• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUNLU ESNAFTAN ACI İTİRAF: TEKSTİL PİYASASI GÜN GEÇTİKÇE GERİLİYOR

Samsunlu esnaftan acı itiraf: Tekstil piyasası gün geçtikçe geriliyor! Bölgenin tekstil toptancılığı alanında faaliyet gösteren Samsunlu esnaf, tekstil piyasasının gün geçtikçe gerilediğini, üretimin bittiğini, toptancılığın ise can çekiştiğini söylüyorlar

03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:06
Samsunlu esnaftan acı itiraf: Tekstil piyasası gün geçtikçe geriliyor

1959 yılından beri tekstil alanında toptancılık yapan Yaşar Balçık ve Mustafa Büyükgöze tekstil piyasasını değerlendirdi. Yapılan açıklamaya göre, tekstil piyasası, özellikle toptancılık gün geçtikçe eriyor. Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulunan Yaşar Balçık, “Ben bu işe Samsun’un ilk tekstilcilerinden birisi olan Bahar Manifatura’ya işçi olarak başlayarak girdim. 2002 yılında ise firmanın ortağı oldum. Neredeyse yarım asırdır bu işi yapıyorum. Geldiğimiz nokta iç açıcı değil. Mesleğimiz her geçen gün daha da yıpranıyor” şeklinde konuştu.

 

‘FABRİKALAR KAPANDI’

Balçık, “Eskiden Türkiye’nin göz bebeği olan Adana’da Tarsus’ta fabrikalar vardı. Bunların tamamı kapandı. Kapanan fabrikaların yerini fasoncular aldı. Fasonculuk tekstilde gerilemeyi, özellikle toptancılıkta gerilemeyi getirdi. Eskiden dükkanımızı açmadan önce, sabah 7 sularında Kavak’tan, Merzifon’dan, Tokat’tan gelen müşterilerimiz olurdu. Dükkanın açılmasını bekler, bizimle birlikte mallarını ayırır memleketlerine dönerlerdi. Tabi şimdi bunlar yok. Devir değişti. Dünya değişiyor. Değiştikçe dinamikler de değişiyor. Fakat gelinen noktada bakıyoruz her şey ithal. Biz ithalata karşı değiliz. Bu da olmalı ama bunun ihracata makul bir oranı olmalıdır. Maalesef ithalatın yanında ihracat neredeyse sıfır seviyesinde. Dolayısıyla bir zamanların tekstil ülkesiyken şimdi ise dışarıdan tekstil alan ülke olduk. Bunun sebebi ise dünyanın hızla değişmesi. Her ülke, farklı farklı sektörlerde yeniden konumlandırılıyor. Bu konumlamada iyi yer tutamıyoruz. Esas sorunumuz bu” dedi.

 

‘GERİLEME ÇOK HIZLI’

Samsun’un en eski manifaturacı ve tekstil toptancılarından biri olan Yaşar Balçık, “Maalesef gerileme gözle görünür hızda. Metre mal dediğimiz ürünlerin pazarı yok denilecek kadar azaldı. Bunun yerine işlenmiş mal piyasaya hakim oldu. Yani üretmeden satış var. Çünkü gelenekler teknolojiye göre şekilleniyor. Eskiden düğün kumaşı vardı. Düğünden önce kumaş alınırdı o kumaştan düğünlükler dikilirdi. Şimdi bırakın düğün kumaşı almayı, eskiden her evde olan dikiş makinası şimdi hiçbir evde yok. Çünkü hazır ürünler var. Tüm bu gelişmelere bir de ticari ahlaksızlıklar da katılınca ticaret gerçekten de yapılmayacak bir hal aldı. Eskiden mal değerinde alınır-satılırdı. Şimdi mal bozdurmalar var. Büyükşehirlerin tezgahlarından çıkan mallar çeşitli nedenlerden dolayı yok fiyatına satılıyor. Dolayısıyla eski ahlak kalmadı. Ben çocuklarımın ticaret yapmasını asla istemiyorum” şeklinde konuştu.

 

 

‘ÇİN BİZİ BİTİRDİ, ÜLKE OLARAK BAŞARAMADIK’

Samsun’un en eski manifaturacılarından birisi olan Mustafa Büyükgöze ise toptancılığın yanında üretimin de bittiğini kaydetti. Büyükgöze, “Bu benim baba mesleğimdir. Biz her türlü üretimi yaptık. İplikten kumaş da ürettik, kumaştan ürün de. Samsun’da yaptık bunu. Şuan piyasanın yüzde 80’i ithal ürün. Türkiye olarak tekstili geç bulduk, erken kaybettik. Gördük ki, tekstil üretimi fakir ülke işi. Zengin ülkeler tekstil makinası yapıyorlar. Biz maalesef geri kaldık ve bu trene binemedik. Zengin ülke sadece tekstil makinası değil, boyası ve yan ürün sanayinde de zirvede. Biz ise yokuz. Ayrıca iş gücünde ve maliyetlerde de başarısız olduk. Çin’dir bizi bitiren” şeklinde kaydetti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Samsun'da kaç kümes hayvanı var

Samsun'da kaç kümes hayvanı var Samsun'da kaç kümes hayvanı var. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Samsun'da toplam 4 milyon 496 bin 834 kümes hayvanın bulunduğu öğrenildi.

Samsun'da esnaf odasından kredi çeken Seher Ekmekçi mobilya işinin patronu oldu

Samsun'da esnaf odasından kredi çeken Seher Ekmekçi mobilya işinin patronu oldu Samsun'da esnaf odasından kredi çeken Seher Ekmekçi mobilya işinin patronu oldu. Samsun’da iki çocuk annesi Seher Ekmekçi, Atakum Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nden çektiği kredi ile mobilya işinin patronu oldu.

Kredi kartı alırken bunlara dikkat edin

Kredi kartı alırken bunlara dikkat edin Kredi kartı alırken bunlara dikkat edin! Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kredi kartlarına limitin aylık gelirin dört katıyla sınırlandırılmasını Tüketicileri Koruma Derneği Genel Sekreteri Halil Çamalan ve Gelişim Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Akkaya değerlendirdi.

Karadeniz, Arapları etkiledi: Yeni Dubai kuruluyor

Karadeniz, Arapları etkiledi: Yeni Dubai kuruluyor Karadeniz, Arapları etkiledi: Yeni Dubai kuruluyor! Batının uygulamaları Arap sermayesini yeni arayışa itti. Türkiye de, özellikle Karadeniz'e yatırımlarını arttıran Araplar'ı cezbetmek için 'finans merkezi' projesi için gaza bastı.

KÖŞE YAZARLARI