• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA YORGANCI MEHMET SELÇUK, ÇIRAK BULAMIYOR

Samsun'da yorgancı Mehmet Selçuk, çırak bulamıyor! Samsun'da yorgancılık işi yapan Mehmet Selçuk, çırak bulamamaktan şikayetçi. Türkiye'de bu mesleği sadece 10 kişi yapıyor.

16 Temmuz 2016 Cumartesi 12:04
Samsun'da yorgancı Mehmet Selçuk, çırak bulamıyor

Bir zamanlar genç kız çeyizlerinin en önemli parçalarından olan, rengarenk kumaşlarla ve bin bir emekle işlenerek dikilen yorganların yerini teknolojinin gelişmesi ile hazır yorganların alması yorgancılık mesleğini de maalesef olumsuz etkiledi. Kültürümüzün önemli parçası olan yorgancılık mesleğini yapanların sayısı da her geçen gün giderek azalmaya başladı. Türkiye’de kalfa olarak bu işi devam ettiren 10 kişiden biri olan Mehmet Selçuk(44), bu meslekte kendilerinden sonrası olmadığını söyledi. Özellikle sünger ve elyaf üretiminin başlaması ile birlikte yorgan yapımına olan ilginin azaldığını ifade eden Selçuk, “Şu anda kalfa olarak 80 milyonluk Türkiye’de sadece 10 kişi kaldık. Ne yazık ki bizden sonrası yok. Çünkü, bu işi devam ettirecek arkadan kimse gelmiyor. Bizim ne kadar yapacağımız belli değil. Her geçen gün işlerimiz daha da azalıyor. Bazen siftah yapmadan dükkan kapattığımız oluyor. Bizim mesleğimiz de, teknolojiye yenildi. Reklamlarda sağlıklı diye vatandaşlara sünger ve elyaf satmaya çalışıyorlar. Oysa en sağlıklısı pamuk yorganlardır. En sağlıklı uykuyu bu yorganlar sağlıyor. Vücut iyi uyku uyuduğu için ömürde daha çok uzuyordu” diye konuştu. 

 

 

“OĞLUM BİLE ÇIRAK GELMİYOR”

Baba mesleği yorgancılığı 25 yıldır devam ettiren Mehmet Selçuk, “Kendi oğlum bile çırak olarak çalışmak istemiyor. Çırak yetişmediğinden yorgancılık mesleği de doğal olarak kaybolmak üzere. Türkiye’de şuanda kalfa olarak bu işi devam ettiren sadece 10 kişiyiz. Evet ustalarımız da çılışıyor. Fakat onlarda artık yoruldu. Bizden sonra kalfa olarak devam edecek kimse kalmadı. Bu mesleği birkaç sene daha yaparım, ama sonrasında benim yerime bu işi yapacak başka yorgancı yok. Samsun’da son kalan iki yorgancıyız. Eskiden yorgancılık mesleği yaygındı. Şimdi ise kaybolmaya yüz tuttu. El yapımı yorgana artık talep yok” dedi.

 

 

“BİR YASTIKTA KOCAYIN LAFIDA TARİH OLDU”

Vatandaşların evlerinde artık eksi yün yorganların kalmadığını, kalanın sayısının da çok az olduğunu belirten Mehmet Selçuk ise, “Eskiden çeyizlerde mutlaka el yapımı yastık ve yorgan olurdu. Hatta evlenecek olan çiftler için, “Allah bir yastıkta kocatsın” denirdi. İşte o yastıklar kalmadı. Bir kızın çeyizinin en önemli parçası el emeği yastık ve yorgandı. Yorgan olmayınca kızın çeyizi tamamlanmış sayılmazdı. Erkek tarafı da, kız tarafı da üçer-beşer tane yastık, yorgan, yatak yaptırırdı. Gelenek ve göreneklerimizi kaybediyoruz. Şimdi ise el emeğinin yerini hazırlar alınca, evlerde kalan eski yastık ve yorganları getiriyorlar. Onları değerlendirmek istiyorlar. Bizde yorganları makineden geçirip tekrar kullanılır hale getiriyoruz” diye konuştu.

 

 

“SİLİKON YASTIK VE YORGANLAR SAĞLIKSIZ”

Eskiden yorgancı dükkânında 2 kişi çalıştıklarını vurgulayan Mehmet Selçuk, “Sabah 08.00’den gece yarılarına kadar çalışırdık. Yorganları yetiştirmek için uğraşırdık. Yün ve pamuktan sağlıklı yorganlar, yastıklar yapardık. Şimdi ise devir değişti. Silikon yastık ve silikon yorgan kullanılıyor. Silikon yastık ve yorganlarla kollar ağrıyor, bel ağrısı oluyor. Sağlıklı olmayan yastık ve yorgan insanlarımıza vücut ağrısı olarak geri dönüyor. Bununla beraber hastalıkların önü açılıyor. Eskinin yerini hiçbir şey tutmuyor” dedi.

 

“HAKKIMIZI ALAMIYORUZ”

Bütün meslek kollarının özellikle zanaatkârlıkların yok olmak üzere olduğunu vurgulayan Selçuk, vatandaşlara el sanatlarına sahip çıkmalarını önerdi. El yapımı yorgandan 40 lira el emeği ücreti alıyorum. Bir günümü yorgana ayırıyorum. Hakkımız olan parayı alamıyoruz. 30-40 liraya hazır yorgan var. İnsanlarımız fiyatları uygun diye de hazır yorganlara yöneliyorlar” diye konuştu.

Rıdvan Uzun

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Emeklilere iyi haber! Paralarını geri alabilecekler

Emeklilere iyi haber! Paralarını geri alabilecekler Emeklilere iyi haber! Paralarını geri alabilecekler. Emekli olamayan sigortalıların primleri boşa gitmiyor. Emeklilik yaşı dolmasına rağmen primlerini tamamlayamayanlar ödedikleri parayı toplu olarak geri alabilirler.

22 Mart 2017 Salı günü Altında son durum

22 Mart 2017 Salı günü Altında son durum 22 Mart 2017 Salı günü Altında son durum. Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, 145,5 lira seviyelerinden alıcı buluyor.

Yıpranma payından yararlanacak olan meslekler belli oldu

Yıpranma payından yararlanacak olan meslekler belli oldu Yıpranma payından yararlanacak olan meslekler belli oldu. Kamuda erken emeklilik imkanı tanınan mesleklerin kapsamı genişletiliyor. Hangi kamu görevlilerinin yıpranma payından yararlandırılacağı konusu yeniden değerlendiriliyor.

Binlerce kamu çalışanına kötü haber

Binlerce kamu çalışanına kötü haber Binlerce kamu çalışanına kötü haber! Türkiye genelindeki sivil toplum kuruluşları ve bazı kamu kurumlarını arayarak kendilerini İzmir Valiliği OHAL Bürosu çalışanı olarak tanıttıkları kişilerin bilgilerini ele geçirdikleri ortaya çıktı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET