• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN İHRACATI DÜŞÜYOR

Samsun ihracatı düşüyor! Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), haziran ayı ve 2016 yılının ilk yarısına ilişkin ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre Samsun'da ihracat geçen yıla oranla bir miktar düşüş göstererek, bu yılın ilk 6 ayında 181 milyon 236 bin dolar olarak gerçekleşti

04 Temmuz 2016 Pazartesi 10:45
Samsun ihracatı düşüyor

İhracat, haziran ayında Türkiye genelinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.8 artışla 11.87 milyar dolar olarak gerçekleşirken, Samsun'da haziran ayı ihracat rakamı ise 31 milyon 865 bin dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk 6 ayındaki ihracat rakamları, Samsun'un dışsatımının istenilen seviyede olmadığını gözler önüne serdi.

 

HOLLANDA VE ALMANYA İLK 2’DE

TİM'in verileri ülkeler bazında incelendiğinde yılın ilk yarısı olan ocak, şubat, mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında Samsun'dan en fazla ihracat yapılan ülke Hollanda ile Almanya oldu. Samsun'dan yılın ilk 6 ayında Hollanda'ya 36 milyon 131 bin dolarlık ihracat yapılırken, geçen yıl bu ülkeye ilk 6 ayda yapılan toplam ihracat 3 milyon 721 bin dolar seviyesindeydi.

 

ERMENİ TASARISINA RAĞMEN…

Samsun'dan yılın ilk yarısında en fazla ihracat yapılan diğer ülke olan Almanya'nın ihracat rakamı ise 17 milyon 118 bin dolar olarak açıklandı. Geçen yılın aynı dönemine göre bu yıl ilk 6 ayda Almanya'ya yapılan ihracat yüzde 31 oranında düşüş gösterdi. Sadece bu yıl haziran ayında Almanya'ya 2 milyon 895 bin dolar seviyesinde ihracat yapıldı. Sözde soykırım yasasını kabul etmesi nedeniyle dış politikada sıkıntılı bir sürece giren Almanya'ya geçen yılın haziran ayında ise 6 milyon dolar seviyesinde ihracat yapılmıştı.

 

ENDONEZYA İLE REKOR İHRACAT

Samsun'un ihracat rakamları incelendiğinde, Endonezya'ya yapılan ihracatın bu yıl adeta rekor kırdığı tespit edildi. Geçen yıl haziran ayında 115 bin dolar seviyesinde ihracat yapılan Endonezya'ya bu yılın haziran ayında yapılan ihracat miktarı ise 1 milyon 86 bin dolara yükseldi. Bu yılın şubat ayından itibaren büyük bir artış gösteren Endonezya ihracatında, 2016 yılının 6 aylık rakamları ise 7 milyon 186 bin dolar olarak açıklandı. Geçen yılın ilk 6 ayında bu ülkeye olan toplam ihracat 319 bin dolar seviyesindeydi.

 

RUSYA, IRAK VE SURİYE ÜÇGENİ

Ülkeler bazında değerlendirildiğinde Samsun'un uzun yıllar ihracatta ilk 5 ülke arasında yer alan Rusya, Irak ve Suriye'ye olan ihracatı, Ortadoğu'daki gelişmeler ve uçak krizinin ardından yaşanan atmosfer nedeniyle ticari ilişkilerin bozulmasıyla adeta dibi gördü. Samsun'dan Rusya'ya yapılan ihracat geçen yıl 1 milyon 100 bin dolar seviyesindeyken, bu yılın haziran ayında ise yarı yarıya düşerek 532 bin dolara geriledi.

 

UÇAK KRİZİ SAMSUN’U VURDU

İlk 6 aylık rakamlar, uçak krizinin Samsun'un Rusya'ya yaptığı ihracatı vurduğu bir kez daha görüldü. Buna göre geçen yılın ilk 6 ayında Rusya'ya 5 milyon dolar seviyesinde ihracat yapabilen Samsun, bu yılın ilk 6 ayında ise sadece 1 milyon 600 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

 

 

IRAK İHRACATI YÜZDE 68 GERİLEDİ

Aynı şekilde Suriye ve Irak'a olan ihracat rakamları da büyük düşüş gösterdi. Suriye'ye geçen yılın ilk 6 ayında 2.3 milyon dolarlık ihracat yapan Samsun, bu yılın ilk 6 ayında ise 826 bin dolar seviyesinde ihracat yapabildi. Irak'a olan ihracat ise geçen yılın ilk yarısında yapılan 25 milyon dolarlık ihracat rakamlarından 7 milyon 847 bin dolar gibi bir seviyeye geriledi. Bu rakamlarla birlikte Samsun ile Irak arasındaki ihracat hacmi yüzde 68 oranında bir gerileme gösterdi.

 

AMBARGONUN KALKTIĞI İRAN

Öte yandan ambargonun kaldırıldığı İran'a Samsun'dan yapılan ihracat miktarı istikrarlı bir şekilde artış göstermeye devam ediyor.  Yüzde 52 oranında bir artışın görüldüğü İran ihracatında, yılın ilk 6 aylık verileri 1 milyon 832 bin dolar seviyesinde Samsun’dan bu ülkeye ihracat yapıldığını gösterdi.

 

TÜRKMENİSTAN VAZGEÇİLMEZ PARTNER

Türk Cumhuriyetleri içerisinde ise Türkmenistan, Samsun'un iyi bir ihracat partneri olmayı sürdürüyor. Bu yıl çok hızlı bir şekilde artış gösteren Türkmenistan ihracatında,  Haziran ayında S Samsun'dan 2 milyon 344 bin dolarlık ihracat yapıldı. Geçen yıl haziran ayında ise bu rakam sadece 714 bin dolar seviyesindeydi. Toplamda yılın ilk 6 ayında Türkmenistan'a yapılan ihracat ise 6.5 milyon dolar seviyesine yükseldi. Türkmenistan'a geçen yılın ilk 6 ayında ile 2.3 milyon dolarlık ihracat yapılmıştı.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi yüzde 7 arttı

TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi yüzde 7 arttı TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi yüzde 7 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), açıkladı. Ekonomik güven endeksi yüzde 91,5 oldu.

FETÖ'den aranan Ali Yarkın'ın şirketi Akın Çorap TMSF'ye devredildi

FETÖ'den aranan Ali Yarkın'ın şirketi Akın Çorap TMSF'ye devredildi FETÖ'den aranan Ali Yarkın'ın şirketi Akın Çorap TMSF'ye devredildi. Türkiye'nin en büyük çorap üreticilerinden Akın Çorap, TMSF denetimine geçti. Şirketin kurucusu için FETÖ kapsamında yakalama kararı çıkarılırken, üç oğlu da tutuklanmıştı.

Pegasus, THY'yi 40 milyon TL zarara uğrattı

Pegasus, THY'yi 40 milyon TL zarara uğrattı Pegasus, THY'yi 40 milyon TL zarara uğrattı! Pegasus'un yer yolcu taşıma firması Akmis, THY'nin yolcularını kaptı. THY'nin yer taşıma işlerine başlayamamasını fırsat bilen firma, yolcuları izni olmadığı bölgelere transfer yapıyor.

Samsun Ticaret Borsası'nda TSO'lar bilgi alışverişinde bulundu

Samsun Ticaret Borsası'nda TSO'lar bilgi alışverişinde bulundu Samsun Ticaret Borsası'nda TSO'lar bilgi alışverişinde bulundu. Samsun Ticaret Borsası tarafından geçen yıl başlatılan Dünya standartlarındaki hizmet konusundaki eğitimlere bu yıl da devam ediliyor. Eğitimlerden sonuç alınması üzerine Samsun dışındaki diğer kentlerden de katılım talebi gelmesi üzerine Ticaret Borsaları ile Ticaret ve Sanayi Odalarının personeli önemli bilgi alış-verişinde bulundular.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET