• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

EHLİYET SINAVI 2016-2017 SINAV TARİHLERİ: EHLİYET SINAVINA HAZIRLIK SORULARI

Ehliyet sınavı 2016-2017 sınav tarihleri: Ehliyet sınavına hazırlık soruları. Ehliyet- direksiyon sınavı 8 Ekim 2016 günü gerçekleştirilecek. Ehliyet sınavında hangi sorular çıkacak. 8 Ekim 2016 ehliyet sınavına hazırlık soruları

02 Ekim 2016 Pazar 13:37
Ehliyet sınavı 2016-2017 sınav tarihleri: Ehliyet sınavına hazırlık soruları

Ehliyet sınavı 2016-2017 sınav tarihleri: Ehliyet sınavına hazırlık soruları. Ehliyet- direksiyon sınavı 8 Ekim 2016 günü gerçekleştirilecek. Ehliyet sınavında hangi sorular çıkacak. 8 Ekim 2016 ehliyet sınavına hazırlık soruları

 

Ehliyet almak isteyen binlerce vatandaşın merak ettiği ehliyet sınavı ne zaman sorusu MEB tarafından açıklığa kavuşturuldu. Ehliyet sınavı 8 Ekim günü gerçekleştirilecek. Ehliyet sınavında çıkacak olan konular;Trafik ve Çevre bilgisi, İlk yardım bilgisi, araç tekniği olmak üzere üç konu başlığında toplam 50 soru sorulacak.

 

Sürücü adaylarının merakla beklediği 2016 ehliyet ve direksiyon sınav tarihleri belli oldu. Buna göre 2017 yılının ilk sınavı Şubat ayında ikinci sınav Mayıs ayında yapılacak. MEB tarafından açıklanan ehliyet sınav tarihlerinde 2016 yılına göre 6 olan sınav sayısı 5'e düşürülmüştür. Sürücü belgesi almak isteyen kursiyerler yazılı ve uygulamalı sınavlara girmek zorundadır. 2017 yılı direksiyon ve ehliyet sınav ücretleri ne kadar olduğuyla ilgili bir açıklama yapılmamıştır. 2016 yılı itibariyle teorik sınav ücreti 60 TL direksiyon sınav ücreti 70 TL'dir. Önümüzdeki aylarda zam oranları belli olur. Genelde 10'ar TL zam yapılmaktadır.

 

2016 - 2017 EHLİYET SINAV TARİHLERİ

8 Ekim 2016 Ehliyet sınavı

10 Aralık 2016 Ehliyet sınavı

(1) 11 Şubat 2017 Cumartesi (Saat 14:00)

(2) 20 Mayıs 2017 Cumartesi (Saat 14:00)

(3) 29 Temmuz 2017 Cumartesi (Saat 14:00)

(4) 07 Ekim 2017 Cumartesi (Saat 14:00)

(5) 23 Aralık 2017 Cumartesi (Saat 14:00)

 

2017 ÜCRETLER NE KADAR OLACAK?

2017 yılı direksiyon ve ehliyet sınav ücretleri ne kadar olduğuyla ilgili bir açıklama yapılmamıştır. 2016 yılı itibariyle teorik sınav ücreti 60 TL direksiyon sınav ücreti 70 TL'dir. Önümüzdeki aylarda zam oranları belli olur. Genelde 10'ar TL zam yapılmaktadır.

 

SINAV SAATLERİ DEĞİŞTİ

Ehliyet teorik sınav uygulanmasında da MEB önemli bir değişiklik yapmıştır. Normalde sınav saat 11:00'de yapılırken 2017 yılında sınav saat 14:00'te yapılacak. Bunda da en büyük etken sürücü adaylarının ulaşım sıkıntısı nedeniyle sınava geç kalması ve başarısız olmasının önüne geçilmek istenmesidir.

 

RANDEVU NASIL ALINIR?

2016 yılı öncesinde her ilin ayrı randevu sayfası bulunuyordu. Türkiye genelinde BÜTÜN RANDEVULAR alt kısımda verdiğimiz linkten alınacaktır. Randevu alabilmeniz için öncelikle İL seçmeniz gerekiyor. İL seçtikten sonra randevu veren İlçe Emniyet Müdürlükleri görünmektedir. Boş kontenjanı olan ve size uygun İlçe Emniyet Müdürlüğünü seçiniz. Randevu tarihi ve boş saati belirleyip tıkladığınız zaman açılan ekranda kimlik bilgilerinizi, cep telefonu numarası, mail adresini girmeniz ve randevuyu onaylamanız gerekecek. Bilgileriniz doğru olduğunda sistem mailinize onaylama linki yollayacak, mailinize gelen onay linkine tıkladığınız zaman yeni bir sayfa açılacak ve size tekrar TC kimlik numaranızı soracak. TC kimlik bilgilerinizi girip "Onaylıyorum" butonuna tıkladığınız zaman randevunuzu almış olacaksınız. Sistem size referans kodu verecek. O kodu mutlaka bir yere yazın. Bunun yanında EGM üzerinde ehliyet randevu sorgulama yaparak randevunuzun doğru olduğunu sorgulayabilirsiniz. Mail ve telefon bilgilerinizi doğru girmeniz gerekmektedir. Önemle duyurulur.

 

EHLİYET SINAVI DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILIR

Adayların konulara göre sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, sınavda verilen yanlış cevaplar dikkate alınmaz. Doğru cevap sayıları üzerinden her bir ders için 100 puandan üzerinden hesaplama yapılır. Her ders için 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılır. Merkezi sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir. Teorik derslerin tamamı için bir sınav yapılarak tek notla 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılır.

 

EHLİYET SINAVI KONULARI 

Ehliyet sınavında çıkacak olan konular;Trafik ve Çevre bilgisi, İlk yardım bilgisi, araç tekniği olmak üzere üç konu başlığında toplam 50 soru sorulacak. Sınav süresinin 60 dakika olduğu sınavda konularına göre soru adedi ise şöyle;

Motorlu taşıtlar yazılı sınavı sorulacak soru sayısı ve sürüleri şu şekilde olacak.

13 İlk Yardım Bilgisi
27 Trafik ve Çevre Bilgisi
10 Motor


Olmak üzere toplam 50 soru sorulacak. Sınav süresi ise, 60 dakika olacak.

 

MEB, ehliyet direksiyon uygulama sınavları için gereken kuralları içeren video hazırladı.

 

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Motorlu Taşıt Sürücüleri kurslarına yönelik çalışmalarına yenisini ekledi.

 

20 DAKİKALIK VİDEODA KURALLAR TÜM DETAYLARIYLA ANLATILIYOR

Bakanlığın illere gönderdiği ve sınavlardan önce sınavı yapanlara izlettirilmesi istenen 20 dakikalık videoda, adaylara davranış tarzından sınavlarda uyulması gerekli kurallara kadar tüm detaylar yer alıyor.

 

UYGULAMAYLA ÜLKE GENELİNDE AYNI STANDARTLARDA YAPILMASI HEDEFLENİYOR

Hazırlanan video ile ehliyet sınavlarının ikinci basamağı olan direksiyon uygulama sınavlarının ülke genelinde aynı standartlarda yapılabilmesi hedefleniyor.

 

Kurgu ve senaryosu MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce hazırlanan video ile eğitimlere büyük katkı sağlanması ve ülke genelinde belli bir standardın yakalanması öngörülüyor.

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Samsun'da OMÜSEM seminerlere devam ediyor

Samsun'da OMÜSEM seminerlere devam ediyor Samsun'da OMÜSEM seminerlere devam ediyor. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (OMÜSEM) “Günlük Hayatta Stres ve Stres Yönetimi” semineri ve “Satış Teknikleri” eğitim programlarını kamu kurum çalışanları, özel sektör çalışanları ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirdi. 

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bin 500 aileye kıyafet yardımı

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bin 500 aileye kıyafet yardımı Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bin 500 aileye kıyafet yardımı. Samsun'un Tekkeköy ilçe Belediyesi Hayır Çarşısı bin 500 aileye yılda 3 kere kıyafet yardımı yapıyor.

Samsun'un Canik ilçesinde ödüllü ses yarışması düzenledi

Samsun'un Canik ilçesinde ödüllü ses yarışması düzenledi Samsun'un Canik ilçesinde ödüllü ses yarışması düzenledi. Canik Belediyesi tarafından kültür-sanat faaliyetleri kapsamında bu yıl 2.'si düzenlenen "Sahne Senin" Ödüllü Ses Yarışması, bu yıl da dolu dolu gerçekleşti. Birbirinden güzel sesler, dinleyenlere muhteşem bir akşam yaşatırken, jüri üyeleri seçim yapmakta oldukça zorlandı.

Samsun İlkadım’da Her Anne Bir Okuldur eğitim programı başladı

Samsun İlkadım’da Her Anne Bir Okuldur eğitim programı başladı Samsun İlkadım’da Her Anne Bir Okuldur eğitim programı başladı. İlkadım Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Her Anne Bir Okuldur” projesi ilk eğitimine başladı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET