• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA FINDIK İŞÇİLERİ ÇADIRLARINI KURDU

Samsun'da fındık işçileri çadırlarını kurdu! Karadeniz Bölgesi’nde fındık sezonunun başlamasıyla birlikte doğu bölgelerinden gelen mevsimlik tarım işçileri, Samsun’da yol kenarlarında kurdukları çadırlarda konaklıyor

02 Ağustos 2016 Salı 10:39
Samsun'da fındık işçileri çadırlarını kurdu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Çarşamba ilçesine fındık toplamak için gelen aileler, elektrik ve suyu olmayan konaklama yerlerine çadır kurarak barınıyorlar. Çarşamba yolu ve Çatak Mahallesi karayolu kenarına çadır kuran mevsimlik işçilerden Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinden gelen bir aile, 10 yıldır fındık toplamaya geldiklerini, kendileriyle birlikte yine Viranşehir'den toplam 21 kişinin Çarşamba ve Terme'de fındık işçisi olarak çalıştıklarını belirttiler.

 

GÜNLÜK YEVMİYE 50 TL

Memleketlerinde tarlaları ve iş imkanları olmadığını belirten Şanlıurfalı aile, "Buraya gelerek fındık topluyoruz. Günlük fındık toplamak için 50 lira yevmiye ile yaz boyunca çalışıyoruz. Geçen yıl da yevmiye 50 liraydı. Bu yıl fındık toplamaya 15 gün önce geldik" dediler.

 

GEÇİMİMİZİ BÖYLE SAĞLIYORUZ

Yol kenarında kurdukları çadırlarda barınan Güneydoğulu fındık işçileri, fındık toplamaya gittiklerinde yemek yapmak için bir aile büyüğü kadın ise çadırda kalıyor. 24 yaşındaki Adnan Kaçar ise evli olduğunu ve genç yaşta gurbette böyle işler yaparak geçimini sağladığını dile getirdi. Kaçar, "Çarşamba’ya geliyoruz, fındık topluyoruz. Bazen fasulya toplamaya da gidiyoruz. Yaklaşık 1-1.5 ay sonra buradan Sivas’a gidiyor, orada da patates toplama işinde çalışıyoruz. Burada yatacak yerlerimiz için prefabrik yerler, elektrik, su gibi ihtiyaçlarımız olsa daha iyi olacak. Mevsimlik işçi olarak burada yağmur yağmadıkça rahatız, çok bunalmıyoruz ama yağmur yağdığı zaman çok sıkıntı çekiyoruz. Memleketimizde iş olmadığı için her yıl bu çileyi çekiyoruz” diye konuştu.

 

GEÇEN YILA GÖRE VERİMLİ

Öte yandan Çarşamba ve Terme'de fındık hasat zamanının gelmesiyle birlikte çiftçiler tarlalarında toplama işlemine başladı. Sıcak hava altında fındık toplayan çiftçiler, bu sene fındığın geçen seneye göre daha verimli olduğunu söylediler.

 

 

ÇOCUK İŞÇİ YASAKLANDI

Terme ilçesinde bu yıl için mevsimlik tarım işçilerinin ücretlerinin yemekli 45, yemeksiz 50 lira olması kararlaştırıldı. Alınan kararg ereğince 16 yaşından küçük çocuklar fındık toplamada çalıştırılamayacak. Çalıştıranlara ise 5326 sayılı Kabahatler Kanunu uyarınca 208 lira idari para cezası uygulanacak.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun'da OMÜSEM seminerlere devam ediyor

Samsun'da OMÜSEM seminerlere devam ediyor Samsun'da OMÜSEM seminerlere devam ediyor. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (OMÜSEM) “Günlük Hayatta Stres ve Stres Yönetimi” semineri ve “Satış Teknikleri” eğitim programlarını kamu kurum çalışanları, özel sektör çalışanları ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirdi. 

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bin 500 aileye kıyafet yardımı

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bin 500 aileye kıyafet yardımı Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bin 500 aileye kıyafet yardımı. Samsun'un Tekkeköy ilçe Belediyesi Hayır Çarşısı bin 500 aileye yılda 3 kere kıyafet yardımı yapıyor.

Samsun'un Canik ilçesinde ödüllü ses yarışması düzenledi

Samsun'un Canik ilçesinde ödüllü ses yarışması düzenledi Samsun'un Canik ilçesinde ödüllü ses yarışması düzenledi. Canik Belediyesi tarafından kültür-sanat faaliyetleri kapsamında bu yıl 2.'si düzenlenen "Sahne Senin" Ödüllü Ses Yarışması, bu yıl da dolu dolu gerçekleşti. Birbirinden güzel sesler, dinleyenlere muhteşem bir akşam yaşatırken, jüri üyeleri seçim yapmakta oldukça zorlandı.

Samsun İlkadım’da Her Anne Bir Okuldur eğitim programı başladı

Samsun İlkadım’da Her Anne Bir Okuldur eğitim programı başladı Samsun İlkadım’da Her Anne Bir Okuldur eğitim programı başladı. İlkadım Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Her Anne Bir Okuldur” projesi ilk eğitimine başladı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET