• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN LİMANI'NDA RUSYA İHRACATI NE ZAMAN BAŞLAYACAK

Samsun Limanı'nda Rusya ihracatı ne zaman başlayacak! 9 Ağustos’taki Erdoğan-Putin zirvesinin üzerinden iki ay geçti. Ancak Rusya ile ekonomik ilişkilerde yaşanması beklenen ‘ikinci bahar’ yavaş ilerliyor. Samsun Limanı'nda, Rusya ihracatın yeniden başlaması için umutlar ise, 8 Ekim'de, iki ülkenin ekonomi bakanları arasında yapılacak zirveye taşındı

07 Ekim 2016 Cuma 10:10
Samsun Limanı'nda Rusya ihracatı ne zaman başlayacak

Uçak krizinin ardından 9 Ağustos’ta yapılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zirvesinin üzerinden neredeyse iki ay geçti. Bu zirvede ilişkilerin düzeltilmesi için bazı kararlar alınmıştı. Ancak Rusya ile ekonomik ilişkilerde yaşanması beklenen ‘ikinci bahar’ yavaş ilerlerken, gözler 8 Ekim'de İstanbul'da Rus Enerji Bakanı ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci arasında imzalanması beklenen serbest ticaret anlaşmasına çevrildi.

 

SERBEST TİCARET ANLAŞMASI YOLDA

Bu arada Ankara-Moskova hattında yeni bir işbirliğinin de kapısı aralandı. İki ülke arasındaki ticarette Ruble ve TL kullanılması için merkez bankaları arasında görüşmeler başladı. Ticarette ortak para kullanımı ile birlikte iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması için, teknik görüşmeler devam ediyor. 8 Ekim’de Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ile bir araya gelerek, görüşmeler yapacak.

 

SAMSUN LİMANI DA BEKLEMEDE

Öte yandan Rusya ile yaşanan kriz Samsun Limanı’ndan yapılan ihracatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Kalyoncu Grup Samsun Bölge Müdürü Ahmet Yılmaz, 9 Ağustos'taki Erdoğan-Putin zirvesinin ardından olumlu gelişmeler olsa, Samsun'dan yapılan ihracatta halen bir hareketlilik olmadığını söyledi. İhracatçılar olarak 8 Ekim'deki toplantıyı beklediklerini ifade eden Ahmet Yılmaz, "Karadeniz Ekonomik Kalkınma Kurulu toplantısı var. İki ekonomi bakanın görüşmesi var. Bu toplantıdan, gıda ambargosu ile alakalı olumlu sonuçlar çıkacağını düşünüyoruz. Zaten geçtiğimiz gün Rusya Karantina Müdürlüğü, Türk ürünlerinin Rusya'ya girmesinde bir sakınca olmadığına ilişkin açıklama yaptı. Ekim ayının 15'inden itibaren Rusya'ya yaptığımız ihracatın yeniden başlamasını bekliyoruz" diye konuştu.

 

 

LİMON İHRACATI YAPILABİLİYOR

Samsun'dan Rusya'ya halen sadece limon ihracatı yapıldığını ifade eden Ahmet Yılmaz, "Mevsimsel olarak nar, üzüm ihracatı başladı. Ama bunları yasaklı olmasından dolayı Rusya'ya gönderemiyoruz. Biz de başta Suudi Arabistan pazarı olmak üzere, Gürcistan, Ukrayna ve Belarus pazarına yöneldik" dedi.

 

BİN KİŞİ İŞSİZ KALDI

Geçtiğimiz yıl yaşanan uçak krizinden sonra Rusya’nın yılbaşı itibariyle uyguladığı ambargonun, birçok sektörü dolaylı olarak olumsuz yönde etkilediğini belirten Ahmet Yılmaz, "Kirizin olduğu dönemde domates ihracatı başlamak üzereydi. Ambargo başlayınca Hatay'dan Çanakkale'ye kadar narenciye pazarı, hem üretici hem ihracatçı büyük yara aldı. Samsun’da da birçok sektör krizden etkilendiği gibi, bu krizden dolayı yaklaşık bin kişi işten çıkartıldı” diye konuştu.

 

ESNAF İŞ YAPAMIYOR

Yılmaz, “Her gün yüzlerce TIR Samsun’a gelerek limandan Rusya’ya gidiyordu. Bu yolculuk öncesinde TIR’lar bir gün Samsun’da kalıyordu. Bu süre zarfında Samsun’daki lokantacı, bakkal, tamirci gibi çok farklı sektördeki esnaf da liman trafiğinden dolayı iş yapıyordu. Fakat şimdi ise bu esnaf iş yapamıyor. Samsun’a her gün yüzlerce TIR’ın gelmesi demek Samsun esnafına büyük bir girdi demektir. İhracat için Samsun’a gelen çok sayıda Antalya firması yaşanan krizden sonra çekildiler. Bu firmalar Samsunlu gençlerimizi çalıştırarak istihdam sağlıyorlardı. Fakat bu firmaların çekilmesi ile çok sayıda vatandaşımızda işsiz kaldı” dedi.

 

BU KRİZ MUTLAKA AŞILACAK

Türkiye ile Rusya arasında yıllardır yaşanan sıcak dostlukların yaşanan krizi çözeceğini dile getiren Yılmaz, “Türkiye’nin yaş sebze ve meyvede en büyük pazarı Rusya. Bu pazarın yerine alternatif bulmak zor olur. Bu krizin aşılacağını umuyoruz. 8 Ekim'den sonra ambargonun kalkmasıyla Samsun Limanı'ndan yeniden hareketliliğin başlayacağını umuyoruz” diye konuştu.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Osman Genç SAMSİAD'a Ekonomi Çalıştayı Kitabı'nı hediye etti

Osman Genç SAMSİAD'a Ekonomi Çalıştayı Kitabı'nı hediye etti Samsun'un Canik İlçe Belediye Başkanı Osman Genç, Samsun Sanayici İşadamları Derneği'ni (SAMSİAD) ziyaret ederek Ekonomi Çalıştayı Kitabı'nı hediye etti.

Çağrı merkezlerinde çığır açacak kural geldi

Çağrı merkezlerinde çığır açacak kural geldi Çağrı merkezlerinde çığır açacak kural geldi! Elektrik dağıtım şirketleri ile görevli tedarik şirketlerinin çağrı merkezleri, kendilerini arayan abonelerin en geç 45 saniye içinde operatöre bağlanabilmesini sağlayacak.

Asgari ücretli çalışanların maaşından 50 TL kesilecek

Asgari ücretli çalışanların maaşından 50 TL kesilecek Asgari ücretli çalışanların maaşından 50 TL kesilecek! 13 milyon çalışanı kapsayan Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılım uygulaması 1 Ocak’ta başlıyor. Çalışanlara 2 ay içinde çıkma hakkı tanınacak. Cayma hakkını kullanmayanın hesabına ise bin lira ek devlet katkısı yatacak.

THY Genel Müdürü Temel Kotil istifa etti

THY Genel Müdürü Temel Kotil istifa etti THY Genel Müdürü Temel Kotil istifa etti! THY Genel Müdürü Temel Kotil, kendisine hava ve uzay teknolojileri ile ilgili görev teklif edilmesinden dolayı şirketten ayrıldığını açıkladı.

KÖŞE YAZARLARI