• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUNLU ESNAFTAN ACI İTİRAF: TEKSTİL PİYASASI GÜN GEÇTİKÇE GERİLİYOR

Samsunlu esnaftan acı itiraf: Tekstil piyasası gün geçtikçe geriliyor! Bölgenin tekstil toptancılığı alanında faaliyet gösteren Samsunlu esnaf, tekstil piyasasının gün geçtikçe gerilediğini, üretimin bittiğini, toptancılığın ise can çekiştiğini söylüyorlar

03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:06
Samsunlu esnaftan acı itiraf: Tekstil piyasası gün geçtikçe geriliyor

1959 yılından beri tekstil alanında toptancılık yapan Yaşar Balçık ve Mustafa Büyükgöze tekstil piyasasını değerlendirdi. Yapılan açıklamaya göre, tekstil piyasası, özellikle toptancılık gün geçtikçe eriyor. Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulunan Yaşar Balçık, “Ben bu işe Samsun’un ilk tekstilcilerinden birisi olan Bahar Manifatura’ya işçi olarak başlayarak girdim. 2002 yılında ise firmanın ortağı oldum. Neredeyse yarım asırdır bu işi yapıyorum. Geldiğimiz nokta iç açıcı değil. Mesleğimiz her geçen gün daha da yıpranıyor” şeklinde konuştu.

 

‘FABRİKALAR KAPANDI’

Balçık, “Eskiden Türkiye’nin göz bebeği olan Adana’da Tarsus’ta fabrikalar vardı. Bunların tamamı kapandı. Kapanan fabrikaların yerini fasoncular aldı. Fasonculuk tekstilde gerilemeyi, özellikle toptancılıkta gerilemeyi getirdi. Eskiden dükkanımızı açmadan önce, sabah 7 sularında Kavak’tan, Merzifon’dan, Tokat’tan gelen müşterilerimiz olurdu. Dükkanın açılmasını bekler, bizimle birlikte mallarını ayırır memleketlerine dönerlerdi. Tabi şimdi bunlar yok. Devir değişti. Dünya değişiyor. Değiştikçe dinamikler de değişiyor. Fakat gelinen noktada bakıyoruz her şey ithal. Biz ithalata karşı değiliz. Bu da olmalı ama bunun ihracata makul bir oranı olmalıdır. Maalesef ithalatın yanında ihracat neredeyse sıfır seviyesinde. Dolayısıyla bir zamanların tekstil ülkesiyken şimdi ise dışarıdan tekstil alan ülke olduk. Bunun sebebi ise dünyanın hızla değişmesi. Her ülke, farklı farklı sektörlerde yeniden konumlandırılıyor. Bu konumlamada iyi yer tutamıyoruz. Esas sorunumuz bu” dedi.

 

‘GERİLEME ÇOK HIZLI’

Samsun’un en eski manifaturacı ve tekstil toptancılarından biri olan Yaşar Balçık, “Maalesef gerileme gözle görünür hızda. Metre mal dediğimiz ürünlerin pazarı yok denilecek kadar azaldı. Bunun yerine işlenmiş mal piyasaya hakim oldu. Yani üretmeden satış var. Çünkü gelenekler teknolojiye göre şekilleniyor. Eskiden düğün kumaşı vardı. Düğünden önce kumaş alınırdı o kumaştan düğünlükler dikilirdi. Şimdi bırakın düğün kumaşı almayı, eskiden her evde olan dikiş makinası şimdi hiçbir evde yok. Çünkü hazır ürünler var. Tüm bu gelişmelere bir de ticari ahlaksızlıklar da katılınca ticaret gerçekten de yapılmayacak bir hal aldı. Eskiden mal değerinde alınır-satılırdı. Şimdi mal bozdurmalar var. Büyükşehirlerin tezgahlarından çıkan mallar çeşitli nedenlerden dolayı yok fiyatına satılıyor. Dolayısıyla eski ahlak kalmadı. Ben çocuklarımın ticaret yapmasını asla istemiyorum” şeklinde konuştu.

 

 

‘ÇİN BİZİ BİTİRDİ, ÜLKE OLARAK BAŞARAMADIK’

Samsun’un en eski manifaturacılarından birisi olan Mustafa Büyükgöze ise toptancılığın yanında üretimin de bittiğini kaydetti. Büyükgöze, “Bu benim baba mesleğimdir. Biz her türlü üretimi yaptık. İplikten kumaş da ürettik, kumaştan ürün de. Samsun’da yaptık bunu. Şuan piyasanın yüzde 80’i ithal ürün. Türkiye olarak tekstili geç bulduk, erken kaybettik. Gördük ki, tekstil üretimi fakir ülke işi. Zengin ülkeler tekstil makinası yapıyorlar. Biz maalesef geri kaldık ve bu trene binemedik. Zengin ülke sadece tekstil makinası değil, boyası ve yan ürün sanayinde de zirvede. Biz ise yokuz. Ayrıca iş gücünde ve maliyetlerde de başarısız olduk. Çin’dir bizi bitiren” şeklinde kaydetti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

YEDAŞ Genel Müdürü Rıdvan Aktürk TES-İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesi imzaladı

YEDAŞ Genel Müdürü Rıdvan Aktürk TES-İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesi imzaladı YEDAŞ Genel Müdürü Rıdvan Aktürk TES-İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesi imzaladı. YEDAŞ Genel Müdürü Rıdvan Aktürk, TES-İş Sendikası ile 117 maddeden oluşan toplu iş sözleşmesini imzaladı.

TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi yüzde 7 arttı

TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi yüzde 7 arttı TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi yüzde 7 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), açıkladı. Ekonomik güven endeksi yüzde 91,5 oldu.

FETÖ'den aranan Ali Yarkın'ın şirketi Akın Çorap TMSF'ye devredildi

FETÖ'den aranan Ali Yarkın'ın şirketi Akın Çorap TMSF'ye devredildi FETÖ'den aranan Ali Yarkın'ın şirketi Akın Çorap TMSF'ye devredildi. Türkiye'nin en büyük çorap üreticilerinden Akın Çorap, TMSF denetimine geçti. Şirketin kurucusu için FETÖ kapsamında yakalama kararı çıkarılırken, üç oğlu da tutuklanmıştı.

Pegasus, THY'yi 40 milyon TL zarara uğrattı

Pegasus, THY'yi 40 milyon TL zarara uğrattı Pegasus, THY'yi 40 milyon TL zarara uğrattı! Pegasus'un yer yolcu taşıma firması Akmis, THY'nin yolcularını kaptı. THY'nin yer taşıma işlerine başlayamamasını fırsat bilen firma, yolcuları izni olmadığı bölgelere transfer yapıyor.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET