• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUNLU ESNAFTAN ACI İTİRAF: TEKSTİL PİYASASI GÜN GEÇTİKÇE GERİLİYOR

Samsunlu esnaftan acı itiraf: Tekstil piyasası gün geçtikçe geriliyor! Bölgenin tekstil toptancılığı alanında faaliyet gösteren Samsunlu esnaf, tekstil piyasasının gün geçtikçe gerilediğini, üretimin bittiğini, toptancılığın ise can çekiştiğini söylüyorlar

03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:06
Samsunlu esnaftan acı itiraf: Tekstil piyasası gün geçtikçe geriliyor

1959 yılından beri tekstil alanında toptancılık yapan Yaşar Balçık ve Mustafa Büyükgöze tekstil piyasasını değerlendirdi. Yapılan açıklamaya göre, tekstil piyasası, özellikle toptancılık gün geçtikçe eriyor. Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulunan Yaşar Balçık, “Ben bu işe Samsun’un ilk tekstilcilerinden birisi olan Bahar Manifatura’ya işçi olarak başlayarak girdim. 2002 yılında ise firmanın ortağı oldum. Neredeyse yarım asırdır bu işi yapıyorum. Geldiğimiz nokta iç açıcı değil. Mesleğimiz her geçen gün daha da yıpranıyor” şeklinde konuştu.

 

‘FABRİKALAR KAPANDI’

Balçık, “Eskiden Türkiye’nin göz bebeği olan Adana’da Tarsus’ta fabrikalar vardı. Bunların tamamı kapandı. Kapanan fabrikaların yerini fasoncular aldı. Fasonculuk tekstilde gerilemeyi, özellikle toptancılıkta gerilemeyi getirdi. Eskiden dükkanımızı açmadan önce, sabah 7 sularında Kavak’tan, Merzifon’dan, Tokat’tan gelen müşterilerimiz olurdu. Dükkanın açılmasını bekler, bizimle birlikte mallarını ayırır memleketlerine dönerlerdi. Tabi şimdi bunlar yok. Devir değişti. Dünya değişiyor. Değiştikçe dinamikler de değişiyor. Fakat gelinen noktada bakıyoruz her şey ithal. Biz ithalata karşı değiliz. Bu da olmalı ama bunun ihracata makul bir oranı olmalıdır. Maalesef ithalatın yanında ihracat neredeyse sıfır seviyesinde. Dolayısıyla bir zamanların tekstil ülkesiyken şimdi ise dışarıdan tekstil alan ülke olduk. Bunun sebebi ise dünyanın hızla değişmesi. Her ülke, farklı farklı sektörlerde yeniden konumlandırılıyor. Bu konumlamada iyi yer tutamıyoruz. Esas sorunumuz bu” dedi.

 

‘GERİLEME ÇOK HIZLI’

Samsun’un en eski manifaturacı ve tekstil toptancılarından biri olan Yaşar Balçık, “Maalesef gerileme gözle görünür hızda. Metre mal dediğimiz ürünlerin pazarı yok denilecek kadar azaldı. Bunun yerine işlenmiş mal piyasaya hakim oldu. Yani üretmeden satış var. Çünkü gelenekler teknolojiye göre şekilleniyor. Eskiden düğün kumaşı vardı. Düğünden önce kumaş alınırdı o kumaştan düğünlükler dikilirdi. Şimdi bırakın düğün kumaşı almayı, eskiden her evde olan dikiş makinası şimdi hiçbir evde yok. Çünkü hazır ürünler var. Tüm bu gelişmelere bir de ticari ahlaksızlıklar da katılınca ticaret gerçekten de yapılmayacak bir hal aldı. Eskiden mal değerinde alınır-satılırdı. Şimdi mal bozdurmalar var. Büyükşehirlerin tezgahlarından çıkan mallar çeşitli nedenlerden dolayı yok fiyatına satılıyor. Dolayısıyla eski ahlak kalmadı. Ben çocuklarımın ticaret yapmasını asla istemiyorum” şeklinde konuştu.

 

 

‘ÇİN BİZİ BİTİRDİ, ÜLKE OLARAK BAŞARAMADIK’

Samsun’un en eski manifaturacılarından birisi olan Mustafa Büyükgöze ise toptancılığın yanında üretimin de bittiğini kaydetti. Büyükgöze, “Bu benim baba mesleğimdir. Biz her türlü üretimi yaptık. İplikten kumaş da ürettik, kumaştan ürün de. Samsun’da yaptık bunu. Şuan piyasanın yüzde 80’i ithal ürün. Türkiye olarak tekstili geç bulduk, erken kaybettik. Gördük ki, tekstil üretimi fakir ülke işi. Zengin ülkeler tekstil makinası yapıyorlar. Biz maalesef geri kaldık ve bu trene binemedik. Zengin ülke sadece tekstil makinası değil, boyası ve yan ürün sanayinde de zirvede. Biz ise yokuz. Ayrıca iş gücünde ve maliyetlerde de başarısız olduk. Çin’dir bizi bitiren” şeklinde kaydetti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Dolar tekrar yükselişe geçti: 3,84'ü aştı

Dolar tekrar yükselişe geçti: 3,84'ü aştı Dolar tekrar yükselişe geçti: 3,84'ü aştı. Dolar, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından yükselişe geçerek 3,84'ü aştı.

Dünya devlerinden arka arkaya Türkiye kararı

Dünya devlerinden arka arkaya Türkiye kararı Dünya devlerinden arka arkaya Türkiye kararı. İzmir Kalkınma Ajansınca (İZKA) özel bir yatırım ve tanıtım stratejisi yürütülen Japonya'dan çok sayıda firmanın Avrupa'ya açılan kapı olarak İzmir'i seçtiği belirtildi.

ABD açıkladı, dolar uçuşa geçti

ABD açıkladı, dolar uçuşa geçti ABD açıkladı, dolar uçuşa geçti. FED Başkanı Yellen'in faiz artışlarının daha hızlı yapılması gerektiğini belirten konuşmasının ardından küresel piyasalarda yükselen dolar 3.80 lirayı, euro da 4.05 lirayı aştı.

Otogazın litre fiyatına 5 kuruş zam yapıldı

Otogazın litre fiyatına 5 kuruş zam yapıldı Otogazın litre fiyatına 5 kuruş zam yapıldı. Akaryakıt Dağıtım Şirketleri, otogazın litre fiyatına 5 kuruş zam yaptı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET