• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA ÖLDÜRÜLEN DOĞUM UZMANI DOKTOR AYNUR DAĞDEMİR, MEZARI BAŞINDA ANILDI

Samsun'da öldürülen Doğum Uzmanı Doktor Aynur Dağdemir, mezarı başında anıldı! Görevi başında öldürülen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr.Dr. Aynur Dağdemir, ölümünün 1.yıl dönümünde eşi Ayhan Dağdemir ve ikiz kızları Tuğçe ve Başak Dağdemir ile birlikte çalışma arkadaşları tarafından kabri başında dualarla anıldı. 

19 Kasım 2016 Cumartesi 13:23
Samsun'da öldürülen Doğum Uzmanı Doktor Aynur Dağdemir, mezarı başında anıldı

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Aynur Dağdemir’in ölümünün birinci yıl dönümünde eşi, çocukları ve mesai arkadaşları tarafından Asri Mezarlığı'nda bulunan kabri başında anma programı düzenlendi.
Opr. Dr. Aynur Dağdemir’in eşi OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, ikiz çocukları Tuğçe ve Başak Dağdemir ile birlikte, Samsun Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Oğuz Uzun ve mesai arkadaşları, Dağdemir’in kabrine çiçek bıraktılar. Din görevlileri tarafından okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından dua yapıldı.

 

Hastane önünde basın açıklaması
Daha sonra Dağdemir için eşi, çocukları ve mesai arkadaşları Aynur Dağdemir’in öldürüldüğü hastanenin önüne gelerek basın açıklaması yaptılar. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç'in de katıldığı basın açıklamasında konuşan Samsun Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Oğuz Uzun, “Geçtiğimiz yıl bugün bu hastanede maalesef Aynur arkadaşımız şehit edildi. Doktor Kamil Furtun’un katledilmesi bu saldırının geleceğinin habercisiydi. Ama hiçbir önlem alınmadı. Her gün polikliniklerde, hastanelerde yaşanan günlük bir olaymış gibi sağlık çalışanlarına ve doktorlara karşı sözlü ve fiziki saldırılar mevcuttur. Bu olaylar kamuoyuna yansımadığı için sizler bilmiyor ve duymuyorsunuz. En son Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kurşunlanma vakasına müdahale ederken çirkin bir saldırıya maruz kalan arkadaşımız Dr. Ümit Halıcı olayında yaşandı. Başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık çalışanları bu çirkin saldırılar altında yaşıyor. Bu yüzden isyandayız ve öfkeliyiz. Hastanelerin isimleri değiştiriliyor. Hastanelerin isimlerini değiştirmek sadece göstermelik bir girişimdir. Biz hekimler sağlıkta şiddeti durduracak göstermelik önlemler değil, gerçek önlemler istiyoruz. Örneğin neden halen kamu hastanelerinde kolluk kuvvet bulunmaz. Neden sağlık çalışanlarına saldırın kişi bir gün bile hapiste yatmaz” dedi.

 


2015 yılında 303 kadının öldürüldüğüne belirten Türk Tabipler Birliği (TTB) Genel Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, “Aynur Dağdemir, bir sağlık çalışanının eşinin uygulayacağı şiddeti önlemek isterken katledildi. Yüzlerce kadın her yıl katlediliyor. Sadece 2015 yılında 303 kadının katledildiğini biliyoruz. Bunlardan 24’ü aynı Aynur Dağdemir gibi başka bir kadını korurken öldürüldü. Sağlıkta şiddet inanılmaz boyutları geldi. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 3.5 yılda 38 bin şiddet için beyaz kod başvurusu yapan var. Bu günde 30 şiddet başvurusu demektir. Bunların 3’te biri fiziksel şiddet. Fiziksel şiddet ölümlere de yol açıyor” diye konuştu.
Acılarının halen taze olduğunu ifade eden Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Başhekimi Doç.Dr. Erdal Seren, “Aynur Dağdemir, hastanemizin gülen yüzüydü. Sağlık çalışanlarına yapılan bu tür şiddeti kınıyorum. Aynur Dağdemir’e ve diğer şehit meslektaşlarına Allah’tan rahmet, ailesine sabırlıklar diliyorum” şeklinde konuştu.

 


Şiddet uygulayanlara hak ettiği cezaların verilmesi gerektiğinin altını çizen TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu Başkanı Selma Güngör, şöyle konuştu: “Sevgili Aynur, söz veriyoruz bu şiddet sona erecek. 2015 yılında 19 Kasım’da Dr. Aynur Dağdemir çalıştığı hastanede birlikte çalıştığı sağlık çalışanını eşinin şiddetinden korumak isterken öldürüldü. O hekimliği, insanlığı, cesareti ve duyarlılığı ile hepimize örnek oldu. İnsanları yalnızca hastalıklardan değil, yaşamı yo eden, beden bütünlüğünü tehdit eden şiddete karşı korurken, kendi yaşamını ortaya koyarak verdiği mücadele ile hep aklımızda ve yüreğimizde olacak. Her yıl yüzlerce kadın öldürülüyor. Çoğu kocası, sevgilisi veya ayrıldığı, ayrılmak istediği eşi, sevgilisi, akrabaları tarafından öldürülüyor. Kadınlar yasalarımızda tanımlanmış bir hak olan boşanma hakkını kullandıkları için, başka haklarını kullanmak istedikleri için erkeğin istediğine hayır dediği için şiddete, tecavüze direndiği için erkekler tarafından öldürülüyorlar. Buradan sesleniyoruz, toplumu kuşatan şiddet politikalarına derhal son verilmeli, sorunlar konuşarak uzlaşma ile çözülmeli ve barış ortamı tesis edilmelidir. Katiller ve şiddet uygulayanlar hak ettikleri biçimde cezalandırılmalıdır.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti

Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti. Yıldırım Holding Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti. Samsunlu işadamları Mehmet Yıldırım, Ali Rıza Yıldırım ve Yüksel Yıldırım'ın babası Garip Yıldırım 86 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Şehir Plancı adayları Samsun TSO’da

Şehir Plancı adayları Samsun TSO’da Çalışma alanı olarak Samsun’u seçen Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 4. Sınıf öğrencileri Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu ziyaret etti. 10 farklı konu çerçevesinde Samsun kentini çalışan öğrenciler, planlamalarını Başkan Murzioğlu ile paylaştı.

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret Samsunspor Kulüp Başkanı İ.Erkurt Tutu, Başkan Yardımcısı Ömer Çoruh, Başkan Yardımcısı Rüştü Araboğlu, Futbol Şube Sorumlusu Metin Ateş, Muhasip Üye Ömür Tekin, MÜSİAD Samsun Şubesi Başkanı Haluk Tan ve yönetim kuruluna hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı. Ülkü Ocakları Samsun İl Başkanlığı tarafından, İlkadım ilçesinde Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi Hizmete Girdi.  

KÖŞE YAZARLARI

ANKET