB destekleri ile açarken, Samsun'da sadece 2015 yılında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere toplamda 4 milyon 500 bin TL destek verildi. Samsun'da 2016 yılında KOSGEB'in bütçesi kurulduğu günden bu tarafa yaklaşık 3 kat arttı. KOSGEB Samsun İl Müdürlüğü'ne yapılan desteklerinin büyük bir bölümünün iş kurmak isteyenlerden geliyor. KOSGEB Samsun'da halen kendi işini kurmak isteyenlere 50 bin TL hibe, 100 bin TL de faizsiz kredi olmak üzere toplam 150 bin TL'ye kadar destek veriyor. KOSGEB kredilerinden yararlananların öncelikle 70 saatlik girişimcilik eğitiminden geçmesi gerekiyor.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor

Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor. Sigortalı olmayan ev kadınları emekli olacak. Sigortalı olmayan ev kadınlarının emekli olabilmesi için Meclis'e kanun teklifi verildi. Teklif yasalaşırsa, evliliklerinde en az 25 yılını tamamlayan kadınlar emekli olacak.

Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi

Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi. Motorinin litre fiyatında, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 7 kuruş indirim yapıldı.

Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor

Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor. 500 yatırımcı İstanbul'da buluştu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gelen yatırımcılara seslendi. 2017'de Türkiye'ye gelecek yatırımın 70 milyar dolara ulaşması bekleniyor

ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği

ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği. Kısa adı ASKON olan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Samsun Şubesi KOSGEB ile Girişimcilik Eğitim Kursu Protokolü imzaladı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET