• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA İHRACATÇILARIN GÖZÜ ERDOĞAN-PUTİN ZİRVESİNDE

Samsun'da ihracatçıların gözü Erdoğan-Putin zirvesinde! Rusya Federasyonu ile bakanlar düzeyinde görüşmeler başladı. Yaş sebze ve meyve ihracatçıları umutlandı

30 Temmuz 2016 Cumartesi 11:24
Samsun'da ihracatçıların gözü Erdoğan-Putin zirvesinde

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin temasları ve 9 Ağustos 2016’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vladimir Putin’in buluşacak olması tarım sektörünü özellikle yaş meyve ve sebze sektörünü umutlandırdı. Yaş meyve ve sebze ihracatçıları, Erdoğan-Putin buluşmasının tarım ürünleri ambargosunun kaldırılmasında önemli bir dönüm noktası olacağı görüşünü paylaşıyor. Kasım 2015’te Türkiye hava sınırını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Rus savaş uçağı, büyük bir krize neden oldu. Rusya Federasyonu deyim yerindeyse Türkiye ile ilişkilerini dondurdu. Birçok yaptırımı devreye soktu. Turizmden enerjiye, müteahhitlik hizmetlerinden tarıma çok etkili bir biçimde uygulanan bu yaptırımlar tarım sektörünü de derinden etkiledi. Özellikle yaş sebze ve meyve ihracatında Türkiye’nin en büyük pazarı konumundaki Rusya, bir anda kaybedilmiş oldu. Bu yaptırımlar sonucu zor duruma düşen iflas edenler oldu.

 

YENİDEN KAZANILABİLİR

Türkiye, 2015 verileriyle yıllık ortalama 2.5 milyon ton yaş meyve ve sebze ihraç ediyor. Kriz öncesinde bu ihracatın yaklaşık 1 milyon tonu Rusya’ya gerçekleştiriliyordu. Hem miktar bazında hem de değer bakımında yaş meyve ve sebze ihracatında Rusya, yüzde 40’ın üzerindeki pay ile ilk sırada yer alan çok önemli bir pazar. Kaybedilen Rusya pazarının yeniden kazanılması gündemde.

 

SAMSUN KRİZDEN ETKİLENDİ

Samsun'da ise 2014 yılında en fazla ihracat yapılan ülkelerin başında Rusya geliyor. Samsun'dan yapılan ihracatın yüzde 57'lik bölümünü Rusya'ya gönderilen yaş sebze, meyve, tahıl ürünleri ve su ürünleri oluşturuyor. İhracatçılar Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesi durumunda hem Rusya pazarının hem de alternatif pazarların değerlendirilmesi Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatında bir atılım yapılmasını sağlayabileceğini belirtiyorlar. Meyve ve sebze ihracatçıları bu fırsatın değerlendirilmesi halinde ihracatta büyük bir sıçrama yapılabileceğini belirtiyorlar.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Emeklilere iyi haber! Paralarını geri alabilecekler

Emeklilere iyi haber! Paralarını geri alabilecekler Emeklilere iyi haber! Paralarını geri alabilecekler. Emekli olamayan sigortalıların primleri boşa gitmiyor. Emeklilik yaşı dolmasına rağmen primlerini tamamlayamayanlar ödedikleri parayı toplu olarak geri alabilirler.

22 Mart 2017 Salı günü Altında son durum

22 Mart 2017 Salı günü Altında son durum 22 Mart 2017 Salı günü Altında son durum. Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, 145,5 lira seviyelerinden alıcı buluyor.

Yıpranma payından yararlanacak olan meslekler belli oldu

Yıpranma payından yararlanacak olan meslekler belli oldu Yıpranma payından yararlanacak olan meslekler belli oldu. Kamuda erken emeklilik imkanı tanınan mesleklerin kapsamı genişletiliyor. Hangi kamu görevlilerinin yıpranma payından yararlandırılacağı konusu yeniden değerlendiriliyor.

Binlerce kamu çalışanına kötü haber

Binlerce kamu çalışanına kötü haber Binlerce kamu çalışanına kötü haber! Türkiye genelindeki sivil toplum kuruluşları ve bazı kamu kurumlarını arayarak kendilerini İzmir Valiliği OHAL Bürosu çalışanı olarak tanıttıkları kişilerin bilgilerini ele geçirdikleri ortaya çıktı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET