• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA BOYANMAMIŞ EVLERE PARA CEZASI GELİYOR

Samsun'da boyanmamış evlere para cezası geliyor! Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Komisyonu'nda Samsun'da dış cephesi sıva ve boya yapılmamış binalara artık iskan verilmemesi ve mevcut binaların düzeltilmemesi halinde sularının kesilebileceği kararı alınarak onay için meclise gönderildi.

12 Ekim 2016 Çarşamba 10:17
Samsun'da boyanmamış evlere para cezası geliyor

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Komisyonu ekim ayı 1. oturumu Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Turan Çakır başkanlığında gerçekleşti.

 

Gündemdeki 29 madde oy birliğiyle meclise havale edilirken, 1 madde de yeniden görüşülmek üzere iade edildi.

 

SIVASIZ EVİN SUYU KESİLEBİLİR
Samsun'da birçok eski binanın sıvasız ve boyasız olmasının görüntü kirliliğine neden olduğunu söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, ''Bizler belediyelerin elini güçlendirmek için yaptırım uygulamak istiyoruz. Evin içine her türlü lüksü yapabiliyorlar ama dışıyla ilgili hiçbir kaygıları yok. Bu binaları uyaralım. Genelde iskan almıyorlar, şantiye suyu aboneliği kullanıyorlar. Eğer bizi ciddiye almayacaklarsa verilmiş olan suyun kesilmesine kadar SASKİ'ye yetki vermek istiyoruz. Ayrıca sıva ve boya yapılmamış binalara da artık iskan verilmeyecek. Evet ağır bir ceza ama, binanın içine her türlü lüks yapılırken bu şehri kirletmeye kimsenin hakkı yok'' dedi.

 

BU CEZA AĞIR
CHP'li Mustafa Tüfek ise maddenin tartışmalı bir konu olduğunu söyleyerek, ''Belli ki idare buna hazırlıklı değil. Su kesmek çok önemli bir ceza. Suçla cezanın birbiriyle orantılı olması lazım. Vatandaşın suyunu kesmek onu öldürmek demek. İdare bu maddeyi geri çeksin, teklifi biraz daha olgunlaştırsın. Atakum'da birçok binada ruhsat yok, o zaman o vatandaş '800 milyonluk evde ruhsat yok, benimle ne uğraşıyorsun git onunla uğraş' diyebilir'' diye konuştu. Madde uzun süren görüşmeler sonucunda kabul edildi.

O EVLERİN CEPHELERİ YENİLENİYOR
Komisyonda Gar-Tekkeköy arasındaki binaların dış cephelerinin Samsun Büyükşehir Belediyesi destekleriyle yenilenmesi maddesi de oy birliğiyle de kabul edildi. Çakır, ''Cephe düzenlemesi bir kısmı belediye bir kısmı da vatandaşlar tarafından karşılanacak. böylece hem bütünlük sağlanacak hem de daire bazına düşen maliyet azalacak. çoğu yerden bize bu yönde talep geliyor'' dedi.

 

CAMİ TUVALETLERİ ARTIK ÜCRETSİZ
Camilere ibadet etmek için gelen vatandaşın en temel ihtiyacı için bedel ödemesinin doğru olmadığını kaydeden Çakır, ''Cami tuvaletleri maalesef her geçen gün daha yoğun olarak ticarethane olarak kullanılıyor. Ücretli olarak tuvalet hizmeti vermeyen camilerden su parası almıyoruz, ancak ticari faliyeti olan tuvaletlerden alıyoruz. Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz hassas davranıp buna çözüm getirmemizi istedi. 100 tane cami varsa 10 tanesi bu şekilde ücretli. Artık temizlikleri ilçe belediyeleri tarafından yapılmasını ve bu tuvaletlerden para alınmamasını öneriyoruz., cami ibadet etmek için gelinen bir yer, orada insanların en temel ihtiyaçlarından birisini karşılanması için bir bedelle karşılaşmasının doğru olmadığını düşünüyoruz'' ifadelerini kullandı. İlgili madde de oy birliğiyle kabul edilerek meclise gönderildi.

 

 

Zerrin SOMUNCU

Kaynak: Haber Gazetesi

Buyuksehir

Candan yildiz
12 Ekim 2016 Çarşamba 11:20

Hadi be ordan ac kaldınız galiba imar yok ne tamiratı yapacak insanlar siz önce fatih mah gebi caddesinin imar sorununu çözün erdogan tok işine gelen yerlere yatırım yapıyı siz önce imar sorununu cozun

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

boyasız bina

kavaklı
12 Ekim 2016 Çarşamba 10:27

o meclis boyasız binadan önce parasız zinayı kessin millet ekmek derdinde onlar reis sayesinde paralı pezevenkler yayınla bunu sansur koyma

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti

Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti. Yıldırım Holding Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti. Samsunlu işadamları Mehmet Yıldırım, Ali Rıza Yıldırım ve Yüksel Yıldırım'ın babası Garip Yıldırım 86 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Şehir Plancı adayları Samsun TSO’da

Şehir Plancı adayları Samsun TSO’da Çalışma alanı olarak Samsun’u seçen Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 4. Sınıf öğrencileri Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu ziyaret etti. 10 farklı konu çerçevesinde Samsun kentini çalışan öğrenciler, planlamalarını Başkan Murzioğlu ile paylaştı.

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret Samsunspor Kulüp Başkanı İ.Erkurt Tutu, Başkan Yardımcısı Ömer Çoruh, Başkan Yardımcısı Rüştü Araboğlu, Futbol Şube Sorumlusu Metin Ateş, Muhasip Üye Ömür Tekin, MÜSİAD Samsun Şubesi Başkanı Haluk Tan ve yönetim kuruluna hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı. Ülkü Ocakları Samsun İl Başkanlığı tarafından, İlkadım ilçesinde Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi Hizmete Girdi.  

KÖŞE YAZARLARI

ANKET