• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'UN BAFRA İLÇESİNDE FINDIK ÜRETİCİLERİ DERTLİ

Samsun'un Bara ilçesinde geçim kaynağı Fındık üreticileri görülen Küllenme Hastalığına da dikkat çektiler.

30 Ağustos 2016 Salı 13:52
Samsun'un Bafra ilçesinde Fındık üreticileri dertli

Samsun'un Bafra ilçesinde bulunan inözü ve ozan mahallelerinde fındık üreticileri ile bir araya gelen Bafra Ziraat Odası Yönetim kurulu üyesi Burhan Ünyeli, Yönetim kurulu üyesi Çetin Karaduman Ziraat Mühendisi Bafra Ziraat Odası Danışmanı Meral Şahin ve ziraat odası veri giriş ve bilgi işlem memuru İbrahim Sarıca, üreticilerin dertlerini, sorunlarını yerinde dinleyerek çözüm aradılar.

 

Bafra'da fındık hasadı yapan üreticileri ziyaret eden  Bafra Ziraat Odası Yönetim kurulu üyeleri ve beraberindekilerle birlikte üreticileri yerinde ziyaret ederek sorunlar hakkında bilgi aldı. Ziyarette üreticiler ve yetiştiriciler son zamanlarda fındık bahçelerinde görülen Küllenme Hastalığına da dikkat çektiler.

 

 

Bafra ziraat odası Yönetim kurulu Üyesi Burhan Ünyeli Bafra'nın İnözü mahallesinde bulunan Fındık Üreticisi yüksel sivri, İnözü Koşaca Mahallesi Muhtarı Mahmut Gür ve Ozan mahallesi Fındık üreticisi Recai Kaya ile yaptığı kısa sohbette 'Bafra ziraat odasında bulunan ziraat danışmanlarından' memnun musunuz sorusuna, Üreticiler cevap verdi.

 

 

İnözü mahallesinde bulunan Fındık Üreticisi yüksel Sivri'nin verdiği cevap çok netti. Fındık Üreticisi Yüksel Sivri," ziraat danışmanlarından Çok memnunuz Geliyor bizi yerinde uyarıyor bizi bilgilendiriyor ve tavsiyelerde bulunuyor, bizlerde onların verdiği tavsiyelere uyup kaliteli ürün alıyoruz.Biz üretici olarak Danışmanlık Hizmetinin devam etmesini istiyoruz Allah onlardan razı olsun" dedi.

 

 

İnözü Koşaca Mahallesi Muhtarı Mahmut Gür,Bafra Ziraat odasının Danışmanlık Hizmetlerinin devam etmesini istediğini ve Bafra Ziraat odasının bu yapmış olduğu Hizmetlerden Memnun kaldığını Belirterek,' Bu danışmanlar vatandaşı Bilinçlendiriyor.Danışmanlar mahallemize gelerek yerinde uygulama yaparak fındıktaki seyretmeyi bahçede yerinde göstererek bizleri bilinçlendiren bu danışmanlara ihtiyacımız var. Biz danışmanlarla daha tam birbirimizi anlamaya ve tanımaya başlamıştık.ifadelerine yer verdi.

 

 

Ozan Mahallesi Fındık Üreticisi Mahmut Gür ise;' Kışları iş gereği İstanbul'da yaşamaktayım.Yazın gelmesiyle birlikte memlekete gelerek mahallemdeki meyvelerimle ilgileniyorum.Geldiğimde bahçemde gördüğüm meyvelerimde bir kararma,solma olduğunu gördüm ve Bafra Ziraat odasına giderek bahçemdeki sorunu anlatarak sizleri çağırdım. Sizlerde zaman kaybetmeden geldiniz Bakıp ve ilgileniyorsunuz.Ben öncelikle Bafra ziraat odası başkanına, Yönetim kurulu üyelerine ve Ziraat danışmanı Meral hanımefendiye göstermiş oldukları bu yakın ilgiden dolayı teşekkür ederek danışmanlık hizmetinin devam etmesini istiyorum sözlerine yer verdi.

 

 

“DANIŞMANLARIN KÖYLÜYE, ÇİFTÇİYE, TARIM VE HAYVANCILIĞA KATKISI VAR”

Ziraat Odası Yönetim kurulu üyesi Burhan Ünyeli ise şunları söyledi: "Hiçbir gereği ve amacı yokken çıkarılan ve önemli,ciddi sorunlar yaratan bu kararnamenin düzeltilmesini; köylümüze, çiftçimize, üreticimize tarım ve hayvancılığımızın gelişmesine birebir sahada çalışarak teorik ve pratik olarak bilgi ve katkı sunan tarım danışmanlarının mağduriyetinin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Bu sorunu çözmelerini devletimizden bekliyoruz şeklinde konuştu".

 

Bafra Ziraat Odası Danışmanı Meral Şahin Konuşmasında," Bafra'da bir çok üreticinin danışmanlığını yapıyorum. Yönetim kurulu Üyemiz Burhan Ünyeli Beyin de Söylediği gibi, Danışmanlıkların devam edecek mi, etmeyecek mi bilmiyoruz ama Ziraat odası olarak her zaman hizmet vermeye devam edeceğiz.Fındıkla ilgili yada sebze meyve fark etmez her şekilde sorularınız olur hastalık zararları olur her zaman bizlerden bir cevap bulacak ve yardımcı olacağız size. Öncelikle Fındık hasat'ınız hayırlı olsun. Sizlerden ricam öncelikle olarak şu hasat'ı yaptıktan sonra lütfen bir toprak analizi yaptırın. Her zaman söylüyoruz çokta maliyetli değil artık Bafra Ziraat Odası biliyorsunuz hizmet veriyor. Siz üreticilerimiz için de toprak analizi kesinlikle çok daha iyi olacak. Çünkü cebinize de zararı oluyor beliki'de fazla gübre kullanıyorsunuz belki'de ihtiyacı olmayan gübreyi kullanmıyorsunuz.Bu analiz sizlerin ağaçları içinde çok daha faydalı olacaktır.

 

Danışman Şahin, Fındık üreticileriyle yaptığı sohbette,'Bahçelerinizde Geçen seneye göre rekolte Nasıl, Hastalık var mı sorularına cevap veren üretici Mahmut Gür, Bahçemizde bu sene külleme var ama hiç bir uygulamada yapmadık diyen Gür'e danışman Şahin,' Zamanında kükürt uygulaması ve bordo bulamacını kesinlikle öneriyoruz. Tek fındık için değil tüm meyve ağaçlarında. Kireçle karıştırılıp uygulandığı için külleme de ve fındık kurt'unda mayıs böceğinde dal kırana da bir şekilde koruma kalkanı oluşturmaktadır. En azından hasat'ınız bittikten sonra biz şunu da söylüyoruz dökülen yaprakları da ağaç ocaklarından uzaklaştırmaya çalışın diyerek bilgi verdi.

Kaynak: BRTHaber

DİĞER HABERLER

ABD'deki tutuklamam sonrası Halkbank'ın hisseleri çakıldı

ABD'deki tutuklamam sonrası Halkbank'ın hisseleri çakıldı ABD'deki tutuklamam sonrası Halkbank'ın hisseleri çakıldı. Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın, ABD'de Reza Zarrab'ın yargılanma süreci ile bağlantılı olarak tutuklanmasının ardından banka hisseleri sert düştü.

29 Mart 2017 Çarşamba Günü Altında son durum

29 Mart 2017 Çarşamba Günü Altında son durum 29 Mart 2017 Çarşamba Günü Altında son durum! Güne düşüşle başlayan altının gram fiyatı, Kapalıçarşı'da 146,6 lira seviyelerinden alıcı buluyor.

Samsun TÜYAP 3'üncü 2017 İnşaat Fuarı rekor ziyaretçi ile kapanış yaptı

Samsun TÜYAP 3'üncü 2017 İnşaat Fuarı rekor ziyaretçi ile kapanış yaptı Samsun TÜYAP 3'üncü 2017 İnşaat Fuarı rekor ziyaretçi ile kapanış yaptı. Samsun'da TÜYAP tarafından açılan 3'üncü inşaat Fuarını 33 bin 278 kişinin ziyaret ettiği açıklandı.

Akbank'ın tüm sistemi çöktü: Akbank sistemi neden çöktü

Akbank'ın tüm sistemi çöktü: Akbank sistemi neden çöktü Akbank'ın tüm sistemi çöktü: Akbank sistemi neden çöktü. Akbank şubelerinde sistem çöktü, hiç bir işlem yapılamadı. Akbank'ta sistem neden çöktü. Akbank sistem açıldı mı. Akbank ATM, Pos sistemleri neden çalışmadı...

KÖŞE YAZARLARI

ANKET