• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA FINDIK İŞÇİLERİ ÇADIRLARINI KURDU

Samsun'da fındık işçileri çadırlarını kurdu! Karadeniz Bölgesi’nde fındık sezonunun başlamasıyla birlikte doğu bölgelerinden gelen mevsimlik tarım işçileri, Samsun’da yol kenarlarında kurdukları çadırlarda konaklıyor

02 Ağustos 2016 Salı 10:39
Samsun'da fındık işçileri çadırlarını kurdu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Çarşamba ilçesine fındık toplamak için gelen aileler, elektrik ve suyu olmayan konaklama yerlerine çadır kurarak barınıyorlar. Çarşamba yolu ve Çatak Mahallesi karayolu kenarına çadır kuran mevsimlik işçilerden Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinden gelen bir aile, 10 yıldır fındık toplamaya geldiklerini, kendileriyle birlikte yine Viranşehir'den toplam 21 kişinin Çarşamba ve Terme'de fındık işçisi olarak çalıştıklarını belirttiler.

 

GÜNLÜK YEVMİYE 50 TL

Memleketlerinde tarlaları ve iş imkanları olmadığını belirten Şanlıurfalı aile, "Buraya gelerek fındık topluyoruz. Günlük fındık toplamak için 50 lira yevmiye ile yaz boyunca çalışıyoruz. Geçen yıl da yevmiye 50 liraydı. Bu yıl fındık toplamaya 15 gün önce geldik" dediler.

 

GEÇİMİMİZİ BÖYLE SAĞLIYORUZ

Yol kenarında kurdukları çadırlarda barınan Güneydoğulu fındık işçileri, fındık toplamaya gittiklerinde yemek yapmak için bir aile büyüğü kadın ise çadırda kalıyor. 24 yaşındaki Adnan Kaçar ise evli olduğunu ve genç yaşta gurbette böyle işler yaparak geçimini sağladığını dile getirdi. Kaçar, "Çarşamba’ya geliyoruz, fındık topluyoruz. Bazen fasulya toplamaya da gidiyoruz. Yaklaşık 1-1.5 ay sonra buradan Sivas’a gidiyor, orada da patates toplama işinde çalışıyoruz. Burada yatacak yerlerimiz için prefabrik yerler, elektrik, su gibi ihtiyaçlarımız olsa daha iyi olacak. Mevsimlik işçi olarak burada yağmur yağmadıkça rahatız, çok bunalmıyoruz ama yağmur yağdığı zaman çok sıkıntı çekiyoruz. Memleketimizde iş olmadığı için her yıl bu çileyi çekiyoruz” diye konuştu.

 

GEÇEN YILA GÖRE VERİMLİ

Öte yandan Çarşamba ve Terme'de fındık hasat zamanının gelmesiyle birlikte çiftçiler tarlalarında toplama işlemine başladı. Sıcak hava altında fındık toplayan çiftçiler, bu sene fındığın geçen seneye göre daha verimli olduğunu söylediler.

 

 

ÇOCUK İŞÇİ YASAKLANDI

Terme ilçesinde bu yıl için mevsimlik tarım işçilerinin ücretlerinin yemekli 45, yemeksiz 50 lira olması kararlaştırıldı. Alınan kararg ereğince 16 yaşından küçük çocuklar fındık toplamada çalıştırılamayacak. Çalıştıranlara ise 5326 sayılı Kabahatler Kanunu uyarınca 208 lira idari para cezası uygulanacak.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

YGS sınavına geç kaldığı için sınava giremeyenlere umut ışığı doğdu

YGS sınavına geç kaldığı için sınava giremeyenlere umut ışığı doğdu YGS sınavına geç kaldığı için sınava giremeyenlere umut ışığı doğdu. Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) geç kaldığı için sınava alınmayan adaylar için yeni bir sınav yapılacak mı. YGS sınavına geç kaldığı için sınava alınmayanlarla ilgili önemli açıklama geldi..

Mimar ve mühendisler Samsun Valisi Şahin'i ziyaret etti

Mimar ve mühendisler Samsun Valisi Şahin'i ziyaret etti Mimar ve mühendisler Samsun Valisi Şahin'i ziyaret etti. Mimar ve Mühendisler Grubu Samsun Şube Başkanı Selman Yesevi Cevahir ve beraberinde yönetim kurulu üyeleri, Samsun Valisi İbrahim Şahin’i makamında ziyaret etti.   

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı: Ağaç yaşken eğilir

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı: Ağaç yaşken eğilir Atakum Belediyesi ile Şehit Yüzbaşı Tunç Fidaner İlkokulunun birlikte gerçekleştirdiği fidan dikiminde, minik öğrenciler fidanları toprakla buluşturdu. Fidan dikiminde zorlanan öğrencilerin yardımına Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı koştu.

ASKON’dan Anayasa değişikliği için EVET toplantısı

ASKON’dan Anayasa değişikliği için EVET toplantısı ASKON’dan Anayasa değişikliği için EVET toplantısı. Kısa adı ASKON olan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Samsun Şubesi’nin kahvaltısında konuşan Samsun Milletvekili Ahmet Demircan “Kısa ömürlü hükümetler yüzünden Türkiye’nin hem zamanı hem de parası heba oldu” dedi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET