• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA İHRACATÇILARIN GÖZÜ ERDOĞAN-PUTİN ZİRVESİNDE

Samsun'da ihracatçıların gözü Erdoğan-Putin zirvesinde! Rusya Federasyonu ile bakanlar düzeyinde görüşmeler başladı. Yaş sebze ve meyve ihracatçıları umutlandı

30 Temmuz 2016 Cumartesi 11:24
Samsun'da ihracatçıların gözü Erdoğan-Putin zirvesinde

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin temasları ve 9 Ağustos 2016’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vladimir Putin’in buluşacak olması tarım sektörünü özellikle yaş meyve ve sebze sektörünü umutlandırdı. Yaş meyve ve sebze ihracatçıları, Erdoğan-Putin buluşmasının tarım ürünleri ambargosunun kaldırılmasında önemli bir dönüm noktası olacağı görüşünü paylaşıyor. Kasım 2015’te Türkiye hava sınırını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Rus savaş uçağı, büyük bir krize neden oldu. Rusya Federasyonu deyim yerindeyse Türkiye ile ilişkilerini dondurdu. Birçok yaptırımı devreye soktu. Turizmden enerjiye, müteahhitlik hizmetlerinden tarıma çok etkili bir biçimde uygulanan bu yaptırımlar tarım sektörünü de derinden etkiledi. Özellikle yaş sebze ve meyve ihracatında Türkiye’nin en büyük pazarı konumundaki Rusya, bir anda kaybedilmiş oldu. Bu yaptırımlar sonucu zor duruma düşen iflas edenler oldu.

 

YENİDEN KAZANILABİLİR

Türkiye, 2015 verileriyle yıllık ortalama 2.5 milyon ton yaş meyve ve sebze ihraç ediyor. Kriz öncesinde bu ihracatın yaklaşık 1 milyon tonu Rusya’ya gerçekleştiriliyordu. Hem miktar bazında hem de değer bakımında yaş meyve ve sebze ihracatında Rusya, yüzde 40’ın üzerindeki pay ile ilk sırada yer alan çok önemli bir pazar. Kaybedilen Rusya pazarının yeniden kazanılması gündemde.

 

SAMSUN KRİZDEN ETKİLENDİ

Samsun'da ise 2014 yılında en fazla ihracat yapılan ülkelerin başında Rusya geliyor. Samsun'dan yapılan ihracatın yüzde 57'lik bölümünü Rusya'ya gönderilen yaş sebze, meyve, tahıl ürünleri ve su ürünleri oluşturuyor. İhracatçılar Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesi durumunda hem Rusya pazarının hem de alternatif pazarların değerlendirilmesi Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatında bir atılım yapılmasını sağlayabileceğini belirtiyorlar. Meyve ve sebze ihracatçıları bu fırsatın değerlendirilmesi halinde ihracatta büyük bir sıçrama yapılabileceğini belirtiyorlar.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı: 4 görüşme daha yapılacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı: 4 görüşme daha yapılacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı: 4 görüşme daha yapılacak! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, her yıl yapılan çalışmanın bugün itibarıyla başladığını belirterek, önümüzdeki süreçte tarafların 4 toplantıyla süreci olgunlaştırabileceğine işaret etti.

Samsunlu işadamı Sezgin Gümüş 55 bin dolar bozdurup Türk Lirası yapacak

Samsunlu işadamı Sezgin Gümüş 55 bin dolar bozdurup Türk Lirası yapacak Samsunlu işadamı Sezgin Gümüş 55 bin dolar bozdurup Türk Lirası yapacak. Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu(SAMKON) Genel Başkanı Sezgin Gümüş, 55 bin dolar bozdurarak Türk Lirasına çevirecek.

Sürücü sağlık raporu 400 TL'ye alınacak iddiası doğru mu: Açıklama var

Sürücü sağlık raporu 400 TL'ye alınacak iddiası doğru mu: Açıklama var Sürücü sağlık raporu 400 TL'ye alınacak iddiası doğru mu: Açıklama var. 2017 Ocak ayından itibaren sürücü sağlık raporlarının Devlet Hastanelerinden 350-400 TL civarında bedel ödeyerek alınacağı iddiası üzerine Emniyet Genel Müdürlüğünden açıklama geldi.

Araç sahiplerine kötü haber: Büyük zam

Araç sahiplerine kötü haber: Büyük zam Araç sahiplerine kötü haber: Büyük zam. Benzine, motorin, gaz yağına zam geldi. Araç sahiplerine bu gece yarısından itibaren benzin, motorin ve gaz yağı zamlı fiyatlarla satılacak. Benzine, motorine, gaz yağına ne kadar zam geldi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET