• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN ÇİFTÇİLERE DESTEK

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nden çiftçilere destek! Kırsal kalkınma yatırımları kapsamında ilçelerde tarımsal ve hayvansal gıda üretimini ve istihdamı artırmaya ve geliştirmeye yönelik çalışmalarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi, yeni bir destekte daha bulundu. Belediye, çiftçilere bu kez de son yıllarda ekonomik değeri ve kazancı giderek artan ceviz fidesi dağıttı.

22 Kasım 2016 Salı 12:19
Samsun Büyükşehir Belediyesi'nden çiftçilere destek

İlçelerdeki tarım ve hayvancılığa büyük önem veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl çiftçilere tohum, yem ve ana arı dağıtmıştı. Belediye, desteklerine bu sene de devam ediyor. Çiftçilere büyük mali külfet getiren ve üretimlerini zorlayan konularda elini taşın koyan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, destek mekanizmasına da yeni düzenleme getirdi. Başkanlık, kırsal kalkınmaya ilişkin çeşitli hizmet ve desteklerini bundan böyle gelişimini topraktan sağlayan, bilinçli üretim yapan,  hevesli ve profesyonel çiftçilere verecek. Kriterlere uymayan çiftçilerin yaralanamayacağı yeni destek sisteminde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlükleri ise kontrolör vazifesi görecek.

 

Yeni destek sistemini Türkiye üretiminin tüketimi karşılayamadığı ceviz ile başlatan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, kriterlere uyan çiftçilere değeri 200 bin lira olan ceviz fidesi dağıttı. Ladik’te bin, Kavak’ta bin 500 ve Asarcık’ta 2 bin 500 adet fide dağıtan Daire Başkanlığı, Canik, Atakum, Bafra, Alaçam ve Yakakent dahil toplamda çiftçilere 12 bin adet ceviz fidesi hibe edecek. 

 

Çiftçilerin geliri artırmak isteyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, mevsimsel koşullar bakımından üretimi için son derece müsait olan Samsun’daki tarım arazilerinde ceviz üretimini artırıp ithalatın azaltılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Bu amaçla Balıkesir-Bandırma’dan getirtilen 12 bin adet ‘Chandler’ cinsi aşılı köklü anaç yabani ceviz fidesi dağıtımına Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, güney ilçelerinden başladı.

 

Ladik, Kavak ve Asarcık’taki fide dağıtımına Ladik Kaymakamı Mustafa Temiz, Kavak Kaymakamı Mevlüt Şekerci, Asarcık Kaymakamı Hüseyin Tutuş, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, ilçe tarım müdürleri ile ceviz üreticileri katıldı. Fidelerini alan ceviz üreticileri, destekten dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

 

Dağıtım töreninde konuşan Kavak Kaymakamı Mevlüt Şekerci, “Kırsal kalkınmayı desteklemek adına Büyükşehir Belediyemiz, tarım ve hayvancılığa büyük önem veriyor. Geçen yıl gübre, tohum, polen ve ana arı dağıtmışlardı. Bu sene de ceviz fidesi dağıtıyorlar. Ellerinden gelen tüm katkıyı vermeye çalışıyorlar. Ceviz son zamanlarda çok fazla alınıp satılan, piyasada önemli yer bulan, besin değeri açısından da faydalı bir ürünümüz. Yeteri kadar üretilmediği taktirde ithal de edilen bir ürünümüz. Vatandaşımızın, üreticilerin kırsalda kalmasını istiyorsak, şehirlere göç etmesini istemiyorsak gelir elde etmesini sağlamak zorundayız. Ceviz de çiftçimize ek gelir sağlayacak önemli bir ürün. Bir aileyi rahatlıkla geçindirecek bir ürün. İnşallah verim alırsınız. Hayırlı olsun.” dedi. 

 

Asarcık Kaymakamı Hüseyin Tutuş, “Güzel bir hizmet. Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyoruz. Ceviz son yılların en önemli meyvelerinden biri haline geldi. Bu destekle daha yüksek verim alabileceğimizi düşünüyorum. Siz örnek olursanız, daha da yaygınlaşacağı bir gerçektir. Fidelere gereken hassasiyeti gösterir, bakımlarını yapar ve üretime önem verirseniz, destek sürecek. Bol kazançlar diliyorum.” şeklinde konuştu.

 

KRİTERLERE UYMAYANLARA DESTEK YOK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüklerinin yaptığı tespitler üzerine fideleri gerçek ceviz üreticilerine vermek üzere geldiklerini ifade eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sefer Arlı. “Yaptıklarınızı gelip yerinde görüp inceleceğiz. Etrafı çevriliyse, güzel ve bakımlıysa, sulamasını yapıyorsa desteğimizi artıracağız. Bilinçli tarım yapanların her zaman yanındayız. İlçe tarım müdürlüğümüz eğitimleri verecek. İsteyen, heves edenler ve profesyonel yapanlara destek vereceğiz. Yoksa bu işin vebali var.” uyarısında bulundu. 

 

ARAZİLERİNİZİ KULLANIN

Hayvancılık konusunda da desteklere devam edeceklerinin altını çizen Arlı, “Yeter ki köyünüzdeki arazileri kullanın. Dikin, ekin, üretken, üretici olun destek olacağız. Gelecek nesillere güzel miras bırakın. Yem ve gübre desteği veriyoruz. İlçe tarım müdürlüğümüze görüşün. Biz kriterlerimizi koyuyoruz. Uyanları, layık olanları ilçe tarım müdürlüğümüz bildirecek. Biz de gelip dağıtacağız.  Dikerken tarla eğitim verilecek. Aşı yapıp çoğaltırsınız. Saldım çayıra mevlam kayıra olursa bir daha destek yok. Sizi de diğer üreticilere şikayet edeceğiz. İnşallah ceviz üretimini giderek artırıp yaygınlaştırarak ithalatı düşürmeyi hedefliyoruz. Yeteri kadar ceviz üretirsek de ihraç eder duruma gelebiliriz. 2030 yılında küresel ısınmadan dolayı İç Anadolu ve Karadeniz, tarım ve hayvancılık yapılan en uygun bölgeler olacak. Bu arazileriniz de çok kıymetli hale gelecek. Şimdiden arazilerini iyi kullanın. Geleceğin mesleği tarım ve hayvancılık.“ ifadelerini kullandı.

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Samsun Büyükşehir Belediyesi 738 üreticiye ana arı çiftleşme kovanı dağıttı

Samsun Büyükşehir Belediyesi 738 üreticiye ana arı çiftleşme kovanı dağıttı Samsun Büyükşehir Belediyesi 738 üreticiye ana arı çiftleşme kovanı dağıttı. Samsun Büyükşehir Belediyesi kırsal ekonominin canlanması için 738 üreticiye bin 476 adet ana arı çiftleşme kovanı dağıttı. 

Torununa bakan büyük annelere maaşların ödenmesine başlandı

Torununa bakan büyük annelere maaşların ödenmesine başlandı Torununa bakan büyük annelere maaşların ödenmesine başlandı. Torun bakan büyük annelere devletten maaş. Torununa bakan büyük annelere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca verilecek 425 lira maaşın ödenmesine başlandı.

O dev şirket satıldı

O dev şirket satıldı O dev şirket satıldı. Boyner Perakende'de sermaye artışı sonrası, ana ortak Boyner Holding'in şirketin çıkarılmış sermayesinin yaklaşık yüzde 12'sini diğer hissedar Mayhoola'ya satış işlemi tamamlandı.

Büyükanneye torun maaş ödemeleri yarın başlıyor

Büyükanneye torun maaş ödemeleri yarın başlıyor Büyükanneye torun maaş ödemeleri yarın başlıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre büyükanneye torun maaşı ödemesi yarın başlıyor.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET