• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUNLU ESNAFTAN ACI İTİRAF: TEKSTİL PİYASASI GÜN GEÇTİKÇE GERİLİYOR

Samsunlu esnaftan acı itiraf: Tekstil piyasası gün geçtikçe geriliyor! Bölgenin tekstil toptancılığı alanında faaliyet gösteren Samsunlu esnaf, tekstil piyasasının gün geçtikçe gerilediğini, üretimin bittiğini, toptancılığın ise can çekiştiğini söylüyorlar

03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:06
Samsunlu esnaftan acı itiraf: Tekstil piyasası gün geçtikçe geriliyor

1959 yılından beri tekstil alanında toptancılık yapan Yaşar Balçık ve Mustafa Büyükgöze tekstil piyasasını değerlendirdi. Yapılan açıklamaya göre, tekstil piyasası, özellikle toptancılık gün geçtikçe eriyor. Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulunan Yaşar Balçık, “Ben bu işe Samsun’un ilk tekstilcilerinden birisi olan Bahar Manifatura’ya işçi olarak başlayarak girdim. 2002 yılında ise firmanın ortağı oldum. Neredeyse yarım asırdır bu işi yapıyorum. Geldiğimiz nokta iç açıcı değil. Mesleğimiz her geçen gün daha da yıpranıyor” şeklinde konuştu.

 

‘FABRİKALAR KAPANDI’

Balçık, “Eskiden Türkiye’nin göz bebeği olan Adana’da Tarsus’ta fabrikalar vardı. Bunların tamamı kapandı. Kapanan fabrikaların yerini fasoncular aldı. Fasonculuk tekstilde gerilemeyi, özellikle toptancılıkta gerilemeyi getirdi. Eskiden dükkanımızı açmadan önce, sabah 7 sularında Kavak’tan, Merzifon’dan, Tokat’tan gelen müşterilerimiz olurdu. Dükkanın açılmasını bekler, bizimle birlikte mallarını ayırır memleketlerine dönerlerdi. Tabi şimdi bunlar yok. Devir değişti. Dünya değişiyor. Değiştikçe dinamikler de değişiyor. Fakat gelinen noktada bakıyoruz her şey ithal. Biz ithalata karşı değiliz. Bu da olmalı ama bunun ihracata makul bir oranı olmalıdır. Maalesef ithalatın yanında ihracat neredeyse sıfır seviyesinde. Dolayısıyla bir zamanların tekstil ülkesiyken şimdi ise dışarıdan tekstil alan ülke olduk. Bunun sebebi ise dünyanın hızla değişmesi. Her ülke, farklı farklı sektörlerde yeniden konumlandırılıyor. Bu konumlamada iyi yer tutamıyoruz. Esas sorunumuz bu” dedi.

 

‘GERİLEME ÇOK HIZLI’

Samsun’un en eski manifaturacı ve tekstil toptancılarından biri olan Yaşar Balçık, “Maalesef gerileme gözle görünür hızda. Metre mal dediğimiz ürünlerin pazarı yok denilecek kadar azaldı. Bunun yerine işlenmiş mal piyasaya hakim oldu. Yani üretmeden satış var. Çünkü gelenekler teknolojiye göre şekilleniyor. Eskiden düğün kumaşı vardı. Düğünden önce kumaş alınırdı o kumaştan düğünlükler dikilirdi. Şimdi bırakın düğün kumaşı almayı, eskiden her evde olan dikiş makinası şimdi hiçbir evde yok. Çünkü hazır ürünler var. Tüm bu gelişmelere bir de ticari ahlaksızlıklar da katılınca ticaret gerçekten de yapılmayacak bir hal aldı. Eskiden mal değerinde alınır-satılırdı. Şimdi mal bozdurmalar var. Büyükşehirlerin tezgahlarından çıkan mallar çeşitli nedenlerden dolayı yok fiyatına satılıyor. Dolayısıyla eski ahlak kalmadı. Ben çocuklarımın ticaret yapmasını asla istemiyorum” şeklinde konuştu.

 

 

‘ÇİN BİZİ BİTİRDİ, ÜLKE OLARAK BAŞARAMADIK’

Samsun’un en eski manifaturacılarından birisi olan Mustafa Büyükgöze ise toptancılığın yanında üretimin de bittiğini kaydetti. Büyükgöze, “Bu benim baba mesleğimdir. Biz her türlü üretimi yaptık. İplikten kumaş da ürettik, kumaştan ürün de. Samsun’da yaptık bunu. Şuan piyasanın yüzde 80’i ithal ürün. Türkiye olarak tekstili geç bulduk, erken kaybettik. Gördük ki, tekstil üretimi fakir ülke işi. Zengin ülkeler tekstil makinası yapıyorlar. Biz maalesef geri kaldık ve bu trene binemedik. Zengin ülke sadece tekstil makinası değil, boyası ve yan ürün sanayinde de zirvede. Biz ise yokuz. Ayrıca iş gücünde ve maliyetlerde de başarısız olduk. Çin’dir bizi bitiren” şeklinde kaydetti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor

Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor. Sigortalı olmayan ev kadınları emekli olacak. Sigortalı olmayan ev kadınlarının emekli olabilmesi için Meclis'e kanun teklifi verildi. Teklif yasalaşırsa, evliliklerinde en az 25 yılını tamamlayan kadınlar emekli olacak.

Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi

Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi. Motorinin litre fiyatında, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 7 kuruş indirim yapıldı.

Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor

Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor. 500 yatırımcı İstanbul'da buluştu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gelen yatırımcılara seslendi. 2017'de Türkiye'ye gelecek yatırımın 70 milyar dolara ulaşması bekleniyor

ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği

ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği. Kısa adı ASKON olan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Samsun Şubesi KOSGEB ile Girişimcilik Eğitim Kursu Protokolü imzaladı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET