• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA EMEKLİ JANDARMA YÜZBAŞI CENGİZ BALCI'DAN FLAŞ AÇIKLAMA

Samsun'da Emekli Jandarma Yüzbaşı Cengiz Balcı'dan flaş açıklama! Emekli Jandarma Yüzbaşı Cengiz Balcı, “Maalesef ülkemizde AK Parti’ye muhalif olan bazı kesimler adeta darbeyi desteklercesine sesiz sedasız beklediler. Bu kabul edilebilir bir davranış değildir. Bu meselenin AK Parti meselesi olmadığını halk sokaklarda herkese gösterdi” dedi

18 Temmuz 2016 Pazartesi 10:11
Samsun'da Emekli Jandarma Yüzbaşı Cengiz Balcı'dan flaş açıklama

Samsun Barosu’nda avukatlık yapan ve 1983 yılında Kara Harp Okuluna başlayarak askeri hayata adım atan Cengiz Balcı, 1997 yılında Jandarma Yüzbaşı rütbesinde iken emekli oldu. Askeri sistemi ve vatan müdafaasında halka silah doğrultmak diye bir şeyin olmadığını kaydeden Balcı, “Yapılan darbe girişimine karşı en güzel cevabı halk verdi” dedi.

 

‘SİLAHIMI ALARAK DIŞARI ÇIKTIM’

Cuma günü yaşanan darbe girişiminin ardından halk sokağa inerek darbeye karşı dururken kendisinin de sokağa çıktığını belirten Emekli asker Cengiz Balcı ilk haberi aldığında dengesini kaybettiğini belirtti. Balcı, “Darbe yapıldığını haber aldığım an silahımı alarak sokağa çıktım. Sosyal medyadan da insanların sokağa çıkmaları hususunda davet ettim. İlk haber aldığımda dengemi kaybettim. Babamın oğlu olsa, affedilecek bir durumu yok bu hareketin. Kimsin sen? Kim izin verdi sana darbe yapmaya? Darbe yapılacaksa onu halk sandıkta yapar. Sandıkta getirdiğini yine sandıkta gönderir. Bir avuç vatan haini ortaya çıkmış düzeni değiştireceğiz diyor. İnsanların vergisiyle alınan silahları ve tankları kullanarak o insanlara doğrultmanın hiçbir izahı yoktur. Hiç kimse kendini vatansever olduğunu iddia etmek durumunda değildir. Asker de olsa bu böyledir. Her meslek grubundan her vatandaş bu vatan uğruna her zaman hiç düşünmeden cepheye gidecek kadar vatanseverdir” dedi.

 

SESSİZ KALMAK DAHİ BİR İHANETTİR

Balcı, “Demokrasinin korunması lazım. Çok şükür ki acemice yapıldı ve emellerine ulaşamadılar. İnsanlar tankların önüne geçtiği ve ölümü göze aldığı müddetçe bu eylemi başaramazlar. Bu darbe tabii ki dış destekli. Fetullah terör örgütünün desteği ile yapıldığı ortaya koyulmakta. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez bir durum. Bunun yanında yer almak ihanet olduğu gibi sessiz kalmak dahi bir ihanet. Bu mesele artık AK Parti meselesi değildir. Meydanlarda sadece AK Partililer değil sosyal demokratlar dahi vardı. Bunun tek izahı milletin vatan savunmasıdır. AK Parti olduğu halde yıllarca Büyük Birlik Partisine oy verdim. AK Parti ile bir bağım olmadığı halde de vatanı savunmak için yapılan bu darbe girişimine karşı durdum. Burası muz cumhuriyeti mi? Hangi çağda yaşıyoruz ki silahla kalkıp darbe yapıyorsun” diye kaydetti.

 

 

ASKERLERİ KANDIRDILAR

Darbe emrinin kanunsuz olduğundan emre itaat edilmemesi gerektiğini kaydeden Balcı, “Askerleri kandırmaları dahi kabul edilebilecek bir durum değil. Er düzeyindeki askerlerin büyük kısmının bu hareketin içerisinde olduğuna inanmıyorum. Fakat rütbeli birçok personelin ise bundan habersiz olduğuna da inanmıyorum. Türkiye’nin her tarafında bir kısım hareketlilik oldu. Asker bu eylemde emri Genel Kurmay Başkanından dahi alsa kanunsuz bir emir olduğundan itaat etmemelidir. Ben şu an halen asker olsaydım general rütbesinde olacaktım ve hiç kimse kesinlikle bu emri veremezdi. Eğer buna kalkışsalar dahi hiç tereddütsüz karşı çıkardım. Yapılan darbedir. Darbe başarılı olsa dahi gelecek olan cezayı kabul ederek reddetmek lazım” diye ifade etti.

 

HALK VATAN SAVUNMASI YAPTI

Balcı, “Darbe girişimi başladığında ve akabinde bildiri yayınlandığında diğer ordu komutanlarının da açıklama yaparak bu darbeyi kabul etmediklerini beyan etmeleri lazımdı. Genel Kurmay Başkanının emri ile yapılmadığını ve bir grup hain tarafından darbe girişiminde bulunulduğunu deklare etmeleri daha uygun olacaktı. Bu darbe girişimini Fettullahçı grup yaparken bazı Kemalist gruplarda belki başarılı olurlar ümidiyle sessiz bir şekilde beklemeye geçtiler. Maalesef ülkemizde AK Parti’ye muhalif olan bazı kesimler adeta darbeyi desteklercesine sessiz sedasız beklediler. Bu kabul edilebilir bir davranış değildir. Bu meselenin AK Parti meselesi olmadığını halk sokaklarda herkese gösterdi” diye konuştu.

 

BUNLAR HASTA TİPLER

Balcı, “Toplum cemaati tanımıyor. Bunlar, 15 günde bir Fettullah Gülen, Said Nursi ve peygamber efendimizin bir araya gelerek istişare ettiğini düşünen hasta tipler. Buna inandırılmışlar. Bu adamların her şey yapması muhtemel. Darbe yapanlar için ve terör suçları için idamın gelmesini destekliyorum. Fakat yeni yapılacak bir yasa değişikliği olsa dahi geçmişte suç işleyenleri hukuken idam etmek mümkün değil. Özel bir yasa çıkartmak dahi Anayasayı ihlal olacağından idam etmek hukuken uygun değildir. Bunların cezası ömür boyu hapis cezasıdır. Bir hukuk devletine de idam etmek yakışmaz”şeklinde konuştu.

Kaynak: gazetegerçek

1969/3 tertip demirköy 05326004541

Kamil Uçar
15 Ağustos 2016 Pazartesi 23:57

Komutanım görūşlerine katïlıyorum allah Sayınızı artırsın amin.

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Sevgili Komutanıma Selamlar

Hasan ASLAN
23 Temmuz 2016 Cumartesi 18:37

Çok değerli komutanım ve silah arkadaşım nihayet 29 yıl aradan sonra seni burada bile olsa bana büyük bir mutluluk ve şeref veriyor. Seninle yüzü yüze olmasa bile hiç olsun telefonda görüşmek isterdim. Gazeteyi bu gün aradım ama yardımcı olmadılar. Samsunkenthaber de iletişim numaram mevcuttur. Hasan ASLAN 6. J. Kom. Er Eğt. Alayı.

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Destekliyorum

Mehmet korkmaz
21 Temmuz 2016 Perşembe 19:38

O gece komutanım hem kendi çıktı hem bizlere emir verdi. Onu önümüzde önder olarak görmek istiyoruz..

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Samsun TSO’dan öğrencilere giyim yardımı

Samsun TSO’dan öğrencilere giyim yardımı Samsun TSO, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle, Samsun merkez ve ilçelerinde ihtiyaç sahibi öğrencilerine, 600 adet kaban ve 600 çift ayakkabı yardımında bulundu.

Samsun'da Yakakent ilçe müftüsü Kadir Kötülüketmez göreve iade edildi

Samsun'da Yakakent ilçe müftüsü Kadir Kötülüketmez göreve iade edildi Samsun'da Yakakent ilçe müftüsü Kadir Kötülüketmez göreve iade edildi. Samsun'da Resmi Gazete'de yayımlanan 682, 683, 684 ve 685 sayılı KHK ile Yakakent ilçe müftüsü kadir Kötülüketmez göreve iade edildi

Samsun Büyükşehir Belediyesi Taflan Çatalçam'da büyük atıksu arıtma tesisi inşaatına başlıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi Taflan Çatalçam'da büyük atıksu arıtma tesisi inşaatına başlıyor Samsun Büyükşehir Belediyesi Taflan Çatalçam'da büyük atıksu arıtma tesisi inşaatına başlıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Taflan Çatalçam'da 20 milyon TL'lik büyük atıksu arıtma tesisi inşaatına başlayacaklarını açıkladı.

Samsun'da Yeşilyurt AVM'de düzenlenen Yarıyılda Olimpiyat Şenliği sona erdi

Samsun'da Yeşilyurt AVM'de düzenlenen Yarıyılda Olimpiyat Şenliği sona erdi Samsun'da Yeşilyurt AVM'de düzenlenen Yarıyılda Olimpiyat Şenliği sona erdi. Samsun'un Atakum ilçesinde bulunan Yeşilyurt Alışveriş Merkezinde 2017 Samsun 23. Yaz Deaflympics Oyunları tanıtım günleri kapsamında düzenlenen Yarıyılda Olimpiyat Şenliği sona erdi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET