• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

DENİZ GEZMİŞ'İN SAMSUN YÜRÜYÜŞÜ

68 kuşağının devrimci liderlerinden olan Deniz Gezmiş, 10 Kasım 1968 yılında ise Samsun'a gelerek 'Tam Bağımsız Türkiye İçin Mustafa Kemal Yürüyüşü'ne katılmıştı.  

06 Mayıs 2017 Cumartesi 15:56
Deniz Gezmiş'in Samsun Yürüyüşü

Bugün 6 Mayıs.. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'in idam edilişinin üzerinden tam 45 yıl geçti. Deniz Gezmiş ve arkadaşları idam edilişlerinin yıl dönümü olan 6 Mayıs'ta anılıyor.

 

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 6 Mayıs 1972 yılında idam edilmişti. 68 kuşağının devrimci liderlerinden olan Deniz Gezmiş, 10 Kasım 1968 yılında ise Samsun'a gelerek 'Tam Bağımsız Türkiye İçin Mustafa Kemal Yürüyüşü'ne katılmıştı.  


Deniz Gezmiş ile birlikte Samsun'dan Ankara'ya Anıtkabir'e yapılacak yürüyüşte o dönem Cihan Alptekin, Hüseyin Cevahir, Doğu Perinçek, Mustafa İlker Gürkan, Cengiz Çandar, Mustafa Lütfü Kıyıcı, Eyüp Neşat Yıldırım, Deniz Çamlıbel, Kazım Kolcuoğlu, Bozkurt Nuhoğlu, Oral Çalışlar, Orhan Kotan, Atilla Sarp, Mustafa Zülkadiroğlu, Timur Erkman, Özgün Nas, Demir Küçükaydın, Selahattin Okur, Mustafa Karşılayan, Mehmet Mehdi Beşpınar, Cevat Ercişli, Hüseyin Karslı, Feridun Şakar, Şekip Mermut, Ali Askeri, İskender Odabaşoğlu, Zülküf Şahin, Toygun Eraslan, Nazif Önal, Önder aktosun, Muzaffer köklü ve Kadir Kaplan gibi isimlerde bulunuyordu.


1968 kuşağının devrimci önderlerinden olan Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının Samsun'dan yaptığı Ankara yürüyüşü tamamlandığında ise Anıtkabir'de bulunan şeref defterine şu satırlar yazılmıştı, "Büyük  önder Amerikan emperyalizmine karşı ikinci Milli Kurtuluş Savaşımızda izindeyiz. Milli Kurtuluş savaşımız yok edilemez. Onu yok etmek için bütün Türk milletini yok etmek gerekir. Tam Bağımsız Türkiye için Mustafa Kemal yürüyüşçüleri."

 

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde bulunan Leylek TOKİ ziyaretçi akınına uğruyor

Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde bulunan Leylek TOKİ ziyaretçi akınına uğruyor Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde bulunan Leylek TOKİ ziyaretçi akınına uğruyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Göçmen Leylekler Konaklama Merkezi (Leylek TOKİ), ziyaretçi akınına uğruyor. 

Erdem Erol Görele Belediyesi çalışanlarına memnuniyet eğitimi verdi

Erdem Erol Görele Belediyesi çalışanlarına memnuniyet eğitimi verdi Erdem Erol Görele Belediyesi çalışanlarına memnuniyet eğitimi verdi. Samsun'da tanınan gazeteci Erdem Erol, ERMED Eğitim ve Danışmanlık hizmetleri kapsamında Görele Belediyesi personeline Müşteri hemşehri memnuniyeti eğitimi verdi.

Samsun'un İlkadım İlçesinde 30 yıllık Unkapanı Kültür Merkezi yıkılacak

Samsun'un İlkadım İlçesinde 30 yıllık Unkapanı Kültür Merkezi yıkılacak Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan 30 yıllık Unkapanı Kültür Merkezi binası  yıkılarak ticaret ve alış veriş merkezi ile birlikte kültür merkezi, otopark ve spor salonlarının bulunduğu bir tesis haline dönüştürülecek. 

Samsun'da hayatını kaybeden özel harekat polisi Emre Bağcı son yolculuğuna uğurlandı

Samsun'da hayatını kaybeden özel harekat polisi Emre Bağcı son yolculuğuna uğurlandı Samsun'un Atakum ilçesi Denizevleri mahallesinde Simit Center'a giren otomobilin çarptığı özel harekat polisi Emre Bağcı, son yolculuğuna uğurlandı.

KÖŞE YAZARLARI