• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

KIZILIRMAK KALKANI NEDİR? KIZILIRMAK DELTASI NE ZAMAN YAPILACAK?

Kızılırmak Kalkanı nedir? Kızılırmak Deltası ne zaman yapılacak? Bafra ovası ve Kızılırmak deltasının devletin kalkanına ihtiyacı olduğu gerçeği ile karşı karşıya. Tarih, kültür, medeniyet ve doğal halde sağlıklı kalkınma için Kızılırmak Kalkanı bir proje haline dönüştürülmeli Doğal tarıma dayalı olarak geliştirilecek endüstri en az GAP projesi kadar ülkenin geleceği için önem arz etmekte...

17 Eylül 2016 Cumartesi 17:16
Kızılırmak Kalkanı nedir? Kızılırmak Deltası ne zaman yapılacak?

Dünyanın üçüncü, Avrupa’nın ve Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak bereketli alüvyonlarla beslediği Bafra ovasını bizlere armağan etti. Allahlın lütfu olan bu nehir ve bu bereketli topraklar için ne kadar şükretsek azdır.

 

Sırasıyla Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Aksaray, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerken çok sayıda dere ve çayın sularını toplayarak Bafra Burnu'ndan Karadeniz'e ulaşır. Yağmur ve kar sularıyla beslenen nehrin rejimi düzensizdir. Hırçın nehir kızılırmak geçtiği her yere bereket getirmektedir. ancak yetirince değerlendirilememktedir.Bugün sadece büyükşehir odaklı ekonomi yürüten hükümetler yarınlarda kaybettikleri bu milli servetleri çok arayacaklardır. Geçtiği 10 ilde yaklaşık 8 milyon insanın umudu olan kızılırmak aslında türkiyenin de önemli bir kaynağıdır. 

 

 

Orta Karadeniz’de iki önemli ovadan büyüğü olan Bafra ovası yeterince ülke ekonomisine katkı veriyor mu? 56.000 hektar büyüklüğündeki ovadan elde edilen ürünlerin ekonomiye katılması için gerekli tarımsal sanayi tesisleri ve üretilecek ürünleri iç ve dış pazarlara taşıyacak olan yollar, Demiryolları, deniz yolları yeterli mi?

 

 

Bütün bu soruları peş peşe sıraladığımızda genel olarak hayır cevabı vermek zorunda kalıyoruz.

 

Türkiye’de önemli büyük yatırımların sadece bir ya da iki büyükşehire yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda, tüm sanayi gelişiminin neden Anadolu’ya da dengeli şekilde yayılmadığının cevabını da vermiş oluyoruz.

 

 

Plansız şekilde cazibe merkezleri oluşturulmaya devam ediliyor. Neredeyse hiç bir sanayi üretiminin kalmadığı, İstanbul gibi şehirler çok büyük yatırımlarla cazibe merkezi olmaya devam ederken, bu şehirlere göç de hiç durmadan artarak devam ediyor.

 

Sonuç olarak ülke ekonomisinin ve endüstriyel gelişmenin Anadolu’nun tüm şehir ve kasabalarına dengeli şekilde yayılabilmesinin önemini bugünlerde daha iyi idrak ediyoruz.  Verimli ovalarının en yüksek verimle değerlendirilmesi için yatırım bekleyen Bafra ve Çarşamba gibi bereketli ovalar dururken, sadece nüfus yoğunluğunu hedef alan rant merkezli yatırım teori ve uygulamalarının daha ne kadar devam ettirilebileceğinin cevabını da vatandaşlar vermek zorundadır.

 

Bafra ovasının da en iyi şekilde değerlendirilmesi için devletin kalkanını Kızılırmak deltasına germesi gerekmektedir. Her yönüyle doğal yaşamın merkezi olmaya aday olan deltanın daha fazla ihmal edilmesi ekonomiye zarar vermekte, sosyal dokuyu bozmakta ve gelecek nesillerin Anadolu algısını da yıkmaktadır.

 

 

 

Bafra ovası, Samsun ilimizde on dokuz mayıs, Bafra ve Alaçam ilçeleri sınırında yer alan bir ovadır. 56000 hektarlık bir alana sahiptir ve Türkiye'nin en büyük ovalarındandır. Kızılırmak'ın Karadeniz'e döküldüğü yerde alüvyon birikintileri etkisi ile oluşmuştur. Tamamı alüvyonlar ile kaplıdır. Bazı bölgelerinde on metreyi aşan hareketli kumullar vardır. Doğu kısmında küçük bataklıklar ve göller  oluşturmuştur. Delta özelliğini kaybetmiş olan Karadeniz bölgesindeki tek sulak alandır. Ovanın 22000 hektar alanı 1998 yılında ramsar alanı ilan edilmiştir. 5174 hektar alanı yaban hayatı geliştirme sahası olarak kabul edilmiş ve 1994 yılında su kuşları yaşam alanı olarak belirlenmiştir. Bu alanda deniz, göl, bataklık, çayırlık alanlar, mera alanları ve tarım alanları bulunduğu için iklim uygun olduğundan biyoçeşitlilik vardır. Bu ova da yedi tane göl bulunur. Bunlar karaboğaz gölü, uzun göl, çermek gölü, balık gölü, liman gölü, tatlıgöl ve gıcı gölüdür. Göller az tuzlu sulara sahiptir. Derinlikleri ortalama 1,5 metre kadardır. İlkbaharda sular yükselerek göller birleşebilir.

 

Bafra ovası, bu ova göçmen kuşların sonbahar da ülkemize gelmesi ile uğradıkları sulak alandır. Kış aylarında 80-100 bin arası kuş burada barınır. Burada göller kenarında oluşan bitki örtülerine baktığımız zaman kamış, saz, hasır otu, su sümbülü ve nadir de olsa nilüfer görülür. Kumul olan sahalarda sütleğen ve sığır kuyruğu bulunur. Çalı türlerinden olan mersin, kocayemiş, süpürge otu, şimşir bulunur.

 

 

Tolga Merdoğlu

Kaynak: BRTHaber

DİĞER HABERLER

Samsun'un İlkadım ilçesinde Kadınların Hakları anlatıldı

Samsun'un İlkadım ilçesinde Kadınların Hakları anlatıldı Samsun'un İlkadım ilçesinde Kadınların Hakları anlatıldı! İslam'ın kadına değer veren bir din olduğu konuşulan panelde, İlk ve ortaçağ Avrupa'sında kadının değersiz bir eşya gibi görüldüğü ifade edildi.

KPSS'siz memur alımı yapacak olan kurum ve kuruluşların tam listesi

KPSS'siz memur alımı yapacak olan kurum ve kuruluşların tam listesi KPSS'siz memur alımı yapacak olan kurum ve kuruluşların tam listesi. KPSS sınavı olmadan memur alımı yapacak olan kamu kurum ve kuruşları belli oldu. 2017 yılında kamuya 60 bin personel alımı yapılacak. KPSS memur alımı yapan devlet kurumları hangileri..

Samsun'un Canik ilçesinde gazeteciler buluşuyor

Samsun'un Canik ilçesinde gazeteciler buluşuyor Samsun'un Canik ilçesinde gazeteciler buluşuyor! Canik Belediyesi Yeni Türkiye Yolunda konferanslar serisine bir yenisini daha ekliyor. 15 Aralık'ta düzenlenecek "17-25 Aralık'tan 15 Temmuz'a" konulu konferansta 15 Temmuz’u birebir yaşayan ünlü gazeteci ve yazarlar katılacak.

THY personel alımı başvuru şartları belli oldu: THY personel alımı başvuru formu

THY personel alımı başvuru şartları belli oldu: THY personel alımı başvuru formu THY personel alımı başvuru şartları belli oldu: THY personel alımı başvuru formu. Türk Hava Yolları(THY) personel alım ilanı başvuruları 31 Aralık 2016'da sona erecek. THY personel alımı şartları neler.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET