• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA İHRACATÇILARIN GÖZÜ ERDOĞAN-PUTİN ZİRVESİNDE

Samsun'da ihracatçıların gözü Erdoğan-Putin zirvesinde! Rusya Federasyonu ile bakanlar düzeyinde görüşmeler başladı. Yaş sebze ve meyve ihracatçıları umutlandı

30 Temmuz 2016 Cumartesi 11:24
Samsun'da ihracatçıların gözü Erdoğan-Putin zirvesinde

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin temasları ve 9 Ağustos 2016’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vladimir Putin’in buluşacak olması tarım sektörünü özellikle yaş meyve ve sebze sektörünü umutlandırdı. Yaş meyve ve sebze ihracatçıları, Erdoğan-Putin buluşmasının tarım ürünleri ambargosunun kaldırılmasında önemli bir dönüm noktası olacağı görüşünü paylaşıyor. Kasım 2015’te Türkiye hava sınırını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Rus savaş uçağı, büyük bir krize neden oldu. Rusya Federasyonu deyim yerindeyse Türkiye ile ilişkilerini dondurdu. Birçok yaptırımı devreye soktu. Turizmden enerjiye, müteahhitlik hizmetlerinden tarıma çok etkili bir biçimde uygulanan bu yaptırımlar tarım sektörünü de derinden etkiledi. Özellikle yaş sebze ve meyve ihracatında Türkiye’nin en büyük pazarı konumundaki Rusya, bir anda kaybedilmiş oldu. Bu yaptırımlar sonucu zor duruma düşen iflas edenler oldu.

 

YENİDEN KAZANILABİLİR

Türkiye, 2015 verileriyle yıllık ortalama 2.5 milyon ton yaş meyve ve sebze ihraç ediyor. Kriz öncesinde bu ihracatın yaklaşık 1 milyon tonu Rusya’ya gerçekleştiriliyordu. Hem miktar bazında hem de değer bakımında yaş meyve ve sebze ihracatında Rusya, yüzde 40’ın üzerindeki pay ile ilk sırada yer alan çok önemli bir pazar. Kaybedilen Rusya pazarının yeniden kazanılması gündemde.

 

SAMSUN KRİZDEN ETKİLENDİ

Samsun'da ise 2014 yılında en fazla ihracat yapılan ülkelerin başında Rusya geliyor. Samsun'dan yapılan ihracatın yüzde 57'lik bölümünü Rusya'ya gönderilen yaş sebze, meyve, tahıl ürünleri ve su ürünleri oluşturuyor. İhracatçılar Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesi durumunda hem Rusya pazarının hem de alternatif pazarların değerlendirilmesi Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatında bir atılım yapılmasını sağlayabileceğini belirtiyorlar. Meyve ve sebze ihracatçıları bu fırsatın değerlendirilmesi halinde ihracatta büyük bir sıçrama yapılabileceğini belirtiyorlar.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun'da kaç kümes hayvanı var

Samsun'da kaç kümes hayvanı var Samsun'da kaç kümes hayvanı var. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Samsun'da toplam 4 milyon 496 bin 834 kümes hayvanın bulunduğu öğrenildi.

Samsun'da esnaf odasından kredi çeken Seher Ekmekçi mobilya işinin patronu oldu

Samsun'da esnaf odasından kredi çeken Seher Ekmekçi mobilya işinin patronu oldu Samsun'da esnaf odasından kredi çeken Seher Ekmekçi mobilya işinin patronu oldu. Samsun’da iki çocuk annesi Seher Ekmekçi, Atakum Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nden çektiği kredi ile mobilya işinin patronu oldu.

Kredi kartı alırken bunlara dikkat edin

Kredi kartı alırken bunlara dikkat edin Kredi kartı alırken bunlara dikkat edin! Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kredi kartlarına limitin aylık gelirin dört katıyla sınırlandırılmasını Tüketicileri Koruma Derneği Genel Sekreteri Halil Çamalan ve Gelişim Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Akkaya değerlendirdi.

Karadeniz, Arapları etkiledi: Yeni Dubai kuruluyor

Karadeniz, Arapları etkiledi: Yeni Dubai kuruluyor Karadeniz, Arapları etkiledi: Yeni Dubai kuruluyor! Batının uygulamaları Arap sermayesini yeni arayışa itti. Türkiye de, özellikle Karadeniz'e yatırımlarını arttıran Araplar'ı cezbetmek için 'finans merkezi' projesi için gaza bastı.

KÖŞE YAZARLARI