• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

KIZILIRMAK DELTASI KUŞ CENNETİ UNESCO SÜRECİ SÜRÜYOR

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti UNESCO süreci sürüyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kuş Cenneti’nin Dünya Mirası Listesi'ne alınması için UNESCO’ya müracaat çalışmalarının devam ettiğini söyledi. 

24 Temmuz 2016 Pazar 18:22
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti UNESCO süreci sürüyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, dünyanın en önemli sulak alanlarından birisi kabul edilen ve uluslararası Ramsar alanı da olan Kızılırmak Deltası'na görsel zenginlik katmak adına çalışmalar başlattıklarını belirterek, Kuş Cenneti’nin Dünya Mirası Listesi'ne alınması için UNESCO’ya müracaat çalışmalarının devam ettiğini söyledi. 


Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, İl Koordinasyon Kurulu toplantısında devam eden ve tamamlanan ulaşım ve peyzaj projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Bafra’ya yapılacak köprü hakkında bilgiler veren Sefer Arlı, “Bafra Devlet Karayolu köprüsünden denize kadarki mesafe 22 km olup, bu kesimde hiçbir geçiş köprüsü bulunmamaktadır. Kızılırmağın doğu ve batı yakasındaki yerleşim birimlerinin birbirlerine bağlantısını en kısa yoldan sağlamak için Türbe Mah ile Kalaycılı Mah mevkiinde 7.km’de köprü yapılması kararlaştırılmıştır. Toplam 250 m uzunluğunda, 10 m genişliğinde olan köprünün ihalesi 25 Mayıs 2015 tarihinde yapılmış olup, yüklenici firma 19 Haziran 2015 tarihinde işe başlamıştır. Toplamda 11 akstan oluşan projemizin her aksında 33 m uzunluğunda 120 cm çapında 3 adet forekazık olmak üzere toplam 33 adet kazık bulunmaktadır. Hali hazırda köprünün tabliye beton kalıp ve demir işleri devam etmektedir” dedi.“İstiklal Caddesi’ne son viraj”


İstiklal Caddesi düzenlenme çalışmaları hakkında da bilgiler veren Sefer Arlı, “Samsun'un simgelerinden biri olan İstiklal Caddesi'nin Osmaniye cad ile Lise cad arasındaki bölümü, altyapısı ve üstyapısı ile birlikte yeniden teşkil edilerek taşıt trafiğinden arındırılmış ve halkımızın hizmetine sunulmuştur. Bu bağlamda Çiftlik Caddesi üzerinde bulunan binaların dış cepheleri ve işyeri tanıtım tabelalarına varana kadar mimari bir disiplin içerisinde yeni çehreye kavuşturulması için 3 kısımdan oluşan ihale 23 Ekim 2014 tarihinde yapılmıştır. 1. kısım ve 2. kısım tamamlanmış olup, üç kısım tamamlanma aşamasındadır. Toplamda 24 bin m2 lik mantolama yapılacak olup şuana kadar 22 bin m2 mantolama yapılmıştır. Proje değeri 23 milyondur” diye konuştu.“Meydan modernleşme projesi 30 milyon TL”


Meydandaki projenin çalışmalarına bina kaplamalarıyla başlandığını dile getiren Arlı, “Cumhuriyet Meydanı modernleştirme çalışmaları kapsamında Kent Estetik Kurulu’nda projeler görüşüldü ve onaylandı. Onaylanan projeye göre yeni bir konsept belirlenmiş olup Çiftlik Cadde AVM Projesi’nde olduğu gibi binalarda görüntü kirliliği yapan reklam tabelaları kaldırılacak ve Cumhuriyet Meydanı Atatürk Parkı’yla bir bütün haline getirilecektir. Samsun’un merkezi konumundaki Cumhuriyet Meydanı ve çevresi, projesi tamamlanan çalışmayla bambaşka bir kimliğe bürünecek olup Bu kapsamda 19 Ocak.2016 tarihinde ihalesi gerçekleştirilmiştir. İlk etapta, Cumhuriyet Meydanı’nı çevreleyen binalarda çalışmalar başlatılmıştır. Proje bedeli 30 milyon TL’dir” şeklinde konuştu.“Amaç Kuş Cenneti’ni Dünya Mirası Listesi'ne sokmak”


Proje ile amaçlarının Kuş Cenneti'ni Dünya Mirası Listesi'ne sokmak olduğunu vurgulayan Arlı, “Dünyanın en önemli sulak alanlarından birisi kabul edilen ve uluslararası Ramsar alanı da olan Kızılırmak Deltası'nda doğa ile uyumlu yol yapım çalışmaları tamamlanmıştır. Kuş cennetinde yapılan beton yol çalışmalarının ve tesislerin kullanıma hazır hale getirilmesinin ardından bölgeye görsel zenginlik katmak adına çalışmalar devam etmektedir. Alandaki çirkin ve kaçak yapılaşmalar ortadan kaldırılarak estetik uygulamalar kapsamında havaalanından itibaren Kuş Cennetini tanıtan taglar ve materyaller yerleştirilmektedir. Uluslararası turizme kazandırılacak Kuş Cenneti’nin Dünya Mirası Listesi'ne alınması için UNESCO’ya müracaat çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Kızılırmak deltasında içerisinde doğa eğitim merkezi, leyleklerin konakladığı bölgede gözlem kulesi, alan içerisinde yer yer kuş gözetleme kulübeleri yapılması da düşünülmektedir. Proje Bedeli 10 milyon 885 bin TL’dir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti

Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti. Yıldırım Holding Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti. Samsunlu işadamları Mehmet Yıldırım, Ali Rıza Yıldırım ve Yüksel Yıldırım'ın babası Garip Yıldırım 86 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Şehir Plancı adayları Samsun TSO’da

Şehir Plancı adayları Samsun TSO’da Çalışma alanı olarak Samsun’u seçen Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 4. Sınıf öğrencileri Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu ziyaret etti. 10 farklı konu çerçevesinde Samsun kentini çalışan öğrenciler, planlamalarını Başkan Murzioğlu ile paylaştı.

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret Samsunspor Kulüp Başkanı İ.Erkurt Tutu, Başkan Yardımcısı Ömer Çoruh, Başkan Yardımcısı Rüştü Araboğlu, Futbol Şube Sorumlusu Metin Ateş, Muhasip Üye Ömür Tekin, MÜSİAD Samsun Şubesi Başkanı Haluk Tan ve yönetim kuruluna hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı. Ülkü Ocakları Samsun İl Başkanlığı tarafından, İlkadım ilçesinde Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi Hizmete Girdi.  

KÖŞE YAZARLARI

ANKET