• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA İSTİNAF MAHKEMESİ KURULACAK

Samsun'da İstinaf Mahkemesi kurulacak! TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Samsun'da İstinaf Mahkemesi kurulacağını söyledi.

20 Haziran 2016 Pazartesi 16:45
Samsun'da İstinaf Mahkemesi kurulacak

TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, hazırladıkları yasa tasarısıyla Yargıtay’ın yapısının değiştirileceğini belirterek, İstinaf Mahkemelerinin ise 20 Temmuz’da 7 İl’de faaliyete geçeceğini söyledi.

 

Köylü, İstinaf Mahkemelerinin 20 Temmuz’da 7 bölgede 7 ilde faaliyete geçeceğini belirterek, “Adliye mahkemeleri ve idare mahkemeleri 20 Temmuz’da fiilen göreve başlayacaklar. Bu mahkemeler faaliyete geçince birinci derece mahkemeden verilen kararlar, temyiz edildiği zaman bu mahkemelere gidecek. Yani İstinaf Mahkemesine gidecek. Daha önceden Yargı kararları direk temyiz için Yargıtay’a gidiyordu. Şimdi ise, tüm temyiz kararları önce bölge mahkemelerine gidecek. Bölge Mahkemelerinde verilecek kararların büyük kısmı kesin olacak. 5 yıla kadar verilen hapis cezaları kesin, 5 ila 10 yıla kadar hapis cezası gerektiren ancak beraat eden kişilerle ilgili verilmiş olan beraat kararları da kesin olacak. Hukuk içerisinde değerlendirilmek üzere birçok karar kesin olacak. Şimdiye kadar Yargıtay’a giden dosyaların en az yüzde 80’i artık Yargıtay’a gitmeyecek. Bundan sonra Yargıtay’a gidecek dosya sayısı yüzde 15-20 civarında olacak. Aynı şeyler Danıştay içinde geçerli olacak. Bugün ki konumuyla düşünürsek artık 600’e yakın üyesi ve 50’ye yakın dairesi olan Yargıtay’a ihtiyaç kalmayacak. Dolayısıyla Yargıtay ve Danıştay’ın üye sayıları azaltılacak” dedi.

 

“7 BÖLGEDE 7 İSTİNAF MAHKEMESİ KURULACAK”
Yasa tasarısıyla birlikte 7 bölgede 7 İstinaf Mahkemesinin kurulacağını ifade eden Köylü, “Bu iller Erzurum, Adana ya da Antalya, Ankara, İzmir, İstanbul, Samsun ve Van ya da Diyarbakır’da İstinaf Mahkemeleri kurulacak. Şimdilik böyle başladı, ilerleyen dönemlerde İstinaf Mahkemelerinin sayısı arttırılacak” şeklinde konuştu.

 

 

“TERÖR SUÇLARINA İLDEKİ AĞIR CEZA MAHKEMELERİ BAKACAK”
Bu yasa tasarısıyla terör suçlularına İlçedeki Ağır Ceza Mahkemelerinin bakamayacağını bundan sonra sadece İldeki Ağır Ceza Mahkemelerinin bakabileceğini anlatan Köylü, şöyle konuştu: “Bu tasarı daha çok terör bölgeleri için düşünüldü. Büyükşehirlerde de aynı sorunlarla karşılaşıyoruz. Terör suçlularını bundan sonra İl Savcılıkları ve Ağır Ceza Mahkemeleri bakacak. Artık ilçelerdekiler terör davalarına bakmayacaklar. Yani Kastamonu’da bir terörle ilgili konu olduğu zaman İnebolu Ağır Ceza Mahkemesi yerine Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi bakacak”

 

“KAYYUM ATANAN ŞİRKETLER, ZARARLARI İÇİN DEVLETE DAVA AÇABİLECEK”
Mahkemeler tarafından alınan el koyma kararlarında el koymadan sonra atanan kayyumların, görevlerini yaparken bir zarar meydana geliyorsa bu zararla ilgili açılabilecek davaların devlete karşı açılabileceğini sözlerine ekleyen Köylü, şunları kaydetti: 
“Kayyumlar şirketlerle ilgili her türlü bilgi ve belgeyi mahkemeye sunacaklardır. Şirketlere kayyum atanmasının belli başlı sebepleri var. Bu sebepler arasında kara para aklama, terörün finansmanı gibi suçlar bulunuyor. Bunlardan en ağırlıklısı teröre finansman sağlama iddiasıdır. Böyle bir şüphe uyandığı zaman mahkemeler şirketlere el koyması yönünde karar veriyor. Atanan kayyumlar şirketleri yönetecek. Ama şirketi yönetirken basiretsiz davranıp yanlış yaparsak ve bir takım zararlar ortaya çıkartırsa bu zararlarla ilgili devlete dava açılabilecek. Bu zararı görevini kötüye kullanarak yerine getirdiysek o zamanda devlet, buna rücu edecek. Şirket sahiplerinin başka şirketlerde de hisseleri varsa kayyumlar bu şirketleri de incelemekle mükelleftir."

 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar'dan öğrencilere hediye kitap

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar'dan öğrencilere hediye kitap Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Tekkeköy TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen Karadeniz 3. Kitap fuarından ‘Evliya Çelebi Gezici Halk Kütüphanesinin’ yanında ilçede eğitim öğretim gören öğrencilere hediye etmek üzere kitap aldı.

5 ülkeden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’a çok özel ziyaret

5 ülkeden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’a çok özel ziyaret 5 ülkeden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’a çok özel ziyaret. İspanya, İtalya, Almanya, Yunanistan ve Finlandiya ülkelerinin okullarından gelen yönetici, öğretmen ve öğrencilerden oluşan 19 kişilik heyet İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’u ziyaret etti.

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin çalışmaları yerinde inceledi

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin çalışmaları yerinde inceledi Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin çalışmaları yerinde inceledi. Samsun Bafra ilçe Belediye Başkanı Zihni Şahin, Evrenuşağı Mahallesi'ndeki beton yol çalışmalarını yerinde inceledi.

Samsun'un Canik ilçesinde minik öğrenciler İtfaiye Müdürlüğü'nü gezdi

Samsun'un Canik ilçesinde minik öğrenciler İtfaiye Müdürlüğü'nü gezdi Samsun'un Canik ilçesinde minik öğrenciler İtfaiye Müdürlüğü'nü gezdi. Samsun Canik ilçesinde bulunan Toptepe İlköğretim Okulu  anasınıfı öğrencileri, öğretmenleri Halime Yüksel Solak'ın denetimin de Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nü ziyaret etti. 

KÖŞE YAZARLARI

ANKET