• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA RUSYA'YA EN ÇOK BU MEYVELERİN İHRACATI YAPILIYOR

Samsun'da Rusya'ya en çok bu meyvelerin ihracatı yapılıyor! Samsun'dan 22 gemi Rus limanlarına meyve taşımaya başladı. Rusya'ya kasım ayı ile birlikte en fazla portakal ve mandalina ihracatı yoğunlaştı.

14 Kasım 2016 Pazartesi 10:27
Samsun'da Rusya'ya en çok bu meyvelerin ihracatı yapılıyor

Rusya'nın Türk meyve-sebzesine ambargoyu kaldırmaya başlamasıyla Rus tüketiciler nefes alırken, ihracatçının da yüzü güldü. Samsun'dan ekim sonunda başlayan meyve ihracatı başladı. Aylardır Samsun açıklarında bekleyen roro gemileri, mandalina, portakal ve çilek ihracatı için Rusya limanlarına işlemeye başladı.

 

22 GEMİ AYLARDIR BEKLİYORDU

Ulusoy Denizcilik A.Ş ve Karadeniz Ro-Ro Karadeniz Koordinatörü Tuncer Üçüncüoğlu, Samsun'da aylardır açıkta bekleyen 22 roro gemisinin Rusya'ya mal götürmeye başladığını belirterek, bu sıralarda Rusya'nın portakal, mandalina ve çilek talebinde bulunduğunu belirtti.

 

İHRACAT BAŞLAYINCA FİYATLAR DÜŞTÜ

Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret ilişkilerinin yeniden başlamasından Rus tüketicilerin yanı sıra market zincirleriyle pazarda satış yapan satıcıların da çok memnun olduğunu ifade eden Üçüncüoğlu, Rusya'nın Türkiye'ye yakınlığı nedeniyle lojistik maliyetlerinden de kurtulduğunu bunun da ürünlere yansıdığını vurguladı. Üçüncüoğlu, "Hem lojistik maliyetlerinin düşmesi hem de Türkiye'den giden ürünlerin fiyatlarının uygunluğu Rusya'da ambargosu kalkan portakal, mandalina ve greyfurt fiyatlarını düşürdü" diye konuştu.

 

 

TÜM ÜRÜNLERDE YASAK KALKMALI

Kasım sonuna kadar tüm ürünlerde ambargonun kalkmasını beklediklerini ifade eden Üçüncüoğlu, "Domatesin mevsimi de gelmek üzere. Topraklarının sadece yüzde 10'unda ekim yapabilen Rusya'da tarım ürünleri üretilemediği ve ambargo nedeniyle ithalat da yapılamadığı için tüketiciler taze sebze meyveyi pahalıya tüketiyor. Buna rağmen elma, armut, üzüm, çilek, dağ çileği, domates, soğan, karnıbahar, brokoli, salatalık, hâlâ ithalatı yasak ürünler listesinde yer almaya devam ediyor" dedi.

 

 

KIRIM’DA FİYATLAR NORMALE DÖNDÜ

Rusya pazarında meydana gelen portakal açığından dolayı portakal fiyatları eylülde yüzde 16 yükselmiş, açığın en büyük sebebi olarak Rusya'nın Türk meyvelerine uyguladığı ambargo gösterilmişti. Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı gıda ambargosunu narenciye ürünleri için kaldırmasıyla birlikte perakende satıcıları Mısır portakalından iki kat daha ucuz olan Türk portakalı ihraç etmeye başladı. Rusya'ya bağlı Kırım'dan Türkiye'ye düzenlenen feribot seferlerinin 1 yıllık aranın ardından ekim sonunda yeniden başlamasıyla Türkiye'den Kırım'a tonlarca meyve sevki yapılması Kırım'da da fiyatları düşürdü. Devlet yetkilileri, fiyatlardaki düşüşün yüzde 40-50 civarında olduğunu kaydetti.

 

ALAN MEMNUN SATAN MEMNUN

Türk narenciyesinin önündeki yasağın kaldırıldığının açıklanmasının bile piyasadaki fiyatları düşürdüğünü söyleyen işletmeciler ise, “İyi ki yasak kalktı. Alan memnun, satan memnun; kazanan her iki ülke. Putin ve Erdoğan’a teşekkür ediyoruz” diyorlar.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Taksi ve dolmuş ücretlerine ne kadar zam yapıldı

Taksi ve dolmuş ücretlerine ne kadar zam yapıldı Taksi ve dolmuş ücretlerine ne kadar zam yapıldı! Taksi ve dolmuş ücretlerine zam geldi. Zamlı tarifelere, aralık ayıyla birlikte yürürlüğe girdi.

İstanbullu vatandaşlar Dövizlerini TL'ye çeviriyor

İstanbullu vatandaşlar Dövizlerini TL'ye çeviriyor İstanbullu vatandaşlar Dövizlerini TL'ye çeviriyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dolar ve euro’larınızı bozdurun” çağrısı üzerine vatandaşlar döviz bürolarına koştu. Ellerindeki Dolar ve Euro’ları bozduran vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdiklerini belirtti.

Türkiye'den Rusya'ya Narenciye ihracatı başladı

Türkiye'den Rusya'ya Narenciye ihracatı başladı Türkiye'den Rusya'ya Narenciye ihracatı başladı! Mersin'in Silifke ilçesinde uzun zamandan bu yana beklenen Rusya'ya narenciye ihracatı sonunda başladı. Silifke'den günde 300 ton ürün ihracata gönderiliyor.

Dolar 3,59'u da aştı: Dolar sert yükselişine devam ediyor

Dolar 3,59'u da aştı: Dolar sert yükselişine devam ediyor Dolar 3,59'u da aştı: Dolar sert yükselişine devam ediyor. Güne 3,4970 seviyesinden başlayan dolar/TL gün içindeki rekorlu ve sert yükselişine devam ediyor. Art arda tarihi rekorunu yenileyen kur, en son 3,59'u da aşarak tarihi rekorunu tazeledi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET