• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA FETÖ İMAMLARI İLE TERÖR ÖRGÜTÜNÜN HİYERARŞİK YAPILANMASI DEŞİFRE EDİLDİ

Samsun'da FETÖ imamları ile terör örgütü içi hiyerarşik yapılanması deşifre edildi! Samsun Valiliği yaptığı son dakika açıklama, emniyet ekiplerinin Fethullahçı Teröe öegütü'nün (FETÖ) Samsun'daki imamları ve örgüt içerisindeki hiyerarşik yapılanmanın deşifre edildiği açıklandı.

09 Ağustos 2016 Salı 13:06
Samsun'da FETÖ imamları ile terör örgütünün hiyerarşik yapılanması deşifre edildi

15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen darbe girişimine yönelik FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Samsun Valiliği'nden yapılan açıklamada;

 

Samsun Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından FETÖ/PDY Terör Örgütü ile mücadele çerçevesinde yapılan istihbari ve takip çalışmaları neticesi; Samsun’da FETÖ/PDY Terör Örgütüne finans sağlayan iş adamlarından oluşan mütevelli grupları, bu iş adamlarının bağlı oldukları mütevelli grup imamları, iş adamlarından alınan parayı örgütün muhasebecilerine ulaştıran himmet kuryeleri, örgütün muhasebecileri, küçük bölge imamı ve il imamı deşifre edilerek bir dizi operasyonlara başlanmıştır. 

 

Yaklaşık 10 gün boyunca yapılan takip çalışmaları neticesi örgütün paralarını kaçırmaya çalışırken suçüstü yakalanan iş adamından yaklaşık 585000  USD, 136000 Euro, 138000 TL paraya el konulmuştur. Operasyonun genişletilmesi neticesi FETÖ/PDY ile bağlantılı mütevelli guruplarında yer alan 26 iş adamı, bunların bağlı olduğu 5 mütevelli grup imamı, 1 küçük bölge imamı, 2 muhasebeci ile himmet kuryesi olmak üzere 34 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. 1 İş adamının da başka bir FETÖ/PDY soruşturması ile ilgili halen tutuklu bulunduğu tespit edilmiştir. 

 

Operasyonlar neticesi elde edilen bilgilerde;Tüm bu iş adamlarının FETÖ/PDY Terör örgütüne ait olduğu gerekçesi ile kapatılan veya el konulan okul, şirket, vakıf veya derneklerin yöneticileri, üyeleri ya da ortakları oldukları,Samsun genelinde İş adamlarından oluşan 4 ayrı mütevelli gruplarının bulunduğu, Her mütevelli grubunun başında bir örgüt imamı bulunduğu,

 

Bu imamların örgüt içerisinde koşulsuz biat kültürünün gelişmesi için genelde iş adamlarından ve mütevelli üyelerinden küçük yaşta oldukları, 


İmamların çeşitli meslek gruplarında çalıştıkları, deşifre olmamak için hiçbir örgüt kuruluşu ile temasa geçmedikleri, örgüt içerisindeki hücre tipi yapılanma gereği örgütün diğer hücrelerine girmedikleri ve sadece kendi mütevelli grubunca tanındığı, ancak tümünün büyük bölge imamlarınca yönetildiği, 


Mütevelli iş adamı guruplarından veya onlar aracılığı ile diğer iş adamlarından toplanan yüklü miktarlardaki himmet paralarına örgüt imamlarınca maneviyatlarının bozulmaması amacıyla el sürülmeyip onların kontrolündeki kuryeler vasıtası ile örgütün muhasebecilerine ulaştırıldığı ve bu muhasebeciler aracılığı ile paraların örgüte aktarıldığı, 

 

Cihad ile ilgili Kur’an ayetleri dayanak gösterilerek Cihad sonrasında kazanılan ganimetin 5/1’inin komutana verilmesi gerektiğinden bahisle toplanan himmetlerin bir kısmının Fetullah GÜLEN’e gönderildiği, İş adamlarının katıldığı sohbetlerde sohbet imamları tarafından “günahların çoğaldığı zaman olan ahir zamanda cemaate mensup olanların kurtuluşa ereceği, diğerlerinin ise helak olacağı, işlerinin zor olacağı, cemaatten ayrılanın ise cihadı terk eden hain olduğu, sırat köprüsünde demirlere asılı vaziyette eziyet çekeceği, cennete kesinlikle giremeyeceği, cehenneme gideceğinin” şeklindeki fetvanın söylendiği, 
             

Tüm grupların başında İl İmamının bulunduğu, büyük bölge imamlarının ve bazı iş adamlarından oluşan bir mütevelli grubunun direk bu İl İmamına bağlı olduğu, İl İmamının örgüt içerisinde Samsun Valisi olarak nitelendirildiği, bu şahsın örgüt üyeleri tarafından karşılanması sırasında Vali gelecek söylemleri ile hazırlık yaptıkları, kendi içlerinde PARALEL VALİ oluşturdukları, onun emrine girdikleri yönünde bilgiler elde edilmiştir. 

 

Yapılan bu operasyon neticesi örgütün önemli finans kaynaklarından birisi olan iş adamları mütevelli gurupları ve bunların imamları ile örgüt içi hiyerarşik yapılanması deşifre edilmiş, Örgütün PARALEL VALİSİ olarak tespit edilen İl İmamı deşifre edilmiş ancak yurt dışına kaçtığı tespit edilmiştir. Operasyon kapsamında aralarında iş adamlarının da bulunduğu 13 kişi firar olarak aranmakta olup;  bunlardan 5 şüphelinin yurt dışına kaçtığı tespit edilmiştir. Kaçak şüphelilerin yakalama çalışmalarına devam edilmektedir. "

 

Soruşturma kapsamında

ABDULLAH EVRENSEL TUTUKLANDI

 

ABDURRAHMAN HACIKERİMOĞLU TUTUKLANDI

 

ADNAN SAROĞLU TUTUKLANDI

 

ALİ YEŞİLDAL TUTUKLANDI

 

BAYRAM YILMAZ TUTUKLANDI

 

HAKAN UYSAL TUTUKLANDI

 

HASAN ALPAYDIN TUTUKLANDI

 

HÜSEYİN TOZLU TUTUKLANDI

 

ÖMER İPÇİ TUTUKLANDI

 

ŞABAN TERZİ TUTUKLANDI

 

TALİP ATALAR TUTUKLANDI

 

TAYFUR YEŞİLDAL TUTUKLANDI

 

VEDAT DAŞDAN TUTUKLANDI

---

    
ONUR MURAT YILMAZ ADLİ KONTROL-YURT DIŞI

 

ORHAN DURMAZ ADLİ KONTROL-YURT DIŞI

 

GALİP ATALAR ADLİ KONTROL-YURT DIŞI

 

AHMET ÇAKIR ADLİ KONTROL-YURT DIŞI

 

ÖMER ÇETİNKAYA ADLİ KONTROL-YURT DIŞI

 

İSA YİĞİT ADLİ KONTROL-YURT DIŞI


MURAT KÖKSAL ADLİ KONTROL-YURT DIŞI

 

ALİ KESKİN ADLİ KONTROL-YURT DIŞI

 

MUSTAFA KÜÇÜK ADLİ KONTROL-YURT DIŞI

 

MEHMET ALİ IŞIK ADLİ KONTROL-YURT DIŞI


    
ALİ KÖSE ADLİ KONTROL-YURT DIŞI


    
ZEKİ BAYRAK ADLİ KONTROL-YURT DIŞI

 

ÖNDER ALTINKAYNAK ADLİ KONTROL-YURT DIŞI

    
İSMAİL GÜNDOĞDU ADLİ KONTROL-YURT DIŞI

 

VELİ MUTLU ADLİ KONTROL-YURT DIŞI


CELAL AKÇA ADLİ KONTROL-YURT DIŞI

 

AHMET ZİYA BOZ ADLİ KONTROL-YURT DIŞI


ALİ KEMAL BAŞ ADLİ KONTROL-YURT DIŞI


ABDULLAH ERNUR ADLİ KONTROL-YURT DIŞ

I

RAMAZAN İNCE ADLİ KONTROL-YURT DIŞI

    
İBRAHİM DEĞERLİ ADLİ KONTROL-YURT DIŞI

 

MUHARREM DURMUŞOĞLU FİRAR-SAMSUN


    
İSMAİL BAŞPINAR FİRAR-İZMİR

 

YAŞAR AYDIN FİRAR-ANKARA

 

ÖZGÜR KAYA FİRAR-ANKARA

 

CEMAL BİLİM FİRAR-KONYA

 

ALİ ARUKAN FİRAR-ÇORUM

    
METİN MADSAR FİRAR-ANKARA

 

BİLAL KARADUMAN FİRAR-YURT DIŞI

    
NEVZAT ÇELİK FİRAR-YURT DIŞI

    
OSMAN REİS FİRAR-YURT DIŞI

    
MEHMET SUNGUR FİRAR-YURT DIŞI

 

ÖMER YAZICI FİRAR-YURT DIŞI

 

SİNAN GÜNGÖR FİRAR-YOZGAT

 

MUSTAFA YEŞİLDAL ÇARŞAMBA CEZ. TUTUKLU


BURAK YILMAZ MEÇHUL

 

CENGİZ isimli şahıs MEÇHUL

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Suat Kılıç Samsun'un Bafra ilçesinde şehitleri andı

Suat Kılıç Samsun'un Bafra ilçesinde şehitleri andı Eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Samsun'un Bafra ilçesinde şehitler için düzenlenen mevlüt programına katıldı.

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Muhsin Yazıcıoğlu'nu andı

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Muhsin Yazıcıoğlu'nu andı Canik Belediyesi, 8 yıl önce helikopter kazasında yaşamını yitiren Büyük Birlik Partisi'nin Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ismini Yavuzselim'de yapılan Kültür Merkezi'ne verdi. Başkan Osman Genç, "Rahmetli Yazıcıoğlu'nun, Türk siyasetine kazandırdıkları asla unutulmayacaktır" dedi.

Salıpazarı'ndan tarihin yeniden yazıldığı yer Çanakkale'ye yolculuk

Salıpazarı'ndan tarihin yeniden yazıldığı yer Çanakkale'ye yolculuk Salıpazarı'ndan tarihin yeniden yazıldığı yer Çanakkale'ye yolculuk. Salıpazarı Belediyesi ve Salıpazarı Tanıtım Turizm Derneğinin, bu vatanın nasıl kazanıldığının daha iyi anlaşılması için her yıl geleneksek olarak gerçekleştirdiği Çanakkale gezileri sürüyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'i ziyaret etti

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'i ziyaret etti Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'i ziyaret etti. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Saitektör Bilgiç'i ziyaret etti. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hong Yang ve beraberindeki heyet, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç'i makamında ziyaret etti.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET