• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA FETÖ DARBE GİRİŞİMİ İHRACATI DÜŞÜRDÜ

Samsun'da FETÖ Darbe Girişimi ihracatı düşürdü! Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Temmuz ayının son 15 gününe damgasını vuran FETÖ terör örgütünün darbe girişiminin, ihracat rakamlarını sınırlı da olsa etkilediği görüldü.

05 Ağustos 2016 Cuma 10:05
Samsun'da FETÖ Darbe Girişimi ihracatı düşürdü

Türkiye İhracatçılar Meclisi, temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminin ardından, Samsun'un temmuz ayı ihracatı 27 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı ayında Samsun'un ihracatı 39 milyon 838 bin dolar seviyesindeydi.

 

DARBENİN ETKİSİ YÜZDE 15.56

Samsun'da geçen yıl temmuz ayında 39 milyon 838 bin dolar seviyesinde olan ihracat rakamı, geçen temmuz ayında ise 26 milyon 938 bin dolar olarak gerçekleşti. Buna göre Samsun'un ihracat rakamlarında temmuz ayı baz alındığında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15.56 oranında bir azalma meydana geldi.

 

TOPLAM İHRACATTA YÜZDE 32’LİK DÜŞÜŞ

Yılın ilk 7 ayı değerlendirildiğinde Samsun'un toplam ihracat rakamı ise 27 milyon 174 bin dolar olarak gerçekleşti. 2015 yılının ilk 7 ayında ise Samsun'un toplam ihracatı 39 milyon 838 bin dolardı. Tüm bu veriler değerlendirildiğinde Samsun'un 7 aylık dönemindeki ihracat değerlerindeki azalma yüzde 32 olarak hesaplandı.

 

EN SERT DÜŞÜŞ ÇELİK SEKTÖRÜNDE

TİM'in verilerine göre sektörel bazda yapılan değerlendirmede ise çelik sektöründe temmuz ayı ihracat rakamlarında çok büyük bir gerileme yaşandı. Geçen yıl Samsun'dan çelik sektöründe gerçekleşen ihracat rakamı temmuz ayında 2 milyon 465 bin dolar seviyesindeyken, bu yılın aynı ayında ise 865 bin dolara kadar düştü. Çok sert bir düşüşün yaşandığı çelik sektöründe, ihracat rakamlarındaki gerileme yüzde 896 olarak açıklandı. Çelik sektöründe yılın ilk 7 aylık rakamlarına göre ise, geçen yıl 25 milyon 518 bin dolar seviyesinde çelik ihracatı yapılan Samsun'da, geçen temmuz ayında ise 12 milyon 854 bin dolar seviyesinde bir ihracat gerçekleştirilirken, toplam gerileme yüzde 49'ları buldu.

 

DEMİR SEKTÖRÜ NE DURUMDA?

Demir sektöründeki düşüş ise çelik sektörü kadar değildi. Temmuz ayında Samsun'dan demir sektörü 1 milyon 457 bin dolarlık ihracat yaptı. Geçen yıl temmuz ayında ise bu rakam 1 milyon 536 bin dolar seviyesindeydi.

 

İHRACATI TARIM SIRTLADI

FETÖ'nün darbe girişimi hububattaki ihracat rakamlarını ise etkilemedi aksine artış meydana geldi.  Geçen yıl temmuz ayında 5 milyon 445 bin dolarlık hububat ihracatı yapan Samsun, geçen ay ise 6 milyon 456 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Samsun’un hububattaki toplam 7 aylık ihracatı ise temmuz ayı ihracatıyla birlikte 36 milyon 363 bin dolar seviyesini buldu. Geçen yılın 7 aylık hububat ihracatı ise 34 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

 

 

SU ÜRÜNLERİ DE YÜZ GÜLDÜRDÜ

Su ürünleri ihracatında da darbenin sınırlı etkisinin görüldüğü gözlemlendi. Geçen temmuz ayında 5 milyon 415 bin dolarlık su ürünleri ihracat yapan Samsun, geçen yıl Temmuz ayında ise 6 milyon 476 bin dolar seviyesinde ihracat yapmıştı. Buna göre su ürünleri sektöründe toplam ihracat rakamları yılın ilk 7 ayında  41 milyon 234 bin dolar oldu. Geçen yılki 7 aylık rakamlar ise; 43 milyon 192 bin dolar seviyesindeydi.

 

EN FAZLA İHRACAT HOLLANDA’YA

TİM'in verileri ülkeler bazında da Samsun'un temmuz ayı ihracatını değerlendirme olanağı verdi. Temmuz ayında Samsun'dan en fazla ihracat Hollanda'ya gerçekleştirildi. Samsun’dan Hollanda'ya temmuz ayında 41 milyon 442 bin dolar seviyesinde ihracat yapıldı.

 

ENDONEZYA REKORA GİDİYOR

İhracata en fazla artışın yaşandığı ülke ise son 3 aydır artış trendini sürdüren Endonezya oldu. Geçen yıl temmuz ayında 436 bin dolarlık ihracat yapılabilen Endonezya'ya geçtiğimiz temmuz ayında ise 7 milyon 696 bin dolarlık ihracat yapıldı. Bu rakamlarla Endonezya ihracatındaki hızlı yükseliş seyrine devam ederken, toplam ihracat artışı yüzde 1663 oldu.

 

İSRAİL’E İHRACATTA DİKKAT ÇEKİCİ DÜŞÜŞ

TİM'in verilerine göre Samsun'un ihracat payını artırdığı diğer bir ülke ise Çin oldu. Geçen yıl 216 bin dolar seviyesinde ihracat yapılan Çin'e, temmuz ayında ise 1 milyon 514 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Samsun'un Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve İnglitere'ye yaptığı toplam ihracat ise temmuz ayında toplam 13.5 milyon dolara çıkarken, İsrail'e yapılan ihracatta ise azalma meydana geldi. Buna göre geçen yıl İsrail’e temmuz ayında 11 milyon 347 bin dolarlık ihracat yapan Samsun, darbe girişiminin yaşandığı temmuz ayında ise 3 milyon 293 bin dolar tutarında mal satabildi. Bu rakamla İsrail ihracatındaki temmuz ayı gerilemesi yüzde 71 olarak gerçekleşti.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Vergi ve SGK borcunu ödeyemeyenlere Torba Yasa ile yeni hak tanındı

Vergi ve SGK borcunu ödeyemeyenlere Torba Yasa ile yeni hak tanındı Vergi ve SGK borcunu ödeyemeyenlere Torba Yasa ile yeni hak tanındı. Vergi ve SGK borçlarının yeniden yapılandırılması kapsamında taksitlendirme başvurusu yapan ancak borç taksitini ödeyemeyenler için Torba Yasada yapılan değişiklik ile yeni hak tanındı.

Akaryakıt fiyatları neden sürekli zamlanıyor?

Akaryakıt fiyatları neden sürekli zamlanıyor? Akaryakıt fiyatları neden sürekli zamlanıyor? Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS), akaryakıt fiyatlarının yükselişinde ana unsurların, döviz kurlarında ve ham petrol fiyatlarındaki yaşanan yukarı yönlü hareketlerin olduğunu belirtti.

Dolar güne 3,79'un altında başladı

Dolar güne 3,79'un altında başladı Dolar güne 3,79'un altında başladı. Serbest piyasada dolar 3,7880 liradan, euro ise 4,0370 liradan haftaya başladı.

31 Aralık 2016 tarihli istatistiklerine göre zeytin yağı ihracatı arttı

31 Aralık 2016 tarihli istatistiklerine göre zeytin yağı ihracatı arttı 31 Aralık 2016 tarihli istatistiklerine göre zeytin yağı ihracatı arttı. Ege İhracatçı Birlikleri’nin 31 Aralık 2016 tarihli istatistiklerine göre 22 milyon 768 bin 104 dolarlık zeytin yağı ihracatı yapıldı. Bir önceki sezon zeytin yağının ihracat litre fiyatı ortalama 5.31 dolar iken, bu yıl ortalama 3.44 dolara kadar düştü.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET