• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA KURBAN BAYRAMI TATİLİNDE YAĞMUR YAĞACAK MI?

Samsun'da Kurban Bayramı tatilinde yağmur yağacak mı? Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Eşref Tuncel yaptığı açıklamada Kurban Bayramı'nın güneşli geçeceğini söyledi

10 Eylül 2016 Cumartesi 10:25
Samsun'da Kurban Bayramı tatilinde yağmur yağacak mı?

Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Eşref Tunçel, bölge müdürlüğü olarak tahmin konusunda tam teşekküllü teknolojik cihazların kullanıldığını ve yanılma payının çok az olduğunu vurguladı. Tunçel yaptığı açıklamada, “Biliyorsunuz ki, teknoloji her alanda olduğu gibi bizim alanımızda da gün geçtikçe ilerliyor. Kamuoyuna net bilgi verme sorumluluğu ve gayretiyle çalıştığımızdan dolayı biz de bu teknolojiyi takip ediyor ve bunun neticesinde raporlama yapıyoruz. Hava tahmini raporu sadece sözel değerlendirme değil, belirli bir prosedür etrafında şekilleniyor. Bunlar kısaca, Yüksek seviye gözlemi, meteoroloji radarı, otomatik istasyon, meteoroloji uydusu şeklindedir. Bu ünitelerin verileri meteoroloji veri bankasına gelir. Gelen bilgiler yer kartı dediğimiz birimi ve sayısal ürünler kapsamında uzman değerlendirmesine sunulur. Bu verilerin tamamı kompleks veriler olduğundan ortaya çıkan hava tahmin raporu, çok olağan üstü bir durum olmadığı müddetçe tam olarak doğru tahminde bulunur” dedi.

 

’24 SAAT İLKESİNE GÖRE ÇALIŞIYORUZ’

Meteoroloji 10. Bölge müdürlüğü ve diğer tüm bölge müdürlüklerinin 365 gün görev başında olduğunu kaydeden Tunçel, faaliyet detayları hakkında da bilgi verdi. Tunçel yaptığı açıklamada,“Buradaki personel 365 gün ilkesine göre çalışır. Malum hava durmaz, sürekli değişir ve bölge genelinde omuzlarımızdaki tahmin yükü hep vardır. Mesela her gün hava tahmin balonumuzu yani yüksek seviye gözlem balonumuzu gök yüzüne uçururuz. 35 Kilometre dikeyde her saniye sensörlerin tüm verilerini süper bilgisayarlara işler. Tabi sadece balon değil, biraz önce bahsettiğim gibi tahmin konusunda faydalandığımız buna benzer ileri teknoloji başka cihazlarımız da var. Keza teknolojiye hala yatırım yapmaktayız. Teknolojik yatırımlarla hizmetimiz gelişerek devam ediyor” diye belirtti.

 

 

‘SORUMLULUĞUMUZUN FARKINDA OLARAK ÇALIŞIRIZ’

Tunçel, “Hava tahmin ve erken uyarı için kurduğumuz süper bilgisayar sistemimiz var. Bunun yanında özellikle erken uyarı için radar sistemimiz genişlemektedir. Bu noktada bu gelişim paralelinde zirai tahminlerle tarım ürünlerinin zaiyatını azaltıyoruz. Denizcilere yönelik hizmetlerimiz kapsamında marina tahmin sistemimiz de var. Uçuşa yönelik verdiğimiz hizmet sayesinde pilotlarımız bilerek ve güvenli bir şekilde uçuyorlar. Karayolları tahmin sistemimiz ile trafik kazalarının azalmasına katkıda bulunuyoruz. Taşkın erken uyarı sistemini geliştiriyoruz. Kentsel hava kirliliği için enverziyon tahmini yapıyoruz. Bunların dışında kuraklık analizlerimiz de var. Bir de son olarak , rüzgar enerji santrallerinde kullanılmak üzere üretim tahmin sistemi de geliştirdik. Bu anlattığım tüm işler birer sorumluluk yüklemektedir. Dolayısıyla biz, tüm çalışanlarımızla bu sorumluluğun farkında olarak çalışırız. Yani meteoroloji sadece hava tahmini yapmaz. Bunların bağlantılı olduğu, ulaştırma, savunma, çevre, orman, turizm, tarım, enerji, sigorta, spor, sağlık, sanat, adalet gibi alanlarda aktif hizmet ederiz” diye konuştu.

 

‘KÜRESEL ISINMA KONUSUNDA KARADENİZ ŞANSLIDIR’

Küresel ısınma konusuna da değinen Tunçel, “19.yüz yılın sonlarından itibaren, küresel yüzey sıcaklıkları yaklaşık 1 derece arttı ve son elli yılda doğrusal eğilim oranı her on yılda bunun çeyreği olarak kaydedildi. Bu oran geçmiş yüzyılın yaklaşık iki katına karşılık gelmektedir. Bu, ısınmanın küresel olarak eşit ve düzgün olmadığını göstermektedir. Buradan şunu anlıyoruz. Küresel ısınmanın etkilerini bölgemizde en aza indirgemek mümkündür. Bu durum doğrudan toplum bilinciyle alakalıdır. Mesela bakkala bile arabayla gitmek, küresel ısınmaya katkıdır. Bu anlamda Karadeniz bölgesi Türkiye üzerinde en şanslı bölgedir. Dikkat ederseniz Karadeniz bölgesi, iç Anadolu gibi şehirler anlamında büzüşmüş değildir. Bu büyük avantajdır” dedi.

 

‘BAYRAM GÜNEŞLİ GEÇECEK’

Açıklamalarının ardından bayram boyunca Samsunluları bekleyen hava şartları hakkında da açıklama yapan Tunçel, “Şuana kadar yaptığımız ölçüm ve gözlemlere bakıldığında, tüm teknik veriler bayram boyunca havanın bazen bulutlu ama genelde açık geçeceği yönünde. Samsun dışı Çorum’un kuzey bölgesine doğru ara ara yağışlar olabilir görülmekte. Sıcaklık ise mevsim normallerinde olacak. Tahminen 25 ile 27 derece arasında seyredecek. Tabi gecelere dikkat etmek lazım. Çünkü tipik son bahar havası hakim olmaya başladı. Geceleri dışarı çıkarken omuzlarımıza bir şal almakta fayda var” şeklinde konuştu.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Türk Ocakları Samsun Şubesi'nden Millet ve Milliyetçilik konferansı

Türk Ocakları Samsun Şubesi'nden Millet ve Milliyetçilik konferansı Türk Ocakları Samsun Şubesi'nden Millet ve Milliyetçilik konferansı. Türk Ocakları Samsun Şubesi tarafından “Millet ve Milliyetçilik” başlıklı konferans düzenlendi. 

Mehmet Aydın ve DJ Hopdedik Ayhan Samsunlularla buluştu

Mehmet Aydın ve DJ Hopdedik Ayhan Samsunlularla buluştu Canik Belediyesi tarafından düzenlenen "Bi' Dolu Medya" konulu etkinlikte ünlü sunucu Mehmet Aydın ve ünlü DJ Hopdedik Ayhan Samsunlularla buluştu. Oldukça renkli geçen etkinlikte, radyo-gazetecilik bölümü öğrencileri hem uygulamalı öğrendi hem de eğlendi

Samsun EMŞAV şehitler için 158'inci mevlit programı düzenledi

Samsun EMŞAV şehitler için 158'inci mevlit programı düzenledi Samsun EMŞAV şehitler için 158'inci mevlit programı düzenledi. Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Vakfı (EMŞAV) Karadeniz Temsilciliği tarafından şehitler için 158. mevlit okutuldu.

MMO Samsun Şubesi'nden Yangın Tesisatı Mühendis Yetkilendirme Kursu

MMO Samsun Şubesi'nden Yangın Tesisatı Mühendis Yetkilendirme Kursu MMO Samsun Şubesi'nden Yangın Tesisatı Mühendis Yetkilendirme Kursu. Makina Mühendisleri Odası(MMO) Samsun Şubesi, Meslek İçi Eğitim Merkezi (MİEM) kapsamında üyelerine yönelik düzenlediği Mühendis Yetkilendirme Kurslarına “Yangın Tesisatı Mühendis Yetkilendirme Kursu” ile devam ediyor. 

KÖŞE YAZARLARI

ANKET