• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ŞANLIURFA'DA GIDA SEKTÖRÜ GELİŞMEKTE

Şanlıurfa iş olanakları açısından oldukça geniş bir portföyde incelenebilir. Şehir tarımsal, turizm, sanayi, kurumsal ve özel sektörde aktif olarak hizmet vermektedir.

02 Aralık 2015 Çarşamba 17:07
Şanlıurfa'da gıda sektörü gelişmekte

Şanlıurfa iş olanakları açısından oldukça geniş bir portföyde incelenebilir. Şehir tarımsal, turizm, sanayi, kurumsal ve özel sektörde aktif olarak hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra gıda sektöründe oldukça gelişmiştir. Anlık tüketim üzerine kurulan sektör oldukça hızlı büyüyerek geniş çaplı bir iş istihdamına yol açmaktadır.

 

Tabii bu noktada turizmin etkisi azımsanmayacak kadar büyüktür. Mutfağıyla büyük bir turist kesimine hitap eden Şanlıurfa, bu pazarı çok iyi değerlendirmektedir. Dolayısıyla burada aşçı, servis görevlileri ve yeme içme sektörü ile ilgili birçok iş olanağıyla karşılaşabilirsiniz. Turizmin getirdiği etki ile gıda sektörü beslenip gelişmektedir. Birçok ilden bu alanlarda çalışmak personel takviyesi yapıldığı aşikârdır.Turizm yönünün bu denli gelişmiş olmasının en büyük sebebi ski ve tarihi bir şehir olmasının verdiği avantajdır. Turizmin gelişmesi sayesindeŞanlıurfa'da karşınıza en sık çıkacak iş ilanlarıturizme dayalı işler olmuştur. Zira tur rehberleri, turizm firmaları ve tarih bilen tercümanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Arkeolojik anlamda yapılan çalışmalar sayesinde arkeolog ve arkeoloji elemanları da şehirde kolaylıkla iş bulabilme imkânına sahiptir. Sadece mutfağı ile değerlendirildiğinde bile büyük bir kesimin damak tadına hitap ettiğinden kendi sektörünü kendi oluşturmuştur.


Yeni bir büyükşehir olması sebebiyle kurumsal olarakgelişim aşamasındadır. Memuriyete büyük bir payın ayrılmasına rağmen şehir içinden talep çok azdır. Bu nedenle şehir dışından çok sayıda memur devlet kurumlarında kamusal görevlere atanmaktadır. Şanlıurfa’da sanayi ne yazık ki çok gelişmiş değildir. Fabrikasyon anlamında da zayıftır. Şehir tarıma ve hayvancılığa dayandığı için mevsimlik işçi ihtiyacıyla  Tarımsal anlamda işçilere de ihtiyacı olduğu gibi ziraat mühendisliği ve diğer üst düzey iş pozisyonlarına da ihtiyaç duyulmaktadır. Madencilikte en az tarım kadar gelişmiştir. Şanlıurfa’da madencilik sektöründe çalışan büyük firmaların işletmeleri bulunmaktadır. Maden işçilerine ve maden mühendislerine en büyük istihdam kaynaklarından birisini sunan şehir bu sayede alternatiflerini arttırmıştır. Şanlıurfa iş fırsatlarıdediğimiz zaman karşımıza birçok seçenek çıkmaktadır.

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Samsun'un 2017 Nisan ayı ihracat rakamı belli oldu

Samsun'un 2017 Nisan ayı ihracat rakamı belli oldu Samsun'un 2017 Nisan ayı ihracat rakamı belli oldu. Samsun'da, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin açıkladığı 2017 Nisan ayı verilerine göre 31 milyon 965 bin 18 TL'lik ihracat yapıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi 738 üreticiye ana arı çiftleşme kovanı dağıttı

Samsun Büyükşehir Belediyesi 738 üreticiye ana arı çiftleşme kovanı dağıttı Samsun Büyükşehir Belediyesi 738 üreticiye ana arı çiftleşme kovanı dağıttı. Samsun Büyükşehir Belediyesi kırsal ekonominin canlanması için 738 üreticiye bin 476 adet ana arı çiftleşme kovanı dağıttı. 

Tozlu Giyim yeni sezon indirimli ürünler

Tozlu Giyim yeni sezon indirimli ürünler Tozlu Giyim yeni sezon indirimli ürünler. tozlu.com bahar ve yaz sezonu indirimli ürünler. Tozlu Giyim, Diesre kadın giyim, erkek giyim, tesettür indirimli kampanyalar, yeni sezon ürünler..

Türkiye'nin en beğenilen 10 şirketi açıklandı

Türkiye'nin en beğenilen 10 şirketi açıklandı Capital’in bu yıl 15’incisini yayınladığı ‘Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri’ araştırmasında ilk sıra değişti. Geçen yıl ikincilik koltuğunda olan Koç Holding, Turkcell’i yerinden ederek bu yıl zirveye yerleşti. Koç’u sırasıyla Turkcell ve Arçelik izledi.

KÖŞE YAZARLARI