• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ SAMSUN'DA MASAYA YATIRILACAK

15 Temmuz Darbe Girişimi Samsun'da masaya yatırılacak! 15 Temmuz darbe girişiminin ardından toplumda yaşanan sosyolojik olaylar hakkında kapsamlı bir çalışma yapılacak. Samsun Dost Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen çalışma, darbenin hem suçlularını, hem de sosyolojik etkilerini toplumla paylaşacak

26 Eylül 2016 Pazartesi 10:29
15 Temmuz Darbe Girişimi Samsun'da masaya yatırılacak

2005 yılında İHH ortaklığı ile kurulduklarını ve 2005’ten beri sadece dini alanda değil, toplumun eğitim, öğretim, sosyolojik tüm konuları hakkında Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler ortaklığı ile sayısız çalışma yaptıklarını kaydeden Dost Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Hüseyin Mutlu, “Derneğimiz 2005 yılında İHH gibi uluslararası bir ortaklık neticesinde kuruldu. Kuruluş yerimiz ve merkezimiz Samsun’dur. 2005 yılından beri Samsun’da tüm sivil toplum kuruluşları ve bazı kamu kurumları ile ortaklaşa sayısız projeler başlattık ve bitirdik. Projelerimiz ve çalışmalarımız sadece dini alanlarda değil. Esnafımız için de dertlendik, öğretmenimiz için de. İnsanlarımız bu tip oluşumları sadece dini merkezli düşünüyorlar. Fakat biz de bu durum böyle değil. Matematikten kimyaya, sosyolojiden, esnafa, tüm kesime yönelik çalışma ve projelerimiz oldu. Sadece din alanında değil, diğer alanlarda yapılan çalışmaların pozitif etkilerini gördük ve görmeye de devam ediyoruz. Bu bizim en büyük gurur kaynağımızdır” dedi.

 

‘HİÇ REKLAM YAPMADIK, YAPMAYACAĞIZ’

Derneklerinin halis bir şekilde sadece toplum yararına ve milletin tüm ideolojilerine dayalı olduğunu vurgulayan Mutlu, bugüne kadar reklam yapmadıklarını ve yapmayacaklarını söylerken, “Bakınız, her ne adar dini bir motif üzerine kurulmuş olsak da, bu toplumda yaşayan sağcı da solcu da bizim insanımızdır. Hatta bırakın sağcı ve solcuyu, inanan da bizim, inanmayan da. Bu anlamda asla ve asla bir ayrımcılığımız ve ötekileştirmemiz yoktur. Bizimle bir şekilde tanışan herkes bunu bilir. Üstelik biz bunu reklamla da yapmadık. İstedik ki, biz yapalım insanımız bunu yaşasın ve görsün. Öyle de oldu. Şuan bin kişi üzerinde sahada aktif gönüllümüz var. Bu gönüllülerimiz hiçbir menfaat gözetmeden toplum yararına çalışıyorlar. Yani dernekçiliğin amacına uygun işler yapıyoruz. Herhangi bir ticari veya üye sayımız artsın gibi bir kaygımız yok. Keza gönüllülerimizin de böyle bir kaygısı yok. İnsanlar bu güzel millete temas ettikçe daha da huzurlu, daha da istekli faaliyet gerçekleştiriyorlar” dedi.

 

‘HER PROJEDE AB VEYA BM YOK’

Projelerin finansmanları hakkında konuşan Dostder Başkanı Mutlu, “AB ve BM ile bugüne kadar birçok projede beraber çalıştık. Onların önerdiği fakat toplumumuzun dokusuna uygun görmediğimiz projelerde de sadece kendimiz boy gösterdik. Tabi AB ve BM çok önemli projelerde bize yol arkadaşlığı yapmıştır. Bunu inkar edemeyiz. Kurumsal anlamda hala temaslarımız var. Mesela önümüzdeki günlerde Samsun’a gelecek olan bir yurtdışı heyeti bazı kamu kurumları dışında bize de ziyarette bulunacaklar” dedi.

 

 

‘FETÖ’NÜN YILLARDIR KARŞISINDAYIZ’

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonrasında ve öncesinde de FETÖ ile bazı konularda adli süreçleri olduğunu ve hukuksuz dinlemeler gibi durumlara maruz kaldıklarını kaydeden Mutlu, “Bu hain ve halk düşmanı yapı çok daha evvel bizimle de uğraştı. Bize de haksız hukuksuz günler yaşattı. Bizim FETÖ ile mahkemelerimiz devam etmektedir. Biz tüm cemaatlere mesafeliyiz. Bu cemaatlerin hepsi kötü bir yapıdır demek değildir. Böyle anlaşılmasını istemem. Fakat tüm cemaatler kuruluş amaçlarında da olduğu gibi insan odaklı, insan yararına çalışmalıdır. Aksi hainliktir” dedi.

 

‘AMACIMIZ SADECE DİN DEĞİL’

Kuruluş amaç ve faaliyetlerinin dini konularla kısıtlamanın yanlış olacağını vurgulayan Mutlu,“Derneğimiz adeta bir kampus, bir eğitim ilim irfan yuvasıdır. Üniversitemizden çok sayıda akademisyen hocalarımız derneğimizde popüler bilimlerle ilgili dersler vermektedir. Keza Mehmet Okuyan hocamız da iki haftada bir derneğimizde seminer vermektedir. Sadece öğretim değil, diğer sosyal faaliyetlerde de varız. Günün ve çağın tüm gelişmelerini yakından takip ediyoruz, çağın derneği olmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Tüm projelerimizi bunun üzerine kuruyoruz” şeklinde konuştu.

 

‘15 TEMMUZ’U MASAYA YATIRACAĞIZ’

15 Temmuz hain girişiminin en kapsamlı biçimde gerek toplumsal, gerekse sosyolojik anlamda inceleyerek çalışma yürüteceklerini kaydeden Mutlu, “Tarih bize göstermiştir ki, suçu olmadığı halde her darbenin mağdurları, ezilenleri vardır ve olmuştur. 15 Temmuz hainliğinin ardından da elbette mağdurlar olacak, belki de gerçek suçlular gizlenmeye çalışacaklardır. İşte bu noktada tüm sivil toplum kuruluşlarına söz hakkı düşmektedir. Biz bu darbenin tüm dinamikleriyle ele alınıp sosyolojik etkilerini projelendireceğiz. Bu Dostder olarak elbette asli ödevimizdir” şeklinde kaydetti.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret Samsunspor Kulüp Başkanı İ.Erkurt Tutu, Başkan Yardımcısı Ömer Çoruh, Başkan Yardımcısı Rüştü Araboğlu, Futbol Şube Sorumlusu Metin Ateş, Muhasip Üye Ömür Tekin, MÜSİAD Samsun Şubesi Başkanı Haluk Tan ve yönetim kuruluna hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı. Ülkü Ocakları Samsun İl Başkanlığı tarafından, İlkadım ilçesinde Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi Hizmete Girdi.  

Şuan saat kaç: Saatler ileri mi alındı: Cep telefonları neden saat değişikliği yaptı

Şuan saat kaç: Saatler ileri mi alındı: Cep telefonları neden saat değişikliği yaptı Şuan saat kaç: Saatler ileri mi alındı: Cep telefonları neden saat değişikliği yaptı. Türkiye'de saat kaç sorusu bugün gündem oldu. Avrupa gece yarısından itibaren yaz saati uygulamasına geçti. Android telefonlar ise saatleri otomatik olarak ileri aldı. Peki şuan saat kaç, Türkiye'de şuan saat kaç..

Suat Kılıç Samsun'un Bafra ilçesinde şehitleri andı

Suat Kılıç Samsun'un Bafra ilçesinde şehitleri andı Eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Samsun'un Bafra ilçesinde şehitler için düzenlenen mevlüt programına katıldı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET