• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

KINA EĞLENCELERİ

Eskiden gelen Türk geleneklerinden bir tanesi olan törenlerden bir tanesidir.

08 Mart 2016 Salı 10:30
Kına eğlenceleri

Kına törenlerinde, sembolik olarak, gelin ve damadın avuç içlerine kına yakılır. Genel olarak, düğünden bir önce kız evinde yapılır. Ancak son zamanlarda, erkek ve kız evinde eş zamanlı olarak bu törenlerin yapıldığı oluyor.

 

Artık günümüzde; nişan, nikâh, düğün ve diğer törenler ayrı mekânlarda yapılıyor. Bu tören için de düzenlenen mekânlar mevcut. törenleri, kız ve erkek evinin dışında, farklı mekânlarda yapılıyor.

 

Kına Töreni için Mekânlar

 

Düğünün yapılacağı mevsime göre, mekânın özelliği de değişebiliyor. Genelde kapalı mekânlarda yapılan törenlerin yanı sıra, yeşil alanlarda ya da bahçe gibi alanlarda da bu tören yapılabiliyor.

Ülkemizde genelde yaz aylarında düğün törenleri gerçekleştirildiği için, açık havada bu tür törenlerin yapılması yaygın bir uygulamadır.

Bu törenler için özel olarak hazırlanan mekânlar var. Bu mekânlar, düğün sahiplerinin zevkine uygun bir şekilde düzenlenebiliyor.

Davetli sayıları göz önüne alınarak, yerin kapasitesi oranında, tören gerçekleştiriliyor. Bu uygulama yeni olmasına rağmen, son zamanlarda bu tür törenler için yer kiralama, giderek yaygınlaşmaya başladı.

Kız tarafı ve erkek tarafının katılımları ile olabildiği gibi, yalnızca kız tarafının ayrı bir şekilde düzenlediği ya da yalnızca erkek tarafının ayrı bir şekilde düzenlediği törenler de görmek mümkündür.

Tören mekanları hakkında; adresinden bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde bulunan Leylek TOKİ ziyaretçi akınına uğruyor

Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde bulunan Leylek TOKİ ziyaretçi akınına uğruyor Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde bulunan Leylek TOKİ ziyaretçi akınına uğruyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Göçmen Leylekler Konaklama Merkezi (Leylek TOKİ), ziyaretçi akınına uğruyor. 

Erdem Erol Görele Belediyesi çalışanlarına memnuniyet eğitimi verdi

Erdem Erol Görele Belediyesi çalışanlarına memnuniyet eğitimi verdi Erdem Erol Görele Belediyesi çalışanlarına memnuniyet eğitimi verdi. Samsun'da tanınan gazeteci Erdem Erol, ERMED Eğitim ve Danışmanlık hizmetleri kapsamında Görele Belediyesi personeline Müşteri hemşehri memnuniyeti eğitimi verdi.

Samsun'un İlkadım İlçesinde 30 yıllık Unkapanı Kültür Merkezi yıkılacak

Samsun'un İlkadım İlçesinde 30 yıllık Unkapanı Kültür Merkezi yıkılacak Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan 30 yıllık Unkapanı Kültür Merkezi binası  yıkılarak ticaret ve alış veriş merkezi ile birlikte kültür merkezi, otopark ve spor salonlarının bulunduğu bir tesis haline dönüştürülecek. 

Samsun'da hayatını kaybeden özel harekat polisi Emre Bağcı son yolculuğuna uğurlandı

Samsun'da hayatını kaybeden özel harekat polisi Emre Bağcı son yolculuğuna uğurlandı Samsun'un Atakum ilçesi Denizevleri mahallesinde Simit Center'a giren otomobilin çarptığı özel harekat polisi Emre Bağcı, son yolculuğuna uğurlandı.

KÖŞE YAZARLARI