• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA KURBAN FİYATLARI NE KADAR OLACAK

Samsun'da kurban fiyatları ne kadar olacak? Samsun'da Kurbanlık fiyatları zamlanacak mı? Samsun'da kurbanlık fiyatları ne kadar? Samsun'da kurbanlık satışları ne zaman başlayacak?

17 Ağustos 2016 Çarşamba 10:19
Samsun'da kurban fiyatları ne kadar olacak

Geçtiğimiz yıla oranla kurban fiyatlarının en az yüzde 10-15 artacağını bildiren hayvan satıcıları, yaklaşan kurban bayramı için hazırlıklarını tamamlamak üzere. İl Tarım Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre ise 28 Ağustos’a kadar sevkiyat yasak

 

Samsun’da kurbanlık fiyatlarının geçen seneyi aratacak olması, büyükbaş hayvanlarda en düşük hisse değerinin bin lira civarında olacağını işaret ediyor. Kurban bayramına bir aydan az bir süre kalırken, vatandaşlar şimdiden hayvan fiyatlarına odaklandı. Kurbanlık satışı yapan esnafı ziyaret etmeye başlayan vatandaşlar, bütçelerine göre hayvan aramanın telaşına düştü. Fiyatların geçen seneye göre artması alıcıların pek hoşuna gitmese de, satıcılar, korkulacak kadar büyük bir fark olmadığını söyledi. Konu hakkında Gazete Gerçek’e konuşan kurbanlık hayvan satıcıları geçen seneye oranla beklenen artışın satışları olumsuz yönde etkileyeceği kanaatinde.

 

‘BÜYÜKBAŞ HİSSESİ EN AZ BİN LİRA’

Açıklamalarda bulunan hayvan satıcısı Bayram Uslu, “Şu anda net bir fiyat belirlenmiş değil. Fakat aşağı yukarı maliyetlerden yola çıktığımızda bu sene geçen seneye oranla daha pahalı olacağını tahmin ediyoruz. Şu anda görünüşe göre canlı fiyat 16-17 lira civarında olacak gibi görünüyor. Kilo olarak da bu fiyat yaklaşık 35 ile 38 lira arasında dolanıyor. Buna göre büyükbaşta bir hisse en az bin lira olacak. Tabi bu hayvanına ve yöresine göre de farklılık gösterebilir” dedi.

 

‘KÜÇÜKBAŞ İSE EN AZ 900 LİRA OLUR’

Açıklamalarına devam eden Uslu, “Tabi piyasayı esas belirleyen büyükbaş hissesidir. Fakat küçükbaşa da sanırım geçen seneden daha fazla ilgi olacak. Geçen sene bir toklu 750 lira civarında bulunurdu, bu sene en az 900 lira olacağı kanaatindeyiz. Tabi bu yine hayvanına göre fark edecektir. Örnek vereyim bende bin 700 lira civarında 2 yaşında koç da var.

 

‘FİYATI MAALİYETLER BELİRLER’

Fiyatların esas belirleyici unsurunun maliyetler olduğunu kaydeden Uslu, “Burada siz belki fiyatları pahalı buluyorsunuz fakat hayvancılıkta maliyetler yerinde durmuyor. Biz de isteriz herkes kurban ibadetini yapsın, bol bereketli bayram olsun, kesemeyen kalmasın ama piyasaya baktığımızda durum böyle olmuyor. Bunu biz belirlemiyoruz. Yem fiyatları, bakım masrafları zayiatlar derken koca bir maliyet tablosu çıkıyor. Nakliyesi, yer kirası, çoban parasını da hesaba katarsak inanın fiyatlar ucuz bile. Fakat biz kurbanlarımızı satmak istiyoruz. Dediğim gibi keşke herkes kesebilse de bayramımız bereket içinde geçse” şeklinde konuştu.

 

‘KEÇİYE TALEP ARTACAK’

Öte yandan küçükbaş hayvan gurubunda yer alan keçi ve teke hayvanına geçen sene talebin bir önceki seneye göre arttığını kaydeden Uslu, “Keçi ve teke etinin lezzetini insanlarımız yeni yeni anlıyor. Keçi mükemmel bir ete ve lezzete sahiptir. Yamesi de bir o kadar hoştur. Koç ve tokluya göre biraz daha fiyatı uygundur. Keçi eti kokmaz. O işin kriterleri var. Kurbana getirilen keçi ve teke hayvanını besicilerimiz zaten ona göre yetiştiriyor. Bir de ne diyor doktorlar, ‘’keçi eti çok üstün bir et’’ diyorlar. Vatandaşlarımız bunları izliyor okuyor. Geçen sene bir önceki seneye göre keçi ve teke satışı çok artmıştı. Bu sene de öyle olacak gibi görünüyor. Maksat kan akıtmak kurban kesmekse keçi ve teke de bu sınıfta makuldür” şeklinde konuştu.

 

‘SAMSUN’DA DEVE YOK’

Kurban bayramında kurban edilebilecek hayvanlar arasında devenin de önemi kaydeden Bayram Uslu, “Geçen sene Samsun’da deve vardı. Ama sanırım bu sene yok. Deve konusu çok daha ayrıdır. 4 yaş civarı bir deveyi 8 bin 9 bin lira gibi bir fiyata alırsınız. Fakat Samsun’da bu sene olmayacağını düşünüyorum. Çünkü hayvancı arkadaşlarım arasından deve yapanlar bu sene yapmayacak” şeklinde kaydetti.

 

 

'İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLIKLARINI TAMAMLAMAK ÜZERE'

Gazete Gerçek'e açıklamalarda bulunan Samsun İl Tarım Müdürü Nail Kırmacı ise, “Şu an hastalıklara karşı aşılamalarımız tamamlanmak üzereyiz. Samsun bölgemizden Hastalıkta ari Trakya bölgesine sevk edilecek hayvanların kan alımları da gerçekleştiriliyor. Yalnız şunu belirtmekte fayda görüyorum. Hayvan pazarlarımız yoğun hayvan hastalıkları ile mücadelelerimiz sonucu hazır olmasını sağladık. 28 Ağustos 2016 tarihinden önce İstanbul ve Trakya bölgesine her hangi bir hayvan sevkiyatı söz konusu değildir” şeklinde konuştu.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor

Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor. Sigortalı olmayan ev kadınları emekli olacak. Sigortalı olmayan ev kadınlarının emekli olabilmesi için Meclis'e kanun teklifi verildi. Teklif yasalaşırsa, evliliklerinde en az 25 yılını tamamlayan kadınlar emekli olacak.

Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi

Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi. Motorinin litre fiyatında, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 7 kuruş indirim yapıldı.

Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor

Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor. 500 yatırımcı İstanbul'da buluştu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gelen yatırımcılara seslendi. 2017'de Türkiye'ye gelecek yatırımın 70 milyar dolara ulaşması bekleniyor

ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği

ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği. Kısa adı ASKON olan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Samsun Şubesi KOSGEB ile Girişimcilik Eğitim Kursu Protokolü imzaladı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET