• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA MANDACILIK SEKTÖRÜ GÜN GEÇTİKÇE BÜYÜYOR

Samsun'da Mandacılık sektörü gün geçtikçe büyüyor! Samsun’un 19 Mayıs ilçesi Yörükler mahallesinde yapılan mandacılık, gün geçtikçe büyüyor. İklimsel ve coğrafi koşullara bağlı olarak ülkenin pek az yerinde yapılan mandacılık hemen hemen tüm Türkiye’de Trakya’dan sonra Yörükler de adından söz ettiriyor

22 Ağustos 2016 Pazartesi 10:09
Samsun'da Mandacılık sektörü gün geçtikçe büyüyor

Samsun’un 19 Mayıs ilçesi Yörükler mahallesinde ve Bafra ovasında yaygın olarak yapılan mandacılık, manda hayvanının sunduğu tereyağ, yoğurt ve süt gibi besleyici gıdalar açısından yetiştirilen bu yöreler ve özellikle Samsun için büyük bir fırsat sunuyor. Diğer bölgelerde tüketilmek istense de ulaşılamayan bu ürünler Samsun’da ise yoğun olarak tüketiliyor.

 

‘YETİŞEMİYORUZ’

Gazete Gerçek’e mandacılık ve mandacılık ürünleri ile ilgili çok kapsamlı açıklamalarda bulunan 19 Mayıs Yörükler mahallesi manda yetiştiricilerinden Nuh Şen, “Yaklaşık 150 hayvanımız var. Bu iş inek hayvanı gibi değil. Mandalar yarı evcil hayvanlardır. Yani ahır hayvanı değiller. Mutlaka ormanlara ve sulak yerlere yayılmaları lazımdır. Derisinin etrafındaki yağ oranı çok yüksek olduğundan serinlemeye ihtiyaçları var. Bu hayvanlar doğada kendi kafalarına göre beslenirler. Hal böyle olunca bu şartları oluşturan şehir Türkiye’de pek azdır. Samsun’da ise birkaç yerde var. Bu anlamda Samsun çok avantajlıdır. Biz burada ne süt, ne tereyağı, hiçbir ürünü yetiştiremiyoruz. Coğrafyamız müsait ve teşvik de olmasına rağmen ben yine de bu işi yaygın bulmuyorum. Daha çok Samsunlu mandacılık yapmalı, Türkiye’ye değil dünyaya adımızı duyurmalıyız. Bu ürün tam bir şifa deposudur. Manda yoğurdu normal yoğurttan kat ve kat daha besinli, daha özel bir üründür. İnsanlarımız bunu maalesef hasta olduklarında tavsiye üzerine öğreniyorlar. Bu böyle olmaması lazım. Bunu sağlıklıyken tüketeceksin ki hasta olmayacaksın. Biz değil, doktorlar da hep bir ağızdan manda sütü ve yoğurdu tavsiye ediyorlar. Bu ürün inek kadar bol değil. İnek 10 litre veriyorsa manda 2 litre veriyor. Keşke daha çok üretici olsa da bu ürün tüm Samsun’a daha fazla şifa dağıtsa” şeklinde konuştu.

 

‘MANDA ÖZEL BİR HAYVANDIR’

Mandacılık ve mandacılık ürünleriyle ilgili konuşan Veteriner Tuncer Onur ise,  mandanın özel bir hayvan olduğunu ve dolayısıyla ürünlerinin de bu oranda özel olduğunun altını çizdi. Veteriner Onur açıklamasında, “Manda özel bir hayvandır. İnek veya sığıra benzemez. Hassas ve narin olmasına rağmen yarı evcildir. Yani bir yerde yabani bir hayvandır. Doğada doğal beslenir. Sulak alanlardaki en özel bitkileri seçerek yer. Dolayısıyla böyle özel bir hayvanın ürünleri de çok özeldir. Samsun bu konuda çok şanslıdır. Coğrafi anlamda mandacılığa çok elverişliyiz. Bu Samsun ve Samsunlular için büyük fırsattır. Mutlaka manda yoğurdu ve yağını tüketmek gerekir. Bakınız manda yoğurdu ve sütü az bulunan bir üründür. Çünkü sütü ve tüm ürünleri çok özel çok besleyicidir. Özellikle kalsiyum zenginidir. Çocuklar ve yaşlılar için inanılmaz faydalı bir üründür. Lütfen vatandaşlarımız bu ürünleri tüketsinler. Bu coğrafya batıda bir yerde olsa dünyaya manda satarlar. Bu nimeti değerlendirmemiz lazımdır” dedi.

 

‘TEŞVİKLER DEVAM EDİYOR’

Onur, “Devletimiz bu konuda üreticiler elbette teşvik ediyor. 2016 yılında manda başı 850 TL ödüyor. Ayrıca her doğum için 200 Lira veriyor. Aşılaması, bakımı, besisi gibi başlıklarda farklı farklı destekler olabiliyor. Kaldı ki mandacılık her yerde yapılamayan bir hayvancılık türüdür. Karasal iklimde mandacılık olmaz. Bu anlamda en büyük desteği doğa zaten biz vermiş. İnanın mandacılık yapacak birsinin bu desteklere ihtiyacı olmaz. Bu iş o kadar verimlidir” dedi.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Emeklilere iyi haber! Paralarını geri alabilecekler

Emeklilere iyi haber! Paralarını geri alabilecekler Emeklilere iyi haber! Paralarını geri alabilecekler. Emekli olamayan sigortalıların primleri boşa gitmiyor. Emeklilik yaşı dolmasına rağmen primlerini tamamlayamayanlar ödedikleri parayı toplu olarak geri alabilirler.

22 Mart 2017 Salı günü Altında son durum

22 Mart 2017 Salı günü Altında son durum 22 Mart 2017 Salı günü Altında son durum. Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, 145,5 lira seviyelerinden alıcı buluyor.

Yıpranma payından yararlanacak olan meslekler belli oldu

Yıpranma payından yararlanacak olan meslekler belli oldu Yıpranma payından yararlanacak olan meslekler belli oldu. Kamuda erken emeklilik imkanı tanınan mesleklerin kapsamı genişletiliyor. Hangi kamu görevlilerinin yıpranma payından yararlandırılacağı konusu yeniden değerlendiriliyor.

Binlerce kamu çalışanına kötü haber

Binlerce kamu çalışanına kötü haber Binlerce kamu çalışanına kötü haber! Türkiye genelindeki sivil toplum kuruluşları ve bazı kamu kurumlarını arayarak kendilerini İzmir Valiliği OHAL Bürosu çalışanı olarak tanıttıkları kişilerin bilgilerini ele geçirdikleri ortaya çıktı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET