• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN OTO GALERİCİLER SİTESİ ESNAFI İSYANDA

Samsun Oto Galericiler Sitesi esnafı isyanda! Samsun Oto Galericiler Sitesi Başkanı İbrahim Kınık, oto pazarı dışında araç satışının had safhaya ulaştığını ve tüm esnafın huzursuz bir şekilde dağılmaya başladığını kaydetti

06 Ağustos 2016 Cumartesi 10:37
Samsun Oto Galericiler Sitesi esnafı isyanda

Samsun’da İkinci El Oto Pazarı’na giriş ücreti vermek istemeyen vatandaşlar tarafından, oto pazarının dışında yasa dışı oto alım-satım pazarı oluşturuluyor. İkinci El Otomobilciler Derneği Başkanı İbrahim Kınık ve galerici esnafı yaptıkları açıklamada, “Dışarıda oluşturulan pazar yüzünden Otomotivciler Sitesi esnafı kepenk kapatma noktasına geldi. Ya çözüm bulursunuz, ya da isyan edeceğiz” diyerek mevcut duruma tepki gösterdi.

 

‘HER PAZAR AYNI SORUN’

Gazete Gerçek’e konuşan Samsun Oto Galericiler Sitesi Başkanı İbrahim Kınık, “Burada her pazar büyük bir mücadele veriyoruz. Vatandaş ve ikinci el araba alım-satım işi yapan kişiler bizlerin emekleriyle oluşturulan pazar dışına adeta bir pazar kuruyorlar. Burada her pazar günü kavga var, huzursuzluk var. Bir sürü esnaf kendilerinin bay-pass edilmesinden şikayetçi. UKOME kararı olmasına rağmen yasadışı ikinci el alım-satım yapan kişiler oto pazarı dışına araçlarını çekiyorlar. Bu noktada bizim müşterilerimiz pazara ulaşmada zorluk yaşıyorlar. UKOME’nin kararı olmasına rağmen emniyet mensupları da gerekeni yapmıyor. Jandarma’ya bağlıyken biraz daha huzurluyduk. Şu an inanılmaz huzursuzuz” şeklinde konuştu.

 

‘ESNAF DAĞILIYOR’

Esnafın korsan pazar yüzünden kan ağladığını ve çoğu esnafın kapatıp gittiğini belirten Samsun Oto Galericiler Sitesi başkanı Kınık, “Geçtiğimiz günlerde burada Allah korusun az kaldı kan akıyordu. Galerici esnafı haklı. Korsan satıcılara polis müdahale etmeyince kendileri maalesef münakaşaya girmek zorunda kalıyor. Ben artık galerici esnaf arkadaşlarımı tutamaz oldum. İsyan edecekler” dedi.

 

‘RESMEN DIŞLANDIK’

Samsun Oto Galericiler Sitesinde esnaflık yapan Muammer Erden ise, “Biz kanunlara uyarak burada siteye geldik. İstedik ki bir olalım. Fakat gidin dışarıya bakın, arsayı çeviren ikinci ek alım-satım yapıyor. Kirazlık tarafında hala alım-satım yapıyorlar. Bizim suçumuz kanunlara uymak mı? Biz resmen ötelendik ve dışlandık. Dışarıda korsan satıcılara müsama göstermeleri yüzünden siteye kimse girmiyor. Sitenin hiçbir geliri yok. Yönetim bizden habire para talep ediyor” dedi.

 

 

‘ULAŞIMIMIZ BİLE YOK!’

Samsun Oto Galericiler Sitesi esnafından Rıfat Bilgili de, “Artık isyan edeceğiz. Yetkililere sesleniyoruz. Korsan pazara çözüm bulmuyorlar. Bakın biz araçlarımızı götürüp çektik ki korsanlar gelmesin diye. Bu sefer de bize ceza yağdırdılar. Bize günah değil mi? Sayın Valim beni duysun. Bırakın korsan pazarı, Samsun’un meydanından buraya vesait bile yok. Allah aşkına, Samsun’dan buraya gelmek isteyen birisi nasıl gelecek? İnsanlar otobüse binince ya ekmek fabrikasında ya da Ankara yolu üzerinde inmek zorundalar. Oradan buraya yürümek mümkün değil. Biz burada dışlanmış durumdayız” dedi.

 

‘ŞEHİRDE HALA GALERİCİLER VAR’

Bir başka esnaf Gökhan Çalışkan ise, “Biz sitemizin dışında korsan pazara göz yumulmasını istemiyoruz. Bunun için gerekeni yapacağız. Sadece pazar günleri kurulan korsan pazar değil, şehirde de araç alım-satımı yapanlar var. Biz buraya gelmekle hata mı ettik?” şeklinde konuştu.

 

‘YAĞMURDA SU BASIYOR’

Yoğun yağışlarda Samsun İkinci El Oto Galericiler Sitesi’nde sel baskınları da olduğunu belirten galerici esnafından Yusuf Dal da, “Bizim sorunumuz sadece Pazar günü Pazar dışına yığılan ve site müşterisinin ulaşımını dahi engelleyen korsan satıcılar değil, bu en büyük sorunumuz ama bazı teknik sorunlar da var. Yağmur yağınca burada duvarlar yıkılıyor. Her sene 200 bin lira masraf çıkıyor. Böyle giderse burada esnaf kalmaz” şeklinde açıklama yaptı.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun Ticaret Borsası'nda TSO'lar bilgi alışverişinde bulundu

Samsun Ticaret Borsası'nda TSO'lar bilgi alışverişinde bulundu Samsun Ticaret Borsası'nda TSO'lar bilgi alışverişinde bulundu. Samsun Ticaret Borsası tarafından geçen yıl başlatılan Dünya standartlarındaki hizmet konusundaki eğitimlere bu yıl da devam ediliyor. Eğitimlerden sonuç alınması üzerine Samsun dışındaki diğer kentlerden de katılım talebi gelmesi üzerine Ticaret Borsaları ile Ticaret ve Sanayi Odalarının personeli önemli bilgi alış-verişinde bulundular.

Bakanlık aileyi güçlendirmek için 600 milyon TL harcayacak

Bakanlık aileyi güçlendirmek için 600 milyon TL harcayacak Bakanlık aileyi güçlendirmek için 600 milyon TL harcayacak! Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca aile yapısının güçlendirilmesine yönelik çalışmalar için bu yıl 593 milyon 14 bin 511 lira ödenek ayrıldı.

90 yaşındaki Hüseyin Cemil Acartürk, borcunu öğrenince bayıldı

90 yaşındaki Hüseyin Cemil Acartürk, borcunu öğrenince bayıldı 90 yaşındaki Hüseyin Cemil Acartürk, borcunu öğrenince bayıldı. Muğla'nın Marmaris ilçesinde 90 yaşındaki Hüseyin Cemil Acartürk , telefon borcunu ödemek için gittiği bayide faturanın 700 lira olduğunu öğrence bayide yere yığılıp bayıldı. Yaşlı adam telefonla konuşmadığını iddia etti.

Çarşamba'da girişimciler mülakatla seçildi

Çarşamba'da girişimciler mülakatla seçildi Çarşamba’da Girişimcilik Eğitimi Programı için mülakatlar tamamlandı. 140 kişinin katıldığı değerlendirme sonucunda seçilen 75 aday, girişimci olarak yetişecek.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET