• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUNLU İŞADAMLARI RUSYA'YA CHARTER UÇUŞLARI İSTİYOR

Samsunlu işadamları Rusya'ya charter uçuşları istiyor! Rusya’nın charter uçuşlarına onay vermesinin ardından iş dünyası kolları sıvarken, Samsunlu işadamları ise bu fırsatın biran evvel değerlendirilmesi gerektiğini ifade ettiler

31 Ağustos 2016 Çarşamba 10:03
Samsunlu işadamları Rusya'ya charter uçuşları istiyor

Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından ihracatta büyük kayıp yaşayan Samsun’da, ikili ilişkilerin tekrardan düzelmesi ile ihracatın eski seviyeye geleceği umut ediliyor. Rusya’ya açılan kapı olan Samsun Limanı’nın eski hareketliliğini yakalayacağı kaydedilirken, işadamları bu fırsatı daha iyi değerlendirmek için kolları sıvadı. Samsunport Limanı krizin ardından adeta gemi park alanına dönmüş ve çok sayıda gemi ihracat yapamadığından dolayı liman çevresinde beklemeye geçmişti. İhracat şirketleri ise yaşanan krizin ardından başka pazarlara yönelmişti. Üretilen birçok yaş sebze ve meyve, iç piyasada tüketilmeye çalışılırken dış pazar konusunda da sıkıntıların yaşandığı ifade edilmişti. Rusya ile ilişkilerin tekrardan düzelmesi ise hem iş dünyasını hem de çiftçiyi mutlu etti. Özellikle ihracat yapan şirketler düzelen ilişkilerin ardından yeni ihracatlar yapmak üzere çalışmaya başladılar.

 

ÖZDEN: İVEDİ OLMALIYIZ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Karadeniz Genç İşadamları Federasyon Başkanı Levent Özden,“Rusya bizim için önemli bir Pazar. Samsun’a yakınlığı ve konumu ile Samsun için önemli bir avantaj. Bu zamana kadar yaşanan siyasi konjektördeki dalgalanmalar ve son yaşanan uçak krizinden dolayı charter uçuşları ertelenmişti. Rusya ile ilişkilerimiz düzeltilerek bu uçuşların tekrardan hayata geçirilmesi iş dünyası için olumlu bir gelişmedir. Bundan sonra ivedi bir şekilde harekete geçerek bu uçuşlar için adım atmalıyız. Rusya ile Türkiye tarih boyunca ticaret yapmış iki ülkedir. Beraber çok işler yaptık. Rusya’daki büyük pazardan bu uçuşların önemi büyüktür. Bizler de genç işadamları olarak bu uçuşların hayata geçmesi için elimizden gelen desteği vermeye hazırız” dedi.

 

OKUDAN: 360 MİLYON DOLARLIK KAYIP

Anadolu İş Adamları Derneği Samsun Şube Başkanı Furkan Okudan ise, “Uçak krizinden sonraki ilk 6 aylık dönemde Samsun’un Rusya ticaretinden yaşadığı kaybının 360 milyon dolar olduğu ifade ediliyor. Bu çok ciddi bir kayıp. Rusya ile tekrar barışın sağlanması ve eski anlaşmaların tekrar hayata geçiriliyor olması Samsun ve Türkiye ekonomisinde ciddi bir düzelmeye işarettir. 15 Temmuz kalkışmasının ardından Amerika ile aramızda serin rüzgarlar eserken Rusya ile ilişkilerimiz hızlı bir şekilde düzeldiği gibi bizimle olan bağlarımızı güçlendirmek adına normalde bir alıyorsa 5 alacağı gerçeği de var. Samsun’daki üretici ve sanayici arkadaşların girişkenliği ile ciddi bir pazara hakim olma imkanımız var. Samsun’da 40’a yakın farklı sektörde üretim yapan ve ihracat yapan çok sayıda şirket var. Bu şirketler aracılığı ile Rusya pazarına ciddi manada ihracat yapmamız demek Samsun’un çiftçisinin ve küçük esnafının da kazancına olacaktır. Önemli olan sanayicimize bu pazara ulaşmak için gerekli imkanı vermektir. Rusya ile aramızda sadece bir deniz var ve her iki ülkede de ticaretin yapılması için nitelikli limanlar mevcut. Bu girişimler sonuç vererek ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Bir şehrin büyümesi ürettiği nitelikli ürünlerle ve kazandırdığı katma değerle olur. Şehrimizin işadamları ne kadar çok üretim yapar ve dış pazara ihracat yaparsa o kadar çok katma değer gelir ve şehrimiz de aynı oranda büyür ve gelişmiş şehirler arasında her zaman bir adım öne geçer” diye konuştu.

SAR: TÜM PİYASALARI HEYECAN SARDI

MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Selim Sar da, “Dünyamız uzun bir geçiş sürecinden geçmektedir. Bölgesel ilişkiler ve yeni kurulan birliklerin yanı sıra, birbirinden uzaklaşan ve birbirine karşı yeni mevkiler alan ülkelerden dolayı ülkemiz de ciddi manada etkilenmektedir. Bölgemizde yaşanan kargaşalık, iç çatışmalar ve savaş hali ülkemizin hedeflerine de sekte vurmaktadır. Bu süreç içerisinde yapılan planlar ve hedeflerde sapmalar görülecektir. Bu gayet normaldir. Rusya ile ilişkilerimizde bu bağlamda değerlendirildiğinde kısa süre de olsa bir gerileme evresine girmiş, adeta türbülans yaşanmıştır. Uçak krizi bize iki ülkenin ilişkilerinde oluşabilecek kırılganlık noktalarını da test etmemizi sağlamıştır. Bu anlamda kısa sürede oluşan tahribatların atlatılması ve ilişkilerin yeni bir raya oturtulması bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Ticari münasebetlerin, siyasi ve kültürel yakınlaşmayla doğru orantılı olduğunun bir göstergesi olan bu süreçte, son bir ayda iki ülke yetkililerinin en üst düzeyde sağlamış oldukları sıcak hava sayesinde Rusya cephesi charter uçuşlarının tekrar başlamasını açan yasayı onaylamıştır. Bu onay, turizm alanında faaliyet gösteren firmalar başta olmak üzere, yan sektörler dahil tüm piyasaya ayrı bir heyecan katmıştır. Ülkemize son yıllarda ciddi rakamları bulan Rus turistlerin ziyareti son 9 ayda yüzde 90’ın üzerinde düşüş yaşamıştır. Bayram öncesinde açılan charter seferler sayesinde sezon bitmeden de olsa gelecek olan Rus turistlerin ekonomimize katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu yeni kazanılan ivmenin hızını kaybetmeden enerjiden sanayiye, tarımdan ticarete tüm sahalara yansıtılarak 2023 hedefleri ve sonrası için ikili münasebetlerimize katkı sağlayacak boyutlarıyla devam ettirilmesi en büyük arzumuzdur. MÜSİAD olarak bu sürece en önde katkı vermeyi arzulayan sivil toplum kuruluşuyuz. Rusya ile ekonomik ilişkilerimizi geliştirme noktasında etki edeceğini düşündüğümüz Rusya şubemizin açılışını ileriki aylarda yapacağız. Samsun ile Novorossiysk şehirleri arasındaki kriz öncesi süreçteki yakınlaşmanın hız kazanarak devam etmesini destekleyeceğiz, en kısa zamanda da iki şehir arasındaki charter seferlerinin açılacağını umut ediyoruz. Bu noktada gereken katkıyı da sağlayacağız. İkili ilişkileri geliştirme noktasında önümüzdeki yıl Samsun’a Rusya’dan getireceğimiz iş adamı heyetini şehrimizdeki muhataplarıyla buluşturmayı planlamaktayız. Tek arzumuz bölgesinin iki güçlü devletinin, zor dönemden geçen dünyamızda ekonomik ilişkilerini artırarak devam ettirmesidir”şeklinde konuştu.

 

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor

Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor Sigortalı olmayan ev kadınlarına emeklilik yolu açılıyor. Sigortalı olmayan ev kadınları emekli olacak. Sigortalı olmayan ev kadınlarının emekli olabilmesi için Meclis'e kanun teklifi verildi. Teklif yasalaşırsa, evliliklerinde en az 25 yılını tamamlayan kadınlar emekli olacak.

Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi

Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi Milyonlara araç sahibine müjde! Beklenen indirim geldi. Motorinin litre fiyatında, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 7 kuruş indirim yapıldı.

Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor

Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor Türkiye'ye 70 milyar dolar geliyor. 500 yatırımcı İstanbul'da buluştu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gelen yatırımcılara seslendi. 2017'de Türkiye'ye gelecek yatırımın 70 milyar dolara ulaşması bekleniyor

ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği

ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği ASKON Samsun Şubesi'ndan KOSGEB işbirliği. Kısa adı ASKON olan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Samsun Şubesi KOSGEB ile Girişimcilik Eğitim Kursu Protokolü imzaladı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET