• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN PAZARINDAN FİYATLAR DÜŞTÜ

Samsun Pazarından fiyatlar düştü! Samsun’un Bafra ve Çarşamba ovalarında yetiştirilen yaz sebzelerinin hasat zamanı olması nedeniyle, pazar yerlerindeki fiyatlar yüz güldürüyor. Fiyatların son altı ayın en düşük seviyesinde olduğunu belirten pazarcı esnafı, kışlık sebze ihtiyacının da bu bugünlerde karşılanması gerektiğini belirtti

29 Ağustos 2016 Pazartesi 10:26
Samsun Pazarından fiyatlar düştü

Samsun’un en büyük iki ovası olan Çarşamba ve Bafra ovalarında yetişen sebzelerin hasat zamanı başladı. Hasat bolluğunun pazara yansıması halkın yüzünü güldürürken, pazarcı esnafının da hallerinden memnun olduklarını gözlendi.

 

MEVSİMİN EN DÜŞÜK FİYATLARI

Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulunan pazarcı esnafı mevsimin en düşük, en ucuz fiyatlarının son iki haftadır gerçekleştiğini kaydetti. Esnaflar yaptıkları açıklamada, “Bu sene havalar tarımcıların istediği gibi gitmedi. Buna rağmen çok şükür yine pazarlarımız bolluk içinde. Aşırı yağış domatesi de, biberi de, karpuzu da vurdu aslında. Fakat yine de fiyatlar makul. Vatandaş pahalı demiyor. Yazın bereketidir bu, herkes istediğini yer” şeklinde kaydetti.

 

DOMATES VE KIRMIZI BİBER ŞU AN DİPTE

Domatesin ve kırmızı biberin son altı aya göre gözle görülür bir düşüşte olduğunu belirten esnaflar, hasat zamanından dolayı bu durumun yaşandığını ve birkaç haftaya kadar yeniden artabileceğini söyledi. Gazete Gerçek’e konuşan Bafralı rençper ve pazarcı esnafı Hamdi Göze, “Şu an domates 1 lira. Hem de tarla domatesi. Bu rakama domates yiyemeyiz. Şu an gerçekten gözle görülür bir uygunluk, bereket var. Hele karpuz, onun da kilosu 75 kuruş. Bu sene çok fazla olumsuzluk yaşadık ama yine de mevsim normale döndü. İlk gelen yağışlarda ‘karpuzu 2 liradan aşağıya veremeyiz ya da zarar ederiz’ diye düşündük ama karpuz da müşteriden fiyatını buldu” dedi

 

DR. YAVUZ DİZDAR UYARDI

Gazete Gerçek’e özel açıklamalarda bulunan Onkolog Doktor Yavuz Dizdar ise, sağlıklı beslenmek isteyenleri uyardı. Dizdar yaptığı açıklamada, “İnsan bilinci çok başka bir şeydir. İnsan ne zaman ne yiyeceği aslında ona kodlanmıştır ama gıda endüstrisi ve tarım teknolojisi insan doğasına karşı o kadar büyüdü ki, kışın sofralarda nar gibi kıpkırmızı domates görmek mümkün. Çünkü domatesin kırmızılı teknoloji için mesele değil. Fakat bilinçli bir insan sağlıklı yaşayayım diyorsa her şeyi zamanında tüketecek. Zamanında tüketmeyerek doğaya meydan okumayacak. Domates bize kışın yedirilmek istenseydi, kışın yetişirdi. Demek ki bize kışın pırasa uygun görülmüş. Bunu tartışmaya açmak veya bunu geliştirmek için uğraşmak yersizdir. Kanserden uzak durmak için her şeyi mevsiminde yememiz çok önemlidir” dedi

 

‘SİRKE TÜKETİN’

Kanser hastalığı alanında çalışmaları olan Onkolog Dr. Yavuz Dizdar, “Bakınız sirke denilen mucize var. Bunları marketten alarak tüketmek doğru değil. Neden doğru değil, çünkü biz Kanada’da yaşamıyoruz. Burası Türkiye ve cennet gibi bir yer. Burada elma yeri geliyor 50 kuruşa düşüyor. Karpuz ona keza. Üzüm deseniz her yer siyah üzümden geçilmiyor. Vatandaşlar sirkelerini kendileri yapacaklar. Yüzde yüz organik olarak tüketecekler. 50 kuruştan 20 kilo elma alında 10 liraya nereden baksanız 15-20 litre elma sirkesi çıkar. Sirkeyi bol bol tüketmek gerekir. Ve her meyveden de sirke olabilir” dedi.

 

‘KIŞLIK SEBZENİZİ DEPOLAYIN’

Açıklamalarına devam eden Dr. Yavuz Dizdar, “Bakın bu mevsimde Anadolu’da hasat zamanıdır. Nedir hasat zamanı, her şey bol demektir. Şimdi ben kışlık sebzenizi depolayın dediğimde nasıl diye soruyorlar. Annelerimiz bilir. Domatesleri farklı yöntemlerle salçadan biraz daha farklı şekilde kaynatarak kavanoza koyarlar. Kışın bu kavanozlar yemekliktir. Kavanozu açtığınızda mis gibi yaz domatesi kokar. Aynı zamanda müthiş bir koruyucudur. Keza kırmızı biber de aynı şekilde. Biz salçalık biber deriz. Marketten biber alacağınıza pazardan Ayşe teyzeden 50 kilo kırmızı biber alın salçanızı çıkarın. Hem de fiyatı biçilemez yaptığınız ürünün. Ne de olsa yüksek basınç derdi yok, raf ömrü derdi yok. Yüzde yüz doğaldır. Buna keza yine birçok ürünü farklı formlarda kışa renk katsın, şifa dağıtsın, hastalıklardan uzak tutsun diye saklayabilirsiniz. Bu köylerimizde çok yaygındır” şeklinde kaydetti.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor

Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor. Sigortalı olmayan ev kadınları emekli olacak. Sigortalı olmayan ev kadınlarının emekli olabilmesi için Meclis'e kanun teklifi verildi. Teklif yasalaşırsa, evliliklerinde en az 25 yılını tamamlayan kadınlar emekli olacak.

Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi

Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi. Motorinin litre fiyatında, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 7 kuruş indirim yapıldı.

Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor

Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor. 500 yatırımcı İstanbul'da buluştu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gelen yatırımcılara seslendi. 2017'de Türkiye'ye gelecek yatırımın 70 milyar dolara ulaşması bekleniyor

ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği

ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği. Kısa adı ASKON olan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Samsun Şubesi KOSGEB ile Girişimcilik Eğitim Kursu Protokolü imzaladı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET